Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych

Laserowa labioplastyka

Cena od 2900 zł Zapytaj o raty

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych polecana jest kobietom, które posiadają za duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe. Przerost lub asymetria warg sromowych wpływa na gorsze samopoczucie pacjentki, oraz może skutkować bolesnymi podrażnieniami.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych

Ocena

2.73
75

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych- charakterystyka

Wygląd kobiecych okolic intymnych uzależniony jest od co najmniej kilku czynników. Na całościową prezentację strefy narządów płciowych wpływają przecież wszystkie znajdujące się w tym rejonie części kobiecego ciała, takie jak np. łechtaczka czy wargi sromowe, których wyróżnia się dwa rodzaje: wargi sromowe większe oraz wargi sromowe mniejsze.
Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych
Część pacjentek jest niezadowolonych z tego, jak wyglądają ich okolice intymne. Stopień tego niezadowolenia może być tak duży, że kobieta może zarówno doświadczać znacznych kompleksów, jak i nawet – ze względu na poczucie zawstydzenia – unikać podejmowania kontaktów seksualnych. Problem stanowić może między innymi wygląd warg sromowych mniejszych. O budowie tej części kobiecego ciała decydują przede wszystkim odziedziczone geny – u jednych pacjentek wargi sromowe są więc po prostu mniejsze, u innych z kolei mają one zdecydowanie większe rozmiary. Do pełnego wykształcenia się warg sromowych mniejszych dochodzi w okresie dojrzewania, jednakże już w późniejszych okresach życia kobiety wygląd tej części jej ciała może podlegać zmianom. Okolice intymne mogą się zmieniać chociażby na skutek zachodzenia w ciążę i rodzenia dzieci. Wpływ na wygląd narządów rozrodczych ma również upływający czas i pojawiające się na jego skutek procesy starzenia się organizmu (związane chociażby z traceniem przez różne tkanki ich elastyczności i jędrności).

Niezależnie od tego, co doprowadziło do nieprawidłowości dotyczących warg sromowych mniejszych, pacjentki mogą skorzystać z opcji zlikwidowania borykającego ich problemu. Współczesna medycyna oferuje zabiegi, dzięki którym możliwe jest zmienienie wyglądu warg sromowych mniejszych – procedury takie określane są mianem labioplastyki. Korektę kształtu i rozmiarów warg sromowych mniejszych przeprowadzić można z wykorzystaniem chirurgicznego skalpela, ale i możliwe jest dokonanie tego na drodze znacznie mniej inwazyjnej – mowa tutaj o laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych.

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych- korzyści

Nieprawidłowości budowy warg sromowych mniejszych prowadzić mogą nie tylko do występowania kompleksów u pacjentek. Kiedy wargi sromowe mniejsze są zbyt duże, to wtedy u kobiet dochodzić może chociażby do odczuwania dolegliwości bólowych podczas kontaktów seksualnych. Problemem może być także zwyczajne, codzienne funkcjonowanie – pacjentki z przerośniętą tą częścią narządów rozrodczych mogą odczuwać ból podczas noszenia obcisłych ubrań, problemy mogą pojawiać się u nich również podczas podejmowania różnych aktywności sportowych.

Przebycie laserowej labiaplastyki warg sromowych mniejszych może skutkować zlikwidowaniem wyżej opisanych, ale i innych trudności pojawiających się w życiu pacjentek. Po zabiegu przywrócona może zostać możliwości podejmowania kontaktów płciowych bez obaw o ewentualny ból podczas nich czy bez odczuwania wstydu związanego z budową okolic intymnych. Pacjentki mogą również przestać borykać się z ograniczeniami co do wyboru odzieży czy możliwością uprawiania sportu. Po laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych pacjentkom może również znacznie poprawiać się samoocena – możliwe jest przecież, że dzięki zabiegowi wygląd ich okolic intymnych będzie taki, jakiego to dana pacjentka oczekuje.

Analizując korzyści laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych, warto jest wspomnieć o pozytywnych aspektach, które są związane z samą tą techniką zabiegową. Otóż w przypadku zabiegów laserowych – podobnie jak w przypadku procedur chirurgicznych – dochodzić może do krwawienia z poddawanych ingerencjom tkanek. W sytuacji, gdy do korekty warg sromowych mniejszych stosowany jest laser, możliwe jest ograniczenie krwawienia dzięki temu, że lasery mogą doprowadzać do koagulacji uszkodzonych podczas zabiegu naczyń krwionośnych.

Wskazania do wykonania zabiegu

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych może być wskazana u tych pacjentek, u których te części narządów rozrodczych posiadają zbyt duże rozmiary. Zabieg może dać korzystne rezultaty również i u kobiet, u których istnieje asymetria pomiędzy ich wargami sromowymi mniejszymi – dzięki procedurze możliwe jest skorygowanie istniejących defektów.

Z laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych mogą skorzystać również te pacjentki, u których przez nieprawidłowości budowy tych części narządów rozrodczych pojawiają się dolegliwości bólowe czy to podczas współżycia, czy też podczas zwyczajnej, codziennej aktywności (takiej jak chociażby noszenie bardziej przylegających do ciała ubrań czy uprawianie sportu). Procedurę można polecić również tym pacjentkom, u których do niekorzystnych zmian wyglądu warg sromowych mniejszych doszło na skutek przebycia porodu czy w związku z procesami starzenia się organizmu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo że laserowa korekta warg sromowych mniejszych jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż klasyczne procedury chirurgiczne, to jednak i w przypadku zabiegów laserowych istnieją pewne przeciwwskazania co do możliwości ich wykonania. Najogólniej można powiedzieć, że laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych przeprowadzana może być u tych pacjentek, których ogólny stan zdrowia jest dobry. Stanami, które mogą uniemożliwiać wykonania zabiegu, mogą być:

  • obarczenie jakimś schorzeniem przewlekłym o nieunormowanym przebiegu (np. cukrzycą czy niewydolnością serca),
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • chorowanie na nowotwór,
  • występowanie u pacjentki znacznych zaburzeń krzepnięcia krwi (przez które istniałoby ryzyko pojawienia się przedłużonych krwawień po laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych),
  • krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie jest znana,
  • miesiączka,
  • infekcje w okolicach tkanek, które miałaby być poddawane zabiegowi.

Przed zabiegiem

Wstępnym etapem przed laserową labioplastyką warg sromowych mniejszych jest konsultacja z lekarzem, który miałby przeprowadzać zabieg. Wizyta konsultacyjna ma znaczenie wręcz kluczowe, ponieważ to właśnie podczas niej sprawdzane jest przede wszystkim to, czy korekta wyglądu warg sromowych mniejszych jest pacjentce potrzebna oraz czy dzięki procedurze laserowej możliwe będzie uzyskanie oczekiwanych efektów zabiegu. W przypadku pierwszego z wymienionych wyżej celów konsultacji, niezbędne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego uzupełnionego o dokładną ocenę budowy warg sromowych mniejszych.

Podczas konsultacji duże znaczenie ma również badanie podmiotowe pacjentki, czyli przeprowadzenie tzw. wywiadu lekarskiego. Podczas wywiadu lekarz wyklucza istnienie u pacjentki wszelkich przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych. Jednym z elementów badania podmiotowego jest pytanie o stosowane przez badaną leki. Aspekt ten jest bardzo istotny, ponieważ w przypadku zażywania niektórych preparatów (jak np. leków przeciwkrzepliwych, takich jak aspiryna czy acenokumarol lub warfaryna), przeprowadzenie zabiegu może nie być w ogóle możliwe lub też – aby móc bezpiecznie wykonać labioplastykę u pacjentki – konieczne będzie czasowe odstawienie niektórych regularnie przyjmowanych leków.

Jeżeli konsultacja przebiegnie pomyślnie i pacjentka zostanie zakwalifikowana do laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych, to możliwe staje się już wyznaczenie terminu przeprowadzenia zabiegu. Przed opuszczeniem gabinetu lekarskiego pacjentki otrzymują jednak jeszcze pewne ogólne instrukcje co do tego, jak powinny postępować przed zabiegiem. Wśród takich ogólnych zaleceń znajdują się te, które dotyczą stosowania używek. W okresie poprzedzającym zabieg korzystnie jest ograniczyć spożywanie alkoholu, a w przypadku pacjentek, które korzystają z wyrobów tytoniowych, zaleca im się z kolei rozstanie z nałogiem. Stosowanie wymienionych używek może niekorzystnie wpływać na ogólny stan organizmu, a przez to wydłużać okres rekonwalescencji po laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych. Jeżeli lekarz zaleci pacjentce czasowe odstawienie jakichś leków, to należy postępować ściśle według otrzymanych instrukcji (podkreślenia wymaga jednak to, że samodzielnie – bez konsultacji z lekarzem – pacjentki nie powinny wprowadzać żadnych modyfikacji do swojego leczenia).

Pacjentki, u których będzie wykonywana laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych, otrzymują również zalecenia co do postępowania już w dniu samej procedury. W przypadku aspektów higienicznych należy zwrócić uwagę na to, że oczywiście do placówki medycznej pacjentka powinna zgłosić się z oczyszczonymi okolicami intymnymi, jednakże do tego celu należy użyć wyłącznie niedrażniących, delikatnych preparatów myjących. Część pacjentek może się zastanawiać nad tym, czy na zabieg powinny one się zgłosić na czczo. Takie zalecenie rzeczywiście może być wydane, ale raczej wtedy, kiedy procedura miałaby być przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Większość laserowych labioplastyk warg sromowych mniejszych przeprowadzana jest jednak w znieczuleniu miejscowym – w takim przypadku przed zgłoszeniem się na zabieg zjedzenie lekkiego posiłku może być nawet zalecane.

Rodzaj znieczulenia

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu. Zazwyczaj jest to znieczulenie miejscowe (zdecydowanie rzadziej procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym).


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Laserowa korekta warg sromowych rozpoczyna się od znieczulenia okolic, które będą poddawane zabiegowi. Następnie – po upewnieniu się, że pacjentka nie będzie odczuwała dyskomfortu – możliwe jest przystąpienie do zasadniczego etapu zabiegu.

Dzięki zastosowaniu laserów omawiany rodzaj labioplastyki jest zdecydowanie mniej inwazyjny od klasycznych, chirurgicznych metod korekcji wyglądu warg sromowych mniejszych. Podczas laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych dochodzi przede wszystkim do usunięcia nadmiaru tkanek u pacjentki. Zakres podejmowanych ingerencji uzależniony jest ściśle od tego, jaki dokładnie problem występuje u pacjentki. Jeżeli obie jej wargi sromowe mniejsze są wyraźnie przerośnięte, to podczas procedury lekarz dąży do usunięcia nadmiaru tkanek. Jeżeli zaś kobieta zgłaszała chęć przebycia zabiegu z powodu istnienia asymetrii pomiędzy tymi częściami jej narządów rozrodczych, to wtedy celem lekarza jest dokonanie odpowiedniej korekty warg sromowych mniejszych.

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych trwa zwykle około 60-120 minut – dokładny czas procedury uzależniony jest od tego, jak dużej korekty wymaga pacjentka. Istnieje możliwość, że po zabiegu pacjentka pozostanie w placówce medycznej na krótkiej obserwacji, jednakże naprawdę jest ona krótka – tego samego dnia pacjentka wraca bowiem do swojego domu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Po laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych największe ograniczenia co do normalnej aktywności życiowej obowiązują zwykle przez tydzień od przebycia zabiegu. W tym czasie pacjentkom zalecany jest odpoczynek, dlatego najkorzystniej byłoby, aby przez 7 dni od procedury pacjentka przebywała w domu.

Przez pierwszych 7-14 dni od zabiegu pacjentki mogą doświadczać dolegliwości bólowych, a także obrzęku w obrębie narządów rozrodczych. Takie zjawiska uznawane są zasadniczo za naturalne konsekwencje przebycia zabiegu. W razie wystąpienia bólu o znacznym nasileniu, pacjentki mogą przyjąć – zalecone im przez lekarza – leki przeciwbólowe. Należy jednak odnotować, że w razie wyjątkowo silnego obrzęku czy w przypadku wystąpienia bardzo silnego bólu (szczególnie takiego, który nie ustępuje mimo stosowania leków przeciwbólowych), pacjentki powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Ogólnie cały okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi zazwyczaj cztery tygodnie. Po tym czasie możliwe staje się zarówno uprawianie sportów, jak i podejmowanie się aktywności seksualnej.

Efekty po zabiegu

Rezultatem laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych jest doprowadzenie do tego, aby te części żeńskich narządów rozrodczych wyglądały jak najbardziej zgodnie z oczekiwaniami pacjentki. Dzięki procedurze zbyt duże wargi sromowe mniejsze mogą zostać odpowiednio zmniejszone, a w przypadku, gdy kobieta doświadczała dyskomfortu związanego z asymetrią pomiędzy budową tych struktur, możliwe jest zlikwidowanie również i tego problemu.

Wstępny rezultat laserowej korekty warg sromowych mniejszych pacjentki zauważyć mogą już przy opuszczaniu placówki medycznej, na ostateczny muszą one jednak poczekać. Związane jest to z tym, że po procedurze w obrębie okolic intymnych może utrzymywać się różnego stopnia obrzęk. Dopiero po kilkunastu dniach – bo tak długo zazwyczaj utrzymuje się opuchlizna – możliwe jest ocenienie finalnych efektów zabiegu.

Laserową labioplastykę warg sromowych mniejszych wykonuje się jednak nie tylko ze względów estetycznych, ale i w związku z różnymi dolegliwościami występującymi u pacjentek. Kobiety, które przez posiadanie zbyt dużych warg sromowych mniejszych doświadczały dolegliwości bólowych podczas kontaktów płciowych czy trudności z uprawianiem sportów, już po wykonaniu u nich zabiegu mogą przestać borykać się z takimi problemami.

Zalecenia po zabiegu

Przez pierwszy tydzień od laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych zalecany jest odpoczynek. Po upływie tego czasu możliwe jest stopniowe powracanie do swoich codziennych obowiązków, należy jednak podkreślić, że znaczniejszy wysiłek fizyczny (jak np. wymagające aktywności sportowe czy noszenie ciężkich rzeczy) można podejmować dopiero po upływie czterech tygodni od zabiegu.

W przypadku aspektów higienicznych, skorzystać z prysznica pacjentki mogą czasami nawet już następnego dnia od zabiegu. Unikać powinny one jednak (przez około cztery tygodnie) kąpieli w wannie. Przez podobny czas zalecane jest noszenie przewiewnej, luźnej bielizny – ma to na celu zapobieganie drażnieniu poddanych zabiegowi okolic intymnych. Jeżeli zaś chodzi o podejmowanie kontaktów seksualnych, to najwcześniej można do nich powrócić po upływie miesiąca od laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Ogólnie rezultaty laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych są trwałe – usunięte z tego regionu ciała tkanki nie odrastają. Możliwe jest jednak to, że z biegiem czasu wygląd sromowych będzie się zmieniał. Do takiej sytuacji może dojść np. wtedy, kiedy pacjentka – już po przebyciu zabiegu – będzie jeszcze rodziła dzieci. Na wygląd okolic intymnych ma wpływ również upływający czas – wraz z kolejnymi latami wargi sromowe mniejsze mogą zmieniać swój wygląd chociażby przez ogólny spadek jędrności tkanek.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby maksymalnie zredukować ryzyko wystąpienia komplikacji, pacjentki powinny uważnie wybierać lekarza, do którego udadzą się na laserową labioplastykę warg sromowych mniejszych. Samo już skorzystanie z usług doświadczonego ginekologa estetycznego może sprawić, że ryzyko powikłań będzie znacznie zmniejszone.

Pacjentki muszą również pamiętać o tym, że przestrzeganie zaleceń pozabiegowych również zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań zabiegu. Warto również wspomnieć o tym, że jeżeli nawet powikłania po laserowej korekcie warg sromowych mniejszych wystąpią, to im wcześniej zostanie wdrożone ich leczenie, tym mniejsze jest ryzyko tego, że dojdzie do powstania utrwalonych i poważniejszych komplikacji. Z tego względu pacjentki uczula się na to, że jeżeli wystąpią u nich jakieś niepokojące dolegliwości (takie jak np. gorączka czy znaczne zaczerwienienie okolic intymnych), to nie powinny one zwlekać i jak najszybciej powinny one poszukiwać pomocy medycznej.

Możliwe powikłania po zabiegu

Tak jak po dowolnej innej procedurze medycznej, tak i po laserowej labioplastyce warg sromowych mniejszych wystąpić mogą różne powikłania. Jako potencjalne komplikacje omawianej procedury wymieniane są:

  • przedłużone występowanie obrzęku okolic intymnych,
  • zakażenia tkanek poddawanych zabiegowi,
  • krwawienia,
  • rozejście się pozabiegowych ran,
  • nadmierne bliznowacenie w obrębie warg sromowych mniejszych.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Pacjentki korzystające z usług ginekologów estetycznych mogą rozważyć również inne – poza laserową labioplastyką warg sromowych mniejszych – zabiegi wpływające na wygląd narządów rozrodczych. Przykładem takiego dodatkowego zabiegu może być chociażby laserowa rewitalizacja pochwy, czyli zabieg, którego założeniem jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu (np. pobudzenie do przebudowy włókien kolagenowych). Dostępne są również inne procedury, takie jak np. wybielanie warg sromowych czy powiększanie punktu G – o oferowanych zabiegach najkorzystniej jest porozmawiać z ginekologiem estetycznym, który przeprowadza zabieg laserowej korekty warg sromowych mniejszych.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Carlo Maria Oranges, Andrea Sisti, Giovanni Sisti, Labia Minora Reduction Techniques: A Comprehensive Literature Review, Aesthet Surg J (2015) 35 (4): 419-431;
Arvind U. Gowda, Nikki Chopra, Marwan Khalifeh, Indications, Techniques and Complications of Labiaplasty, Eplasty. 2015; 15: ic46

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych

Cena

od 2900 zł

Czas trwania

kilkadziesiąt minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilkanaście dni

Efekty

kilka-kilkanaście dni

Trwałość leczenia

trwałe

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Laserowa labioplastyka warg sromowych mniejszych zaliczana jest do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej – Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje kosztów przeprowadzenia tej procedury.
Białystokod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Bydgoszczod 4300 złRaty od 106 złWięcej
Częstochowaod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Katowiceod 3200 złRaty od 79 złWięcej
Krakówod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Rzeszówod 2900 złRaty od 103 złWięcej
Warszawaod 2900 złRaty od 103 złWięcej
Wrocławod 3000 złRaty od 74 złWięcej