Plastyka łydek implantami
Implant łydki
Cena od 12000 zł Zapytaj o raty
Wiele osób nie jest zadowolonych z muskulatury i kształtu swoich łydek, jednak implanty mogą to sprawnie załatwić. Powiększenie łydek poprzez wprowadzenie implantu jest prostą procedurą kosmetyczną, która dodaje pełności i sprężystości dolnej cześć nogi.
- Plastyka łydek implantami - charakterystyka
- Plastyka łydek implantami - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Plastyka łydek implantami - charakterystyka
Ocena ludzkiej urody dokonywana jest na podstawie analizy wyglądu różnych części ciała. Jedni ludzie zwracają uwagę szczególnie na twarz, inni na okolice klatki piersiowej, zainteresowanie jeszcze innej części osób najbardziej przykuwają z kolei nogi. Jednym z elementów, który bezapelacyjnie wpływa na całościowy wygląd kończyn dolnych, są łydki.
Wygląd końcowych części kończyn dolnych uzależniony jest przede wszystkim od czynników natury genetycznej. Odziedziczona informacja genetyczna wpływa na to, jak będą wyglądały łydki danego człowieka. Na aspekty genetyczne obecnie nie mamy wpływu – to m.in. z tego powodu część pacjentek doświadcza niezadowolenia z wyglądu swoich łydek związanego np. z ich zbyt małą – w porównaniu do ud – wielkością. Budowa łydek może również być aspektem prowadzącym do niezadowolenia u mężczyzn, dla których pożądane mogłoby być posiadanie silnie zarysowanych tych części kończyn dolnych. Osoby doświadczające dyskomfortu związanego z wyglądem ich łydek mogą podjąć się różnych oddziaływań wpływających na wygląd tych części swojego ciała – możliwe jest zarówno podjęcie samodzielnych kroków służących zmianie swojej prezencji, jak i skorzystanie z usług medycznych specjalistów.
Modelować łydki można na różne sposoby. Jedną z najprostszych metod, dzięki której pacjenci mogą zmieniać wygląd dolnych części swoich nóg, jest podejmowanie się aktywności fizycznej. Sporty takie jak bieganie, jazda na rowerze czy odpowiednie ćwiczenia na siłowni z pewnością mogą doprowadzić do uzyskania wymarzonego wyglądu łydek, jednakże nie wszyscy ludzie osiągają tą drogą swoje zamierzone cele co do prezencji łydek. W takich przypadkach pacjenci mogą rozważyć przebycie jednej z kilku dostępnych medycznych procedur modelowania łydek.
Do zmieniania wyglądu wspominanych części kończyn dolnych można zastosować chociażby substancje wypełniające. Jako ich przykłady można podać zarówno syntetyczny preparat Macrolane, jak i pochodzącą bezpośrednio od pacjentów ich własną tkankę tłuszczową. Augmentacja łydek z użyciem wypełniaczy cechuje się pewnymi zaletami, istnieją jednak i wady tych procedur – jako zasadniczą można podać to, że z biegiem czasu efekt modelowania łydek może po prostu zanikać (co wynika z procesów rozkładu wypełniaczy). Pacjentom, którym zdecydowanie zależy na permanentnych rezultatach, zaproponować można inny zabieg – plastykę łydek implantami. Dzięki wprowadzeniu protez do wnętrza łydek uzyskuje się trwały rezultat – z pewnością można to uznać za jedną z kluczowych zalet tej procedury, wyróżnić można jednak jeszcze co najmniej kilka innych korzyści związanych z zabiegiem modelowania łydek implantami.
Plastyka łydek implantami - korzyści
Podstawową zaletą modelowania łydek implantami jest trwałość uzyskiwanych rezultatów. Wśród innych korzyści zabiegu należy wymienić to, że dzięki zastosowaniu znieczulenia pacjenci nie doświadczają dolegliwości bólowych podczas jego przeprowadzania. Warto również zwrócić uwagę na to, że zabieg nie zajmuje wiele czasu, a po jego przebyciu hospitalizacja jest wyjątkowo krótka (jeżeli pobyt w szpitalu jest konieczny, to nie przekracza on zwykle 1 doby).
Wskazania do wykonania zabiegu
Zabieg wszczepienia implantów łydek można polecić tym osobom, które są niezadowolone z wyglądu tej części swoich kończyn dolnych. W przypadku kobiet procedura może być wskazana w przypadku asymetrii łydek czy też w sytuacji, gdy pomiędzy rozmiarem ud a łydek istnieje znaczna różnica. Mężczyźni z kolei decydują się na plastykę łydek zazwyczaj w celu podkreślenia ich kształtu i rzeźby (dzięki implantom możliwe jest uzyskanie efektu przypominającego muskulaturę uzyskaną na drodze intensywnych ćwiczeń).
Plastyka łydek może być wskazana również w sytuacji, w której u pacjenta doszło do ubytku tkanek w tej części kończyny dolnej. Do takowego może dochodzić np. na skutek przebycia jakiegoś urazu czy wypadku. Implanty mogą być stosowane również u tych pacjentów, u których łydki są wyjątkowo słabo rozbudowane na skutek zaburzeń rozwoju mięśni.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Protezowanie łydek nie jest zabiegiem o wyjątkowo dużej inwazyjności, podobnie jednak jak przy w zasadzie każdej innej procedurze medycznej, tak i w przypadku plastyki łydek implantami istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Wśród stanów, których istnienie u pacjenta uniemożliwia wykonanie modelowania łydek opisywaną metodą, wymienia się przede wszystkim:
- ciążę,
- aktywne infekcje skóry kończyn dolnych,
- choroby przewlekłe o nieuregulowanym przebiegu (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy zaburzenia czynności tarczycy),
- zaburzenia krzepliwości krwi związane z ryzykiem nasilonego krwawienia (wynikające czy to ze schorzeń hematologicznych czy związane ze stosowaniem przez pacjenta leków o działaniu przeciwkrzepliwym).
Przed zabiegiem
Przed modelowaniem łydek implantami pacjent przebywa wizytę konsultacyjną. Jej celem jest określenie charakteru jego problemu oraz przedstawienie mu tego, jakie efekty będzie można uzyskać dzięki operacji. Lekarz musi również wykluczyć istnienie u pacjenta jakichkolwiek przeciwwskazań do plastyki łydek implantami, dlatego też podczas konsultacji z pacjentem może zostać zebrany pełen wywiad lekarski, ale i może być przeprowadzone dokładne badanie przedmiotowe.
W razie zakwalifikowania pacjenta do zabiegu możliwe staje się ustalenie nie tylko jego terminu, ale i pewnych szczegółów dotyczących samej procedury. Jeszcze w trakcie konsultacji dochodzi do wyboru rodzaju implantów, które zostaną wprowadzone do łydek pacjenta – ogólnie implanty wykonane są z silikonu, jednakże poszczególne ich typy różnią się od siebie swoim kształtem czy rozmiarami. Wyróżnia się dwie główne ich formy. Pierwszą z nich są implanty wrzecionowate, które pozwalają uzyskać najbardziej odpowiadającemu naturalnemu wygląd łydek i są one zazwyczaj preferowane przez kobiety. Inną formą implantów łydek są implanty anatomiczne, które najszersze są w swojej górnej części. Dzięki tym wszczepom łydka staje się wyrzeźbiona podobnie jak u osób intensywnie uprawiających sport – z tego względu ten typ implantów najczęściej wybierany jest przez mężczyzn.
Podczas konsultacji przed plastyką łydek implantami pacjentowi może zostać zalecone wykonanie przed operacją podstawowych badań, takich jak np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu czy analiza parametrów układu krzepnięcia. Wydawane przez lekarza instrukcje mogą również dotyczyć postępowania w okresie poprzedzającym zabieg. Pacjentom zalecone może być chociażby rzucenie palenia – takie zalecenie wynika nie tylko z ogólnego wpływu zaprzestania palenia papierosów na zdrowie, ale i z tego, że u osób palących rany po operacjach mogą się po prostu gorzej goić. Osobom przyjmującym leki zmniejszające krzepliwość krwi (takie jak np. aspiryna) może zostać zalecone odstawienie tych preparatów na pewien czas przed operacją. Takie postępowanie dotyczy jednak wyłącznie tych pacjentów, u których zaprzestanie stosowania tych leków nie prowadziłoby do jakichś zagrożeń dla ich zdrowia – oceny ryzyka dokonuje lekarz, dlatego należy podkreślić, że bez jego wyraźnego zalecenia pacjenci nie powinni samodzielnie odstawiać jakichkolwiek z zażywanych na stałe leków.
Rodzaj znieczulenia
Plastyka łydek implantami jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu, większość z tych zabiegów wykonuje się u pacjentów znajdujących się pod wpływem znieczulenia ogólnego.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Modelowanie łydek implantami rozpoczyna się od wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. Na sali operacyjnej pacjent znajduje się w pozycji leżącej na brzuchu – taka potrzeba wynika z tego, że implanty wprowadzane są do tylnych części kończyn dolnych. Nacięcie służące wprowadzeniu protezy łydkowej zwykle umiejscowienie jest w okolicy podkolanowej.
Wyróżnia się dwie techniki umieszczania implantów łydek – można je wprowadzić podpowięziowo lub głębiej, w sąsiedztwo struktur mięśniowych łydki. Pierwsza z metod, czyli umieszczanie implantów pod powięzią, jest popularniejsza. Technika ta jest nie tylko łatwiejsza dla chirurga, ale i związana ona jest z mniejszą inwazyjnością i krótszym czasem rekonwalescencji. Podpowięziowe wprowadzanie implantów łydek posiada jednak również pewne wady, do których można zaliczyć większe ryzyko przemieszczenia się implantu oraz to, że uzyskiwany rezultat operacji może nie być w pełni zadowalający dla pacjenta.
W przypadku głębszego wprowadzania implantu, w okolice mięśni, uzyskiwana jest z kolei jego lepsza stabilizacja. Trzeba jednak podkreślić, że technika ta związana jest z większą rozległością operacji i że po takiej formie plastyki łydek implantami czas rekonwalescencji może być nieco dłuższy.
Niezależnie od wybranej techniki wprowadzenia implantu, lekarz musi przygotować dla niego specjalną „kieszonkę” i to właśnie w niej umieszcza on protezę. Całkowity czas trwania modelowania łydek implantami sięga od 60 do 180 minut, zabieg zakańcza założenie szwów na wcześniej wykonane nacięcie skóry.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Po operacji modelowania łydek implantami pacjent przez krótki czas pozostaje w szpitalu – zazwyczaj długość hospitalizacji nie przekracza jednej doby. Po tym czasie możliwy jest powrót do domu, warto jednak jeszcze przed operacją zadbać o kogoś, kto będzie mógł pomóc pacjentowi przy wyjściu ze szpitala – operowany raczej nie będzie w stanie samodzielnie prowadzić samochodu.
Podstawowy czas rekonwalescencji po plastyce łydek implantami szacowany jest na około 14 dni. To właśnie przez dwa tygodnie obowiązują pacjentów najściślejsze ograniczenia, po tym czasie operowani powoli mogą powracać do swojej normalnej aktywności. W tym okresie najwyraźniej zaznaczone są dolegliwości związane z przebyciem operacji, takie jak obrzęk kończyn dolnych czy obecność różnego rozmiaru krwiaków w ich obrębie – ustępują one jednak samoistnie w ciągu maksymalnie kilkunastu dni.
Po zabiegu przez pewien czas pacjent powinien odpoczywać w domu, z tego powodu istnieje potrzeba wzięcia urlopu w pracy – o jego długości decyduje lekarz biorąc pod uwagę to, kiedy powrót do pełnienia obowiązków zawodowych będzie bezpieczny dla zdrowia pacjenta.
Efekty po zabiegu
Uzyskiwany rezultat plastyki łydek implantami zależny jest w dużej mierze od wybranego rodzaju protezy łydek. Kobiety na skutek operacji mogą stać się właścicielkami wysmuklonych i symetrycznych łydek. W przypadku mężczyzn po zabiegu łydki mogą stawać się bardziej rozbudowane głównie w swojej górnej części, dzięki czemu kończyny dolne pacjentów mogą przybierać kształt przypominający ten widoczny u sportowców.
Efekt plastyki łydek implantami w zasadzie widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu zabiegu, jednakże ostatecznie oceniać go można dopiero po kilkunastu dniach od operacji, kiedy ustąpią m.in. obrzęki czy zaczerwienienia w obrębie zoperowanych łydek.
Zalecenia po zabiegu
Po plastyce łydek implantami pacjenci powinni przestrzegać pewnych zaleceń, dzięki czemu nie tylko szybciej dojdzie do pojawienia się ostatecznych efektów operacji, ale i zminimalizowane zostanie ryzyko pojawienia się komplikacji zabiegu.
Już po upływie doby od operacji zaleca się pacjentom chodzenie – ruch nie tylko poprawia przepływ krwi, ulepszając w ten sposób stan odżywienia tkanek, ale i dzięki aktywności zmniejszeniu ulega ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Dość naturalnym zjawiskiem po operacji jest występowanie różnej intensywności dolegliwości bólowych – w razie potrzeby pacjenci mogą przyjmować (zalecone przez operującego ich lekarza) środki przeciwbólowe.
Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji pacjenci powinni się oszczędzać. Wspominany wcześniej wysiłek jest jak najbardziej zalecany, aczkolwiek powinien on być umiarkowanego stopnia – zamiast sprintu pacjenci powinni np. spacerować. Kąpać pacjenci mogą się już po ściągnięciu opatrunku z kończyn dolnych, jednakże do utrzymania higieny osobistej powinni oni wybierać prysznic, a do tego starać się, aby rany nie były poddawane działaniu wody przez zbyt długi czas.
Do pełnej aktywności (m.in. do uprawiania sportów, takich jak bieganie czy jazda na rowerze) pacjenci mogą wrócić po około miesiącu od plastyki łydek implantami. Decyzję o tym, że operowany może powrócić do takich aktywności, zawsze podejmuje lekarz, mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta. Ogólnie wszelkie ograniczenia po operacji przestają obowiązywać po około czterech do sześciu tygodni.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Efekty plastyki łydek implantami są trwałe – wprowadzone do wnętrza kończyn dolnych implanty stanowią rozwiązanie na lata. Odróżnia to tę metodę modelowania łydek od innych zabiegów wykonywanych w celu poprawy wyglądu nóg (takich jak przeszczep własnej tkanki tłuszczowej czy wprowadzenie do wnętrza łydek syntetycznych substancji wypełniających), których rezultaty mogą zanikać nawet w ciągu kilkunastu miesięcy od ich przebycia.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Plastyka łydek implantami
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Aby uniknąć komplikacji modelowania łydek przy pomocy implantów, przede wszystkim należy dobrze wybrać lekarza przeprowadzającego operację. Już skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty, który przeprowadzał wiele tego typu zabiegów, może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.
Powikłania mogą się pojawiać nawet po w pełni właściwie przeprowadzonej operacji, zwykle ważniejsze niż ich przyczyny jest jednak ich odpowiednio szybkie zaopatrzenie. Z tego względu pacjenci uczulani są na wystąpienie pewnych zdarzeń, których pojawienie się powinno skłonić ich do pilnego zgłoszenia się do lekarza. Wśród takowych wymienia się np. znaczne dolegliwości bólowe kończyn dolnych, wystąpienie gorączki czy ropnej wydzieliny w obrębie pooperacyjnej rany. Szybkie rozpoczęcie leczenia ewentualnych powikłań zazwyczaj sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest je opanować i zmniejszane jest ryzyko wystąpienia znacznie poważniejszych komplikacji.
Możliwe powikłania po zabiegu
Podobnie jak po dowolnej innej procedurze medycznej, również i po plastyce łydek implantami mogą pojawiać się pewne powikłania. Komplikacje po tej operacji nie są jednak częste – według dostępnych opracowań w przypadku podpowięziowego wprowadzania implantów powikłania pojawiają się u nawet mniej niż 1% pacjentów.
Wśród możliwych powikłań modelowania łydek implantami wymieniane są:
- wytworzenie się krwiaka w obrębie kończyn dolnych,
- samoistne przemieszczenie się implantu,
- zakażenia operowanych tkanek,
- uszkodzenia struktur nerwowych czy naczyniowych kończyn dolnych,
- zaburzenia funkcji mięśni kończyn dolnych,
- asymetria pomiędzy zoperowanymi łydkami.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Modelowanie łydek przy użyciu implantów może być z powodzeniem przeprowadzane jako pojedyncza procedura – już dzięki samej tylko operacji możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących pacjenta efektów. Część pacjentów decyduje się jednak na dodatkowy zabieg, którym jest odsysanie tłuszczu z okolicy kostek – czasami nagromadzona tam tkanka tłuszczowa zaburza proporcje kończyn dolnych. Z tego względu dołączenie do protezowania łydek liposukcji może jeszcze bardziej poprawiać wygląd kończyn dolnych pacjentów.
Autor: lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
"Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014; Andjelkov K et al., Safety and Efficacy of Subfascial Calf Augmentation, Plast Reconstr Surg. 2017 Mar;139(3):657e-669e; Lloyd N Carlsen, Calf Augmentation, Medscape
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Plastyka łydek implantami
Cena
od 12000 zł
Czas trwania
60-180 min
Znieczulenie
ogólne
Hospitalizacja
1 doba
Czas regeneracji
kilkanaście dni
Efekty
po kilku dniach
Trwałość leczenia
trwały
Dr Szczyt - Klinika Chirurgii Plastycznej
02-956 Warszawa
Plastyka łydek implantami:
od 8000 zł do 9000 zł
Estetica Nova Prywatna Klinika Chirurgii Plastycznej
30-618 Kraków
Plastyka łydek implantami:
od 9500 zł do 11500 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Plastyka łydek implantami w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Plastyka łydek implantami jest zabiegiem, który wpływa na aspekty estetyczne, a nie bezpośrednio na stan zdrowia pacjentów. Z tego względu protezowanie łydek nie jest procedurą finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia – chętni do jej przebycia pacjenci zmuszeni są samodzielnie pokrywać koszty tej operacji.Katowice | od 13000 zł | Raty od 321 zł | Więcej |
Warszawa | od 12000 zł | Raty od 296 zł | Więcej |