Fotoodmładzanie dłoni

Fotoodmładzanie dłoni

Fotoodmładzanie dłoni

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Fotoodmładzanie dłoni pozwoli skutecznie przywrócić młodzieńczy blask i sprawi, że nie trzeba będzie ze wstydem chować rąk w rękawiczkach.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Fotoodmładzanie dłoni

Ocena

5.00
1

Zachowanie młodego wyglądu możliwie jak najdłużej było od zawsze niewątpliwie ważną kwestią dla wielu kobiet, niezależnie od pokolenia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie nie tylko zahamować, ale też w pewnym stopniu odwrócić procesy starzenia się. Aby zrozumieć zasadę działania zabiegów fotoodmładzania, należy najpierw odpowiedzieć sobie na następująco postawione pytanie – czyli: co takimi zabiegami chcemy odwrócić, czym jest proces fotostarzenia się skóry?

Fotoodmładzanie dłoni - charakterystyka

Źródło: www.abramsderm.com Źródło: www.abramsderm.com

Fotostarzeniem nazwać można procesy, jakie zachodzą naturalnie w skórze pod wpływem działania promieni UVA i UVB. Damy dworu nie bez powodu zacieniały swoje twarze pod parasolami, dłonie kryły w rękawiczkach, a szyję i dekolt okrywały apaszkami. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do szeregu zmian funkcjonalnych i strukturalnych w skórze, które dzięki zabiegom fotoodmładzania możemy odwrócić.

Promieniowanie UVB, które nieco płycej penetruje skórę, bo jedynie do naskórka który jest warstwą najbardziej powierzchowną, powoduje powstawanie w nim mutacji. W naskórku znajdują się melanocyty, czyli komórki barwnikowe, które pod wpływem promieniowania UV produkują barwnik – melaninę, i na naszej skórze pojawiają się niechciane przebarwienia, które znamy jako „plamki starcze” głównie na twarzy i dłoniach.

Promieniowanie UVA penetruje skórę głębiej, aż do warstwy w której znajdują się drobne naczynia krwionośne, a także duże zagęszczenie elastyny, kolagenu i innych białek włókienkowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Nadmierna ekspozycja na UVA powoduje pękanie drobnych naczynek (widocznych potem na twarzy jako „pajączki”, głównie na nosie i policzkach), a białka włókienkowe są niszczone przez wolne rodniki, przez co skóra traci elastyczność.

Temu wszystkiemu wychodzi naprzeciw technologia IPL – fotoodmładzanie skóry, między innymi dekoltu, intensywnymi pulsami rozproszonego światła o określonej częstotliwości. Światło rozproszone, wnikające w głąb skóry w czasie zabiegu działa wielokierunkowo, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć na różne głębokości i działać tam, gdzie spustoszenie poczyniły zarówno promienie UVA, jak i UVB. Zabieg ten opiera się między innymi na zjawisku tak zwanej selektywnej fototermolizy – czyli rozpadzie pigmentu zgromadzonego w skórze dzięki zamianie energii świetlnej na cieplną. Zmiany barwnikowe są dzięki temu rozjaśnione, a skóra w głębszych warstwach pobudzona do regeneracji (produkcji kolagenu i włókien elastynowych) pod wpływem światła rozproszonego.

Fotoodmładzanie dłoni - korzyści

Z czasem skóra dłoni, jako eksponowana na światło słoneczne właściwie niezależnie od pory roku, wiotczeje, traci jędrność i zyskuje zmiany pigmentacji, znane wszystkim kobietom jako „plamy starcze”. Mimo stosowania kremów do rąk, często jest to jeden z pierwszych obszarów na których te szpecące plamki stają się widoczne. Podstawową korzyścią z zabiegu fotoodmładzania dłoni metodą IPL jest więc zauważalna poprawa pigmentacji skóry dłoni. Dłonie ujędrniają się dzięki działaniu na produkcję kolagenu, a skóra staje się lepiej napięta. Pozbywamy się też zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, a skóra zyskuje ładniejszy koloryt, co jest niewątpliwą zaletą u osób palących. Poza tym możemy liczyć na pozbycie się rozszerzonych naczynek - „pajączków” naczyniowych.

Źródło: www.prosenthalclinic.ca Źródło: www.prosenthalclinic.ca

Fotoodmładzanie dłoni - wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania fotoodmładzania dłoni metodą IPL jest widoczna zmiana pigmentacji, ścieńczenie i zwiotczenie skóry. Nie ma wskazań czysto medycznych do fotoodmładzania, gdyż jest to zabieg poprawiający wygląd z zakresu medycyny estetycznej i wykonuje się je jedynie na życzenie pacjentki. Najczęściej wykonywane jest w grupie wiekowej 40+, jednak należy pamiętać że proces starzenia postępuje z różną szybkością u różnych kobiet, zależnie od stylu życia, nawyków i czynników genetycznych.

Fotoodmładzanie dłoni - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonywania fotoodmładzania dłoni metodą IPL są takie same, jak przy fotoodmładzaniu każdego innego regionu ciała światłem pulsacyjnym i obejmują:

 • ciążę i karmienie piersią
 • bardzo ciemny fototyp skóry (V wg Fitzpatricka, fototyp IV do rozważenia, natomiast efekty mogą być mierne)
 • nadmierną ekspozycję na słońce (ciągłą, powyżej 1 godziny dziennie z filtrem SPF 50) na 4 tygodnie przed zabiegiem fotoodmładzania
 • przebyty nowotwór skóry
 • tatuaż lub makijaż permanentny (istnieje ryzyko zmiany rozkładu pigmentu w skórze i wyblaknięcia pigmentu)
 • patologiczne miejsca jak duże pieprzyki, brodawki, zaczerwienienia
 • egzema, łuszczyca
 • duże bliznowce
 • alergia na światło słoneczne
 • przyjmowanie preparatów estrogenowych w dużych dawkach (istnieje ryzyko przebarwienia skóry)
 • stosowanie niektórych preparatów ziołowych (w tym dziurawiec, nagietek)
 • stosowanie maści i kremów zawierających retinoidy
 • stosowanie antybiotyków o działaniu fotouczulającym (w tym np. tetracykliny)

Fotoodmładzanie dłoni - przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na fotoodmładzanie dłoni, powinnaś chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce minimum 4 tygodnie przed zabiegiem – tak więc najlepsze na tego typu zabieg są miesiące jesienne i zimowe, nie zaleca się przeprowadzania fotoodmładzania dłoni w miesiącach letnich z uwagi na trudność uniknięcia słońca. Przed fotoodmładzaniem dłoni zrezygnuj z solarium, stosowania peelingów mechanicznych i enzymatycznych, fotouczulających ziół i antybiotyków. Dobrze nawilżaj dłonie, które mają być poddane zabiegowi odmładzania IPL, jednak przed samym zabiegiem skóra powinna być czysta i sucha, nie powinno na niej być filmu utworzonego z balsamów czy olejków.

Fotoodmładzanie dłoni - rodzaj znieczulenia

Do zabiegu fotoodmładzania dłoni nie stosuje się znieczulenia. Stosowane są jedynie specjalne żele przewodząco-ochronne mimimalizujące nieprzyjemne odczucia. Mimo, iż niektóre pacjentki mogą czuć niewielki dyskomfort termiczny (uczucie mrowienia związane z rozchodzeniem się ciepła) podczas zabiegu, to skóra poddawana zabiegowi fotoodmładzania z czasem adaptuje się do promieni światła pulsacyjnego i efekt ten jest pomijalny.

Fotoodmładzanie dłoni - jak przebiega zabieg?

Zabieg fotoodmładzania dłoni nie należy do zabiegów ani bolesnych, ani technicznie skomplikowanych. W czasie zabiegu na oczyszczoną z balsamów i suchą skórę nakłada się specjalny żel przewodzący, który również chroni przed poparzeniem. Za pomocą specjalnej głowicy miękkiego lasera, na skórę dłoni emituje się krótkimi błyskami promienie IPL. Cały zabieg trwa około 20 minut.

Fotoodmładzanie dłoni - czas i przebieg rekonwalescencji

Wszelkie zaczerwienienia po zabiegu ustępują na ogół od kilku godzin do dwóch dni po jego zakończeniu. Przez kilka pierwszych dni na obszar poddany fotoodmładzaniu zaleca się stosowanie kremów mocno natłuszczających i z filtrem, gdyż skóra poddana zabiegowi będzie się złuszczać – jest to efekt pożądany. Pacjentki prosi się o zrezygnowanie z korzystania z peelingów i opalania do czasu zakończenia całej serii zabiegów. Nie powinno się także korzystać w basenu w dniach następujących bezpośrednio po zabiegu.

Fotoodmładzanie dłoni - efekty po zabiegu

Według ostatnich czteroletnich badań klinicznych nad technologią fotoodmładzania IPL, 83% pacjentek zgłosiło poprawę struktury i jędrności skóry dłoni. Rozszerzone i popękane naczynka uległy widocznej poprawie również w ponad 80%, a ujednolicenie zabarwienia skóry zaobserwowano w 79%. Średnia ilość zabiegów dla osiągnięcia takich efektów wynosiła 3.
Należy pamiętać, że warunkiem zauważalnych efektów fotoodmładzania dłoni jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów w regularnych odstępach czasowych, około trzech tygodni. Wydłużenie czasu pomiędzy zabiegami może spowodować mniejsze niż spodziewane efekty, natomiast skrócenie odstępu nie przyniesie szybszego rezultatu, a może skutkować jedynie nieprzyjemnymi odczuciami w postaci ściągnięcia i bolesnego zaczerwienienia skóry dłoni, podobnego do tego jakiego doświadczamy po zbyt długim opalaniu.

Fotoodmładzanie dłoni - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu fotoodmładzania dłoni zaleca się stosowanie kremów natłuszczających i nawilżających, unikanie produktów na bazie alkoholu i mechanicznego złuszczania skóry – należy pozwolić skórze poddanej zabiegowi złuszczyć się samej. Nie należy opalać się pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii. Po zakończeniu całej serii zabiegów można już normalnie stosować wszystkie kosmetyki, peelingi i eksponować się na słońce – należy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem i stosować odpowiednio wysokie filtry na skórę dłoni – minimum SPF 30.

Fotoodmładzanie dłoni - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo utrzyma się efekt po całej serii zabiegów fotoodmładzania dłoni metodą IPL zależy od właściwej pielęgnacji skóry pomiędzy kolejnymi zabiegami, jak i unikaniu ekspozycji na czynniki powodujące fotostarzenie skóry już po zakończeniu całej serii zabiegów. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, efekt uważa się za trwały, przy czym mówimy o usunięciu starych oznak starzenia. Zabieg fotoodmładzania nie zapobiega bowiem powstawaniu nowych zmian. Serię fotoodmładzających zabiegów można powtórzyć po kilku latach.

Fotoodmładzanie dłoni - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań – czy też raczej działań niepożądanych po zabiegu fotoodmładzania dłoni, wystarczy przestrzegać środków ostrożności i zaleceń opisanych wcześniej. Nie należy „przyspieszać” efektów poprzez kumulowanie kilku zabiegów w krótszym czasie! Niesie to ze sobą ryzyko poparzenia skóry i nieestetycznego, nadmiernego złuszczania i trwałych odbarwień skóry dłoni.

Fotoodmładzanie dłoni - możliwe powikłania po zabiegu

W przypadku tego zabiegu można raczej mówić o ewentualnych działaniach niepożądanych, niż o powikłaniach fotoodmładzania. Dzięki temu, że w gabinecie dobiera się parametry urządzenia emitującego IPL w sposób odpowiedni do odmładzanego obszaru, minimalizuje się ryzyko działań niepożądanych, i o ile u pacjentki nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, tak jest on procedurą bezpieczną. W pewnym gronie pacjentek w czasie wykonywania takiego zabiegu występuje nieznaczny dyskomfort w postaci mrowienia dłoni, utrzymujący się przez cały czas trwania zabiegu i ustępujący do kilku minut po jego zakończeniu, niewielkie zaczerwienienie bezpośrednio po użyciu, niewielkie obrzęki czy też zmiany pigmentacji. Ciemnienie zmian barwnikowych po zabiegu jest jednak stanem naturalnym i pożądanym, gdyż świadczy o prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu. Ciemniejsze zmiany po kilku dniach ulegną złuszczeniu odsłaniając jaśniejszą, zdrowszą skórę dłoni.

Fotoodmładzanie dłoni - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Do polecanych zabiegów dodatkowych po zakończeniu serii fotoodmładzania na pewno będą należeć typowe zabiegi pielęgnacyjne skóry dłoni, jak zabiegi gorącym woskiem, zatrzymujące wodę w głębi skóry.
Sam zabieg fotoodmładzania dłoni metodą IPL jest jednak na tyle efektywny, że może być z powodzeniem stosowany samodzielnie.

Fotoodmładzanie dłoni w ramach NFZ

Niestety, jako że fotoodmładzanie dłoni jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, poprawiającym wygląd i samopoczucie pacjenta i nie wykonuje się go ze wskazań zdrowotnych, nie jest to zabieg który można odbyć na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Całkowity koszt takiego zabiegu w prywatnych gabinetach jest bardzo zróżnicowany i zależy od sumarycznej ilości przeprowadzonych zabiegów, oraz sprzętu, z jakiej korzysta klinika. Należy się jednak przygotować na koszt minimum 500 zł za jeden zabieg fotoodmładzania dłoni, przy czym wymiernych efektów możemy się spodziewać dopiero po kilku zabiegach.

 

Wiktoria Feret

Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

 

Bibliografia: Dermatologic surgery, 2002 Dec; 28(12):1115-9. Rejuvenation of photoaged skin: 5 years results with intense pulsed light of the face, neck, and chest. [Weiss R, Weiss M, Beasley K]; Własne materiały szkoleniowe dotyczące IPL, Warszawa 2015

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg fotoodmładzania dłoni.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Fotoodmładzanie dłoni

Cena

od 99 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Fotoodmładzanie dłoni w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 199 złWięcej
Katowiceod 200 złWięcej
Kielceod 150 złWięcej
Krakówod 200 złWięcej
Łódźod 100 złWięcej
Olsztynod 400 złWięcej
Poznańod 100 złWięcej
Radomod 300 złWięcej
Szczecinod 250 złWięcej
Warszawaod 99 złWięcej
Wrocławod 300 złWięcej