Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Plastyka ud

Cena od 5500 zł Zapytaj o raty

Plastyka ud to zabieg kosmetyczny mający na celu poprawę wyglądu i jędrność skóry ud. Należy pamiętać, że nie jest to zabieg odchudzający, jedynie poprawiający wygląd.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Ocena

5.00
38

Plastyka ud (lifting chirurgiczny) - charakterystyka

Bieg czasu i związane z nim procesy starzenia organizmu dotyczą nie tylko zmian wewnątrz ciała, ale widoczne są również na jego powierzchni. Wraz z rozpoczęciem procesów starzenia fibroblasty skóry produkują coraz mniej kolagenu oraz elastyny, czyli substancji odpowiadających za utrzymanie powłok ciała w dobrej kondycji. Kolagen oraz elastyna nadają skórze jędrność oraz sprężystość, a spadek ich zawartości skutkuje ścienczeniem tkanek, ich rozluźnieniem oraz większą podatnością na tworzenie bruzd, fałdów i zmarszczek.

Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Z pracą mięśni mimicznych i piętnem czasu związane są pierwsze efekty starzenia skóry- zauważalne są zazwyczaj na twarzy. Jednak u niektórych pacjentów również inne części ciała mogą z upływem lat wyraźnie pogarszać swój wygląd. Pacjenci bywają niezadowoleni z wyglądu swoich ramion, brzucha, bioder, pośladków czy ud. Skarżą się na zwisającą luźną skórę, nieładne fałdy czy małą sprężystość tkanek. Poza procesami zachodzącymi w tkankach w związku z odciskającym się na nich piętnem czasu, duże znaczenie dla pogorszenia wyglądu powłok ciała ma brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, zła dieta, a także nadwaga i szybkie zgubienie dużej ilości zbędnych kilogramów, kiedy skóra nie nadąża z przystosowaniem do nowych warunków i pozostaje w formie zwisających luźno płatów.

Jednym z zabiegów proponowanych w takiej sytuacji jest plastyka ud (lifting chirurgiczny). Zabieg ten może w krótkim czasie przynieść bardzo dobre efekty i poprawić naprężenie tkanek, zlikwidować nadmiar zwisającej luźno skóry, a przez to przyczynić się do lepszego wyglądu ud. U niektórych pacjentów z tendencją do tycia i gromadzenia tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała (sylwetka typu „gruszki”) plastyka ud (lifting chirurgiczny) wykonuje się w połączeniu z zabiegiem usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pozwala to na osiągnięcie o wiele lepszych rezultatów plastyki ud (liftingu chirurgicznego) szczególnie w przypadku pacjentów z tendencją do tworzenia tak zwanej „skórki pomarańczowej”, czyli cellulitu w obszarach z nadmiernym nagromadzeniem komórek tłuszczowych.

Dodatkowo dzięki pozytywnym rezultatom pod względem kosmetycznym osiąganym przez plastykę ud (lifting chirurgiczny) poprawie ulega również samoocena pacjenta. Dzięki plastyce ud (liftingowi chirurgicznemu) pacjent staje się bardziej pewny siebie, a nawet w wyższym stopniu skory do podejmowania kontaktów społecznych, co z kolei może przełożyć się na wzrost jakości i zadowolenia z życia. Z tego względu plastyka ud (lifting chirurgiczny) wykonywana jest u osób po odpowiedniej kwalifikacji, a przy obecności uzasadnionych wskazań nie powinna być uważana za zabieg czysto kosmetyczny, ale warto docenić również pozostałe korzyści wynikające z tego rodzaju leczenia.

Plastyka ud (lifting chirurgiczny) - korzyści

Korzyści osiągane poprzez zabieg plastyki ud (lifting chirurgiczny) to przede wszystkim poprawa wyglądu kończyn dolnych. Skóra ud staje się bardziej napięta, wydaje się jędrniejsza i wydatniej sprężysta, co w efekcie nadaje jej młodszego i świeższego wyglądu. Jeśli podczas plastyki ud (liftingu chirurgicznego) usunięte zostaną luźno zwisające płaty skórne (na przykład u osób, które szybko straciły na wadze, a ich skóra nie zdążyła się przystosować), powłoki kończyn dolnych stają się lepiej dopasowane i nie zwijają się w fałdy.

Poza efektem kosmetycznym plastyki ud (liftingu chirurgicznego) pewne znaczenie w takich przypadkach ma poprawa stanu higienicznego pacjenta, zwłaszcza kiedy miał on trudności z utrzymaniem w czystości zwijających fałdów skórnych lub z uniknięciem odparzeń i podrażnień w tych okolicach. Młodszy wygląd kończyn osiągany dzięki plastyce ud (liftingowi chirurgicznemu), większe napięcie tkanek i lepsza optycznie sprężystość skóry dodatkowo stają się powodem lepszego samopoczucia oraz wzrostu samooceny, zadowolenia z ciała, a często i życia, zwłaszcza jeśli wraz ze wzrostem pewności siebie pacjent zacznie być bardziej skory do kontaktów społecznych, przestanie unikać bliskich kontaktów i nie będzie dążyć do samotności.

Często zabieg plastyki ud (liftingu chirurgicznego) wykonuje się w połączeniu z liposukcją okolicy kończyn dolnych, czyli usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej. U pacjentów otyłych przynosi to dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia rozmiaru ud, a także przyczynia się do zniwelowania tak zwanej „skórki pomarańczowej” inaczej nazywanej cellulitem, czyli brzydkich zagłębień w tkance tłuszczowej podskórnej dających nieładne, wyraźne pofałdowania i miejscowe zgrubienia skóry powierzchni uda.

Dla wielu osób cellulit stanowi istotny problem, trudny do zwalczenia ćwiczeniami oraz dietą, a plastyka ud (lifting chirurgiczny) wykonany w połączeniu z usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwiązania tego kosmetycznego defektu ciała oraz związanych z tym problemów emocjonalnych lub z poczuciem własnej wartości czy atrakcyjności.

Wskazania do wykonania zabiegu

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznego) jest stan kończyn dolnych niezadowalający dla pacjenta pod względem kosmetycznym. Oczywiście skargi pacjenta muszą zostać zweryfikowane przez chirurga plastycznego dokonującego kwalifikacji do zabiegu. Istotne jest także, aby przed plastyką ud (liftingiem chirurgicznym) skonfrontować oczekiwania pacjenta z możliwościami, jakie daje współczesna medycyna, gdyż zdarzają się osoby, których wizja efektów plastyki ud (liftingu chirurgicznego) jest dalece oddalona od realiów i rzeczywistych możliwości chirurgii plastycznej.

Wskazaniem do wykonania plastyki ud (liftingu chirurgicznego) jest znacznie zaburzony wygląd kończyn dolnych w związku z nieładnie zwisającymi płatami nadmiernie zgromadzonej skóry, jej pofałdowaniem lub brzydkimi deformacjami.

Plastyka ud (lifting chirurgiczny) jest szczególnie wskazana jako metoda leczenia dla osób, które szybko straciły na wadze i pozbyły się dużej ilości tkanki tłuszczowej gromadzącej się w okolicach dolnych partii ciała. W takich przypadkach estetyka ud zaburzona jest przez nieładnie zwisające fałdy luźnej skóry, a dodatkowe problemy powstają przez związany z tym brak zadowolenia pacjenta ze swojego wyglądu. W takich sytuacjach plastyka ud (lifting chirurgiczny) nie powinien być traktowany jako zabieg czysto kosmetyczny, a operacja służąca zdrowiu pacjenta, w tym również psychicznemu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznego) są przede wszystkim wszystkie stany związane ze zdrowiem pacjenta wpływające na pogorszenie stanu ogólnego. Plastyki ud (liftingu chirurgicznego) nie wykonuje się u osób po świeżo przebytym zawale serca lub udarze mózgu. W takich sytuacjach należy odczekać przynajmniej trzy miesiące przed powtórną kwalifikacją chorego do plastyki ud (liftingu chirurgicznego).

Plastyka ud (lifting chirurgiczny) nie powinna być przeprowadzana u osób:

  • z wątpliwym ogólnym stanem zdrowia,
  • z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym (do czasu jego skutecznego obniżenia i stabilizacji),
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • z cukrzycą, jeśli istnieją wątpliwości co do unaczynienia kończyn dolnych i możliwości skutecznego gojenia ran po plastyce ud (liftingu chirurgicznym),
  • z zaburzeniami endokrynologicznymi (do czasu ustabilizowania gospodarki hormonalnej),
  • ze zmianami miejscowymi na kończynach dolnych związanych z zapaleniem tkanki podskórnej, zakażeniem, ropniami i innymi przypadłościami, które mogą zaburzyć bezpieczeństwo zabiegu lub okresu gojenia i rekonwalescencji.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem plastyki ud (liftingu chirurgicznego) pacjenci powinni zostać dokładnie poinformowani, na czym polega procedura oraz jakie efekty uda się dzięki niej uzyskać. Chociaż cięcie wykonywane podczas plastyki ud (liftingu chirurgicznego) przeprowadza się w linii naturalnych zgięć ciała, co przeważnie czyni bliznę pooperacyjną prawie niewidoczną, pacjenci powinni być świadomi, iż powstanie blizny jest niemożliwe do uniknięcia, a u niektórych osób z tendencją do tworzenia bliznowców lub w przypadku nieprawidłowego gojenia tkanek lub rozwoju powikłań, blizna po zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznym) może być szczególnie widoczna.

Przed plastyką ud (liftingiem chirurgicznym) lekarz powinien zebrać dokładny wywiad z pacjentem, wypytać o przebyte choroby, przyjmowane na stałe leki, uczulenia. W razie konieczności należy rozszerzyć panel badań ogólnych wykonywanych przed plastyką ud (liftingiem chirurgicznym). Przed przystąpieniem do plastyki ud (liftingu chirurgicznego) stan kończyn dolnych pacjenta powinien zostać zapisany na zdjęciach. Stworzona w ten sposób dokumentacja fotograficzna może być bardzo pomocna w trakcie wykonywania plastyki ud (liftingu chirurgicznego) lub w okresie rekonwalescencji lub w sytuacji ewentualnych roszczeń pacjenta, jeśli będzie on niezadowolony z efektów.

Rodzaj znieczulenia

Plastyka ud (liftingu chirurgiczny) jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Z tego względu pacjenci muszą zgłosić się do operacji najpóźniej rano (na ustaloną z personelem medycznym godzinę) w dniu wykonywania zabiegu. Przed poddaniem się operacji plastyki ud (liftingu chirurgicznego) pacjenci powinni być na czczo. Za uśpienie i bezbólowy przebieg plastyki ud (liftingu chirurgicznego) odpowiada doświadczony anestezjolog, który będzie czuwał przez cały czas trwania procedury.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Plastykę ud (lifting chirurgiczny) rozpoczyna się od przetransportowania chorego na salę operacyjną. Wcześniej musi on zostać przebrany w specjalny, jałowy strój. Po ułożeniu pacjenta na stole chirurgicznym doświadczony anestezjolog wprowadza go w stan uśpienia. W tym czasie pacjent nie odczuwa bólu, niepokoju ani żadnych sygnałów dochodzących ze świata zewnętrznego. Zdarza się, że pacjentom wydaje się, iż podczas zabiegu operacyjnego byli świadomi, słyszeli dźwięki lub odczuwali ból. Jednak w zdecydowanej większości przypadków są to jedynie przewidzenia lub sny, a samej operacji ani związanych z nią odczuć czy wrażeń przebywający pod działaniem znieczulenia ogólnego pacjenci w rzeczywistości nie pamiętają.

Przed przystąpieniem do operacyjnej plastyki ud (liftingu chirurgicznego) lekarz co najmniej trzykrotnie oczyszcza skórę z obszaru poddawanego zabiegowi. Następnie przysłania się ciało osoby operowanej jałowymi serwetami. Linię cięcia podczas plastyki ud (liftingu chirurgicznego) przeprowadza się w obszarze naturalnych zgięć i fałdów (pachwiny, szpara pośladkowa), na granicy owłosienia łonowego i po wewnętrznej stronie uda. Dzięki temu do maksimum ogranicza się widoczność blizn powstałych po zakończeniu leczenia metodą plastyki ud (liftingu chirurgicznego). Skórę naciąga się i usuwa jej nadmiar. Po wykonaniu plastyki ud (liftingu chirurgicznego) miejsca chirurgicznego cięcia zaszywa się, pozostawiając najczęściej nylonowe nici zabezpieczające brzegi ran przed rozejściem do czasu wytworzenia zespolenia.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Miejsca na skórze w linii chirurgicznego cięcia wykonywanego podczas plastyki ud (liftingu chirurgicznego) zaczynają się zasklepiać niedługo po operacji. Zazwyczaj potrzeba siedmiu do czternastu dni do całkowitego zamknięcia się rany. Do tego czasu musi ona pozostawać zespolona mechanicznie przy użyciu nylonowych nici. Kiedy rana się zagoi, chirurg ściąga szwy. Obrzęk kończyn dolnych po zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznego) może utrzymywać się nawet do dwunastu tygodniu. Zazwyczaj jednak schodzi w czasie od czterech do ośmiu tygodni od wykonania plastyki ud (liftingu chirurgicznego). Po zagojeniu ran po plastyce ud (liftingu chirurgicznym) i ustąpieniu opuchlizny zaczynają być zauważalne efekty osiągnięte dzięki tej metodzie leczenia.

Efekty po zabiegu

Efekty, jakie udaje się osiągnąć dzięki zabiegowi plastyki ud (liftingowi chirurgicznemu), to przede wszystkim poprawa wyglądu tkanek. Skóra staje się bardziej naprężona, gładsza, a przez to wydaje się młodsza i przybiera znacznie jędrniejszego wyglądu. Nadmiar skóry z kończyn dolnych zostaje usunięty. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z kończyn dolnych podczas wykonywania plastyki ud (liftingu chirurgicznego) zmniejsza się dodatkowo objętość ud, niweluje cellulit i rozległość fałdów skórnych. Pacjenci dzięki plastyce ud (liftingowi chirurgicznemu) stają się bardziej zadowoleni z wyglądu i kształtu swoich nóg, stają się pewniejsi siebie, a ich samoocena wzrasta, co przekłada się na poprawę samopoczucia, a nawet zadowolenia z życia po plastyce ud (liftingu chirurgicznym). Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, dla których nieestetyczne zmiany skórne na kończynach dolnych stanowiły znaczny problem.

Zalecenia po zabiegu

Przez co najmniej 7 dni po plastyce ud (liftingu chirurgicznym) pacjenci powinni ograniczyć aktywność fizyczną. Uprawianie sportu jest całkowicie przeciwwskazane do czasu całkowitego zagojenia ran w miejscach chirurgicznego cięcia. Po zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznym) pacjenci powinni odpowiednio dbać o utrzymywanie ran w czystych i suchych warunkach. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, iż linię chirurgicznego cięcia przeprowadza się zazwyczaj w pachwinie, co sprzyja powstawaniu wilgoci i namnażaniu bakterii, a to z kolei może prowadzić do rozwoju zakażeń i powikłań po plastyce ud (liftingu chirurgicznym). Po około tygodniu do dwóch tygodni od plastyki ud (liftingu chirurgicznego) pacjenci proszeni są o zgłoszenie się do lekarza celem kontroli procesów gojenia oraz ściągnięcia szwów. Podczas wizyty kontrolnej udzielane są dalsze wskazówki dotyczące pielęgnacji rany po plastyce ud (liftingu chirurgicznym).

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Trudno jest jednoznacznie ocenić, jak długo utrzymują się efekty plastyki ud (liftingu chirurgicznego). W dużej mierze jest to zależne od indywidualnych właściwości organizmu pacjenta, tendencji do wiotczenia tkanek i tym podobnych. Znaczenie dla czasu utrzymywania się efektów plastyki ud (liftingu chirurgicznego) ma również styl życia oraz dieta pacjenta. Tkanki kończyn dolnych będą nieuchronnie wiotczały, jeśli w dalszym ciągu dana osoba będzie w szybkim tempie traciła na wadze, zwłaszcza jeśli będzie się to odbywało bez odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz wyłącznie przy pomocy diety, bez podejmowania aktywności fizycznej, która poprzez wzmożone ukrwienia tkanek w trakcie wysiłku wpływa stymulująco na fibroblasty i poprawia wygląd skóry.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Plastyka ud (lifting chirurgiczny)


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Uniknięcie niektórych powikłań plastyki ud (liftingu chirurgicznego) jest możliwe pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do danej metody leczenia, przestrzegania staranności oraz wszelkich zasad antyseptyki przez personel wykonujący plastykę ud (lifting chirurgiczny), a także zaangażowanie pacjenta w przestrzeganie zaleceń lekarza (chirurga plastycznego) podczas rekonwalescencji. Należy unikać przeprowadzania plastyki ud (liftingu chirurgicznego) w przypadku obecności jakichkolwiek przeciwwskazań lub odroczyć termin zabiegu do czasu uzyskania całkowitej pewności o bezpieczeństwie takiego postępowania. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do plastyki ud (liftingu chirurgicznego) chirurg powinien uzyskać pewność odnośnie możliwych do osiągnięcia efektów zabiegu a oczekiwań pacjenta i sprostować wszelkie niejasności jeszcze przed podjęciem się wykonywania operacji.

Możliwe powikłania po zabiegu

Możliwe powikłania po zabiegu plastyki ud (liftingu chirurgicznym) dotyczą przede wszystkim ryzyka rozwoju zakażenia, krwawienia, a także trudności podczas gojenia i regeneracji skóry. Poza tym plastyka ud (lifting chirurgiczny) u niektórych pacjentów z tendencją do tworzenia keloidów (bliznowców, czyli przerośniętych tkanek w obrębie uszkodzeń na powierzchni skóry) może wiązać się z powikłaniem w postaci brzydkiej i rzucającej się w oczy blizny w miejscu wykonywanego przez chirurga cięcia.

Aby uniknąć tego powikłania, ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem przed podjęciem decyzji o pozytywnej kwalifikacji do plastyki ud (liftingu chirurgicznego). Właściwe zakwalifikowanie lub niepodjęcie się leczenia pacjenta metodą plastyki ud (liftingu chirurgicznego) jest istotne, także jeśli chodzi o zadowolenie z efektów operacji i satysfakcji oraz akceptacji rezultatów osiągniętych dzięki plastyce ud (liftingowi chirurgicznemu). Niektóre osoby mają błędne pojęcie odnośnie możliwości współczesnej medycyny oraz wyników plastyki ud (liftingu chirurgicznego) i w takich sytuacjach bardzo ważne jest wyjaśnienie pacjentowi realiów i wspólne podjęcie decyzji o wyborze leczenia najbardziej odpowiadającego potrzebą danej osoby.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Plastykę ud (lifting chirurgiczny) zazwyczaj wykonuje się w połączeniu z zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru tkanki tkanki tłuszczowej z kończyn dolnych. Dotyczy to przede wszystkim osób z nadwagą oraz otyłych, u których komórki magazynujące materiał energetyczny gromadzą się przede wszystkim w obszarze dolnych partii ciała (sylwetka typu „gruszka”). Poza tym po plastyce ud (lifting chirurgiczny) można pacjentom zaproponować zabiegi laserowego usuwania blizn (po zagojeniu miejsca cięcia chirurgicznego), a także wiele innych zabiegów kosmetycznych poprawiających ukrwienie, jędrność i wygląd skóry.

Autor: Lek. Anna Kołodziejska

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Plastyka ud (lifting chirurgiczny)

Cena

od 5500 zł

Czas trwania

ok. 1.5 h

Znieczulenie

ogólne

Hospitalizacja

wymagana

Czas regeneracji

ok. 1 - 2 tygodni

Efekty

4 -12 tygodni

Trwałość leczenia

ok. kilka lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Plastyka ud (lifting chirurgiczny) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Plastyka ud (lifting chirurgiczny) wykonywany jest zazwyczaj w ramach usług sektora prywatnego. Tylko w nielicznych sytuacjach pacjenci mogą skorzystać z plastyki ud (liftingu chirurgicznego) przeprowadzanego w ramach umowy z NFZ.
Białystokod 18000 złRaty od 444 złWięcej
Katowiceod 7380 złRaty od 182 złWięcej
Łódźod 15000 złRaty od 370 złWięcej
Poznańod 13000 złRaty od 321 złWięcej
Radomod 8500 złRaty od 210 złWięcej
Sopotod 16000 złRaty od 395 złWięcej
Szczecinod 9500 złRaty od 234 złWięcej
Warszawaod 5500 złRaty od 136 złWięcej
Wrocławod 15000 złRaty od 370 złWięcej