Nacięcie krwiaka i sączkowania

Nacięcie krwiaka i sączkowania

Cena od 150 zł Zapytaj o raty

Korzyści z nacięcia i sączkowania krwiaka to przede wszystkim ewakuacja jego zawartości. Zmniejsza się tym sposobem rozpieranie tkanek przez gromadzące się pod skórą krwi, a także niweluje ucisk na okoliczne struktury.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Nacięcie krwiaka i sączkowania

Ocena

4.19
527

Nacięcie krwiaka i sączkowania- charakterystyka

Nacięcie krwiaka i sączkowanie jest metodą leczenia zmiany podskórnej polegającej na gromadzeniu się w tkankach ciała wynaczynionej krwi. Wypływający z naczyń płyn rozpycha struktury tkankowe w organizmie pacjenta co zazwyczaj związane jest z wrażeniem rozpierania i uczuciem bólu. Jeśli krew wypływa pod powierzchnią skóry można zaobserwować zmianę jej zabawienia. Przeważnie nabiera ona sinoczeronego lub fioletowego koloru. Wyczuwa się też wyraźne uwypuklenie powierzchni ciała w danej lokalizacji w postaci tworzącego się miękkiego guza. W przypadku dużych krwiaków wypukłość jest łatwa do zauważenia gołym okiem. Dodatkowo w obrębie krwiaka może wytworzyć się stan zapalny związany z samym urazem i traumatyzacją uciskanych przez płyny tkanek. Stan zapalny może wynikać również z reakcji układu odpornościowego organizmu.

Nacięcie krwiaka i sączkowania

Różne są przyczyny powstawania krwiaków. Powstają one w wyniku urazu w postaci na przykład silnego uderzenia tępym narzędziem, prowadzącego do pęknięcia naczyń krwionośnych bez jednoczasowego uszkodzenia powierzchni skóry. Krwiaki mogą gromadzić się również w powłokach ciała po zabiegu chirurgicznym i wtedy określamy je mianem jatrogennych, czyli spowodowanych powikłaniem procedury medycznej. Małe krwiaki nie wymagają interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj organizm radzi sobie z nimi samodzielnie i w ciągu kilku dni wynaczyniona krew ulega wchłonięciu bez pozostawienia śladu na skórze.

W przypadku większych zmian, zwłaszcza grożących powikłaniami w postaci na przykład zakażenia bakteryjnego, albo rozejścia brzegów rany i utrudnienia gojenia (jeśli krwiak powstał w okolicy blizny pooperacyjnej) konieczne jest wykonanie zabiegu polegającego na nacięciu krwiaka i jego sączkowaniu przy pomocy specjalnego drenu, albo prostszych metod na przykład jałowej gazy upchniętej pod skórę przez otwór w wytworzonej skalpelem chirurgicznej ranie.

Nacięcie krwiaka i sączkowania- korzyści

Korzyści z nacięcia i sączkowania krwiaka to przede wszystkim ewakuacja jego zawartości. Zmniejsza się tym sposobem rozpieranie tkanek przez gromadzące się pod skórą krwi, a także niweluje ucisk na okoliczne struktury. Poza tym zabieg nacięcia krwiaka i sączkowania pozwala na opróżnienie i wydobycie treści z guza. Tym sposobem ogranicza się napór wynaczynionej krwi na tkanki i związane z tym uczucie bólu oraz dyskomfort. Co istotne, nacięcie krwiaka i sączkowanie pozwala skrócić czas gojenia. Martwe komórki, które stanowią świetną pożywkę dla bakterii usuwane są z ciała, a tym samym zmniejsza się ryzyko zakażenia. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużych krwiaków, których nacięcie i sączkowanie stwarza dogodne warunki dla organizmu do samodzielnego usunięcia pozostałych cząsteczek i przywrócenia prawidłowej struktury tkanek.

Nie ulega wątpliwości, że nacięcie dużego krwiaka i jego sączkowanie jest procedurą chirurgiczną bardzo pomocną w procesie leczenia ran i prewencji zakażeń oraz ich konsekwencji w postaci zropienia zalegającej krwi, a nawet uogólnienia zakażenia. Nacięcie krwiaka i sączkowanie powinno zostać wykonane u pacjentów, u których zmiana podskórna związana z zaleganiem dużej ilości wynaczynionej krwi wiąże się z możliwością utrudnienia procesu gojenia i rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań, którym należy przeciwdziałać.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazanie do nacięcia krwiaka i sączkowania stanowią wylewy podskórne znacznych rozmiarów, zwłaszcza jeśli istnieje zagrożenie opóźnienia gojenia, zalegania treści krwistej i rozwoju powikłania w postaci zakażenia. Wskazane jest również nacięcie i sączkowanie krwiaków już zainfekowanych w których wynaczyniona krew współtowarzyszy treści ropnej świadczącej o obecności bakterii. Jeśli krew gromadzi się w ranie pooperacyjnej, zwłaszcza w dużych ilościach, kiedy rozpiera powłoki skórne i powoduje rozchodzenie się brzegów ran utrudniające gojenie stanowi to wskazanie do nacięcia krwiaka i sączkowania celem zmniejszenia ciśnienia w strukturach otaczających miejsce gromadzenia się treści. Nacięcie krwiaka i sączkowanie w takich okolicznościach umożliwia rozpoczęcie prawidłowego procesu zabliźniania rany pooperacyjnej.

Szczególny przypadek wskazania do nacięcia krwiaka i sączkowania stanowią guzy zlokalizowane w pewnych okolicach ciała. Na przykład jeśli mamy do czynienia nawet z niewielkim wynaczynieniem krwi, ale umieszczonym na szyi, gdzie łatwo może dojść do ucisku na ważne dla życia narządy jak chociażby tchawicę, stanowiącą część układu oddechowego i niezbędną w procesie dostarczania tlenu do płuc należy nacinać i sączkować krwiaki nawet niewielkich rozmiarów. Zabieg wykonuje się wtedy ze wskazań życiowych, aby nie dopuścić do zatrzymania oddechu, a w wyniku tego śmierci pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Właściwie nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania pod warunkiem istnienia odpowiednich przesłanek świadczących o zasadności wykonania takiej procedury. Materiały wykorzystywane do drenażu zawartości loży guza nie przyczyniają się do powstawania reakcji uczuleniowej pacjenta. Nie wykonuje się procedury nacięcia krwiaka i sączkowania jeśli zmiana ma niewielkie rozmiary i organizm może sobie samodzielnie poradzić z jej wchłonięciem. Przeciwwskazaniem do nacięcia krwiaka i sączkowania jest brak zgody pacjenta na takie postępowanie lecznicze, a także sytuacje w których nacięcie krwiaka i sączkowanie nie jest procedurą wystarczającą by rozwiązać problem wynaczynionej krwi i istnieje konieczność przeprowadzenia bardziej zaawansowanych procedur.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem nacięcia krwiaka i sączkowania należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni skóry oraz profilaktykę antybakteryjną w postaci zastosowania środków dezynfekujących, aby zapobiec przeniesienia flory mikroorganizmów skórnych w głąb ciała. Jest to ważne zwłaszcza przed zabiegiem nacięcia i sączkowania krwiaka u pacjentów w złym stanie ogólnym, po poważnych operacjach lub po urazach wielonarządowych. W przypadku osłabienia sił obronnych ustroju, każde dodatkowe obciążenie organizmu (a w tym wypadku infekcja po nacięciu krwiaka i sączkowaniu) może skutkować rozwojem groźnych dla życia powikłań. Poza tym przed nacięciem krwiaka i sączkowaniem warto znać podstawowe parametry krwi pacjenta jak morfologia, która może pomóc uwidocznić pewne niezauważalne na pierwszy rzut oka nieprawidłowości. Na przykład znacznie obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi może nasuwać przypuszczenie bardzo dużej ilości wynaczynionej krwi lub stałego krwawienia z uszkodzonych naczyń. Rozpoznanie problemu przed nacięciem krwiaka i sączkowaniem umożliwi wtedy właściwe przygotowanie się do zabiegu i uniknięcie groźnych dla życia i zdrowia powikłań. U pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia i przyjmujących leki antykoagulacyjne (spowalniające krzepnięcie krwi i wydłużające czas krwawienia) należy oznaczyć odpowiednie parametry wskazujące stopień upośledzenia krzepnięcia.

Rodzaj znieczulenia

Znieczulenie do zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania jest podawane miejscowo w operowanej okolicy. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie jedynie niewielkiego cięcia chirurgicznego przez który przeprowadza się dren, albo inny materiał mający służyć do sączkowania. Zabieg nie wiąże się z dużą bolesnością i z tego względu może być wykonywany w znieczuleniu lokalnym. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu środkiem jest lidokaina. Podaje się ją poprzez iniekcje podskórną w miejscu gdzie chirurg planuje nacinać i sączkować krwiaka.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni skóry, ze szczególnym uwzględnieniem powłok nad guzem. Następnie wkłuwa się igłę i podaje podskórnie odpowiednią dawkę preparatu znieczulającego. Po iniekcji należy odczekać kilka minut, aż lek zacznie działać. Kiedy pacjent podaje ograniczenie doznań czuciowych znad znieczulanej powierzchni ciała chirurg może przystąpić do zabiegu. Ostro zakończony skalpel chirurgiczny wkłuwa się w tkanki w taki sposób, aby możliwie niewielkim cięciem uzyskać dostęp do loży nacinanego i sączkowanego krwiaka. Jednocześnie wytworzony w ten sposób otwór musi być wystarczający dla przeprowadzenia drenu. Często w chwili przebicia się ostrza skalpela przez skórę do zawartości guza, na zewnątrz zaczyna pod ciśnieniem wypływać zawartość stanowiąca wynaczynioną krew. Jeśli jest jej wyjątkowo dużo, a nacinany i sączkowany krwiak ma znaczne rozmiary w tym momencie chirurg może zadecydować o zasadności wykorzystania drenażu ssącego dla doraźnego wydobycia treści rozpychającej tkanki.

Kiedy płynna zawartość wraz ze skrzepami zostanie odessana (lub jeśli to nie jest konieczne bez tego etapu) chirurg wprowadza do wnętrza guza odpowiedni materiał mający w dalszej perspektywie sączkować jamę naciętego krwiaka. Wykorzystuje się w tym celu gotowe dreny. Są to specjalne rurki o odpowiednio dobranej średnicy i wykonane z tworzywa neutralnego dla organizmu człowieka co jest istotne w prewencji reakcji uczuleniowych. W przypadku nacinania mniejszych krwiaków i ich sączkowania wykorzystać można również zwykłą jałową gazę lub częściej tak zwany seton, czyli wąski, ale długi odcinek gazy. Upycha się go przy pomocy pęsety do wnętrza zmiany skórnej. Dren lub rzadziej gazę pozostawia się wewnątrz nacinanego krwiaka celem przewlekłego sączkowania.

Tak zaopatrzonego po nacięciu krwiaka sączkuje się do czasu upewnienia się, że krew przestała się wynaczyniać do jego wnętrza i nie trzeba się już obawiać ucisku na tkanki, czy zakażenia wewnątrz zamkniętej rany. Kiedy w loży podskórnej przestanie gromadzić się treść, po oczyszczeniu i dezynfekcji powierzchni rany dren lub seton należy usunąć. Chirurg bada okolicę i samą zmianę, aby upewnić się o braku wykładników zakażenia i skuteczności sączkowania naciętego krwiaka. Jeśli wszystko jest w porządku niewielkie nacięcie wykonywane przed sączkowaniem krwiaka zamyka się pojedynczym (zazwyczaj taka ilość jest wystarczająca) szwem. W przypadku bardzo niewielkiego nacięcia krwiaka i małego otworu po sączkowaniu, jego zamykanie może nie być konieczne. Ranę przykrywa się jałowym opatrunkiem, a pacjentowi udziela wskazówek odnośnie dalszej pielęgnacji miejsca po nacięciu i sączkowaniu krwiaka.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Czas i przebieg rekonwalescencji po nacięciu krwiaka i sączkowaniu może być różny i zależy od wielu czynników. Z jednej strony znaczenie ma rozmiar guza i ilość gromadzącej się w nim krwi, a także czas jaki upłynął od wytworzenia zmiany do chwili zgłoszenia się pacjenta do poradni chirurgicznej. Jeśli pomimo dużego rozmiaru guza spowodowanego przez wynaczynianie krwi i rozpychanie tkanek pacjent wykazuje się opieszałością i nie zgłasza do lekarza przez długi czas, może się okazać w trakcie nacinania krwiaka i sączkowania, że zawartość została zainfekowana przez bakterie, a treść krwista miesza się lub została zastąpiona ropną. Obecność ropy potwierdza infekcję drobnoustrojami beztlenowymi. Dodatkowym wskaźnikiem zakażenia jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z naciętego krwiaka po sączkowaniu. W takiej sytuacji czas rekonwalescencji jest zazwyczaj dłuższy i wymaga podawania leków o działaniu przeciwbakteryjnym. W przypadkach niepowikłanych i u ogólnie zdrowych pacjentów po zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania powrót do zdrowia trwa około tygodnia. U takich osób pełne zasklepienie rany po nacięciu krwiaka i jego sączkowaniu trwa około dwóch tygodni.

Efekty po zabiegu

Efekty osiągane dzięki nacięciu krwiaka i sączkowaniu to przede wszystkim opróżnienie zawartości, zmniejszenie ucisku i rozpychania tkanek przez wynaczynioną krew - co dodatkowo wiąże się z ograniczeniem bolesności danej okolicy, a także niweluje się ryzyko zakażenia i przyspiesza proces gojenia. Po nacięciu dużego krwiaka i sączkowaniu istnieje mniejsze zagrożenie rozwoju powikłań.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania należy odpowiednio dbać o utrzymanie danej okolicy w czystych i suchych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów leczonych ambulatoryjnie, którzy sami muszą dbać o zmianę opatrunków i pielęgnację miejsca po nacięciu krwiaka i sączkowaniu. Należy zgłaszać się do poradni chirurgicznej w wyznaczonych odstępach czasu, aby lekarz miał możliwość skontrolować stopień opróżnienia naciętego krwiaka i w razie potrzeby usunąć dren. Jeśli rana po cięciu została zabezpieczona szwem skórnym, po około tygodniu czasu (lub wg wskazań lekarza) należy zgłosić się na zdjęcie nici. W sytuacji kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego, a lekarz zadecyduje o konieczności terapii antybiotykami, należy przyjmować leki w odpowiednio dobranej postaci- doustnej lub bezpośrednio podawane w miejsce naciętego i sączkowanego krwiaka.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

W przypadku braku zaburzeń gojenia i jeśli nie wystąpią powikłania w ranie efekty zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania są trwałe.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Nacięcie krwiaka i sączkowania


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Uniknięcie powikłań po nacięciu krwiaka i sączkowaniu jest możliwe przy zachowaniu właściwej higieny leczonej okolicy. Jest to szczególnie istotne w czasie, kiedy rana pozostaje otwarta, a w jej wnętrzu znajduje się sączek komunikujący tkanki pacjenta ze środowiskiem zewnętrznym. Jeśli istnieje duże niebezpieczeństwo zakażenia lub innych powikłań po nacięciu krwiaka i sączkowania, albo jeśli pacjent jest w złym stanie ogólnym lub istnieją inne wskazania po zabiegu chory zatrzymywany jest w szpitalu. Stała opieka personelu medycznego w znacznym stopniu przyczynia się do uniknięcia powikłań po nacięciu krwiaka i sączkowaniu.

Możliwe powikłania po zabiegu

W przypadku zabiegu nacięcia krwiaka i sączkowania obawiamy się przede wszystkim powikłań w postaci zakażenia. Martwe komórki stanowiące główną zawartość treści rozpychającej tkanki chorego miejsca stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Łatwo może dojść do ich przedostania pod skórę i zainfekowania rany oraz tkanek w miejscu po nacięciu krwiaka i sączkowaniu. Tworzy się wtedy ropień, którego leczenie jest trudniejsze niż niepowikłanej zmiany. Poza tym sam krwiak może utrudniać gojenie ran i wydłużać ten proces. W rzadkich sytuacjach podczas nacinania i sączkowania krwiaka może dojść do uszkodzenia dużych naczyń i związanych z tym powikłań, dotyczy to tylko wybranych lokalizacji o dużym ukrwieniu.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Po nacięciu krwiaka i sączkowania nie ma konieczności przeprowadzania zabiegów dodatkowych. Rana po cięciu jest niewielka i goi się z pozostawieniem niemal niewidocznej blizny wielkości kilku milimetrów. Przeważnie nie wymaga ona szczególnego postępowania dla poprawy efektu kosmetycznego. Celem przyspieszenia procesu gojenia i usuwania martwych komórek krwi z tkanek po nacięciu krwiaka i sączkowaniu można stosować dodatkowo powierzchownie maści lub kremy poprawiające ukrwienie w danym miejscu co przekłada się na lepszy transport komórek żernych (makrofagów usuwających martwe cząsteczki) i szybsze znikanie przebarwień. Należy jednak pamiętać, że preparaty tego typu można stosować dopiero po pełnym zagojeniu rany po nacięciu krwiaka i sączkowania.

Autor: Lek. Anna Kołodziejska

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Nacięcie krwiaka i sączkowania.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Nacięcie krwiaka i sączkowania

Cena

od 150 zł

Czas trwania

ok. 20 min

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

wymagana w wyjątkowych sytuacjach

Czas regeneracji

niepowikłane krwiaki 7-14 dni

Efekty

ok. 2 dni

Trwałość leczenia

przeważnie trwałe

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Nacięcie krwiaka i sączkowania w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Ponieważ zabieg nacięcia krwiaka i sączkowania wykonywany jest ze wskazań zdrowotnych i stanowi profilaktyczne postępowanie zapobiegające poważnym następstwom wykonuje się go w poradniach chirurgicznych w ramach umowy z NFZ.
Białystokod 300 złWięcej
Bydgoszczod 200 złWięcej
Lublinod 300 złWięcej
Łódźod 150 złWięcej
Szczecinod 350 złWięcej
Warszawaod 300 złWięcej
Wrocławod 500 złRaty od 87 złWięcej