Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera)

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera)

Balon żołądkowy (BIB, Orbera)

Cena od 6890 zł Zapytaj o raty

Balon żołądkowy jest nieoperacyjną metodą leczenia otyłości. Metoda polega na wprowadzeniu do żołądka silikonowego balonu wypełnionego płynem fizjologicznym.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera)

Ocena

3.57
87

Balon żołądkowy jest nieoperacyjną metodą leczenia otyłości. Metoda polega na  wprowadzeniu do żołądka silikonowego balonu wypełnionego płynem fizjologicznym, co pozwala na fizyczne zmniejszenie żołądka i zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu.

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) - charakterystyka

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) jest narzędziem służącym do leczenia nadwagi i otyłości u osób, które nie są w stanie zmienić nieprawidłowych nawyków żywieniowych i pozbyć się zbędnych kilogramów, a jednocześnie nie kwalifikują się do bardziej inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej.
Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB)
Metoda jest użyteczna zwłaszcza w leczeniu tych pacjentów, którzy mają tendencję do przyjmowania bardzo dużych objętościowo posiłków, czym doprowadzili do rozciągnięcia ścian żołądka i przez to trudno im zastosować się do zaleceń dietetyka i ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) poleca się również jako bezpieczniejszą alternatywę dla operacyjnych metod leczenia otyłości lub jako pomoc w zgubieniu nadmiaru kilogramów u patologicznie otyłych osób przed wykonaniem niektórych procedur chirurgicznych (w tym również przed docelową operacją zmniejszenia żołądka lub powierzchni wchłaniania w jelitach dla trwałych efektów ubytku masy ciała) celem poprawy warunków anatomicznych jamy brzusznej.

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) - korzyści

Korzyści wynikające z zastosowania balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) to ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów w trakcie posiłku. Dzięki temu łatwiej jest pacjentowi ograniczyć pobór substancji energetycznych i wprowadzić organizm na tor katabolizmu co skutkuje stopniową redukcją masy ciała.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Korzyści osiągane przez balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) są zależne od zaangażowania pacjenta. Sam balon rozpychając i naciskając na ściany żołądka daje uczucie sytości. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Aby efekty były trwałe, konieczne jest by chory stosował się do zaleceń i zmienił swoje nawyki w ciągu pół roku od założenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) do jego usunięcia. Przy odpowiedniej determinacji ze strony osoby z nadwagą udaje się trwale zmienić niezdrowe nawyki i przywrócić prawidłową masę ciała, co wiąże się również z ograniczeniem ryzyka niektórych chorób metabolicznych, nadciśnienia, hiperlipidemi, miażdżycy naczyń krwionośnych, nieprawidłowej tolerancji glukozy, a w konsekwencji rozwoju cukrzycy, i wielu innych.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do leczenia balonem żołądkowym wypełnionym płynem fizjologicznym (BIB) jest nadwaga z indeksem masy ciała (BMI) powyżej 27 kg/m². Przeważnie nie jest to terapią pierwszego rzutu, a zaleca się ją w przypadku licznych niepowodzeń regulacji masy ciała przy stosowaniu diety, aktywności fizycznej lub leczenia farmakologicznego, albo pomocy psychologa zajmującego się terapią zaburzeń odżywiania. Największe korzyści z implantacji balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) mogą odnieść pacjenci, którzy spożywając mają tendencję do przyjmowania bardzo dużej objętości pokarmu podczas jednorazowego posiłku, co skutkuje rozciąganiem ścian żołądka oraz jest powodem przyjmowania większej ilości zasobów energetycznych (kalorii) niż są w stanie spożytkować w ciągu dnia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) jest stosunkowo bezpieczną metodą leczenia nadwagi i otyłości. Nie należy stosować go jednak u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym, z poważnymi chorobami serca, albo narządów wewnętrznych (niewydolność nerek, markość wątroby i inne). Przeciwwskazaniem do założenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) jest również obecność przepukliny około przełykowej, refluks i cofanie się treści pokarmowej do przełyku, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, choroba nowotworowa, stany zapalne jelit ( w tym celiaklia, choroba Leśniowskiego-Crohna, albo wrzodziejące zapalenie jelita grubego), a także zaburzenia i choroby psychiczne oraz uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.

Przed zabiegiem

Przed założeniem balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) konieczne jest, aby pacjent pozostawał na czczo przez co najmniej pół doby przed zabiegiem. Poza tym warto jest przeprowadzić podstawowe badania takie jak morfologia krwi i badanie serca, aby wykluczyć istnienie przeciwwskazań do leczenia wykorzystującego balon wypełniony płynem fizjologicznym (BIB). Czasem lekarz prowadzący kuracje może zalecić dodatkowe testy diagnostyczne w kierunku różnych schorzeń lub wad narządów wewnętrznych. Jeszcze przed założeniem balonu wypełnionego solą fizjologiczną należy skonsultować się z dietetykiem, aby móc przygotować się do zmian w diecie oraz nawykach jakie będzie trzeba wprowadzić w późniejszym okresie leczenia.

Rodzaj znieczulenia

Nie jest konieczne stosowanie znieczulenia podczas zakładania balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB). Czasem jednak stosuje się leki uspokajające i przeciwbólowe dla zwiększenia komfortu pacjenta w trakcie zabiegu endoskopowego. Przed założeniem balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) podaje się także leki działające miejscowo w okolicy śluzówki gardła celem zmniejszenia odruchu wymiotnego i dyskomfortu w trakcie zabiegu.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg implantacji balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) rozpoczyna się od znieczulenia śluzówki gardła roztworem lidokainy. Lek w formie sprayu podaje się przez specjalny spryskiwacz. Szczególnie niespokojni pacjenci mogą wymagać dodatkowego znieczulenia i podania leków przeciwbólowych, albo środków uspokajających, które zwiększą komfort w trakcie wykonywania procedury. Po tym jak balon zostanie umieszczony w żołądku, wypełnia się go solą fizjologiczną do objętości odpowiednio dostosowanej do pacjenta- zazwyczaj jest to około pół litra płynu.

Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB)

Do zawartości balona dodaje się pewną ilość barwnika (błękit metylenowy), który pozwoli szybko rozpoznać ewentualne przedziurawienie balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB). W takiej sytuacji mocz pacjenta nabiera zielonego koloru. Barwnik jest neutralny dla organizmu i nie należy obawiać się jego wycieku. Widoczna zmiana zabarwienia moczu stanowi informacje o uszkodzeniu implantu. Konieczne jest wtedy, aby zgłosić się do kliniki w której zabieg był wykonywany i usunąć zniszczony produkt oraz wprowadzić nowy, nieuszkodzony. Po sześciu miesiącach balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) należy wydobyć z układu pokarmowego. Dalsza kontrola masy ciała pacjenta zależna jest od tego momentu od siły woli i od wypracowanych w trakcie terapii zdrowych nawyków.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Czas pozostawania balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) w układzie pokarmowym to przeważnie sześć miesięcy. W tym okresie pacjent powinien skupić się na zmianie nawyków żywieniowych i przyjmować mniejsze objętości posiłków przy jednoczesnym zapewnieniu różnorodności pokarmów dla utrzymania właściwej podaży witamin i składników mineralnych. Przez pierwszy miesiąc po implantacji balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) trwa przystosowywanie się organizmu do zmienionych warunków panujących w żołądku, związanych z obecnością ciała obcego, jednak najsilniejsze dolegliwości z tym związane w postaci wymiotów lub nudności powinny ustąpić w ciągu pierwszego tygodnia od założenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB).

Efekty po zabiegu

Efekty jakie udaje się osiągnąć przez balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia skutkujące utratą masy ciała. Metoda nie jest tak skuteczna jak inne zabiegi inwazyjnego, chirurgicznego leczenia otyłości, jednak może być dobrym rozwiązaniem i przynosić trwałe rezultaty u pacjentów z nadwagą przy BMI przekraczającym 27 kg/m² i jednoczesnym braku wskazań do leczenia operacyjnego polegającego na zmianie warunków w układzie pokarmowym. Po założeniu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) i przy stosowaniu się do zaleceń dietetycznych pacjentom udaje się osiągnąć ubytek masy ciała od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Dzięki wykorzystaniu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) niektórzy tracą nawet do jednej piątej początkowej masy ciała.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu umieszczenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) należy stosować się do zaleceń lekarza. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie odżywianie i zmianę stylu życia na bardziej aktywny. Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) utrzymuje się w żołądku przez określoną ilość czasu - zazwyczaj jest to okres sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić organizm w katabolizm, czyli przyjmować mniej zasobów energetycznych niż jest w stanie zużytkować na pracę i produkcję ciepła. Dzięki temu istnieje szansa, aby efekty osiągnięte w czasie, kiedy w żołądku obecny był balon żołądkowego wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) zostały podtrzymane na stałe.
Ponieważ balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) zmienia warunki panujące wewnątrz żołądka, należy ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy przyjmować wyłącznie płyny podawane często, ale w małych ilościach. W kolejnych siedmiu dniach zaczyna się powoli dodawać zmiksowane zupy, papki, kleiki. Powrót do normalnej diety możliwy jest zazwyczaj przed końcem pierwszego miesiąca od założenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) pod warunkiem ustąpienia bólu i dyskomfortu w nadbrzuszu oraz ewentualnych nudności lub wymiotów. Powinno się jednak dążyć, aby objętość przyjmowanych posiłków była jak najmniejsza przy jednoczesnym zaspokojeniu uczucia głodu. Pokarmy powinny być dobierane z dużą różnorodnością, z przewagą warzyw i chudych mięs oraz zapewniać dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym witamin oraz minerałów.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Czas utrzymywania się efektu po założeniu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) jest zależny od zaangażowania pacjenta w proces leczenia. Podobnie jak sam końcowy rezultat terapii. Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) może być pomocny w leczeniu nadwagi, a nawet otyłości u pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie i bez wsparcia ograniczyć ilości przyjmowanych pokarmów. Metoda jednak nie gwarantuje osiągnięcia efektów i utraty kilogramów jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń, nie przestrzega diety i kontynuuje spożywanie posiłków pomimo wystąpienia uczucia sytości zapewnianego przez balon wypełniony płynem fizjologicznym (BIB), który rozpycha ściany żołądka.

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Niektórych powikłań związanych z założeniem balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) trudno jest uniknąć. Bardzo wielu pacjentów po założeniu implantu przez pewien czas odczuwa bolesność w nadbrzuszu, nudności, a nawet wymioty. Powinny one ustąpić w ciągu pierwszych dni od zabiegu. Jeśli jednak dolegliwości obecne są nadal po upływie tygodnia, a nawet dwóch od założenia balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) należy koniecznie zgłosić problem lekarzowi. Z jednej strony pomoże to zachować czujność odnośnie właściwego umiejscowienia implantu, czy ewentualnych innych nieprawidłowości związanych bezpośrednio z zabiegiem. Z drugiej strony lekarz może pomóc w łagodzeniu objawów, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z wymiotami i cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Łagodzenie dolegliwości bezsprzecznie pomoże również poprawić komfort życia i funkcjonowania pacjenta z założonym balonem żołądkowym wypełnionym płynem fizjologicznym (BIB).


Porozmawiaj z pacjentami na temat Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera)


Celem uniknięcia powikłania w postaci przyrostu masy ciała po zakończeniu leczenia, a tym bardziej tzw. efektu jojo prowadzącemu do osiągnięcia masy wyższej niż przed założeniem balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) ważne jest, aby pacjent pozostawał pod kontrolą lekarza przez cały okres terapii oraz po jej zakończeniu, a także próbował zmieniać swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Dla uniknięcia poważniejszych powikłań istotne jest ścisłe przestrzeganie kryteriów kwalifikacji i odrzucania pacjentów z przeciwwskazaniami do implantacji balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB). Należy również wytłumaczyć pacjentowi, że spożywanie posiłków pomimo uczucia sytości, wręcz do przekroczenia granicy odczuwania bólu może skutkować dalszym rozciąganiem ścian żołądka i brakiem efektu leczenia, a nawet przybraniem na wadze po wydobyciu balonu. W skrajnych przypadkach może też prowadzić do rozwoju przepuklin, a nawet perforacji.

Możliwe powikłania po zabiegu

Metoda leczenia nadwagi przy pomocy balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) jest stosunkowo bezpieczna i rzadko wiąże się z groźnymi dla zdrowia komplikacjami. Możliwe powikłania to najczęściej nudności i wymioty, które występują tuż po zabiegu i trwają do czasu, aż żołądek przyzwyczai się do obecności ciała obcego wypełnionego solą fizjologiczną. Warto też pamiętać, iż po około sześciu miesiącach silikonowy implant należy usunąć. Wtedy żołądek przestaje być stale wypełniony balonem z płynem fizjologicznym (BIB), a zachowanie trwałości zabiegu zależy od determinacji pacjenta i wypracowanych w trakcie kuracji nawyków żywieniowych. Zdarza się, że po wyciągnięciu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) pacjenci nie tylko wracają do poprzedniej masy ciała, ale nawet przybierają na wadze. Aby uniknąć tego powikłania należy jeszcze po zabiegu pozostawać pod stałą opieką lekarską.
Rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do poważnych niepożądanych zdarzeń w trakcie zakładania balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB), albo już podczas kuracji. Wymienić tutaj należy niewielkie niebezpieczeństwo uszkodzenia przełyku lub żołądka podczas montowania implantu w układzie pokarmowym. W trakcie leczenia, kiedy balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) pozostaje w żołądku istnieje ryzyko przeoczenia niepokojących zmian takich jak choroba wrzodowa, albo nawet rozwijający się nowotwór. Sam balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym również może powodować rozwój i powstawanie wrzodów. Ze względu na stałe rozpychanie ścian żołądka i zajmowania jego wnętrza przez implant zwiększa się ryzyko występowania refluksu, a jeśli cofanie się treści pokarmowej do przełyku nie ustąpi w trakcie leczenia pacjenta z nadwagą, może to skutkować pojawieniem się zespołu GERD, czyli choroby refluksowej przełyku. Wiąże się to z licznymi dolegliwościami, wśród których należy wymienić najpoważniejsze powikłanie w postaci przeobrażenia nabłonka w okolicach wejścia do żołądka, a w następstwie jego transformację w nowotwór. Rzadziej zdarzają się powikłania dotyczące balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) w postaci uszkodzeń śluzówki przewodu pokarmowego i krwawienia, niedrożności jelit lub zatkania przełyku spowodowanego przeciekiem płynu z balonu i jego przemieszczeniem w dół lub w górę dróg pokarmowych. Należy jeszcze wspomnieć o ewentualnych zaburzeniach trawienia i dostarczania niektórych witamin (dotyczy to częściej witaminy B12, której wchłanianie zależne jest od specjalnej substancji produkowanej w żołądku).

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Po założeniu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) nie ma konieczności przeprowadzania żadnych zabiegów dodatkowych. Poleca się jednak, aby pacjent pozostawał pod stałą kontrolą lekarza dietetyka, utrzymywał aktywność fizyczną dostosowaną do swojego stanu zdrowia i możliwości oraz dbał o wprowadzanie modyfikacji żywieniowych i zmian w stylu życia, które będzie mógł utrzymać również po usunięciu balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB). Dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo zachowania masy ciała na nowym, niższym poziomie osiągniętym dzięki tej metodzie nieoperacyjnego leczenia otyłości. Ponieważ balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) zakłada się najczęściej u osób z nadwagą lub nieznaczną otyłością (bez przekroczenia wartości BMI powyżej 40 kg/m² i wskazań do leczenia operacyjnego), utrata masy ciała nie jest tak gwałtowna i duża jak po innych zabiegach chirurgii bariatrycznej. Z tego względu rzadko istnieją wskazania do wykonania dodatkowego zabiegu usunięcia płatów luźnej skóry z okolic ciała w którym znajdowało się najwięcej zbędnej tkanki tłuszczowej.

Autor: Lek. Anna Kołodziejska

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB).

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera)

Cena

od 6890 zł

Czas trwania

1-3 godzin

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

Niewymagana

Czas regeneracji

3-7 dni

Efekty

2-3 tygodnie

Trwałość leczenia

Pernamentna

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB, Orbera) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabieg zastosowania balonu żołądkowego wypełnionego płynem fizjologicznym (BIB) wykonywany jest w ramach NFZ rzadko i tylko w uzasadnionych przypadkach, np. przed zabiegiem chirurgicznego leczenia otyłości u pacjentów z BMI powyżej 40 kg/m² jeśli istnieje konieczność uprzedniej redukcji masy ciała dla poprawy warunków w jamie brzusznej. U większości pacjentów balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (BIB) aplikowany jest w ramach terapii komercyjnych, na koszt własny pacjenta.
Gdańsk od 9000 złRaty od 222 złWięcej
Krakówod 6890 złRaty od 170 złWięcej
Łódźod 8500 złRaty od 210 złWięcej
Sopotod 18000 złRaty od 444 złWięcej