Zmniejszenie otoczek sutkowych

Zmniejszenie otoczek sutkowych

Zmniejszenie otoczek sutkowych

Cena od 3000 zł Zapytaj o raty

Zmniejszenie otoczek sutkowych - zabieg ten jest zabiegiem z dziedziny medycyny estetycznej. Redukcja wielkości otoczek sutkowych powoduje iż kobieta może stawać się po prostu bardziej pewna siebie. Zabieg zmniejszania otoczek sutkowych polega na zmniejszeniu zewnętrznej, okrągłej aureoli wokół sutka.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Zmniejszenie otoczek sutkowych

Ocena

4.37
52

Zmniejszenie otoczek sutkowych

Zmniejszenie otoczek sutkowych- charakterystyka

O wyglądzie piersi decyduje szereg różnych czynników, na część z nich pacjentki nie mają wpływu (mowa tutaj np. o odziedziczonych genach), na inne, takie jak wahania masy ciała prowadzące do zmian wyglądu piersi, pacjentki wpływ już zdecydowanie mają. Na całościową prezentację biustu wpływa zarówno wielkość samych piersi czy ich kształt, ale i wygląd brodawek i otoczek sutkowych. W przypadku brodawek i otoczek sutkowych ciężko jest nakreślić jakiegoś rodzaju normy, którymi można by się było posiłkować przy określaniu, czy brodawki sutkowe u danej kobiety są prawidłowego rozmiaru, czy też może są one nadmiernie rozwinięte. W związku z taką sytuacją pod uwagę brane są przede wszystkim odczucia pacjentki dotyczące tego, jak ocenia ona wygląd tych elementów swoich piersi.

Na wielkość otoczek sutkowych wpływ mają przede wszystkim odziedziczone geny. Otoczki sutkowe mogą się jednak zmieniać w trakcie życia kobiety. Wyróżnia się trzy zasadnicze okresy życia kobiety, w których istnieje największa tendencja do pojawiania się zmian w obrębie piersi. Pierwszym z nich jest okres dojrzewania płciowego, kiedy za sprawą istotnych zmian stężeń hormonów płciowych całe piersi zaczynają się rozwijać. Drugim takim okresem jest ciąża i okres karmienia. Zmiany w obrębie otoczek sutkowych pojawiać się mogą zarówno jeszcze przed urodzeniem dziecka, jak i już po jego przyjściu na świat. Zdarza się bowiem, że skutkiem karmienia dziecka piersią jest powiększenie się brodawek, ale i otoczek sutkowych. Trzecim okresem życia kobiety, w którym mogą zachodzić zmiany dotyczące wyglądu otoczek sutkowych, jest okres menopauzy, czyli zakończenia miesiączkowania, i związane z nim zmiany dotyczące kobiecej gospodarki hormonalnej.

Niezależnie od przyczyny tego stanu, pacjentka może być przekonana o tym, że jej otoczki sutkowe są po prostu zbyt duże. W takiej sytuacji jedyną możliwością pacjentki nie jest pogodzenie się z tym, jak prezentują się jej piersi – pacjentki ze zbyt dużymi otoczkami sutkowymi mogą skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów zmniejszenia otoczek sutkowych. Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym (nie wymagają pozostawania w szpitalu nawet przez dobę), ich przeprowadzenie zajmuje niewielką ilość czasu, a uzyskiwane drogą tych procedur efekty pozwalają pacjentkom uzyskać pożądane przez nie zmiany wyglądu ich gruczołów piersiowych.

Zmniejszenie otoczek sutkowych- korzyści

Największą korzyścią przebycia zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest poprawa zadowolenia pacjentki z wyglądu jej piersi. Dzięki redukcji wielkości otoczek sutkowych pacjentka może stawać się po prostu bardziej pewna siebie. Przy analizie zalet omawianej procedury warto wziąć pod uwagę to, że cechuje się ona niewielką inwazyjnością – wystarczające do jej przebycia jest znieczulenie miejscowe, dodatkowo sam zabieg nie zajmuje wiele czasu. Na zmniejszenie otoczek sutkowych zdecydować się mogą również i te kobiety, które na co dzień posiadają niewiele wolnego czasu – bezpośrednio po przebyciu zabiegu pacjentka wraca do domu (nie istnieje konieczność pozostawania w szpitalu), oprócz tego powrót do standardowych, codziennych obowiązków jest możliwy w zasadzie nawet tego samego dnia.

Wskazania do wykonania zabiegu

Medycznych (zdrowotnych) wskazań do zmniejszenia otoczek sutkowych się nie wyróżnia. Zabieg można polecić pacjentkom przekonanym o tym, że ich otoczki sutkowe są zbyt duże i gdy istnienie takiego przeświadczenia prowadzi to do występowania u nich różnego rodzaju kompleksów. Pacjentki przekonane o tym, że ich otoczki sutkowe są zbyt duże, mogą przez swoje przeświadczenie np. unikać kontaktów seksualnych – zlikwidowanie ich problemu i poprawienie ich pewności siebie możliwe jest właśnie poprzez przebycie operacji zmniejszenia otoczek sutkowych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Głównym ograniczeniem co do możliwości przebycia zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest wiek pacjentek. Procedury nie powinno się bowiem wykonywać u osób niepełnoletnich, co związane jest chociażby z tym, że u młodych dziewcząt wciąż mogą zachodzić procesy rozwojowe w obrębie piersi. Z tego powodu zabieg przeprowadza się ogólnie u pacjentek dorosłych, u których istnieje duża pewność co do tego, że ich gruczoły piersiowe są już w pełni rozwinięte.

Istnieją również pewne stany chorobowe, w przypadku których istnienia u pacjentki również nie wykonuje się zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych. Wśród takich jednostek wymieniane są:

  • znaczne zaburzenia krzepliwości krwi (szczególnie te, które związane są z nadmiernymi krwawieniami),
  • infekcje o przewlekłym charakterze,
  • zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek,
  • choroby autoimmunologiczne (takie jak np. toczeń rumieniowaty układowy),
  • istnienie jakichś patologicznych zmian w obrębie gruczołów piersiowych,
  • stany zapalne toczące się w obrębie otoczek sutkowych.

Przed zabiegiem

Przed zmniejszeniem zmniejszenia otoczek sutkowych odbywa się konsultacja z chirurgiem plastycznym, który miałby przeprowadzić operację. Wizyta konsultacyjna jest bardzo ważna chociażby ze względu na to, że to właśnie podczas niej pacjentka dowiaduje się o tym, jak będzie przebiegał jej zabieg. Pierwszym zadaniem chirurga jest jednak ocena wyglądu i rozmiaru otoczek sutkowych oraz rozmowa z pacjentką na temat tego, jakie są jej oczekiwania co do wyglądu tych struktur już po operacji. Podczas konsultacji wykluczana jest u pacjentki obecność wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do przebycia procedury.

W przypadku zakwalifikowania pacjentki do zmniejszenia otoczek sutkowych, możliwe staje się wydanie jej zaleceń dotyczących postępowania przed zabiegiem. Może ona zostać poproszona o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (np. morfologii krwi, analizy parametrów układu krzepnięcia czy badania ogólnego moczu), niektóre pacjentki mogą również zostać skierowane przed zabiegiem na badania samych piersi (np. na USG piersi lub na mammografię). Pacjentkom palącym papierosy może zostać zalecone rozstanie się z nałogiem – nikotynizm pogarsza bowiem ogólny stan zdrowia, ale i (w związku ze zmniejszonymi dostawami tlenu do organizmu) wpływa niekorzystnie na przebieg gojenia się ran, a to może wydłużać okres rekonwalescencji po zmniejszeniu otoczek sutkowych.

Konsultację zakańcza ustalenie terminu przeprowadzenia zabiegu. W dniu zgłoszenia się do kliniki pacjentka nie musi podejmować jakichś specjalnych przygotowań – ze względu na to, że operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjentka nie musi nawet być na czczo.

Rodzaj znieczulenia

Aby pacjentka czuła się jak najbardziej komfortowo podczas zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych, podczas procedury stosowane jest znieczulenie – najczęściej jest to znieczulenie miejscowe.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Na samym początku wykonywana może być dokumentacja fotograficzna, dzięki której pacjentka będzie mogła porównać wygląd swoich piersi przed i już po przeprowadzeniu zabiegu. W obrębie brodawek nanoszone są specjalne oznaczenia, którymi lekarz posługuje się już podczas zabiegu – zaznaczane są miejsca, w których będą wykonywane cięcia, a także wykreślany jest kształt, jaki mają mieć otoczki sutkowe już po przeprowadzeniu operacji.

Kiedy już pacjentka przejdzie powyżej opisane przygotowania, możliwa staje się wtedy aplikacja środków miejscowo znieczulających w obrębie otoczek sutkowych – bardzo istotne bowiem jest to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu u pacjentki. Po upewnieniu się, że pacjentka nie będzie odczuwała bodźców bólowych, lekarz może już wtedy przystąpić do zasadniczego etapu procedury.

W przypadku zmniejszania otoczek sutkowych chirurgiczne cięcia wykonywane są w obrębie samych otoczek sutkowych – zwykle nacięcie wykonywane jest dookoła otoczki sutkowej oraz bezpośrednio w jej obrębie. Poszczególni chirurdzy plastyczni mogą preferować różne techniki do przeprowadzenia plastyki otoczek sutkowych. Jako przykład jednej z nich można podać tę, w której – mówiąc obrazowo – z otoczki sutkowej usuwany jest jej fragment w taki sposób, w jaki z całego tortu wykrawa się jego kawałek. Pozostające w obrębie piersi struktury otoczki są następnie zacieśniane, a później zakładany jest koncentryczny (okrągły) szew. Zastosowane do zamknięcia rany mogą być zarówno szwy wchłanialne, jak i struktury nieulegające samoistnemu rozkładowi – w przypadku zastosowania drugiego z wymienionych rodzajów szwów, po kilku dniach od zabiegu, zgodnie z decyzją chirurga, są one usuwane z tkanek piersi.

Cała operacja zmniejszenia otoczek sutkowych zajmuje tak naprawdę niezbyt długi czas – wystarczające do jej przeprowadzenia jest około 30-60 minut. Czas ten może ulec wydłużeniu szczególnie wtedy, kiedy plastyka otoczek sutkowych połączona jest z jakimś innym zabiegiem, takim jak np. operacyjny lifting piersi czy redukcja wielkości biustu. Po zabiegu, tego samego dnia, pacjentka opuszcza placówkę leczniczą – nie jest wymagane pozostawanie w szpitalu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zmniejszeniu otoczek piersiowych zajmuje najczęściej kilka dni. Ciężko jest podać tutaj jeden konkretny przedział czasowy, ponieważ tempo rekonwalescencji po zabiegu jest kwestią dość indywidualną. Ze względu jednak na to, że zabieg zmniejszenia otoczek piersiowych jest procedurą mało inwazyjną, rekonwalescencja zwykle nie zajmuje dłużej niż 7-14 dni. Powrót do pracy teoretycznie możliwy jest nawet następnego dnia po przebyciu operacji. Należy jednak porozmawiać o tym z chirurgiem przeprowadzającym zabieg, ponieważ po zmniejszeniu otoczek sutkowych pacjentka przez kilkanaście dni powinna unikać znacznego wysiłku fizycznego. Z tego względu w sytuacji, kiedy praca zawodowa pacjentki związana jest z podejmowaniem znacznej aktywności fizycznej, może zaistnieć konieczność wzięcia kilku dni urlopu – o szczegóły najlepiej jest zapytać lekarza.

Przez pierwszych kilka dni po operacji mogą pojawiać się różnego stopnia dolegliwości bólowe. Teoretycznie mogą występować obrzęk oraz zasinienie sutków, jednakże są to zjawiska rzadkie. Jeżeli jednak takowe problemy wystąpią, to zazwyczaj utrzymują się nie dłużej niż przez kilka dób po zabiegu. Pacjentki, które przebyły redukcję wielkości otoczek sutkowych, przez kilka dni muszą nosić niewielki opatrunek w obrębie piersi.

Efekty po zabiegu

Efekt operacji widoczny jest bezpośrednio po jej przebyciu i polega na doprowadzeniu do oczekiwanego przez pacjentkę rozmiaru jej otoczek sutkowych. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie otoczek sutkowych może występować obrzęk, dlatego też ostateczne efekty operacji można oceniać po upływie około tygodnia od przebycia zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Zmniejszenie otoczek sutkowych jest zabiegiem związanym z niewielką ingerencją chirurgiczną, dlatego też przebycie tej operacji nie prowadzi do znacznych utrudnień dotyczących codziennego funkcjonowania pacjentek. Po operacji przez kilka tygodni (przez około 2-4) należy głównie powstrzymywać się od znacznego wysiłku fizycznego. Po zabiegu możliwe jest, że pacjentka będzie odczuwała dolegliwości bólowe o różnej intensywności. Zazwyczaj jeszcze przed opuszczeniem placówki leczniczej pacjentka otrzymuje zalecenia co do tego, jakie leki przeciwbólowe miałaby ona zażywać wtedy, gdyby wystąpiły u niej znaczne dolegliwości bólowe. Pacjentki mogą również otrzymać zalecenie kupienia specjalnych środków do higieny pooperacyjnej rany – decyzję o stosowaniu takich preparatów podejmuje chirurg. Przez około 14 dni po operacji pacjentki powinny unikać przebywania w wysokich temperaturach – we wspomnianym okresie powinny się one powstrzymać od uczęszczania do sauny czy korzystania z gorących kąpieli w wannie.

Po zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych na operowane tkanki zakładany jest opatrunek. Zazwyczaj zmieniany jest on po upływie dwóch dni, w kwestii higieny opatrunku należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza – odpowiednie postępowanie po zabiegu znacząco zmniejsza bowiem ryzyko rozwoju zakażenia operowanych tkanek. Jeżeli do zamknięcia rany zastosowane zostały szwy niewchłanialne, to po kilku dniach (najczęściej po około siedmiu dobach) pacjentka zostaje poproszona o zgłoszenie się do lekarza celem ich usunięcia.

Pacjentki zostają również poinformowane o sytuacjach, w przypadku których wystąpienia powinny one pilnie zgłosić się do lekarza. Mowa tutaj przede wszystkim o zakażeniach po operacji. Takie dolegliwości, jak wysoka gorączka, ból niereagujący na stosowane leki przeciwbólowe czy wydostawanie się z tkanek piersi jakiejś wydzieliny (np. krwistej czy ropnej) powinny skierować pacjentkę ku poszukiwaniu pomocy medycznej.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Zasadniczo rezultat zabiegu zmniejszenia otoczek sutkowych jest trwały. Może się jednak zdarzać, że otoczki sutkowe zmienią jeszcze swój wygląd w trakcie życia pacjentki, wpływ na to mogą mieć przede wszystkim ciąża i karmienie piersią już po przebyciu operacji, a także znaczne wahania masy ciała pacjentki.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Zmniejszenie otoczek sutkowych


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Choć powikłania po operacji zmniejszenia otoczek sutkowych są rzadkie, to pacjentki mogą podejmować pewne działania, które dodatkowo jeszcze bardziej zmniejszą ryzyko pojawienia się komplikacji przebycia tego zabiegu. Przede wszystkim operowane kobiety powinny przestrzegać uzyskanych od lekarza zaleceń dotyczących postępowania po operacji – odpowiednia higiena zoperowanych otoczek sutkowych nie wymaga wiele wysiłku, a może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia zakażenia tkanek piersi. W przypadku takich powikłań, jak zaburzenia czucia w obrębie otoczek sutkowych, najistotniejsze znaczenie ma wybór lekarza – udanie się do doświadczonego specjalisty znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia tego typu komplikacji zmniejszenia otoczek sutkowych. Jeżeli zaś chodzi o jeszcze inne powikłanie, którym jest powstawanie bliznowców, to jest ono zależne od istniejących u pacjentki tendencji do tworzenia się takich tworów – jeżeli kobieta posiada takowe predyspozycje, to aby zapobiec pojawianiu się bliznowców należałoby po prostu odstąpić od przeprowadzenia operacji.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg zmniejszenia otoczek sutkowych jest procedurą o niewielkiej inwazyjności, dzięki czemu powikłania po tej operacji występują rzadko. Jako potencjalne komplikacje tego zabiegu wymienia się jednak:

  • wytworzenie się krwiaka w obrębie piersi,
  • zakażenie rany w obrębie otoczek sutkowych,
  • powstawanie rozrośniętych bliznowców,
  • trwałe zaburzenia czucia w obrębie otoczek sutkowych – teoretycznie może dojść zarówno do utraty czucia w obrębie tych struktur, jak i do ich zwiększonej wrażliwości na dotyk,
  • zaburzenia pigmentacji (zabarwienia) otoczek sutkowych,
  • asymetria pomiędzy dwiema otoczkami sutkowymi,
  • problemy z karmieniem piersią.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Zmniejszenie otoczek sutkowych może być wykonane jako samodzielny zabieg, procedura może być również składową zdecydowanie szerszych ingerencji korygujących wygląd piersi. Dodatkowymi zabiegami mogą być np. korekta wyglądu brodawek sutkowych (zmniejszenie ich wysokości lub szerokości), redukcja wielkości biustu czy lifting piersi.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Shrirang Purohit, Reduction mammoplasty, Indian J Plast Surg. 2008 Oct; 41(Suppl): S64–S79; Nabil Fanous, Carolyne Tawile, Amanda Fanous, Nipple reduction – An adjunct to augmentation mammaplasty, Can J Plast Surg. 2009 Autumn; 17(3): 81–88; Hawtof DB, Levine M, Kapetansky DI, Pieper D, Complications of reduction mammaplasty: comparison of nipple-areolar graft and pedicle, Ann Plast Surg. 1989 Jul;23(1):3-10

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Zmniejszenie otoczek sutkowych.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Zmniejszenie otoczek sutkowych

Cena

od 3000 zł

Czas trwania

około 30-60 minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

bezpośrednio po operacji

Trwałość leczenia

ogólnie trwałe

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Zmniejszenie otoczek sutkowych w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi w obrębie otoczek sutkowych – refundacja plastyki tych struktur możliwa jest jednak wtedy, kiedy do wystąpienia defektów w obrębie otoczek sutkowych doszło np. w związku z chorobą nowotworową. W przypadku pacjentek, u których wielkość otoczek sutkowych jest problemem jedynie estetycznym, NFZ nie finansuje takich zabiegów.
Białystokod 4920 złRaty od 121 złWięcej
Częstochowaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Krakówod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Poznańod 10000 złRaty od 247 złWięcej
Radomod 4000 złRaty od 99 złWięcej
Szczecinod 7000 złRaty od 173 złWięcej
Warszawaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Wrocławod 3500 złRaty od 86 złWięcej