Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybielanie zębów lampą

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe pomaga przywrócić zębom biały kolor, który się zmienia wskutek picia wina, kawy, herbaty oraz palenia papierosów.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Ocena

5.00
364
100% poleca ten zabieg

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów ocenianych podczas kontaktów z innymi ludźmi. Idealnie białe zęby to najlepsza wizytówka. Jednakże „hollywoodzka” biel właściwie nie występuje w naturze. Jest to efekt poprawy uśmiechu za pomocą licówek bądź koron-jako popularny zabieg stosowany przez aktorów.

Wybielanie zębów lampą- charakterystyka

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Naturalny kolor zębów zależy od stopnia mineralizacji zębiny i waha się od barwy żółtobrunatnej do szaroniebieskiej-kolor zębów jest zawsze cechą indywidualną. Na nasze uzębienie wpływa dodatkowo wiele czynników powodujących przebarwienia. Przyczyny przebarwień są różne, może to być kawa, herbata czy czerwone wino, a także palenie papierosów. Nie każdy wie, że popularne preparaty do płukania ust zawierające chlorheksydynę mogą przy dłuższym stosowaniu pozostawiać ślad na zębach.

Ponadto zmiany barwy następują wraz z wiekiem. Zęby ścierają się i odsłaniają ciemniejszą zębinę. Stale rozwijająca się stomatologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując różne sposoby wybielania zębów. Zęby możemy wybielać w domu stosując pasty, paski, gotowe nakładki kształtowane przez zagryzanie, nakładki projektowane indywidualnie na podstawie wycisku zębów i żele o bezpiecznym stężeniu nadtlenku wodoru (5-15%).Trzeba pamiętać żeby preparaty wybielające do samodzielnego stosowania kupować w sprawdzonych źródłach!

Wybielanie w gabinecie tzw. „in-office technique” jest najbardziej bezpieczne i skuteczne. Preparaty do wybielania w gabinecie zawierają wyższe stężenie nadtlenku wodoru ”perhydrolu” bo ok. 38%.np Opalescence Xtra Boost. Preparaty te są przygotowywane najczęściej w postaci żelu w dwóch strzykawkach, które miesza się przed aplikacją lub w postaci samomieszającej strzykawki. W celu przyspieszenia i wzmocnienia efektu stosowane są różnego rodzaju akceleratory w postaci źródeł światła jak np. lasery półprzewodnikowe, halogenowe ,LED lub plazmowe. Najbardziej popularnymi ostatnio lampami do wybielania zębów jest lampa Beyond i Sapphire. Obie Lampy emitują zimne, niebieskie światło o długości fali pomiędzy 480 a 520 nanometrów. Filtrują promieniowanie czerwone i podczerwone, co znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania tkanek zęba. W lampie Sapphire dodatkowo zastosowano kryształ do rozpraszania wiązki światła, co gwarantuje równomierne wybielenie wszystkich zębów.

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybielanie zębów lampą- korzyści

Efekt wybielania zębów lampą wskutek stosowania preparatów o wysokim stężeniu, zwłaszcza z zastosowaniem dodatkowych źródeł energii, jest uzyskiwany szybciej i przy mniejszej liczbie aplikacji. Daje on znacznie większą kontrolę lekarzowi, który może ustrzec pacjenta przed niektórymi powikłaniami. tak więc wybielanie zębów lampą jest nieporównywalnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż znane metody domowe. Niekwestionowaną zaletą wybielania zębów lampą jest to, że wystarczy tylko jedna sesja wybielania zębów lampą, a efekt utrzymuje się nawet powyżej dwóch lat. Metody domowe wymagają długiego stosowania i często bez satysfakcjonującego efektu.

Wskazania do wykonania zabiegu

Najważniejszym wskazaniem do wykonania zabiegu wybielania zębów lampą jest przede wszystkim niezadowolenie z koloru swoich zębów i chęć zmiany. Idealnymi kandydatami są osoby, które planują ważne uroczystości (wesele, spotkanie, bankiet) albo takie, które przywiązują dużą uwagę do wyglądu .Często chodzi po prostu o poprawę samopoczucia, samooceny co za pomocą wybielania można osiągnąć w bardzo szybki sposób.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabiegu wybielania zębów nie wykonujemy u:

  • osób w młodym wieku(poniżej 16 roku życia)
  • nałogowych palaczy papierosów
  • w przypadku alergii na składnik preparatu
  • u kobiet w ciąży (ze względu na stan dziąseł)
  • przy obnażeniu szyjek i korzeni zębów
  • przy nadwrażliwości
  • gdy występują choroby dziąseł i przyzębia
  • w przypadku starć i pęknięć szkliwa
  • gdy występuje rozległa próchnica
  • przy dużej liczbie wypełnień w zębach przednich
  • u osób leczonych ortodontycznie aparatem stałym: nie wcześniej niż 4-6 tygodni po jego zdjęciu
  • w zębach martwych: słabiej ulegają zabiegowi wybielania i wymagają często wybielania również od wewnątrz

Przed zabiegiem

Aby uzyskać najbardziej pożądany efekt wybielania zębów lampą zaleca się przed zabiegiem wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym najlepiej 2 tygodnie przed wybielaniem (nie na tej samej wizycie, ponieważ po czyszczeniu może nastąpić krwawienie z dziąseł co uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu).

Oczyszczanie zębów składa się z 3 etapów:

  1. Usunięcie kamienia za pomocą końcówki ultradźwiękowej.
  2. Piaskowanie-drobny piasek: tlenek glinu o wielkości 50 µm w strumieniu wody pod ciśnieniem doskonale usuwa zewnętrzne przebarwienia ,czyniąc powierzchnię zębów bardziej podatną na wybielanie.
  3. Polerowanie zębów za pomocą szczotki i specjalnej pasty. Warto pamiętać, że jeśli mamy niewielkie wypełnienia na zębach przednich nie należy ich wymieniać przed wybielaniem.

Dopiero po wybielaniu i stabilizacji koloru (co trwa ok. 2 tygodnie) można wymienić wypełnienia , aby były w pełni estetyczne i dobrane kolorystycznie.

Rodzaj znieczulenia

Podczas wybielania zębów lampą nie stosujemy żadnego znieczulenia. Cały zabieg trwa ok. 1h, natomiast może zostać przerwany wcześniej w przypadku wystąpienia bardzo silnej nadwrażliwości krótko po nałożeniu preparatu i działaniu lampy.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg wybielania zębów lampą poprzedza szczegółowa rozmowa z pacjentem dotycząca wskazań i przeciwwskazań do wybielania. Również o możliwościach uzyskania efektu przez pacjenta. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Pacjent powinien podpisać zgodę na wybielanie.

Lekarz przed zabiegiem wybielania zębów lampą ocenia kolor zębów, wykonuje zdjęcie profesjonalnym aparatem fotograficznym w porównaniu z kolorem wybranym z kolornika (uniwersalny kolornik Vita). Następnym etapem jest założenie rozwieraka, którego zadaniem jest odsunąć tkanki miękkie od zębów a także język. Na wargi może zostać nałożona wazelina kosmetyczna w celu izolacji od preparatu wybielającego.

Kolejnym krokiem jest izolacja dziąseł tak, aby uniknąć ich kontaktu z preparatem. W tym celu na dziąsła zostaje nałożona specjalna warstwa żywicy ochronnej Opal Dam (to ochronna żywica światłoutwardzalna, odbijająca światło i przylegająca biernie do zęba. Jej metakrylanowa baza stwarza wystarczającą barierę ochronną, a jednocześnie daje się łatwo usuwać po zabiegu z przestrzeni międzyzębowych i podcieni - jest to tzw. płynny koferdam, którego warstwę ok. 0,5mm umieszczamy wzdłuż przebiegu dziąsła a także w brodawkach międzyzębowych.

Następnie naświetlamy lampą do polimeryzacji wypełnień. Tak odizolowane dziąsła nie ulegną poparzeniu środkiem wybielającym. Po tym pacjent dostaje okulary ochronne, a lekarz dentysta przystępuje do nakładania wcześniej przygotowanego żelu wybielającego. Żel nie jest nakładany na całe łuki zębowe, jedynie do zębów przedtrzonowych prawej i lewej strony w szczęce i żuchwie od strony policzkowej.

Wybielanie zębów położonych dalej w łuku zębowym jest niemożliwe ze względu na utrudnioną kontrolę nałożonego żelu. Po aplikacji preparatu lekarz włącza lampę na 15 minut, po czym zmywa żel i powtarza aplikację. W sumie nakładamy preparat 3 razy na 15 minut, kontrolując w międzyczasie stan otaczających tkanek.

Po zakończeniu procesu wybielania lekarz usuwa żel za pomocą wody i ssaka, ściąga również płynny koferdam z dziąseł. Następnie wykonuje zdjęcie zębów po wybielaniu lampą - stanowi ono dokumentację medyczną, a także może pozwolić zobrazować pacjentowi stan zębów przed i po wybielaniu. Po zabiegu pacjent może odczuwać bardzo silną nadwrażliwość. Lekarz może nałożyć żel lub lakier fluorkowy lub pastę mineralizująca np. GC Tooth Mousse. Zaleca się pacjentom zaopatrzyć w preparaty znoszące nadwrażliwość, a także w leki przeciwbólowe np. Ketonal (silny lek przeciwbólowy na receptę). Trzeba również pamiętać, że częstym zjawiskiem jest dalsze rozjaśnianie zębów w ciągu pierwszej doby po wybielaniu.

Efekty po zabiegu

Efekt wybielania zębów lampą może utrzymywać się od 1-3 lat. Po tym czasie następuje regres i kolor wraca do stanu wyjściowego. Trzeba pamiętać, że efekt wybielania jest trudny do przewidzenia u konkretnego pacjenta i zależy od budowy szkliwa i rodzaju przebarwienia. Stwierdzono, że u 10% populacji szkliwo w ogóle nie poddaje się wybielaniu. Ponadto ustalono doświadczalnie, że w większości przypadków proces wybielania trwa nadal przez okres 12-24 godzin od zabiegu, a więc może dochodzić do dalszego rozjaśniania zębów w ciągu pierwszej doby po wybielaniu. Zęby mogą się wybielić o 5-14 odcieni w 16-stopniowej skali VITA.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu wybielania zębów lampą, zęby są odwodnione i porowate ze względu na ubytki substancji mineralnych - więc chłoną jak gąbka wszystkie barwniki zawarte w pożywieniu. Tak więc przez 2 tygodnie po wybielaniu obowiązuje biała dieta, czyli spożywanie produktów neutralnych: twaróg, białe mięso, mleko, jogurty, ser żółty itp.

Unikanie kawy, herbaty, wina a także napojów zbyt zimnych i zbyt gorących a także kwaśnych - picie np. coca coli może znacznie osłabić powierzchnię wybielonych zębów. Pacjent musi również zrezygnować z palenia tytoniu - substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym mogą przebarwiać zęby. Powinny być stosowane łagodne, bezbarwne płukanki z fluorem, aby zmniejszyć nadwrażliwość i odbudować mikroubytki szkliwne. Jeśli pacjent nie jest w pełni zadowolony z osiągniętego efektu można powtórzyć wybielanie w gabinecie po 2 tygodniach jeśli nie ma nadwrażliwości lub po miesiącu jeśli ona występuje.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Efekty utrzymują się od 2-3 lat w zależności od diety i podtrzymywania efektów wybielania. Profesjonalne oczyszczanie zębów u dentysty a także stosowanie past wybielających, które spowalniają powrót do koloru wyjściowego wydłuża czas posiadania śnieżnobiałego uśmiechu.

Możliwe powikłania po zabiegu

Najważniejszymi i najczęściej stwierdzanymi efektami ubocznymi wybielania zębów lampą jest nadwrażliwość zębiny i podrażnienie dziąseł. Z przeprowadzonych badań wynika ,że nadwrażliwość zębiny dotyka ok. 15-65% pacjentów poddanych wybielaniu zębów żywych. Jednocześnie te same badania informują, że to powikłanie ma charakter przejściowy i nadwrażliwość zębów u większości badanych osób ustępuje po 2-4 dniach od zakończenia procedury. Podrażnienia dziąseł są dość częstymi, ale łagodnymi i szybko ustępującymi objawami ubocznymi. W przypadku środków dostępnych w aptece stwierdzono częstsze występowanie podrażnień dziąseł po zastosowaniu żelu w standardowych nakładkach niż z paskami wybielającymi.

Po wybielaniu zębów w gabinecie gdzie płynny koferdam stanowi optymalną ochronę dziąseł, podrażnienie występuje rzadko. Jeśli jednak wystąpi ma postać białej nadżerki wokół dziąsła i zwykle znika w ciągu 12 -24h. Kolejnym efektem ubocznym wybielania zębów lampą jest zmiana struktury szkliwa - przede wszystkim zwiększenie porowatości, przez co spadek mikrotwardości tkanek zęba, stąd zaleca się stosować po wybielaniu preparaty bogate w fluor, aby zniwelować powstałe ubytki szkliwne. Ponadto po wybielaniu siła wiązania materiałów kompozytowych jest zaburzona na okres ok.2 tygodni. Dopiero po tym okresie można wymienić wypełnienia w zębach przednich lub założyć aparat.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Po gabinetowym zabiegu wybielania zębów lampą zaleca się stosowanie fluorowych płukanek lub past znoszących nadwrażliwość. W przypadku bardzo silnej nadwrażliwości można zgłosić się na fluoryzację w gabinecie stomatologicznym. Po profesjonalnym wybielaniu nie należy dobielać zębów domowymi sposobami, lub używać produktów silnie wybielających bezpośrednio po zabiegu. Może to osłabić zęby i nieodwracalnie zniszczyć strukturę szkliwa.

Wybielanie zębów lampą w ramach NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów wybielania zębów.

Autor:
Lekarz dentysta Kinga Dmochowska-Lisak

Bibliografia: Kariologia współczesna ,pod redakcją Prof. zw. dr hab. n. med. Danuty Piątkowskiej; Stomatologia zachowawcza ,pod redakcją Zbigniewa Jańczuka

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Cena

od 99 zł

Czas trwania

ok. 90 minut

Znieczulenie

niewymagane

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

2 tygodnie

Efekty

po 2 tygodniach

Trwałość leczenia

ok. 2 lata

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Wybielanie zębów lampą to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia pacjenta. W związku z tym najczęściej nie jest on pokrywany z NFZ.
Bielsko-Białaod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Częstochowaod 550 złRaty od 96 złWięcej
Gdańsk od 99 złWięcej
Katowiceod 900 złRaty od 157 złWięcej
Krakówod 350 złWięcej
Olsztynod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Rzeszówod 900 złRaty od 157 złWięcej
Warszawaod 690 złRaty od 121 złWięcej