Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy

Cena od 1999 zł Zapytaj o raty

Leczenie zaćmy - zaćma, inaczej zwana kataraktą, jest to bardzo powszechna choroba oczu atakująca głównie ludzi w podeszłym wieku. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty. Bardzo ważne jest zatem szybkie reagowanie oraz poddanie się leczeniu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Leczenie zaćmy

Ocena

5.00
8
100% poleca ten zabieg

Cena

od 1999 zł

Czas trwania

ok. 20 min

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

do 14 dni

Efekty

natychmiastowe

Trwałość leczenia

trwałe

Leczenie zaćmy - informacje

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, jest to bardzo powszechna choroba oczu atakująca głównie ludzi w podeszłym wieku, mogąca jednak pojawiać się również u osób znacznie młodszych, także dzieci. Zaćma może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty. Bardzo ważne jest zatem szybkie reagowanie oraz poddanie się leczeniu.

Leczenie zaćmy

Aktualny postęp technologiczny, obecny także w medycynie sprawił, iż leczenie zaćmy jest szybkie oraz bezbolesne, a także nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji pacjenta. Leczenie zaćmy przyjmuje charakter operacyjny. Operacje zaćmy wykonywane są zwykle w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest w postaci kropli do oczu lub niewielkiego zastrzyku. Czas trwania operacji waha się od 15 do 30 minut. Hospitalizacja pacjenta po zabiegu nie jest wymagana. Po leczeniu zaćmy efekty są natychmiastowe oraz trwałe, a okres regeneracji trwa od dwóch do trzech tygodni. Zatem pacjent niewielkimi nakładami czasu oraz energii może cieszyć się odzyskaniem dobrego widzenia.

Korzyści z leczenia zaćmy

Istnieje wiele korzyści płynących z wykonania operacji zaćmy. Zaćma jest choroba, która bardzo skutecznie utrudnia funkcjonowanie. Niekwestionowanie główną korzyścią wynikającą z operacji zaćmy jest przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia oraz wszystkich funkcji wzrokowych. Jednak odzyskanie widzenia pociąga za sobą szereg innych korzyści. Jest to chociażby podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi — gdzie prawidłowe widzenie po leczeniu umożliwia między innymi rozpoznawanie twarzy innych oraz ułatwia interakcje z nimi. Daje to także możliwość normalnego funkcjonowania w życiu codziennym, co wiąże się z wykorzystywaniem zmysłu wzroku podczas większości czynności — pisania, czytania, oglądania telewizji, robienia zakupów itp. Jednak główną korzyścią płynąca z operacji zaćmy jest komfort psychiczny pacjenta, wynikający z możliwości prawidłowego korzystania z dominującego zmysłu, jakim jest wzrok.

Głównym wskazaniem do wykonania operacyjnego leczenia zaćmy jest zmętnienie soczewki oka pociągające za sobą pogorszenie widzenia. Konieczne jest to u pacjentów, u których nie widać pozytywnych efektów z prób korygowania wady wzroku okularami. Głównymi objawami, wskazującymi na to, iż leczenie katarakty jest wymagane, są między innymi: zamglenie widzialnego obrazu, zamazywanie się kolorów, zaburzenia w ostrości wzroku oraz jego nadwrażliwość na jaśniejsze światło. W przypadku występowania tych symptomów należy niezwłocznie wykonać operację zaćmy, gdyż stan chorobowy może ulegać nieustannemu pogorszeniu oraz prowadzić nawet do ślepoty.

Istnieją niestety również przeciwwskazania do wykonania operacji zaćmy. Głównym z nich jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta. Nie należy poddawać się operacji, gdy w organizmie występują stany zapalne lub aktywne choroby zakaźne. Zabieg należy odroczyć w czasie także w przypadku niedawno przebytego zawału czy udaru mózgu. Nie należy wykonywać zabiegu u pacjentów, u których pojawiła się wysoka gorączka lub są w trakcie zakażanie wirusowego czy bakteryjnego. Przeciwwskazaniem jest także ogólne zaostrzenie przebiegu choroby przewlekłej. Ponadto operacja musi zostać odroczona także w przypadku jakichkolwiek zmian zapalnych w obrębie gałki ocznej oraz wszelkich chorobach oka, takich jak nowotworów, jaskra czy odwarstwienie siatkówki. Wiąże się to z tym, iż jedyną metodą leczenia zaawansowanej zaćmy jest metoda chirurgiczna, która stanowi ingerencję w ludzki organizm, zatem musi być on w dobrej kondycji.

Metody leczenia zaćmy

Aktualnie istnieją liczne metody leczenia zaćmy, wszystkie jednak charakteryzują się tym, iż są one wykonywane operacyjnie, po uprzednim znieczuleniu pacjenta oraz zdezynfekowaniu operowanych okolic oka. Najczęściej wykorzystywana w trakcie operacji jest metoda fakoemulsyfikacji. Polega ona na wykonaniu mikroskopijnego nacięcia na przedniej komorze oka. Nacięcie to umożliwia dostanie się do środka oka, gdzie wykonywane są działania na soczewce. Soczewkę rozbija się na mniejsze części przy pomocy ultradźwięków, a następnie odsysa się te fragmenty ze środka oka.

Leczenie zaćmy

Poniżej przedstawione są metody leczenia zaćmy, które oferują polecane przez nas kliniki oraz ich charakterystyka.

Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki

Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na przedniej komorze oka oraz rozpoczęcia działań na soczewce. Usuwa ją w całości bądź też rozbija na mniejsze części, po czym odsysa, czyli dokonuje fakoemulsyfikacji. Kolejnym etapem operacji jest oczyszczenie tylnej komory gałki ocznej oraz zszycie miejsca nacięcia. Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki stanowi zarówno najbardziej podstawowy, jak i jeden z najtańszych zabiegów leczenia zaćmy.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej

Rozpoczyna się przez wykonanie nacięcia w oku pacjenta oraz wykonaniem fakoemulsyfikacji. Następnie w oku chorego implantowana jest sztuczna soczewka dostosowana do niego oraz zamykane jest nacięcie. Metoda ta polecana jest pacjentom, od których wymagane jest dobre widzenie po zmroku, a promienie świetlne muszą docierać do oka również z brzeżnych części siatkówki.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej z filtrem światłą niebieskiego

Cechuje się tym, iż podczas tej operacji wykonywane jest usunięcie wadliwej soczewki oka metodą fakoemulsyfikacji, po czym chirurg może przejść do wszczepienia soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego. Jest ona szczególnie polecana dla osób, które chcą chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem światła ultrafioletowego oraz zależy im na dobrej widoczności w słabych warunkach oświetleniowych

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej

Polega na zastąpieniu, odessanej wcześniej soczewki, nowym, sprawnym układem optycznym. Następnie zszywane jest uprzednio wykonane nacięcie w oku pacjenta. Metoda ta nie jest polecana osobom, które muszą łączyć widzenie z bliska z wykonywaniem precyzyjnych prac, a także osobom, które wymagają ostrości widzenia w ciemności czy półmroku. Rozważyć muszą ją także pacjenci często prowadzący pojazdy mechaniczne.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

Rozpoczyna się tym, iż chirurg po uprzednim nacięciu oka, przystępuje do wykonywania fakoemulsyfikacji, która skutkuje usunięciem niesprawnej soczewki. Dzięki temu możliwe jest wszczepienie soczewki multifokalnej torycznej, która charakteryzuje się swoim cylindrycznym kształtem, dzięki któremu może korygować także nierówności rogówki, co prowadzi do wyostrzenia wzroku oraz poprawy załamywania się promieni świetlnych w oku.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej

Polega na usunięciu soczewki oka metodą fakoemulsyfikacji, co umożliwia lekarzowi umieszczenie soczewki pseudoakomodacyjnej. Soczewka ta koryguje ostrość widzenia zarówno w dali, jak i w bliży oraz zapewnia odpowiednie załamywanie promieni słonecznych z uwzględnieniem miejsca ich padania.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej torycznej

Wykonywana jest poprzez nacięcie oka oraz usunięcie soczewki fakoemulsyfikacją. Wszczepiona soczewka pseudoakomodacyjna toryczna pozwala na dobre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko oraz daleko, co daje duży komfort pacjentowi. Ponadto pomaga ona w leczeniu zaburzeń widzenia wynikających z astygmatyzmu.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki torycznej

Charakteryzuje się tym, iż wszczepiona soczewka toryczna, nie tylko zastępuje soczewkę oka, ale także poprawia ona nieprawidłową krzywiznę rogówki. Wszczepiana jest ona po usunięciu wadliwej soczewki metodą fakoemulsyfikacji. Operacja kończy się zasklepieniem wcześniej wykonanego nacięcia, przez zszycie go cienką nitką.

Operacja zaćmy podwichniętej metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem pierścienia stabilizującego

Wykonywana jest w przypadku wystąpienia u chorego podwichnięcia soczewki. Konieczne jest w takim wypadku wszczepienie do oka pierścienia stabilizującego, zapobiegającego przemieszczaniu się wszczepionego podczas operacji układu optycznego.

Operacja zaćmy powikłanej w oku z brakiem tęczówki

Polega na przywróceniu pacjentowi zdolności widzenia przez umożliwienie promieniom słonecznym przedostawania się do oka, co wcześniej zaburzone było przez brak tęczówki pociągający za sobą zaćmę. Podczas operacji do oka wszczepiany jest sztuczny układ optyczny, który pozwala na prawidłowe widzenie pacjenta.

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki twardej

Charakteryzuje się tym, iż soczewka twarda różni się od zwijalnej, zatem zabieg jest rozleglejszy, niż w przypadku innych metod leczenia zaćmy. Po nacięciu oka oraz usunięciu wadliwej soczewki, przednia komora oka musi zostać wypełniona materiałem wyskoelastycznym, który umożliwia wszczepienie soczewki twardej. Następnie materiał ten zostaje usuwany, a nacięcie w oku zasklepiane.

Wszystkie powyżej przedstawione metody operacji zaćmy prowadzą do odzyskania właściwej jakości widzenia przez pacjenta.

Leczenie zaćmy

Irydotomia laserem YAG - usuwanie zaćmy wtórnej

Irydotomia laserem YAG - usuwanie zaćmy wtórnej

Kapsulotomia laserem YAG - zaćma wtórna

Kapsulotomia laserem YAG - zaćma wtórna

Kapsulotomia laserem YAG to zabieg przeprowadzany w celu usunięcia objawów tak zwanej zaćmy wtórej. Polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Procedura wykonywana jest za pomocą lasera YAG.

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej to sposób na usunięcie zaćmy, która może się pojawić po pewnym czasie u niektórych pacjentów po operacji usunięcia zaćmy. Objawami zaćmy wtórnej jest zamglenie i mętnienie.

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF multifokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF multifokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF multifokalną toryczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF multifokalną toryczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF toryczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF toryczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF z podwyższoną głębią ostrości

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką EDoF z podwyższoną głębią ostrości

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną wzmocniającą widzenie pośrednie

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną wzmocniającą widzenie pośrednie

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną z filtrem światła niebieskiego lub fioletowego

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką monofokalną asferyczną z filtrem światła niebieskiego lub fioletowego

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką trifokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką trifokalną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką trifokalną toryczną

Leczenie zaćmy - zabieg z soczewką trifokalną toryczną

Operacja jednoczesna zaćmy i jaskry z wszczepieniem soczewki twardej z równoczasową trabekulektomią

Operacja jednoczesna zaćmy i jaskry z wszczepieniem soczewki twardej z równoczasową trabekulektomią

Jednoczesna operacja zaćmy i jaskry z wszczepieniem soczewki twardej z równoczasową trabekulektomią należy do zabiegów okulistycznych ratujących wzrok i obniżających ciśnienie w gałce ocznej.

Operacja jednoczesna zaćmy i jaskry z wszczepieniem soczewki zwijalnej z równoczasową trabekulektomią

Operacja jednoczesna zaćmy i jaskry z wszczepieniem soczewki zwijalnej z równoczasową trabekulektomią

Jaskra chociaż przez długi czas może nie dawać żadnych wyraźnych objawów i pozostawać niezauważona przez pacjenta, jest poważną chorobą, której konsekwencje w przypadku braku podjęcia właściwego leczenia prowadzi do pogorszenia zdolności widzenia, aż do całkowitej ślepoty.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki

Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki - Najpowszechniej stosowaną obecnie metodą chirurgicznego usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Zabieg polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i usunięciu jej rozbitych fragmentów.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego

Największe korzyści z operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego mogą odnieść pacjenci, dla których ważna jest zdolność prawidłowego widzenia w warunkach ograniczonego oświetlenia,

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej jest dobrym wyborem dla pacjentów wymagających patrzenia do bliży i do dali.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej torycznej usuwa zaćmę z jednoczesną korektą powstałej po zabiegu wady wzroku oraz wyrównaniem konturów powstającego na siatkówce obrazu dzięki zniwelowaniu astygmatyzmu.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej

U większości pacjentów po wykonaniu operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej udaje się uniknąć konieczności korekcji wady wzroku przy wykorzystaniu szkieł kontaktowych lub okularów korekcyjnych.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej torycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej torycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej torycznej stanowi jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych w leczeniu choroby.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki torycznej

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki torycznej

Operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki torycznej – są przeznaczone dla pacjentów, którzy oprócz zaćmy cierpią na astygmatyzm, który korygowany jest przez odpowiedni kształt soczewki.

Operacja zaćmy podwichniętej metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem pierścienia stabilizującego

Operacja zaćmy podwichniętej metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem pierścienia stabilizującego

Operacja zaćmy powikłanej w oku z brakiem tęczówki

Operacja zaćmy powikłanej w oku z brakiem tęczówki

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki twardej

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki twardej

Zaćma z wszczepieniem soczewki twardej - zabieg to przede wszystkim usunięcie nieprzeziernej, utrudniającej odbiór obrazu soczewki własnej oka.

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Leczenie zaćmy w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Gdańsk od 3250 złRaty od 80 złWięcej
Krakówod 1999 złRaty od 350 złWięcej
Łódźod 2350 złRaty od 83 złWięcej
Sopotod 2750 złRaty od 98 złWięcej
Warszawaod 2500 złRaty od 89 złWięcej