Korekcja nosa - poczuj różnicę
Korekcja nosa najczęściej polecana jest pacjentom, u których nos wyglądem lub wielkością nie pasuje do reszty twarzy. Kiedy jest krzywy lub garbaty, poddajemy korekcji część kostną, gdy ma zbyt szeroki, wystający lub asymetryczny czubek – część chrzęstną (bez korekcji części kostnej). Często trafiają się również przypadki niedrożności nosa, sprawiające kłopoty z oddychaniem. Wtedy wykonujemy zabieg prostowania przegrody poprawiający komfort pacjenta w tej kwestii. Zazwyczaj jednak przeprowadza się tzw. totalną korekcję czyli połączenie wszystkich wymienionych elementów.
Efekty, jakie można osiągnąć poprzez korekcję nosa:
- skrócenie, zmniejszenie, wyprostowanie nosa
- usunięcie garbka
- skorygowanie czubka
- zmniejszenie nozdrzy
- wyprostowanie przegrody
Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza gdy chodzi o totalną korekcję i wówczas konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. W trakcie zabiegu skóra z obszaru nosa oddzielana jest od konstrukcji chrzęstno-kostnej, następnie nos kształtowany jest do pożądanego kształtu. Na koniec skóra zakładana jest z powrotem na nowo ukształtowaną ramę chrzęstno-kostną. W zależności od indywidualnych potrzeb cięcia przeprowadza się jedynie w środku nosa, dodając ewentualnie niewielkie cięcie u podstawy słupka.
Przez pierwsze dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki i zasinienia. Można również odczuwać dyskomfort związany z bólem nosa oraz głowy. Po zdjęciu gipsu
(w 8-10 dobie) zasinienia powinny zniknąć. Nos w tym czasie może być jeszcze trochę obrzęknięty, ale obrzęk ten jest prawie niezauważalny. Okres ostatecznego wygojenia trwa do 12 miesięcy i dopiero wówczas można ostatecznie ocenić efekt. Im grubsza skóra tym okres ten jest dłuższy. Wizytę kontrolną wyznacza się pół roku po zabiegu, aby ocenić proces gojenia i najczęściej jest to ostatnia wizyta.