Fotoodmładzanie policzków

Fotoodmładzanie policzków

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Fotoodmładzanie policzków to zabieg poprawiający wygląd i kondycję skóry dzięki technologii IPL- intensywnego światła pulsującego.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Fotoodmładzanie policzków

Ocena

5.00
0

Zachowanie młodego wyglądu możliwie jak najdłużej było od zawsze niewątpliwie ważną kwestią dla wielu kobiet, niezależnie od pokolenia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie nie tylko zahamować, ale też w pewnym stopniu odwrócić procesy starzenia się. Aby zrozumieć zasadę działania zabiegów fotoodmładzania, należy najpierw odpowiedzieć sobie na następująco postawione pytanie – czyli: co takimi zabiegami chcemy odwrócić, czym jest proces fotostarzenia się skóry?

Fotoodmładzanie policzków

Fotoodmładzanie policzków - charakterystyka

Fotostarzeniem nazwać można procesy, jakie zachodzą naturalnie w skórze pod wpływem działania promieni UVA i UVB. Damy dworu nie bez powodu zacieniały swoje twarze pod parasolami, dłonie kryły w rękawiczkach, a szyję i dekolt okrywały apaszkami. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do szeregu zmian funkcjonalnych i strukturalnych w skórze, które dzięki zabiegom fotoodmładzania możemy odwrócić.

Promieniowanie UVB, które nieco płycej penetruje skórę, bo jedynie do naskórka który jest warstwą najbardziej powierzchowną, powoduje powstawanie w nim mutacji. W naskórku znajdują się melanocyty, czyli komórki barwnikowe, które pod wpływem promieniowania UV produkują barwnik – melaninę, i na naszej skórze pojawiają się niechciane przebarwienia, które znamy jako „plamki starcze” głównie na twarzy i dłoniach.

Promieniowanie UVA penetruje skórę głębiej, aż do warstwy w której znajdują się drobne naczynia krwionośne, a także duże zagęszczenie elastyny, kolagenu i innych białek włókienkowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Nadmierna ekspozycja na UVA powoduje pękanie drobnych naczynek (widocznych potem na twarzy jako „pajączki”, głównie na nosie i policzkach), a białka włókienkowe są niszczone przez wolne rodniki, przez co skóra traci elastyczność.

Temu wszystkiemu wychodzi naprzeciw technologia IPL – fotoodmładzanie skóry, między innymi policzków, intensywnymi pulsami rozproszonego światła o określonej częstotliwości. Światło rozproszone, wnikające w głąb skóry w czasie zabiegu działa wielokierunkowo, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć na różne głębokości i działać tam, gdzie spustoszenie poczyniły zarówno promienie UVA, jak i UVB. Zabieg ten opiera się między innymi na zjawisku tak zwanej selektywnej fototermolizy – czyli rozpadzie pigmentu zgromadzonego w skórze dzięki zamianie energii świetlnej na cieplną. Zmiany barwnikowe są dzięki temu rozjaśnione, a skóra w głębszych warstwach pobudzona do regeneracji (produkcji kolagenu i włókien elastynowych) pod wpływem światła rozproszonego.

Fotoodmładzanie policzków - korzyści

Zmiany starzeniowe w obrębie policzków, które zachodzą pod wpływem promieniowania słonecznego to często zmiany w postaci plamek pigmentu – piegów, jak i również teleangiektazji – rozszerzonych, nieestetycznych naczynek. Często towarzyszą temu takie same zmiany w obrębie nosa. Podstawową korzyścią z zabiegu fotoodmładzania policzków metodą IPL jest więc zauważalna poprawa pigmentacji skóry na twarzy, gdyż dzięki zjawisku selektywnej fototermolizy miejscowo niszczymy barwnik znajdujący się w naczyniach krwionośnych i powierzchownych warstwach skóry. Pozbywamy się też zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, a skóra zyskuje ładniejszy koloryt, co jest niewątpliwą zaletą u osób palących. Skóra jest pobudzona do szybszej regeneracji.

Fotoodmładzanie policzków - wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania fotoodmładzania policzków metodą IPL jest widoczna zmiana pigmentacji, ścieńczenie i zwiotczenie skóry z widocznymi zmianami o charakterze teleangiektazji. Nie ma wskazań czysto medycznych do fotoodmładzania, gdyż jest to zabieg poprawiający wygląd z zakresu medycyny estetycznej i wykonuje się je jedynie na życzenie pacjentki. Poszerzone naczynka w obrębie nosa czy policzków mogą wystąpić w każdym wieku, jednak należy pamiętać, że proces fotostarzenia postępuje też z różną szybkością u różnych kobiet zależnie od jej nawyków i stylu życia.

Fotoodmładzanie policzków - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonywania fotoodmładzania policzków metodą IPL są takie same, jak przy fotoodmładzaniu każdego innego regionu ciała światłem pulsacyjnym i obejmują:

  • ciążę i karmienie piersią
  • bardzo ciemny fototyp skóry (V wg Fitzpatricka, fototyp IV do rozważenia, natomiast efekty mogą być mierne)
  • nadmierną ekspozycję na słońce (ciągłą, powyżej 1 godziny dziennie z filtrem SPF 50) na 4 tygodnie przed zabiegiem fotoodmładzania
  • przebyty nowotwór skóry
  • tatuaż lub makijaż permanentny (istnieje ryzyko zmiany rozkładu pigmentu w skórze i wyblaknięcia pigmentu)
  • patologiczne miejsca jak duże pieprzyki, brodawki, zaczerwienienia
  • egzema, łuszczyca
  • duże bliznowce
  • alergia na światło słoneczne
  • przyjmowanie preparatów estrogenowych w dużych dawkach (istnieje ryzyko przebarwienia skóry)
  • stosowanie niektórych preparatów ziołowych (w tym dziurawiec, nagietek)
  • stosowanie maści i kremów zawierających retinoidy
  • stosowanie antybiotyków o działaniu fotouczulającym (w tym np. tetracykliny)

Fotoodmładzanie policzków - przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na fotoodmładzanie policzków, powinnaś chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce minimum 4 tygodnie przed zabiegiem – tak więc najlepsze na tego typu zabieg są miesiące jesienne i zimowe, nie zaleca się przeprowadzania fotoodmładzania policzków w miesiącach letnich z uwagi na trudność uniknięcia słońca. Przed fotoodmładzaniem zrezygnuj z solarium, nie stosuj peelingów mechanicznych i enzymatycznych, fotouczulających ziół i antybiotyków. Dobrze nawilżaj skórę policzków, która mają być poddana zabiegowi odmładzania IPL, jednak przed samym zabiegiem skóra powinna być czysta i sucha, nie powinno na niej być filmu utworzonego z balsamów czy olejków.

Fotoodmładzanie policzków - rodzaj znieczulenia

Do zabiegu fotoodmładzania policzków nie stosuje się znieczulenia. Stosowane są jedynie specjalne żele przewodząco-ochronne minimalizujące nieprzyjemne odczucia. Możesz otrzymać specjalne okulary ochronne przed pulsami światła. Mimo, iż niektóre pacjentki mogą czuć niewielki dyskomfort termiczny (uczucie mrowienia związane z rozchodzeniem się ciepła) podczas zabiegu, to skóra poddawana zabiegowi fotoodmładzania z czasem adaptuje się do promieni światła pulsacyjnego i efekt ten jest pomijalny.

Fotoodmładzanie policzków - jak przebiega zabieg?

Zabieg fotoodmładzania policzków nie należy do zabiegów ani bolesnych, ani technicznie skomplikowanych. W czasie zabiegu na oczyszczoną z balsamów i suchą skórę nakłada się specjalny żel przewodzący, który również chroni przed poparzeniem. Za pomocą specjalnej głowicy miękkiego lasera, na skórę nosa emituje się krótkimi błyskami promienie IPL. Cały zabieg trwa około 20 minut.

Fotoodmładzanie policzków

Fotoodmładzanie policzków - czas i przebieg rekonwalescencji

Makijaż można nałożyć bezpośrednio po zakończeniu zabiegu, jednak należy pamiętać o unikaniu kosmetyków na bazie alkoholu. Wszelkie zaczerwienienia po zabiegu ustępują na ogół od kilku godzin do dwóch dni po jego zakończeniu. Bezpośrednio po zabiegu pozornie „zaogniona” skóra policzków świadczy o prawidłowym wykonaniu zabiegu, jako że IPL spowoduje koagulację barwnikową. Przez kilka pierwszych dni na obszar poddany fotoodmładzaniu zaleca się stosowanie kremów mocno natłuszczających i z filtrem, gdyż skóra poddana zabiegowi będzie się złuszczać – jest to efekt pożądany. Pacjentki prosi się o zrezygnowanie z korzystania z peelingów i opalania do czasu zakończenia całej serii zabiegów. Nie powinno się także korzystać w basenu w dniach następujących bezpośrednio po zabiegu. Nie zaleca się picia czerwonego wina na kilka dni po zabiegu.

Fotoodmładzanie policzków - efekty po zabiegu

Według ostatnich czteroletnich badań klinicznych nad technologią fotoodmładzania IPL, 83% pacjentek zgłosiło poprawę struktury skóry. Rozszerzone i popękane naczynka uległy widocznej poprawie również w ponad 80%, a ujednolicenie zabarwienia skóry zaobserwowano w 79%. Średnia ilość zabiegów dla osiągnięcia takich efektów wynosiła 3.

Należy pamiętać, że warunkiem zauważalnych efektów fotoodmładzania policzków jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów w regularnych odstępach czasowych, około trzech tygodni. Wydłużenie czasu pomiędzy zabiegami może spowodować mniejsze niż spodziewane efekty, natomiast skrócenie odstępu nie przyniesie szybszego rezultatu, a może skutkować jedynie nieprzyjemnymi odczuciami w postaci ściągnięcia i bolesnego zaczerwienienia skóry na policzkach, podobnego do tego jakiego doświadczamy po zbyt długim opalaniu.

Fotoodmładzanie policzków - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu fotoodmładzania policzków zaleca się stosowanie kremów natłuszczających i nawilżających, unikanie produktów na bazie alkoholu i mechanicznego złuszczania skóry – należy pozwolić skórze poddanej zabiegowi złuszczyć się samej. Nie należy opalać się pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii. Na kilka dni po zabiegu, do czasu ustąpienia zaczerwienienia skóry, odradza się pacjentkom spożywanie czerwonego wina. Po zakończeniu całej serii zabiegów można już normalnie stosować wszystkie kosmetyki, peelingi i eksponować się na słońce – należy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem i stosować odpowiednio wysokie filtry na skórę nosa – minimum SPF 30.

Fotoodmładzanie policzków - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo utrzyma się efekt po całej serii zabiegów fotoodmładzania policzków metodą IPL zależy od właściwej pielęgnacji skóry pomiędzy kolejnymi zabiegami, jak i unikaniu ekspozycji na czynniki powodujące fotostarzenie skóry już po zakończeniu całej serii zabiegów. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, efekt uważa się za trwały, przy czym mówimy o usunięciu starych oznak starzenia. Zabieg fotoodmładzania nie zapobiega bowiem powstawaniu nowych zmian. Serię fotoodmładzających zabiegów można powtórzyć po kilku latach.

Fotoodmładzanie policzków - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań – czy też raczej działań niepożądanych po zabiegu fotoodmładzania policzków, wystarczy przestrzegać środków ostrożności i zaleceń opisanych wcześniej. Nie należy „przyspieszać” efektów poprzez kumulowanie kilku zabiegów w krótszym czasie! Niesie to ze sobą ryzyko poparzenia skóry i nieestetycznego, nadmiernego złuszczania i trwałych odbarwień skóry policzków.

Fotoodmładzanie policzków - możliwe powikłania po zabiegu

W przypadku tego zabiegu można raczej mówić o ewentualnych działaniach niepożądanych, niż o powikłaniach fotoodmładzania. Dzięki temu, że w gabinecie dobiera się parametry urządzenia emitującego IPL w sposób odpowiedni do odmładzanego obszaru, minimalizuje się ryzyko działań niepożądanych, i o ile u pacjentki nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, tak jest on procedurą bezpieczną. W pewnym gronie pacjentek w czasie wykonywania takiego zabiegu występuje nieznaczny dyskomfort w postaci mrowienia skóry poddanej działaniu pulsacyjnego światła, utrzymujący się przez cały czas trwania zabiegu i ustępujący do kilku minut po jego zakończeniu, niewielkie zaczerwienienie bezpośrednio po użyciu, niewielkie obrzęki czy też zmiany pigmentacji. Ciemnienie zmian barwnikowych w czasie i krótko po zabiegu jest jednak stanem naturalnym i pożądanym, gdyż świadczy o prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu. Ciemniejsze zmiany po kilku dniach ulegną złuszczeniu odsłaniając jaśniejszą, zdrowszą skórę nosa.

Fotoodmładzanie policzków - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Do polecanych zabiegów dodatkowych po zakończeniu serii fotoodmładzania na pewno będą należeć typowe zabiegi pielęgnacyjne – nawilżające, odpowiednie dla skóry twarzy, z naciskiem na skórę policzków poddaną zabiegowi. Można stosować kremy z witaminą C, które uszczelniają naczynka.
Sam zabieg fotoodmładzania metodą IPL jest jednak na tyle efektywny, że może być z powodzeniem stosowany samodzielnie.

Fotoodmładzanie policzków w ramach NFZ

Niestety, jako że fotoodmładzanie policzków jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, poprawiającym wygląd i samopoczucie pacjenta i nie wykonuje się go ze wskazań zdrowotnych, nie jest to zabieg który można odbyć na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.
Całkowity koszt takiego zabiegu w prywatnych gabinetach jest bardzo zróżnicowany i zależy od sumarycznej ilości przeprowadzonych zabiegów, oraz sprzętu, z jakiej korzysta klinika. Należy się jednak przygotować na koszt minimum 300 zł za jeden zabieg fotoodmładzania policzków, przy czym wymiernych efektów możemy się spodziewać dopiero po kilku zabiegach.

 

Wiktoria Feret

Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

 

Bibliografia: Dermatologic surgery, 2002 Dec; 28(12):1115-9. Rejuvenation of photoaged skin: 5 years results with intense pulsed light of the face, neck, and chest. [Weiss R, Weiss M, Beasley K]; Własne materiały szkoleniowe dotyczące IPL, Warszawa 2015

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg fotoodmładzania policzków.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Fotoodmładzanie policzków

Cena

od 99 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Fotoodmładzanie policzków w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 199 złWięcej
Gliwiceod 299 złWięcej
Katowiceod 200 złWięcej
Kielceod 150 złWięcej
Łódźod 250 złWięcej
Olsztynod 400 złWięcej
Poznańod 300 złWięcej
Szczecinod 200 złWięcej
Warszawaod 99 złWięcej
Wrocławod 300 złWięcej