Implanty policzków
Implanty policzków
Cena od 4500 zł Zapytaj o raty
Bardzo częstym problemem, z którym borykają się ludzie, są zapadnięte policzki lub brak widocznych kości policzkowych. Zabieg wszczepienia implantów policzkowych pomaga rozwiązać ten kłopot.
- Implanty policzków - charakterystyka
- Implanty policzków - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Implanty policzków - charakterystyka
Twarz jest miejscem ciała, które w kontaktach międzyludzkich odgrywa niebywałą rolę. To właśnie ona jest jako pierwsza oceniana w przypadku zawierania nowych znajomości, oprócz tego to właśnie na podstawie oceny twarzy powstają wrażenia dotyczące ludzkich uczuć czy emocji.Na ogólną ocenę wyglądu twarzy wpływa szereg różnych czynników.
O tym, jak odbierana jest przednia część głowy przez innych ludzi, decyduje m.in. wygląd oczu, nosa, ust czy policzków. Ostatnie z wymienionych – policzki i ich wygląd – stanowią dla niektórych ludzi swoisty, czasami nawet poważny, problem. Pewne osoby są niezadowolone z wyglądu bocznych części swojej twarzy z tego względu, że nie posiadają oni (uważanych przez część społeczeństwa za atrakcyjne) wyraźnie zarysowanych tzw. kości policzkowych. U innych osób występują z kolei zagłębienia w obrębie tej okolicy ciała – zapadnięte policzki mogą natomiast postarzać ogólny wygląd twarzy. Taki problem może być zarówno osobniczą cechą danego człowieka, ale i wynikać z utraty tkanki podskórnej, do której mogą doprowadzać zjawiska związane z procesami starzenia się organizmu.
Niezależnie od konkretniej przyczyny niezadowolenia pacjenta ze swojej aparycji, policzki – podobnie jak inne rejony twarzy – można modelować poprzez skorzystanie z usług specjalistów chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są zabiegi z trzech różnych grup. Jako pierwszą z dostępnych technik wypełniania policzków podać można zabiegi z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Podczas nich najpierw uzyskiwany jest materiał wypełniający (pobranie następować może np. na drodze którejś delikatnej techniki liposukcji, a rejonem dawczym może być okolica ciała z depozytami nadmiernego tłuszczu), a następnie tkanka tłuszczowa wprowadzana jest do wnętrza policzków.
Wypełniać policzki można nie tylko przy pomocy naturalnego materiału, skorzystać można też z syntetycznych wypełniaczy. W takim przypadku pacjenci mogą wybierać pomiędzy różnymi zabiegami z wykorzystaniem medycznych substancji wypełniających, jako ich przykłady można podać preparaty kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia czy kwasu polimlekowego.
Pewną wadą substancji wypełniających jest to, że z biegiem czasu mogą one ulegać rozkładowi, a przez to efekt wypełnienia policzków może zanikać. Pacjentom obawiającym się takich zmian polecić można odmienną, wykorzystującą skalpel technikę modelowania wyglądu tej części twarzy, czyli implanty policzków. Dostępne są różne formy wprowadzanych do wnętrza twarzy implantów, wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się implanty silikonowe, u części pacjentów wszczepiane są jednak implanty wykonane z polietylenu. W przypadku tej metody modelowania policzków uwagę wzbudza przede wszystkim trwałość uzyskiwanych dzięki niej rezultatów, a oprócz tego implanty policzków posiadają jeszcze wiele innych różnych zalet.
Implanty policzków - korzyści
Korzyści wprowadzenia implantów do policzków są zależne od tego, jaka jest przyczyna przeprowadzenia zabiegu u danego pacjenta. W przypadku procedur, które są wykonywane w celach rekonstrukcji twarzy, pozwalają one choremu odzyskać jego dawny wygląd.
Zgoła odmienne są natomiast zalety procedur z wykorzystaniem implantów policzkowych, które są przeprowadzane ze względu na aspekty estetyczne. Dzięki zastosowaniu wprowadzanych do tkanek implantów pacjenci mogą uzyskiwać zdecydowanie młodziej wyglądającą twarz, a oprócz tego struktury te pozwalają skorygować istniejące w obrębie policzków niedoskonałości (takie jak np. asymetria pomiędzy dwoma policzkami pacjenta).
Wyróżnić można też ogólne korzyści związane z chirurgicznym wypełnianiem policzków. Co prawda zabiegi te są związane z dokonaniem ingerencji chirurgicznej i pewną inwazyjnością, jednakże jest ona tak naprawdę niewielkiego stopnia. Uwagę może wzbudzić również to, że podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie – część pacjentów obawia się doświadczenia bólu podczas operacji, dlatego też ich obawy mogą zostać rozwiane.
Wśród zalet implantów policzków nie sposób nie wspomnieć o tym, że po procedurach z ich zastosowaniem nie istnieje konieczność długiego przebywania w szpitalu – czas hospitalizacji po operacji to zazwyczaj maksymalnie jedna doba. Niedługo trwa również okres rekonwalescencji – już po kilku dniach pacjenci mogą powrócić do wykonywania swoich standardowych, codziennych aktywności. Przebycie operacji zazwyczaj nie zaburza znacznie codziennego funkcjonowania pacjentów – co prawda po niej korzystne jest wzięcie urlopu i u operowanych mogą występować pewne niedogodności, jednakże są one obecne przez kilka pierwszych dni po operacji.
Wskazania do wykonania zabiegu
Wśród wskazań do zastosowania implantów policzków wymienia się przede wszystkim:
- potrzebę rekonstrukcji tej części twarzy pacjenta (wynikającą np. z przebycia urazu, takiego jak wypadek komunikacyjny, czy też pogryzienia przez zwierzę lub spowodowaną jakimś innym wypadkiem),
- posiadanie przez pacjenta wyjątkowo ostrych rysów twarzy,
- zapadnięcie policzków,
- zaburzenia wyglądu twarzy związane z pewnymi wadami twarzoczaszki (takimi jak np. niedorozwój żuchwy czy cofnięcie brody),
- asymetria twarzy,
- chęć odmłodzenia wyglądu twarzy.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Wprowadzanie do twarzy implantów policzków nie jest zabiegiem o dużej inwazyjności, nie mniej jednak nie każdy chętny pacjent może być do tej procedury zakwalifikowany. Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania implantów policzków, wśród których wymienia się:
- znaczne zaburzenia krzepnięcia krwi (związane zarówno ze stosowaniem leków o działaniu przeciwkrzepliwym, jak i wynikające ze schorzeń hematologicznych),
- stany zapalne skóry w obrębie twarzy,
- choroby przewlekłe o niewyrównanym, niestabilnym przebiegu (takie jak np. cukrzyca, różne schorzenia kardiologiczne czy nadciśnienie tętnicze),
- posiadanie przez pacjenta wyjątkowo cienkiej skóry w okolicy policzków.
Przed zabiegiem
Przed operacją wprowadzenia implantów policzków odbywa się konsultacja z lekarzem, który to będzie przeprowadzał zabieg. Podczas niej przede wszystkim dochodzi do oceny charakteru problemu występującego u danego pacjenta. Po dokonaniu odpowiednich analiz lekarz przechodzi do kolejnego etapu poprzedzającego operację, którym jest wybór odpowiednich dla pacjenta postaci implantów. Dostępne są bowiem implanty wykonane z różnych materiałów, poszczególne produkty różnią się od siebie także wielkością czy kształtem.
Celem konsultacji jest również wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzania operacji modelowania policzków. Z tego powodu z pacjentem przeprowadzany jest szczegółowy, pełny wywiad lekarski. Lekarz – aby upewnić się, że osoba, która będzie operowana, znajduje się w dobrym ogólnym stanie zdrowia – może zlecić wykonanie przed zabiegiem podstawowych badań, takich jak np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, analiza parametrów układu krzepnięcia czy EKG.
Jeżeli tylko kwalifikacja do implantów policzków przebiegnie pomyślnie, to pozostaje już tylko ustalenie terminu operacji. Przed zabiegiem nie są konieczne wyjątkowe przygotowania. Do kliniki w dniu operacji czasami nawet nie trzeba się zgłaszać będąc na czczo – jeżeli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, to przed nim możliwe jest nawet zjedzenie jakiegoś lekkiego posiłku. Uczulić pacjentów należy przede wszystkim na to, aby do szpitala zgłosili się z czystą skórą okolicy twarzy – przed operacją nie powinno się nakładać na twarz jakichkolwiek preparatów kosmetycznych, należy również zrezygnować z wykonywania w dniu operacji makijażu.
Rodzaj znieczulenia
Najczęściej do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem implantów policzków wystarczające jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. W szczególnych przypadkach bywa stosowane znieczulenie ogólne.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Przebieg wprowadzania implantów do wnętrza policzków nie jest wyjątkowo skomplikowany. Wstępnym etapem całej procedury jest odkażenie okolic, w których będzie przeprowadzany zabieg, a także zastosowanie – celem zniesienia ryzyka wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu u pacjenta – środków znieczulających (w postaci znieczulenia miejscowego lub, rzadziej, ogólnego). Aby umieścić modelujące struktury w obrębie twarzy, konieczne jest dokonanie nacięcia. Preferowane są takie techniki chirurgiczne, których zastosowanie nie będzie prowadziło do wystąpienia widocznych śladów przebycia operacji u pacjenta. Nacięcia wykonywane mogą być zarówno we wnętrzu jamy ustnej, jak i w obrębie tzw. bruzdy podbródka czy w okolicy górnej wargi, rzadko linia cięcia przebiega w sąsiedztwie dolnej części oka.
Uzyskanie dostępu do głębszych tkanek twarzy umożliwia wprowadzenie samych implantów. W ich otoczeniu chirurg wytwarza specjalną kieszonkę i to właśnie w niej umieszcza implant policzka. Zabieg kończy się założeniem szwów, zazwyczaj stosowane są takie szwy, które po kilku dniach samoistnie się rozpuszczają. Czas trwania operacji wprowadzania implantów policzków bywa różny, czasami zabieg zajmuje 45 minut, w innych przypadkach czas ten ulega wydłużeniu do dwóch godzin. Dłuższy czas trwania operacji może dotyczyć szczególnie tych pacjentów, którzy decydują się na jednoczesne wprowadzenie implantów policzkowych i przebycie jeszcze jakiejś innej, dodatkowej procedury z zakresu chirurgii plastycznej twarzy. Należy podkreślić, że w takich sytuacjach dokładny przebieg chirurgicznego modelowania policzków może się różnic od tego, który został opisany powyżej – np. nacięcia skóry mogą być zlokalizowane w zupełnie innych miejscach.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Po przebyciu operacyjnej korekty policzków pacjent przez krótki czas musi pozostać pod opieką lekarzy. Hospitalizacja po tym zabiegu nie jest jednak długa – trwa ona zwykle nie dłużej niż jedną dobę.
Przez pierwszych kilka dni po wprowadzeniu implantów policzków na twarzach operowanych widoczne mogą być zaczerwienienia, obrzęk, a także zasiniaczenia. Stanowią one naturalne zjawiska związane z przebyciem operacji, do ich samoistnego ustąpienia dochodzi w ciągu około tygodnia. Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort w obrębie twarzy, oprócz tego pojawiać się u nich mogą różnego stopnia dolegliwości bólowe. W celu złagodzenia wymienionych operowani mogą wspomagać się stosowaniem na twarz chłodnych okładów, a także zażywać (zalecone przez operującego ich lekarza) łagodne środki o działaniu przeciwbólowym.
Ogólnie czas trwania rekonwalescencji po wprowadzeniu implantów policzków sięga od 7 do 10 dni. W tym czasie pacjenci mogą doświadczać różnego stopnia trudności podczas przeżuwania oraz podczas przełykania pokarmów.
Efekty po zabiegu
Rezultat wprowadzenia implantów do wnętrza policzków widoczny jest w zasadzie bezpośrednio po zakończeniu operacji. W tym okresie jednak, od razu po opuszczeniu sali operacyjnej, pacjenci nie mogą jeszcze ostatecznie oceniać swojego wyglądu. Wynika to z tego, że po zabiegu u chorych występuje m.in. obrzęk w obrębie twarzy. Finalny efekt zabiegu widoczny staje się po ustąpieniu wszelkich śladów ingerencji chirurgicznej – dochodzi do tego po około 7-10 dniach okresu rekonwalescencji.
Zalecenia po zabiegu
Zaleca się, aby podczas rekonwalescencji po operacji unikać silnych ruchów mięśniami mimicznymi – przez te kilka dni pacjenci powinni unikać np. szerokiego uśmiechania się. Po zabiegu zalecane jest kilkudniowe przebywanie w domu – zwykle wystarczające jest wzięcie około tygodniowego urlopu, najlepiej jest jednak skonsultować się w kwestii tego tematu ze swoim chirurgiem. Lekarz będzie w stanie najprecyzyjniej określić, kiedy powrót do pracy będzie dla pacjenta w pełni bezpieczny.
Osoby, u których zastosowano implanty policzków, uczulane są na możliwość wystąpienia pewnych zjawisk, których pojawienie się prowadziłoby do konieczności pilnego zasięgnięcia konsultacji lekarskiej. Jako niepokojące dolegliwości można wymienić znaczny ból w obrębie twarzy, pojawienie się gorączki czy wydostawanie się krwistej, ropnej, czy jakiejkolwiek innej treści w okolicy pooperacyjnej rany. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych problemów lub innego budzącego niepokój objawu, pacjenci powinni pilnie zgłosić się do lekarza – najkorzystniej byłoby, gdyby skierowali się oni do tego specjalisty, który ich operował.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Efekty zastosowania implantów policzków są trwałe. Ten właśnie aspekt odróżnia procedurę chirurgicznego modelowania policzków od innych zabiegów związanych z tą okolicą twarzy, takich jak wypełnianie policzków własną tkanką tłuszczową pacjenta czy tych z wykorzystaniem syntetycznych substancji wypełniających. W przypadku różnych medycznych wypełniaczy z biegiem czasu wprowadzony do tkanek materiał może ulegać rozkładowi, implanty policzków są z kolei rozwiązaniem na lata.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Implanty policzków
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Pierwszym krokiem do tego, aby zminimalizować u siebie ryzyko pojawienia się komplikacji po operacji wprowadzenia implantów policzków, jest wybór odpowiedniego chirurga plastycznego. Skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty, który wykonywał już wielokrotnie ten zabieg, może sprawić, że – dzięki doświadczeniu lekarza – ryzyko powikłań znacząco zmaleje.
Ryzyko wystąpienia powikłań może być zwiększone u tych pacjentów, u których istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji. Jako przykład można tutaj podać takie komplikacje, jak nadmierne krwawienia po zabiegu – ryzyko ich pojawienia się jest wzmożone u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi. Aby zadbać o swoje własne bezpieczeństwo, pacjenci podczas konsultacji przed zabiegiem powinni więc poinformować lekarza o wszelkich swoich problemach zdrowotnych.
Innym sposobem na uniknięcie powikłań jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Nawet zwykłe wystrzeganie się od nadwyrężania mięśni mimicznych twarzy w pierwszych kilku dniach po operacji może znacząco zredukować możliwość pojawienia się u pacjenta komplikacji. Powikłania mogą się jednak i tak zdarzyć, w razie pojawienia się jakichkolwiek nietypowych lub niepokojących objawów pacjenci powinni jak najszybciej poszukiwać pomocy lekarskiej. Wczesne wdrożenie odpowiednich oddziaływań (np. antybiotykoterapii w przypadku pooperacyjnego zakażenia) doprowadzi bowiem zarówno do tego, że możliwe będzie szybsze opanowanie danego powikłania, ale i poskutkuje tym, że zmniejszy się ryzyko pojawienia się znaczniejszych komplikacji po operacji.
Możliwe powikłania po zabiegu
Zabiegi wprowadzania implantów policzków uznawane są za stosunkowo bezpieczne – powikłania po ich wykonaniu występują rzadko. Ryzyko komplikacji istnieje jednak w przypadku każdej w zasadzie procedury medycznej, i o takim ryzyku pacjenci informowani są jeszcze przed znalezieniem się na stole operacyjnym – warunkiem na to, aby zabieg mógł być przeprowadzony, jest uzyskanie świadomej zgody pacjenta na jego przebycie.
Możliwymi powikłaniami operacji wprowadzenia implantów policzków są:
- zakażenie operowanych tkanek,
- przemieszczenie się wprowadzonego implantu policzka,
- wytworzenie się zakrzepu,
- nadmierne krwawienie po operacji,
- wyjątkowo nasilony obrzęk tkanek twarzy,
- zaburzenia czucia skórnego w obrębie twarzy,
- wystąpienie asymetrii pomiędzy policzkami.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Wypełnianie policzków implantami można połączyć z innymi zabiegami, które wpływają na odmłodzenie wyglądu twarzy. Jako ich przykłady można podać korektę powiek, ale i chirurgiczny lifting twarzy. Wykonanie kilku różnych procedur jednocześnie może przynieść pewne korzyści, ponieważ czasami możliwe jest wykorzystanie np. nacięć potrzebnych do wykonania liftingu twarzy do tego, aby wprowadzić do wnętrza policzków implanty.
Autor: lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
Franco J. et al, Reconstruction of midface defect from idiopathic destructive process using Medpor implant, Am J Otolaryngol. 2017 Jan 18. pii: S0196-0709(16)30464-1; Christopher Muller, Chin and Malar Augmentation; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014;
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Implanty policzków
Cena
od 4500 zł
Czas trwania
kilkadziesiąt minut
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
ok. 1 doba
Czas regeneracji
kilka dni
Efekty
natychmiastowe
Trwałość leczenia
trwałe
CARELLA Klinika chirurgii i medycyny estetycznej
15-111 Białystok
Implanty policzków:
od 6000 zł
Lipsil
70-215 Szczecin
Implanty policzków:
6000 zł
Dr Szczyt - Klinika Chirurgii Plastycznej
02-956 Warszawa
Implanty policzków:
od 7000 zł do 8000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Implanty policzków w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Przeprowadzane w celach estetycznych zabiegi wprowadzania implantów do wnętrza policzków nie są procedurami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia – koszty tych operacji pacjenci zmuszeni są ponosić samodzielnie.Białystok | od 6000 zł | Raty od 148 zł | Więcej |
Katowice | od 10000 zł | Raty od 247 zł | Więcej |
Wrocław | od 4500 zł | Raty od 111 zł | Więcej |