Przeszczep łąkotki z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego
Przeszczep łąkotki +
Cena Zapytaj o raty
Przeszczep łąkotki z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego to przeprowadzenie dwóch zabiegów jednocześnie- umiejscowienie łąkotki od dawcy oraz autoprzeszczepu więzadła w stawie kolanowym.
Przeszczep łąkotki - w przypadku całkowitego lub znacznego zniszczenia łąkotki jedynym możliwym zabiegiem przywracającym prawidłową amortyzacje stawu jest jej przeszczep lub rekonstrukcja. Łąkotka ulega zniszczeniu najczęściej przy złym rozmieszczeniu sił na nodze lub przy wykręceniach (czerwone strzałki na obrazku).
Przy zabiegach rekonstrukcyjnych używane są dwa rodzaje protez:
- kolagenowe lub poliuretanowe protezy łąkotek, stosowane w uszkodzeniach częściowych – podczas tego zabiegu formuje się implant w kształcie łąkotki, wykonany z kolagenu lub specjalnych polimerów. Przyszywa się go do pozostałego fragmentu łąkotki. Na takiej piance osadza się potem komórki wielopotencjalne pobrane z krwi pacjenta. Komórki te mają zdolność przekształcania się w komórki tkanki łąkotki, powodując jej rekonstrukcją
- przeszczepy allogeniczne (od dawcy) implantowane w miejsce całkowicie usuniętej łąkotki, które po gojeniu i przebudowie stają się tkanką własną chorego zastępującą usuniętą łąkotkę.
Nowością na rynku jest przeprowadzenie operacji z użyciem specjalnej membrany kolagenowej, zbudowanej z dwuwarstwowego nieusieciowanego kolagenu. Membrana w interakcję z receptorami fibroblastów oraz z chondroblastami biorącymi udział w syntezie struktur tkanki łącznej. Komórki zaczynające przylegać do heterologicznych, powierzchniowych włókien kolagenowych dzielą się i orientują odbudowując uszkodzone struktury. W ten sposób obecność membrany kolagenowej w ubytku umożliwia tworzenie się nowej autologicznej tkanki doprowadzając do jej regeneracji. Obecnie jest idealnym substratem dla histologicznej naprawy uszkodzonej tkanki chrzęstnej łąkotki.
Korzyści przeszczepu łąkotki
- jest zupełnie bezpieczna i całkowicie biokompatybilna
- jest delikatna i miękka ale również elastyczna i odporna
- może być zszyta lub klejona za pomocą kleju fibrynowego
Operacja trwa od 30 do 60 minut, jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i jest całkowicie bezpieczna.
Wskazania do przeszczepu łąkotki
Wskazaniami do zabiegu przeszczepu łąkotki jest stan po całkowitym lub prawie całkowitym wycięciu łąkotki, młody wiek pacjenta, znaczna aktywność sportowa lub zawodowa, przewlekłe dolegliwości bólowe, współtowarzyszące uszkodzenie chrząstki.
Czas i przebieg rekonwalescencji:
Po przeszczepie łąkotki, jak po większości zabiegów ortopedycznych wskazana jest rehabilitacja, która jest najczęściej przeprowadzana według indywidualnego programu. Operowana koniczyna powinna być odciążana (najczęściej przy pomocy kul) do 4 tygodni po zabiegu. Na koniczynę zakłada się ortezę, która ogranicza zakres ruchu do 90 stopni. Powrót do pełnej sprawności zajmuje od 4 do 6 miesięcy.
Medi Horizon Clinic
02-673 Warszawa
Przeszczep łąkotki z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego:
11000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep łąkotki z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.