Licówka porcelanowa

Licówka porcelanowa

Licówka porcelanowa

Cena od 1000 zł Zapytaj o raty

Licówki porcelanowe to cienkie płytki umieszczane na przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Licówka porcelanowa

Ocena

5.00
297
100% poleca ten zabieg

 

Piękny uśmiech i piękne białe zęby to marzenie każdego z nas niestety natura rządzi się własnymi prawami. Niestety czasami wygląd naszych zębów daleki jest do ideału. Niezbyt równe jedynki, przebarwienia zęba, szpary między zębami powodują iż niechętnie się uśmiechamy. Doskonałym  rozwiązaniem dla osób, które marzą o nowym, olśniewającym uśmiechu są licówki. Licówki to cienkie płytki, które są przyklejane na przednią powierzchnię zębów, ukrywając wszelkie niedoskonałości zębów. Dzięki licówkom można rozjaśnić ząb, odbudować ząb, nadać mu nową barwę lub kształt, poszerzyć ,wydłużyć oraz zlikwidować szpary między zębami. Można je również stosować w przypadku występowania drobnych uszkodzeń, bruzd, pęknięć lub innych rzucających się w oczy defektów. Licówki są świetną alternatywą dla wszelkich ekstrakcyjnych metod poprawiania uzębienia. Ich założenie nie wymaga usunięcia zęba ale jedynie przykrycie jego defektów.

W przypadku znacznych uszkodzeń należy jednak już zastosować korony ceramiczne. Licówki są niezwykle delikatne dlatego też najczęściej stosuje się je na przednie zęby. Z reguły licówki porcelanowe zakłada się od trójki do trójki  lub od czwórki do czwórki. Na zęby żujące stosuje się korony. Sposób ich założenia wiąże się z niewielką ingerencją w zęba - usuwa się niewielką ilość szkliwa. Kolorystycznie licówki są podobne do naturalnego szkliwa. Licówki nie są podatne na ścieranie, próchnicę lub przebarwienia.  Licówki zapewniają dobrą szczelność na łączeniach licówki z zębem dlatego też nie osadza się tam płytka bakteryjna. dodatkowo stosuje się również specjalne cementy z dodatkami antybakteryjnymi na które są klejone licówki.
Licówki zakłada się  w gabinetach dentystycznych przez lekarzy stomatologów, wykonywane jest bardzo ostrożnie i jest praktycznie bezbolesne. Są jednak licówki, które nie wymagają oszlifowania zęba. To licówki addytywne. Są to cienkościenne licówki napalane na folii platynowej oraz nowość w Polsce - licówki GlamSmile (w USA znane pod nazwą Lumineers). GlamSmile są na tyle  cienkie (0,3 mm), że struktura zębów nie musi być naruszana i nie wymaga szlifowania. Często licówki te są nazywane  licówkami "bez preparacji". Sposób ich zakładania polega na naklejeniu licówki na zdrowego zęba. Jest to więc bezbolesny i nie wymagający znieczulenia zabieg.

Licówki również charakteryzują materiałem, z którego są wykonane. Ze względu na materiał, możemy licówki podzielić na:

 • licówki porcelanowe – wykonuje się z masy akrylowej i ceramicznej. Mogą mieć dowolny kolor dostosowany do naturalnego koloru uzębienia. Są odporne na uszkodzenia i  przebarwienia zęba;
 • licówki kompozytowe - są wykonane z  materiału światłoutwardzalnego, są jednak krótkotrwałe, szybko odpadają i zmieniają barwę. Mają jednolity kolor i dlatego często wyglądają na sztuczne;
 • licówki akrylowe - są wykonane z masy akrylowej.  licówki akrylowe najczęściej stosuje się je jako zastępcze lub tymczasowe zanim zostanie założona licówka ostateczna;
 • licówki ceramiczne  - mają bardziej zbliżony kolorem do zębów naturalnych. Wykonuje się je z ceramik skaleniowych: krzemionki, kaolinu, kwarcu i barwników;
 • licówki pełnoceramiczne - w budowie przypominają warstwy zęba, mają zębinę porcelanową oraz szkliwo.

Najczęściej stosowanym w gabinetach dentystycznym rodzajem licówek są licówki porcelanowe. Głównie ze względu na to, iż są one elastyczne, trwałe, wykazują dużą odporność na odbarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego.

Licówka porcelanowa

Charakterystyka licówki porcelanowej

Licówka porcelanowa jest cienką płytka porcelanową, którą przykleja się na zęby przednie w celu poprawy ich kształtu i estetyki. Licówki porcelanowe mogą mieć dowolny kształt i kolor. Nie sprawiają wrażenia sztucznych. Porcelana jest bezpiecznym dla zdrowia materiałem nie powodującym alergii.

Kolejną cechą pozytywną licówek porcelanowych jest to, iż w mniejszym stopniu osadza się na nich osad nazębny. Pamiętać jednak należy iż stan licówek w dużej mierze zależy od higieny jamy ustnej. Mimo iż są one bardzo cienkie są jednak bardzo trwałe i twarde. Podobno są twardsze niż naturalne szkliwo zębów, Trzeba jednak zachować ostrożność podczas jedzenia bardzo twardych pokarmów. Procedura zakładania licówek jest procedurą bardzo precyzyjną i czasochłonna. Wymaga ona od lekarza stomatologa poza technicznymi umiejętnościami bardzo dużego doświadczenia i staranności w postępowaniu.

Korzyści założenia licówki porcelanowej

Korzyści z założenia licówek porcelanowych są to głównie korzyści estetyczne które powodują iż pacjent zyskuje piękny uśmiech prezentujący kształtne i idealnie wyglądające zęby. Usuwają przebarwienia zęba. Poprawa estetyczna uzębienia wpływ również na poprawę samopoczucia pacjenta. Dzięki nowym kształtnym i białym zębom wzrasta poczucie wartości pacjenta i jego zadowolenie z życia.

Wskazania do założenia licówki porcelanowej

Licówki mogą być założone pacjentowi w każdym wieku, który wymaga korekcji następujących wad:

 • przebarwienie korony zęba – powstałe w wyniku martwicy zęba, stosowania leków w dzieciństwie, fluorozy, bądź wad rozwojowych szkliwa;
 • korekta kształtu zęba – licówka pozwala na wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba w zależności od potrzeb, dlatego można ją stosować, gdy kształt zęba jest zaburzony;
 • złamanie brzegu siecznego zęba przedniego – licówki w takiej sytuacji sprawdzają się lepiej i są bardziej estetyczne niż zwykłe wypełnienia kompozytowe, gdyż w przypadku tych drugich istnieje
 • ryzyko utraty wypełnienia ze względu na duże siły działające w tym miejscu;
 • zamknięcie przerw między zębowej (diastemy) – dzięki licówkom można zmniejszyć, bądź całkowicie zamknąć przerwy między zębami, które często są przyczyną dyskomfortu jaki odczuwają osoby je posiadające.

Przeciwwskazania do założenia licówki porcelanowej

Do najczęstszych przeciwskazań założenia licówek porcelanowych zalicza się:

  • wady zgryzowe
  • zbyt mała ilość szkliwa
  • bruksizm inaczej zgrzytanie zębami
  • niewystarczająca higiena jamy ustnej
  • zęby o niewielkich rozmiarach
  • braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione
  • ząb bardzo zniszczony, bądź z rozległymi wypełnieniami
  • ząb leczony kanałowo
  • próchnica
  • choroby dziąseł
  • obgryzanie paznokci

Przed zabiegiem założenia licówki porcelanowej

Przed zabiegiem każdy pacjent musi przejść kwalifikację do zabiegu. Podczas kwalifikacji lekarz stomatolog sprawdza zgryz, stan zębów i dziąseł, jakość szkliwa. Wstępna konsultacja pozwala stomatologowi na wybór najlepszej metody dostosowanej do indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego oczekiwań. Stomatolog ustala na które zęby będą potrzebne licówki, jakiego będą rozmiaru, koloru i kształtu.

Przed  założeniem licówki  porcelanowej wszystkie zęby powinny zostać wyleczone czyli przede wszystkim wyleczona próchnica, pozbycie się kamienia nazębnego i osadów. W związku z tym, iż licówki są dość cienkie sugerowane jest również wcześniejsze wybielenie zębów, zwłaszcza w sytuacjach kiedy są one mocno przebarwione. Zaleca się również aby co najmniej trzy dni przed zabiegiem nie spożywać produktów o niskim ph poniżej 5,5 pH czyli soków owocowych, kawy, herbaty, cola, pepsi, jabłek, gruszek itd.

Po zakwalifikowaniu się do zabiegu założenia licówek porcelanowych lekarz przystępuje do przygotowania zębów do założenia licówek.

Rodzaj znieczulenia przy założeniu licówki porcelanowej

Procedura przygotowania zęba pod licówkę i jego osadzania może odbywać się przy znieczuleniu miejscowym. Wszystko zależy od pacjenta i jego odczuwania bólu.

Jak wygląda zabieg założenia licówki porcelanowej

Zabieg mocowania licówek wymaga doświadczonego, dokładnego precyzyjnego stomatologa. Zabieg założenia licówek porcelanowych jest zabiegiem czasochłonnym składającym się z kilku etapów. Najpierw jest to konsultacja ze stomatologiem kwalifikująca pacjenta do zabiegu. Następnie  stomatolog lekko szlifuje zęby,  na które zostaną nałożone licówki. Maksymalna głębokość szlifowania to około 0,4 mm. Jest to bezpieczna głębokość, która nie narusza zdrowia zęba. Zabieg szlifowania jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Następnie stomatolog robi wyciski zębów, której są przesyłane do gabinetu protetycznego gdzie zostanie wykonana licówka pasująca do danego zęba. Na ich wykonanie czeka się około 10 dni. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Wskazane jest aby laboratoria protetyczne indywidualnie dopasowywały lisówki do pacjenta. Dzięki temu nowy uśmiech będzie wyglądał naturalnie.  Najważniejsze jest  indywidualne wykańczanie brzegów siecznych. laboratoria  protetyczne,  posiadające wyspecjalizowany i nowoczesny sprzęt są w stanie odtworzyć dziesiątki cech osobniczych. Mówi się że diabeł tkwi w szczegółach i właśnie w przypadku licówek najdrobniejszy szczegół ma wpływ na efekt końcowy. Na przykład do personalizacji zębów młodych brzegi sieczne licówek wykańcza się niebieską masą efektową. Z kolei dla osoby starszej ceramista zastosuje masę pomarańczową. Po wypaleniu licówki w piecu do porcelany te drobne elementy kolorystyczne stają się prawie niewidoczne. Mają one jednak wpływ na to czy licówka wygląda naturalnie czy sztucznie.

W niektórych gabinetach przed szlifowaniem zębów wykonuje się próbny model obrazujący przyszły wygląd licówek. Pacjent zakłada ten model na zęby (nie szlifując ich) i nosi się go przez kilka dni. Próbna makieta pozwala  pacjentowi realnie ocenić wygląd swojego nowego uśmiechu. Jeśli będzie miał jakieś uwagi, w trakcie kolejnej wizyty stomatolog wykonuje poprawki. Dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu makiety lekarz szlifuje zęby pod licówki, robi wyciski oszlifowanych zębów i wysyła je do laboratorium protetycznego.

Po otrzymaniu licówek z gabinetu protetycznego stomatolog zdejmuje tymczasowe zabezpieczenie. Przymierza właściwe licówki, dobiera także kolor cementu, na który następnie przykleja porcelanowe licówki. Cement zostaje utwardzony za pomocą specjalnej lampy. Nadmiar cementu odcina się i zęby są polerowane aż staną się gładkie.

Efekty założenia licówki porcelanowej

Bardzo duży wpływ na efekty ma zastosowana odpowiednia technika mocowania licówki oraz  dobór właściwego typu cementu. Na dzień dzisiejszy polecane są cementy kompozytowe o dualnym charakterze. Oznacza to iż  wiązanie cementu może odbywać się zarówno na drodze światłoutwardzania oraz na drodze chemicznej. Technika cementowania wymaga zapewnienia bezwzględnej suchości. W związku z tym  zaleca się dokładną izolację przed dostępem śliny za pomocą koferdamu (ślinochron). Prawidłowo założone licówki porcelanowe nie odróżniają się od naturalnych zębów.

Niemniej jednak istotny wpływ ma również stosowanie się pacjenta do zaleceń stomatologa trwałość. Spełniając zalecenia stomatologa trwałość licówek może wynosić około 15 lat. Efekty związane z założeniem licówek mają głównie charakter estetyczny i psychologiczny. Najważniejszym efektem jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta. Pacjent po założeniu licówek uzyskuje piękny, naturalny i doskonały uśmiech. Dzięki temu poprawia się jego samoocena i dużo częściej uśmiecha się i czuje komfortowo w relacjach z innymi ludźmi.

Licówka porcelanowa

Zalecenia po zabiegu założenia licówki porcelanowej

Po wykonanym zabiegu nałożenia licówek należy przez kilkanaście godzin unikać picia barwiących napojów takich jak: herbata, kawa, napoje energetyczne, wino, sosy takiej jak pomidorowy curry, sojowy, owoce leśne kolorowe i gazowane napoje, słodycze. Trzeba bowiem pamiętać iż czasami się zdarza, że na granicy przejścia między licówką a szkliwem pojawiają się odbarwienia. Nie powinno się również odgryzać twardych kawałków jedzenia, aby uniknąć uszkodzenia licówek.

Należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej gdyż próchnica może pojawiać się również na zębach z licówkami Zęby należy myć miękką szczoteczką (zwykłą pastą z fluorem) co najmniej 2 razy dziennie, używać nitki dentystycznej i płynu do płukania ust. Na wizyty kontrolne u dentysty należy się zgłaszać się co pół roku. Sugerowane jest także systematyczne usuwanie kamienia i osadu na zębach w celu utrzymania doskonałego wygląd zębów.

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekt białych zębów uzyskany dzięki licówkom porcelanowych zależy od indywidualnego podejścia do
dbania o swoje zęby czyli od higieny i diety. W przypadku osób palących efekt ten utrzymuje się przez kilka miesięcy. Efekt może utrzymać się nawet przez kilka lat jeżeli osoby stosują się do zaleceń.

Możliwe powikłania

Powikłania po założeniu licówek występują dość rzadko. Wiążą się one głównie z odklejeniem lub ukruszeniem licówki. Dzieje się tak głownie albo z powodu błędu przy mocowaniu nakładki albo z powodu uszkodzenia mechanicznego spowodowanego np. ugryzieniem twardego pokarmu.

Zabieg założenia licówki porcelanowej w ramach NFZ

Zabieg założenia licówki porcelanowej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia NFZ.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Licówka porcelanowa

Cena

od 1000 zł

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Efekty

natychmiastowe

Trwałość leczenia

od kilkunastu miesięcy do kilku lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Licówka porcelanowa w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabieg założenia licówki porcelanowej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia Narodowy Fundusz Zdrowia.
Bydgoszczod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Częstochowaod 1100 złRaty od 192 złWięcej
Krakówod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Łódźod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Olsztynod 1800 złRaty od 315 złWięcej
Rzeszówod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Szczecinod 1350 złRaty od 236 złWięcej
Warszawaod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Wrocławod 1200 złRaty od 210 złWięcej