Drogeria Urody
Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa

Cena od 250 zł Zapytaj o raty

Licówka kompozytowa to cienka płytka przymocowywana do przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Licówka kompozytowa

Ocena

5.00
161

Piękny uśmiech i piękne białe zęby to marzenie każdego z nas niestety natura rządzi się własnymi prawami. Niestety czasami wygląd naszych zębów daleki jest do ideału. Niezbyt równe jedynki, przebarwienia, szpary między zębami powodują iż niechętnie się uśmiechamy. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które marzą o nowym, olśniewającym uśmiechu są licówki.

licówka kompozytowa

 Licówki to cienkie płytki, które są mocowane na przednią powierzchnię zębów, ukrywając wszelkie niedoskonałości zębów. Dzięki licówkom można rozjaśnić ząb, nadać mu nową barwę lub kształt, poszerzyć ,wydłużyć oraz zlikwidować szpary między zębami. Można je również stosować w przypadku występowania drobnych uszkodzeń, bruzd, pęknięć lub innych rzucających się w oczy defektów. Licówki są świetną alternatywą dla wszelkich ekstrakcyjnych metod poprawiania uzębienia. Ich założenie nie wymaga usunięcia zęba ale jedynie przykrycie jego defektów. W przypadku znacznych uszkodzeń należy jednak już zastosować korony ceramiczne. Licówki są niezwykle delikatne dlatego też najczęściej stosuje się je na przednie zęby. Z reguły licówki kompozytowe zakłada się od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki. Na zęby żujące stosuje się korony. Licówki zapewniają dobrą szczelność na łączeniach licówki z zębem dlatego też nie osadza się tam płytka bakteryjna. Dodatkowo stosuje się również specjalne cementy z dodatkami antybakteryjnymi na które są klejone licówki.
Licówki zakłada się w gabinetach dentystycznych przez lekarzy stomatologów, wykonywane jest bardzo ostrożnie i jest praktycznie bezbolesne. Licówki również charakteryzują materiałem, z którego są wykonane. Ze względu na materiał, możemy licówki podzielić na:

 • licówki porcelanowe – wykonuje się z masy akrylowej i ceramicznej. Mogą mieć dowolny kolor dostosowany do naturalnego koloru uzębienia. Są odporne na uszkodzenia i przebarwienia
 • licówki kompozytowe są wykonane z materiału światłoutwardzalnego, są jednak krótkotrwałe, szybko odpadają i zmieniają barwę. Mają jednolity kolor i dlatego często wyglądają na sztuczne.
 • licówki akrylowe - są wykonane z masy akrylowej. Licówki akrylowe najczęściej stosuje się je jako zastępcze lub tymczasowe zanim zostanie założona licówka ostateczna.
 • licówki ceramiczne -mają bardziej zbliżony kolorem do zębów naturalnych. Wykonuje się je z ceramik skaleniowych: krzemionki, kaolinu, kwarcu i barwników.
 • licówki pełnoceramiczne w budowie przypominają warstwy zęba, mają zębinę porcelanową oraz szkliwo.

Najczęściej stosowanym w gabinetach dentystycznym rodzajem licówek są licówki porcelanowe. Głównie ze względu na to, iż są one elastyczne, trwałe, wykazują dużą odporność na odbarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego.

Charakterystyka licówki kompozytowej

Licówki kompozytowe wykonane są z materiału kompozytowego, z tego samego materiału stosowanego do uzupełniania ubytków w zębach. Licówki kompozytowe są mało odporne na przebarwienia i po kilku latach pojawia się na nich osad. Dodatkowo trzeba również pamiętać o tym, że ze względu na to, iż nie można dopasować koloru kompozytu do naturalnego koloru zębów nasz nowy uśmiech może wyglądać dość sztucznie. Na pewno jednak licówki kompozytowe są znacznie tańsze od licówek porcelanowych. Trzeba być świadomym tego, iż trwałość licówek kompozytowych jest trochę mniejsza niż licówek porcelanowych zazwyczaj trzeba je wymieniać po 2-5 latach. Z pewnością zaletą licówek kompozytowych jest niewielka ingerencja w tkanki zębowe. Z tego względu polecane są szczególnie na zęby żywe w celu ich ochrony przed nadwrażliwością. Założenie licówek kompozytowych sprawdza się również w przypadku dużych ubytków zębów przednich oraz przy złamaniach koron tych zębów. Założenie licówek kompozytowych jest także niezwykle szybkie, gdyż wykonywane jest podczas jednej wizyty u stomatologa.

Korzyści założenia licówki kompozytowej

Korzyści z założenia licówek kompozytowych są to głównie korzyści estetyczne, które powodują, iż pacjent zyskuje piękny uśmiech prezentujący kształtne i idealnie wyglądające zęby. Poprawa estetyczna uzębienia wpływa również na poprawę samopoczucia pacjenta. Dzięki nowym kształtnym i białym zębom wzrasta poczucie wartości pacjenta i jego zadowolenie z życia.

Wskazania do założenia licówki kompozytowej

Licówki kompozytowe mogą być założone pacjentowi w każdym wieku, który wymaga korekcji następujących wad:

 • przebarwienie korony zęba – powstałe w wyniku martwicy zęba, stosowania leków w dzieciństwie, fluorozy, bądź wad rozwojowych szkliwa;
 • korekta kształtu zęba – licówka pozwala na wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba w zależności od potrzeb, dlatego można ją stosować, gdy kształt zęba jest zaburzony;
 • złamanie brzegu siecznego zęba przedniego – licówki w takiej sytuacji sprawdzają się lepiej i są bardziej estetyczne niż zwykłe wypełnienia kompozytowe, gdyż w przypadku tych drugich istnieje
 • ryzyko utraty wypełnienia ze względu na duże siły działające w tym miejscu;
 • zamknięcie przerw między zębowej (diastemy) – dzięki licówkom można zmniejszyć, bądź całkowicie zamknąć przerwy między zębami, które często są przyczyną dyskomfortu jaki odczuwają osoby je posiadające.

Przeciwwskazania do założenia licówki kompozytowej

Do najczęstszych przeciwwskazań założenia licówek kompozytowych zalicza się:

 • wady zgryzowe
 • zbyt mała ilość szkliwa
 • bruksizm inaczej zgrzytanie zębami
 • niewystarczająca higiena jamy ustnej
 • zęby o niewielkich rozmiarach
 • braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione
 • ząb bardzo zniszczony, bądź z rozległymi wypełnieniami
 • ząb leczony kanałowo
 • próchnica
 • choroby dziąseł
 • obgryzanie paznokci

Przed zabiegiem założenia licówki kompozytowej

Przed zabiegiem każdy pacjent musi przejść kwalifikację do zabiegu. Podczas kwalifikacji lekarz stomatolog sprawdza zgryz, stan zębów i dziąseł, jakość szkliwa. Wstępna konsultacja pozwala stomatologowi na wybór najlepszej metody dostosowanej do indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego oczekiwań. Stomatolog ustala na które zęby będą potrzebne licówki, jakiego będą rozmiaru, koloru i kształtu. Przed zabiegiem założenia licówki kompozytowej wszystkie zęby powinny zostać wyleczone czyli przede wszystkim wyleczona próchnica, pozbycie się nazębnego i osadów. Po zakwalifikowaniu się do zabiegu założenia licówek kompozytowych lekarz przystępuje do przygotowania zębów do założenia licówek.

Rodzaj znieczulenia przy założeniu licówki kompozytowej

Procedura przygotowania zęba pod licówkę i jego osadzania może wymagać lekkiego oszlifowania zęba. W tym wypadku można zastosować znieczulenie miejscowe. Wszystko jednak zależy od pacjenta i jego odczuwania bólu.

Jak wygląda zabieg założenia licówki kompozytowej

Do założenia licówek kompozytowych wystarczy jedna wizyta ze względu na to, że są one wykonywane bezpośrednio w ustach pacjenta. Stomatolog sprawdza stan uzębienia pacjenta i czy kwalifikuje się do założenia licówek kompozytowych. Jeżeli pacjent się kwalifikuje stomatolog po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjenta może przystąpić do założenia licówek kompozytowych. Czasami wymagane jest lekkie zebranie tkanek zęba lub tylko oszlifowanie jego powierzchni w celu lepszego nałożenia licówek. Zęby są izolowane od dostępu śliny i osuszane strumieniem powietrza. Powierzchnie zewnętrzne zębów wytrawiane są specjalnym kwasem. Po wypłukaniu kwasu na ząb nakładany jest warstwa po warstwie materiał kompozytowy. Nakładanie licówek kompozytowych wymaga od stomatologa dużej ostrożności i precyzyjności. Założenie licówek jest praktycznie bezbolesne. Delikatne oszlifowanie płytki nazębnej i przyklejenie licówek wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.

Efekty założenia licówki kompozytowej

Licówki założone prawidłowo nie odróżniają się od naturalnych zębów. Stosując się do zaleceń stomatologa trwałość licówek wynosi około pięciu lat. Efekty związane z założeniem licówek mają głównie charakter estetyczny i psychologiczny. Najważniejszym efektem jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta. Pacjent po założeniu licówek uzyskuje piękny, naturalny i doskonały uśmiech. Dzięki temu poprawia się jego samoocena i dużo częściej uśmiecha się i czuje komfortowo w relacjach z innymi ludźmi.

Zalecenia po zabiegu założenia licówki kompozytowej

Po wykonanym zabiegu nałożenia licówek kompozytowych należy przez kilkanaście godzin unikać picia barwiących napojów takich jak: herbata, kawa, napoje energetyczne, wino, sosy takiej jak pomidorowy curry, sojowy, owoce leśne kolorowe i gazowane napoje, słodycze. Trzeba bowiem pamiętać, iż czasami się zdarza, że na granicy przejścia między licówką a szkliwem pojawiają się odbarwienia. Nie powinno się również odgryzać twardych kawałków jedzenia, aby uniknąć uszkodzenia licówek.

Należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej gdyż próchnica może pojawiać się również na zębach z licówkami Zęby należy myć miękką szczoteczką (zwykłą pastą z fluorem) co najmniej 2 razy dziennie, używać nitki dentystycznej i płynu do płukania ust. Na wizyty kontrolne u dentysty należy się zgłaszać się co pół roku. Sugerowane jest także systematyczne usuwanie kamienia i osadu na zębach w celu utrzymania doskonałego wygląd zębów. Należy również co 12 miesięcy poddać je lekkiej renowacji w celu zapewnienia ich gładkości i blasku.

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekt białych zębów uzyskany dzięki licówkom kompozytowych zależy od indywidualnych nawyków żywieniowych oraz od dbałości o zęby. Z pewnością w przypadku osób palących efekt ten utrzymuje się przez kilka miesięcy. W przypadku osób stosujących się do zaleceń efekt licówek kompozytowych może utrzymać się od 2 do 5 lat.

Możliwe powikłania

Powikłania po założeniu licówek kompozytowych występują dość rzadko. Wiążą się one głównie z odklejeniem lub ukruszeniem licówki. Dzieje się tak głownie albo z powodu błędu przy mocowaniu nakładki albo z powodu uszkodzenia mechanicznego spowodowanego np. ugryzieniem twardego pokarmu.

Zabieg założenia licówki kompozytowej w ramach NFZ

Zabieg założenia licówki kompozytowej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia NFZ.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Licówka kompozytowa

Drogeria UrodyCena

od 250 złCennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Licówka kompozytowa w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabieg założenia licówki kompozytowej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia NFZ.
Bydgoszczod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Częstochowaod 250 złWięcej
Gdańsk od 350 złWięcej
Katowiceod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Krakówod 500 złRaty od 87 złWięcej
Olsztynod 700 złRaty od 122 złWięcej
Rzeszówod 350 złWięcej
Szczecinod 400 złWięcej
Warszawaod 300 złWięcej
Wrocławod 250 złWięcej