Abdominoplastyka (plastyka brzucha)

Abdominoplastyka (plastyka brzucha)

Plastyka brzucha

Cena od 5000 zł Zapytaj o raty

Plastyka brzucha, lub abdominoplastyka, to kosmetyczny zabieg mający na celu poprawę jego wyglądu, ujędrnienie i wymodelowanie. Zbieg może obejmować usunięcie nadmiaru skóry i naprężenie mięśni. Pełna abdominoplastyka jest odpowiednia dla osób z dużym nadmiarem skóry.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Abdominoplastyka (plastyka brzucha)

Ocena

4.25
185
80% poleca ten zabieg

Abdominoplastyka inaczej nazywana liftingiem brzucha jest to operacja polegająca na usunięciu nadmiaru tkanek przedniej ściany brzucha (skóry, tkanki podskórnej, tłuszczowej). Abdominoplastyka jest jednym z największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Najczęstszym wskazaniem do jej wykonania są względy estetyczne. W niektórych sytuacjach za wykonaniem plastyki brzucha przemawiają wskazania życiowe, kiedy po dużych utratach masy ciała obwisły fartuch skórno-tłuszczowy przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Abdominoplastyka (plastyka brzucha)

Charakterystyka abdominoplastyki (plastyki brzucha)

Abdominoplastyka inaczej nazywana liftingiem brzucha jest to plastyka brzucha polegająca na usunięciu nadmiaru luźnej skóry, tkanki podskórnej wraz z tkanką tłuszczową z ewentualnym zszyciem mięśni prostych brzucha.

Plastyka brzucha jest jednym z największych i najbardziej rozległych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Zakres operacji uzależniony jest od stopnia deformacji powłok brzucha. Wykonana może być abdominoplastyka częściowa, pełna z szyciem mięśni prostych brzucha, czy dodatkowo łączona z liposukcją. Każdy pacjent który podejmie się plastyce brzucha musi być świadomy, że sama operacja nie jest sposobem na odchudzanie ani złotym środkiem na piękny płaski brzuch i zgrabną talie. W celu uzyskania najlepszego efektu i jego długotrwałego utrzymania wymagana od pacjenta jest zmiana stylu życia.

Korzyści wynikające z abdominoplastyki

Zależnie od stopnia deformacji powłok brzucha mamy różne korzyści wynikające z poddania się abdominoplastyce. W deformacjach niedużego stopnia przeważają względy estetyczne, jednak po redukcji znacznej masy ciała wykonuje się plastykę brzucha ze względów życiowych. Korzyści wynikające z liftingu brzucha to między innymi:

  • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii,
  • polepszenie jakości skóry brzucha, usunięcie nieestetycznych fałdów, rozstępów,
  • poprawa samooceny, samopoczucia pacjenta,
  • polepszenie jakości życia,
  • po usunięciu znacznych rozmiarów fałdów skórnych możliwość powrotu do pełnej aktywności życiowej.

Wskazania do abdominoplastyki

Korekta chirurgiczna powinna być zarezerwowana dla osób w dobrym stanie ogólnym, aktywnych fizycznie, które są niezadowolone z wyglądu własnego brzucha a dieta i ćwiczenia są niewystarczające. Najczęściej ten typ zabiegu wykonywany jest ze względów estetycznych celem poprawy komfortu psychicznego pacjentów. Jakość powłok brzucha pogarsza się najczęściej po znacznej utracie masy ciała oraz po ciąży. Skóra staje się wiotka tworząc nieestetyczne fałdy, rozstępy, mięśnie mogą ulec rozejściu przez co trzewia ulegają uwypukleniu.

Oddzielną grupę stanowią pacjenci po utracie dużej masy ciała, na przykład w wyniku operacji bariatrycznych. U osób tych nadmiar skóry brzucha tworzy fartuch skórno-tłuszczowy, który może zwisać nawet poniżej poziomu kolan. Deformacja tkanek tego stopnia przyczynia się do kalectwa tych pacjentów, którzy mają problemy z chodzeniem, utrzymaniem higieny, załatwianiem potrzeb fizjologicznych. W fałdach mogą tworzyć się odparzenia, odleżyny czy trudno gojące się przewlekłe rany. W tej grupie pacjentów abdominoplastyka jest jedynym sposobem na powrót do pełnej aktywności życiowej.

Przeciwskazania do abdominoplastyki

Abdominoplastyka jest operacją wykonywaną w trybie planowym. Pacjent kwalifikowany do zabiegu musi być w stanie ogólnym dobrym, wydolny krążeniowo i oddechowo, jego parametry życiowe muszą być w normie. Przeciwskazaniem do operacji są przewlekłe choroby wpływające na pogorszenie stanu ogólnego na przykład niewyrównane nadciśnienie, niewydolność serca, zaburzenia krzepliwości, zaburzenia gospodarki hormonalnej i inne. Przed kwalifikacją do zabiegu chirurg może zlecić konsultacje u odpowiedniego specjalisty, celem oceny czy stan pacjenta pozwala przeprowadzić operacje. Ogólny stan zapalny wynikający z przeziębienia, infekcja bakteryjna leczona antybiotykami jest również przeciwwskazaniem do wykonania abdominoplastyki. Z zabiegu dyskwalifikują bezwzględnie ropne zmiany skórne w okolicy operowanej.

Wskazaniem do plastyki brzucha są w większości przypadków względy estetyczne. Zabieg ten nie powinien być przeprowadzany u osób starszych (powyżej 65 roku życia), u których ryzyko powikłań wynikające z obciążenia rozległą operacją i znieczuleniem ogólnym jest znacznie wyższe.

Należy pamiętać, że powłoki po operacji są mniej wytrzymałe niż przed zabiegiem. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę w przyszłości, sugeruje się jej odroczyć operację.

Przed zabiegiem abdominoplastyki

W trakcie konsultacji przed abdominoplastyką lekarz zbiera wywiad i bada pacjenta. Jest to również najlepszy okres do zadawania pytań. Istotne jest wówczas poinformowanie doktora o wszystkich posiadanych chorobach, przyjmowanych lekach, alergiach. Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe muszą według wskazań lekarza odpowiednio odstawić je na tydzień przed zabiegiem bądź przejść na inny lek przeciwkrzepliwy o mniejszej sile działania.

Chirurg może zlecić również konsultacje medyczną u innego specjalisty np. kardiologa w przypadku posiadania przez pacjenta przewlekłej choroby serca. W trakcie konsultacji ustalany jest również typ znieczulenia, któremu zostanie poddany pacjent.

Przed operacją podpisywana jest zgoda na zabieg. W trakcie podpisywania zgody lekarz informuje pacjenta o tym jak będzie przebiegać zabieg, co będzie robione, jakie są możliwe powikłania i inne sposoby leczenia. Chirurg ustala razem z pacjentem zakres i sposób w jaki będzie operować.

W trakcie konsultacji przed abdominoplastytką chirurg ocenia również stopień i rodzaj deformacji powłok brzucha. Wykonywane są zdjęcia do dokumentacji.

Najlepsze efekty abdominoplastyki otrzymuje się gdy pacjent prowadzi odpowiedni styl życia przed jak i po zabiegu. Przed wykonaniem operacji warto kilka miesięcy ćwiczyć i stosować dietę celem redukcji masy tłuszczowej i poprawy jakości mięśni brzucha. Dodatkowy plus wynikający z takiego zachowania to możliwość zmniejszenia zakresu działania chirurga co pozwoli zmniejszyć koszty operacji.

Bezpośrednio przed operacją lekarz planuje i rozrysowuje odpowiednio miejsca cięcia i preparowania. Dodatkowo zbierany jest wywiad i wykonywane badanie przedmiotowe. W tym okresie również przeprowadzana jest rozmowa z lekarzem anestezjologiem.

Przed zabiegiem ze względu na stosowane znieczulenie ogólne pacjent nie może jeść i pić przez co najmniej 6 godzin.

Rodzaj znieczulenia przy abdominoplastyce

Abdominoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Dodatkowo może zostać podane znieczulenie miejscowe w miejscu cięcia skóry, celem przedłużenia i polepszenia działania przeciwbólowego po zabiegu.

Jak przebiega zabieg?

Zależnie od stopnia deformacji przedniej ściany brzucha lekarz indywidualnie dobiera zakres operacji, można wykonać abdominoplastykę częściową dolną, górną, pełną, z dodatkowym zszyciem mięśni, czy łącznie z liposukcją.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Zabieg rozpoczyna się długim nacięciem skóry wzdłuż dolnego bieguna brzucha od jednego do drugiego kolca biodrowego. Linia cięcia wykonywana jest tak nisko, że w późniejszym okresie bliznę można bez problemu ukryć pod bielizną. Następnie preparowany jest płat skórno-tłuszczowo-powięziowy do wysokości pępka. Jeżeli deformacja powłok jest niedużego stopnia i chirurg zaplanował wykonanie jedynie częściowej, dolnej abdominoplastyki wówczas odcina nadmiar odpreparowanych tkanek i na tym etapie kończy zabieg. W sytuacji dużych zmian w powłokach wykonywana jest pełna abdominoplastyka. Polega ona na odpreparowaniu płata skórno – tłuszczowego do wysokości łuków żebrowych. Dodatkowo również zostaje wycięty i przemieszczony pępek. Często również w trakcie zabiegu dokonywane jest zbliżenie i zszycie przyśrodkowych brzegów mięśni prostych brzucha, dzięki czemu polepsza się wygląd talii. Plastykę mięśni można wykonać również techniką endoskopową. Przez drobne nacięcie skóry wprowadzany jest endoskop dzięki któremu chirurg może przeprowadzić zabieg. Operacja tego typu wykonywana jest kiedy mięśnie proste ulegają rozejściu a brak jest nadmiaru skóry np. po ciąży. Na koniec klasycznej abdominoplastyki wykonywana jest hemostaza (zatrzymanie drobnych krwawień) oraz zakładane są do operowanego miejsca dreny (gumowe rurki), które utrzymywane są przez kilka dni po zabiegu w celu odprowadzania nadmiaru krwi i wydzieliny. Skóra szyta jest warstwowo, podskórnie zakładane są szwy rozpuszczalne, na skórę szwy nierozpuszczalne. Na ranę położony zostaje jałowy opatrunek a na niego pas przepuklinowy.

Czasami po usunięciu nadmiaru skóry może dojść do powstania charakterystycznych fałdów na obu końcach cięcia. W żargonie chirurgicznym są to tak zwane „psie uszy”. Fałdy te mogą ulec same resorpcji kilka tygodni po zabiegu, często jednak wymagają dodatkowego zabiegu w trakcie którego są usuwane.

Abdominoplastykę można również łączyć w niektórych sytuacjach z liposukcją, która może poprawić jakość skóry. W sytuacji gdy pacjent posiada przepuklinę pępkową, czy przepuklinę kresy białej są one również zaopatrywane w trakcie plastyki brzucha.

Zabieg trwa od jednej godziny do nawet trzech.

Czas i przebieg rekonwalescencji po abdominoplastyce

Bezpośrednio po abdominoplastyce jeszcze na sali operacyjnej przed wybudzeniem, zakładany jest na opatrunek specjalistyczny pas przepuklinowy. Pas ten następnie utrzymany jest przez kilka tygodni po zabiegu. Przez kilka godzin po abdominoplastyce pacjent jest pod wpływem leków znieczulających. W tym okresie ból jest najmniej odczuwalny, jednak mogą występować nudności i wymioty. W następnych dniach pacjent dostaje odpowiednio coraz słabsze leki p/bólowe, aż do ustąpienia bólu. W okresie pooperacyjnym pacjent oprócz leków przeciwbólowych powinien dostać również leki przeciwkrzepliwe. Po abdominoplastyce pacjenci pozostają średnio 3 dni w klinice. W tym okresie codziennie wykonywane są opatrunki, kontrolowany jest stan miejscowy oraz ilość i zawartość treści z drenów. Po kilku dniach usuwane są dreny. Szwy skórne usuwa się po dwóch tygodniach od zabiegu. W tym okresie pacjent zgłasza również się na kontrolę do lekarza prowadzącego. Do momentu kiedy rana po cięciu skóry dobrze się nie zarośnie nie wolno jej moczyć (zakaz kąpieli w wannie, zbiornikach wodnych). Myć należy się pod prysznicem i ranę wycierać do sucha przed założeniem opatrunku. Po abdominoplastyce do pracy powraca się średnio po miesiącu. Zakaz dźwigania obowiązuje przez okres od 3 miesiące do pół roku po operacji.

Efekty abdominoplastyki

Rezultat abdominoplastyki widoczny jest bezpośrednio po operacji. Jednak pełen efekt można ocenić dopiero po około pół roku do roku czasu (tak długo tworzy się blizna w ludzkim ciele). Najlepsze efekty po abdominoplastyce można uzyskać gdy pacjent czynnie współpracuje z lekarzem i prowadzi odpowiedni styl życia przed i po zabiegu. Plastyka brzucha nie jest operacją mającą na celu zmniejszenie masy ciała, zabieg ten ma na celu poprawę wyglądu przedniej ściany brzucha. Pacjenci, którzy po zabiegu odpowiednio się odżywiają a w późniejszym okresie utrzymują aktywność fizyczną mają najlepsze efekty długoterminowe. Ważna jest również świadomość, że w ludzkim organizmie u osoby dorosłej ilość komórek tłuszczowych jest stała. W momencie gdy usuniemy pewną ilość tkanki tłuszczowej z brzucha, a będziemy spożywać nadmiar tłuszczu wówczas zostanie on zmagazynowany w innych okolicach. W wyniku nie stosowania się do zaleceń dietetycznych może dojść do nadmiernego rozrostu pośladków, ud czy innych okolic. Należy pamiętać że tłuszcz ten również będzie się w większym stopniu gromadzić w jamie brzusznej i na narządach wewnętrznych np.: sercu, co może być przyczyną nadciśnienia i chorób serca.

Bardzo ważne po zabiegu jest stosowanie się do zaleceń lekarza, odpowiednia higiena i stosowanie pasa przepuklinowego.


Zalecenia po abdominoplastyce

  • bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza kierującego i zaleceń z karty informacyjnej wydanej w dniu wypisu,
  • codzienna zmiana opatrunku, dbanie o higienę, przemywanie rany odpowiednimi środkami do dezynfekcji skóry (Octenisept, Scinsept), ewentualnie wodą z mydłem, ranę po przemyciu należy wytrzeć do sucha,
  • zakazane jest moczenie rany pooperacyjnej, nie wolno się kąpać w wannie, zbiornikach wodnych, myć się należy jedynie pod prysznicem do momentu całkowitego zarośnięcia rany,
  • bezwzględne zalecenie stosowania pasa przepuklinowego od momentu operacji do nawet kilku miesięcy po zabiegu, zależnie od zakresu operacji i rozległości zmian,
  • stawianie się na wyznaczone terminy kontroli
  • zdjęcie szwów po 14 dniach,
  • zakaz dźwigania do 1,5 kg przez pierwszy miesiąc do 5 kg przez pierwsze 3 miesiące,
  • zakaz wykonywania ćwiczeń fizycznych przez okres średnio 2 miesięcy
  • celem uzyskania jak najlepszej jakości blizny na skórze należy chronić ją przed zimnem, oraz promieniami słonecznymi, które mogą spowodować przebarwienie. Dodatkowo na bliznę można stosować specjalistyczne maści silikonowe lub plastry silikonowe, które wpływają na jej wygładzenie i zmiękczenie.

Jak długo utrzymuje się efekt abdominoplastyki

Abdominoplastyka jest zabiegiem estetycznym. Wymaga od pacjenta czynnej współpracy. Należy pamiętać, że nie jest to zabieg odchudzający. Jest to operacja, która wspomaga w walce o piękną sylwetkę. Od pacjenta wymagane jest stosowanie odpowiedniej diety i regularne wykonywanie ćwiczeń celem utrzymania odpowiedniej masy ciała. Jeżeli prowadzi się odpowiedni styl życia efekt zabiegu może utrzymywać się przez wiele lat.

Jak uniknąć powikłań po abdominoplastyce

  • stosować się do zaleceń lekarza,
  • stawiać się na terminy wyznaczonych kontroli,
  • codziennie zmieniać opatrunek, dbać o higienę operowanego miejsca,
  • stosować pas przepuklinowy do kilku tygodni po zabiegu,
  • zakaz wykonywania ćwiczeń fizycznych do kilku tygodni po zabiegu,
  • zakaz dźwigania przez okres 3 miesięcy do pół roku od zabiegu,
  • zaleca się wykonywać abdominoplastykę po wszystkich planowanych ciążach. Po plastyce brzucha i zajściu w ciążę zwiększa się w znacznym stopniu możliwość rozejścia mięśni brzucha i powstania przepukliny,
  • utrzymywanie odpowiedniej masy ciała,

Porozmawiaj z pacjentami na temat Abdominoplastyka (plastyka brzucha)


Możliwe powikłania związane z abdominoplastyką

Abdominoplastyka tak jak każda inna operacja wiąże się z ryzykiem powikłań. Zależnie od rozległości zabiegu i stopnia zmian przedoperacyjnych częstość powikłań jest różna, do najczęściej wymienianych należą:

  • rozejście rany pooperacyjnej,
  • powstanie zbiorników surowiczych, ropnych,
  • zakażenie rany pooperacyjnej,
  • krwawienie śródoperacyjne, jak i pooperacyjne,
  • niedoczulica czy parestezje skóry okolicy operowanej wynikające z uszkodzenia gałęzi skórnych nerwów, najczęściej czucie na skórze brzucha powraca po kilku miesiącach,
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych, perforacja przewodu pokarmowego,
  • rozejście mięśni po operacji, które może wymagać ponownej reoperacji. Do rozejścia mięśni i powstania przepukliny najczęściej dochodzi po zajściu w ciążę lub znacznym przyroście masy ciała.

Wykonanie plastyki brzucha u osób znacznie otyłych, u których zabieg przeprowadza się ze wskazań życiowych ryzyko powikłań jest znacznie wyższe. Usunięcie dużych powierzchni skóry z tkanką podskórną i tkanką tłuszczową, może wiązać się z utratą dużej ilości krwi, która będzie wymagała toczenia koncentratów krwiopochodnych w okresie pooperacyjnym. Zwiększa się również możliwość zakażenia rany pooperacyjnej, co związane jest masywną martwicą tkanki tłuszczowej uszkodzonej w trakcie operacji.

Polecane zabiegi dodatkowe po abdominoplastyce

Operację abdominoplastyki można łączyć z innymi zabiegiem, między innymi z liposukcją, plastyką przepukliny kresy białej czy plastyką przepukliny pępkowej.

Kilka dni po zabiegu można korzystać ze specjalistycznego masażu rehabilitacyjnego np.: masażu limfatycznego. Regularnie wykonywany masaż przyspiesza powrót do pełnej sprawności, pozwala zmniejszyć obrzęk, ilość wydzieliny surowiczej jak również powoduje odprężenie psychiczne pacjenta po stresującym wydarzeniu jakim jest operacja.

W niektórych klinikach chirurgicznych zatrudnieni są na stałe masażyści co pozwala prowadzić rehabilitacje w bezpośrednim okresie pooperacyjnym.
Po rozległych operacjach plastyki brzucha może być wymagana współpraca pacjenta z rehabilitantem celem pełnego powrotu do sprawności fizycznej.

Autor: lek. med. Piotr Bargiel

Bibliografia:

    1. A. Aly, S.C. Rotemberg, A. Cram; “Abdominoplasty”; Aesthetic Surgery; Elsevier Health; n 122; s.1609-1625;
    2. Pollock, Harlan M.D.; Pollock, Todd M.D.; “Progressive Tension Sutures: A Technique to Reduce Local Complications in Abdominoplasty”; Plastic & Reconstructive Surgery: June 2000 - Volume 105 - Issue 7 - pp 2583-2586

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Abdominoplastyka (plastyka brzucha).

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Abdominoplastyka (plastyka brzucha)

Cena

od 5000 zł

Czas trwania

od 3 do 4 godz.

Znieczulenie

ogólne

Hospitalizacja

do 3 dni

Czas regeneracji

od 3 do 6 miesięcy

Efekty

po ok. 6 miesiącach

Trwałość leczenia

przez kilka lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Abdominoplastyka (plastyka brzucha) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Abdominoplastyka wykonywana jest w prywatnych klinikach chirurgii plastycznej ze wskazań estetycznych dlatego w takich sytuacjach operacja ta nie jest refundowana w ramach NFZ.
U pacjentów, którzy utracili bardzo dużą ilość masy ciała na przykład po operacjach bariatrycznych, tworzą się masywne fartuchy skórno- tłuszczowe. Kiedy deformacja tkanek brzucha jest tak duża, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu wówczas zabieg tego typu można przeprowadzić w specjalistycznych państwowych oddziałach chirurgicznych w ramach NFZ.
Białystokod 13530 złRaty od 334 złWięcej
Częstochowaod 15000 złRaty od 370 złWięcej
Gdańsk od 21000 złRaty od 518 złWięcej
Katowiceod 14000 złRaty od 345 złWięcej
Kielceod 18000 złRaty od 444 złWięcej
Krakówod 14900 złRaty od 368 złWięcej
Łódźod 15000 złRaty od 370 złWięcej
Poznańod 25000 złRaty od 617 złWięcej
Radomod 10000 złRaty od 247 złWięcej
Sopotod 18000 złRaty od 444 złWięcej
Szczecinod 21500 złRaty od 530 złWięcej
Warszawaod 8000 złRaty od 197 złWięcej
Wrocławod 19000 złRaty od 469 złWięcej