Czas trwania

Znieczulenie

Hospitalizacja

Czas regeneracji

Efekty

Trwałość leczenia

Abrazja powietrzna piaskarką to metoda, która polega na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia sprężonego powietrza wraz z drobinkami tlenku glinu, który ściera chorą tkankę zęba szybciej niż laser.

Abrazja powietrzna piaskarką

Charakterystyka abrazji powietrznej piaskarką

Ubytki w zębach to zmiany próchnicowe (czyli tzw. „dziury”), które powstają na skutek działania bakterii rozkładających cukry, głównie z gatunku Streptococcus mutans. Bakterie te rozkładają cukry i produkują kwas organiczny oraz  odpowiedzialne są za tworzenie miękkiego, szczelnie przylegającego do zębów żółtego nalotu zwanego płytką nazębną. Składa się ona z 80% drobnoustrojów podczas kiedy pozostałe 20% to organiczne podłoże, które ułatwia im przyleganie do szkliwa. Z czasem płytka narasta, dochodzi do rozpulchnienia szkliwa a w rezultacie do powstania ubytku.

Nieleczona próchnica może doprowadzić do całkowitego zniszczenia korony zęba i zmian zapalnych wokół tkanek. Kiedy zakażenie dochodzi do komory zębowej i tkanek miękkich, bardzo szybko dociera do wierzchołka korzenia zęba i kości szczęki. Zęby zaatakowane próchnicą stają się brązowe i czarne, co daje bardzo nieestetyczne efekt i może stanowić problem w życiu towarzyskim i zawodowym. Przewlekła próchnica może doprowadzić do utraty zębów.

Obecnie istnieje wiele metod leczenia ubytków w zębach, najbardziej popularną jest metoda tradycyjna z użyciem wiertła. Jednak podczas tradycyjnego leczenia pacjenci narażeni są na nieprzyjemne doznania w postaci bólu i dyskomfortu. Pracujące wiertło przecinka kanaliki zębowe, a zęby poddawane są naciskowi i wibracjom w wyniku czego dochodzi do mikropęknięć zębiny. Usunięta zostaje również zdrowa tkanka, co osłabia strukturę zęba doprowadzając do późniejszego wykruszenia się tkanki oraz materiału i konieczności ponownego leczenia. Wspomniane wcześniej  miejscowe  przegrzania oraz mikropęknięcia, doprowadzają do uszkodzenie miazgi i w efekcie częstych powikłań  a czasem nawet potrzeby usunięcia zęba. Poza tym wiertło pozostawia na opracowywanej powierzchni warstwę mazistą, utrudniającą uzyskanie właściwego połączenia wypełnień z zębem przyczyniając się do powstawania próchnicy wtórnej.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Alternatywnym zabiegiem pozbycia się ubytków jest abrazja powietrzna piaskarką. To bezwiertłowy sposób leczenia ubytków, polegający na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Abrazja powietrzna to metoda, która polega na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia sprężonego powietrza wraz z drobinkami tlenku glinu, który ściera chorą tkankę zęba szybciej niż laser. Jest wykonywana w gabinetach stomatologicznych.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Abrazja powietrzna piaskarką


Korzyści abrazji powietrznej piaskarką

 • metoda jest bezbolesna – 90% badanych nie odczuwa bólu podczas zabiegu
 • metoda jest bezdotykowa co sprawia, że pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, ale nie występują również wibracje, nacisk na ząb czy przykre doznania dźwiękowe, jak w przypadku obracającego się wiertła turbiny
 • usuwa znacznie mniej zdrowych tkanek niż najmniejsze tradycyjne wiertło
 • powierzchnie ubytku po abrazji dają większa przyczepność dla plomb - eliminuje to ryzyko utraty wypełnienia

Wskazania do abrazji powietrznej piaskarką

 • opracowania ubytków wszystkich klas,
 • opracowania powierzchni zęba przed lakowaniem,
 • usuwania i naprawy wypełnień kompozytowych,
 • usuwania zamków ortodontycznych,
 • oczyszczania i przygotowania zębiny przed zacementowaniem stałych prac protetycznych,
 • usunięcia popękanej porcelany i odsłonięcia metalu w celu naprawienia licówki,
 • piaskowania koron stalowych i wnętrza koron i wkładów typu onlay.

Rodzaj znieczulenia przy abrazji powietrznej piaskarką

Przy właściwym stosowaniu, zabieg może być przeprowadzony bez znieczulenia miejscowego. Lekarze powinni jednak wziąć pod uwagę wrażliwość personalną każdego pacjenta. Ostatnie badania kliniczne wskazują, że około 90% pacjentów nie wymaga znieczulenia.

Jak wygląda zabieg abrazji powietrznej piaskarką

Stomatolog podczas abrazji powietrznej piaskarką zakłada pacjentowi okulary ochronne, które zapobiegają drobinkom dostania się do oczu.
Metoda jest zbliżona do tradycyjnego zabiegu piaskowania zębów, jednak dużo większa moc oraz zastosowanie innego materiału ściernego pozwala na  dokładniejsze opracowywanie ubytków. Podczas zabiegu lekarz utrzymuje głowicę piaskarki tak, aby nie dotykała zęba a strumień powietrza z cząsteczkami jest nakierowany na ubytek. Stopniowo niewielkie cząsteczki ubytku są usuwane i zasysane przed odprowadzającą tubę.

Abrazja powietrzna

Czas i przebieg rekonwalescencji po abrazji powietrznej piaskarką

Pacjent od razu schodząc z fotela dentysty może bezpośrednio powrócić do codziennego trybu życia.Abrazja powietrzna piaskarką cena

Ceny abrazji powietrznej piaskarką są zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od sposobu przeprowadzenia zabiegu, zakresu zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowym zakresem cen zabiegu, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki, w której należy wybrać zabieg i miasto. .

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy naszego Opiekuna Pacjenta. Pomoże Ci znaleźć najlepszy dla Ciebie gabinet. Zadzwoń: +48 663 992 585

Sfinansuj zabieg

Ceny w pozostałych miastach

MiastoOrientacyjna cena
Białystokod 100 zł
Bydgoszczod 150 zł
Częstochowaod 150 zł
Gdańsk od 120 zł
Gdyniaod 180 zł
Katowiceod 400 zł
Krakówod 80 zł
Łódźod 100 zł
Olsztynod 220 zł
Poznańod 150 zł
Sopotod 200 zł
Szczecinod 250 zł
Warszawaod 150 zł
Wrocławod 120 zł

Sfinansuj zabieg

Refundacja w NFZ

Abrazja powietrzna piaskarką nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rezerwacja zabiegu

Obsługa klienta przez Zaufanekliniki.pl:

Umów wizytę

Abrazja powietrzna


raty od 2zł

Zapytaj o szczegóły