Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK

Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK

Metoda LASEK

Cena od 1999 zł Zapytaj o raty

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK to najnowocześniejsza metoda operacyjna, która łączy zalety starszych metod – LASIK i PRK. Wykorzystuje się ją do leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK

Ocena

5.00
167
100% poleca ten zabieg

Wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka. Podobnie jak i w przypadku innych zmysłów, również i widzenie może się pogarszać na skutek występowania różnych wad wzroku. Jako ich przykłady można podać krótkowzroczność (w której przedmioty znajdujące się blisko oka widziane są dobrze, oddalone od gałki ocznej struktury pacjent widzi natomiast zdecydowanie gorzej) oraz dalekowzroczność (związaną z odwrotną sytuacją niż w przypadku krótkowzroczności – pacjenci mogą dobrze widzieć obiekty zlokalizowane dość daleko, z kolei takie czynności jak czytanie książki mogą już sprawiać trudności). Wymienione problemy nie są rzadkie – w przypadku krótkowzroczności jej rozpowszechnienie wśród pacjentów szacowane jest na nawet 33%, z kolei dalekowzroczność może występować u nawet 25% osób.

Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK

Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK - charakterystyka

Medycyna już dawno opracowała sposoby na poprawę widzenia. Najprostszym z nich jest stosowanie okularów czy soczewek kontaktowych. Teoretyczne wydawać by się mogło, że korzystanie z takowych przyrządów nie prowadzi do jakichś większych niedogodności, w praktyce okazuje się jednak, że jest nieco inaczej. Otóż noszenie okularów może być problemem chociażby dla sportowców, korzystanie z nich może być nawet dla pacjenta po prostu niewygodne. Współczesna okulistyka zna rozwiązania umożliwiające pacjentom schowanie okularów czy soczewek kontaktowych do szuflady – możliwe jest bowiem przebycie zabiegów laserowej korekty wad wzroku.

Jedną z przeprowadzanych procedur z grupy zabiegowego leczenia zaburzeń widzenia jest zabieg metodą LASEK. Nazwa ta wywodzi się od angielskiego Laser-assisted subepithelial keratectomy. Zabieg ten funkcjonuje w okulistyce już ponad dwadzieścia lat, po raz pierwszy wykonano go w 1996 roku. Mimo upływu dość dużej ilości czasu zabieg metodą LASEK wciąż jest wykonywany u pacjentów, co pozwala sądzić, że procedura ta pozwala osiągać oczekiwane efekty w zakresie korygowania wad wzroku.

Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK - korzyści

Technika LASEK jest zaledwie jedną z kilku dostępnych obecnie metod laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg ten posiada kilka zalet, wśród których wspomnieć można chociażby o tym, że:

  • procedura ta cechuje się niewielką inwazyjnością,
  • w porównaniu do innych zabiegów laserowej korekty wad wzroku, zabieg metodą LASEK rzadziej doprowadza do nadmiernej suchości gałki ocznej,
  • do przeprowadzenia zabiegu wystarczające jest zaledwie kilka minut, a oprócz tego jego przebycie nie jest związane z koniecznością pozostania w szpitalu – pacjent tego samego dnia wraca do domu,
  • powikłania po tym zabiegu obserwowane są rzadko,
  • procedura pozwala uwolnić pacjenta od korzystania z urządzeń do korekcji zaburzeń widzenia lub doprowadzić do tego, że używany sprzęt optyczny będzie mógł mieć mniejszą moc i rzadziej będzie zachodziła potrzeba korzystania z niego.

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg metodą LASEK przeprowadzany może być u pacjentów z wadami wzroku, którzy chcieliby móc zaprzestać używania soczewek kontaktowych czy okularów. Tą metodą laserowej korekcji można likwidować takie wady wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Wybór tej właśnie procedury może być wskazany u pacjentów cierpiących na zespół suchego oka – spowodowane jest to tym, że zabieg LASEK rzadziej niż inne metody laserowej korekcji wady wzroku (jak np. zabieg LASIK) prowadzi do występowania nadmiernej suchości gałki ocznej.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Chociaż zabieg metodą LASEK jest procedurą stosunkowo mało inwazyjną, to mimo wszystko i tak nie można go przeprowadzać u każdego pacjenta planującego laserową korektę wady wzroku. Wśród przeciwwskazań do zabiegu LASEK wymienia się:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • niestabilną jaskrę,
  • cukrzycę o nieunormowanym przebiegu,
  • stany zapalne i infekcje toczące się w obrębie gałki ocznej,
  • wirusowe zapalenia rogówki (zabieg metodą LASEK jest w tym przypadku przeciwwskazany zarówno w przypadku aktualnego chorowania pacjenta na takie schorzenie, ale i wtedy, gdy pacjent chociaż raz przebył w przeszłości jego epizod),
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • wyjątkowo nasilone wady wzroku, których nie można skorygować drogą zabiegu laserowego (np. krótkowzroczność przekraczająca 14 dioptrii czy nadwzroczność większa niż 6 dioptrii),
  • postępujące, niestabilne wady wzroku,
  • stosowanie niektórych leków, które mogłoby pogarszać procesy gojenia się tkanek oka po zabiegu (np. sumatryptanu – leku przeciwmigrenowego, antyarytmicznego amiodaronu czy stosowanej w dermatologii izotretynoiny),
  • stożek rogówki i inne zmiany degeneracyjne rogówki.

Po zabiegu metodą LASEK widzenie pacjentów przez kilka dni może być dość ograniczone. Z tego względu procedura może być również przeciwwskazana u tych pacjentów, u których istnieje konieczność jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności po przebyciu laserowej korekty wady wzroku.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem metodą LASEK odbywa się konsultacja z okulistą, której celem jest przede wszystkim przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego. Specjalista oceniać będzie zarówno charakter samej wady wzroku pacjenta, jak i może on zbadać również inne parametry związane z gałką oczną, takie jak np. szerokość źrenic czy ciśnienie panujące we wnętrzu gałki ocznej. Okulista podczas konsultacji przed zabiegiem zadaje również pacjentowi różne pytania, które mogą dotyczyć m.in. stosowanych przez pacjenta na stałe leków czy też przebytych w przeszłości oraz aktualnych schorzeń. Istotne jest również to, aby wykluczyć istnienie u kandydata do laserowej korekty wady wzroku LASEK jakichkolwiek przeciwwskazań do tego zabiegu.

Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu otrzymują informację o planowanym terminie jego przeprowadzenia, ale i zalecenia dotyczące postępowania przed zabiegiem metodą LASEK. Szczególne instrukcje mogą otrzymać osoby korzystające z soczewek kontaktowych, ponieważ zazwyczaj zalecane jest zaprzestanie ich noszenia na różny czas przed laserową korektą wady wzroku. Zależnie od rodzaju stosowanych przez pacjenta soczewek rezygnacja z ich stosowania może być konieczna zarówno zaledwie 3 dni przed terminem zabiegu, jak i nawet już 3 tygodnie przed nim – konkretnych informacji udziela pacjentowi okulista.

Pacjenci otrzymują również informacje na temat tego, w jakim stanie powinni się oni zgłosić do placówki w dniu wykonywania zabiegu. Podczas procedury stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego też pacjenci nie muszą być na czczo – zjedzenie lekkiego posiłku przed zabiegiem jest nawet zalecane. W dniu zabiegu w okolicach oczu nie powinno się nakładać makijażu ani innych preparatów kosmetycznych, najkorzystniej byłoby także, gdyby pacjent zgłosił się do placówki medycznej bez jakichkolwiek ozdób w obrębie włosów.

Pacjentów uczula się również na to, że po przebyciu zabiegu nie będą oni mogli samodzielnie prowadzić samochodu – z tego względu warto byłoby pomyśleć o kimś, kto mógłby pomóc pacjentowi podczas powrotu do domu, jeszcze przed przebyciem procedury.

Rodzaj znieczulenia

Aby zapobiec występowaniu dyskomfortu podczas zabiegu metodą LASEK, przed rozpoczęciem jakichkolwiek ingerencji gałka oczna pacjenta zostaje znieczulona. Zastosowanie znajdują środki znieczulenia miejscowego, aplikowane są one (w postaci kropli) bezpośrednio na mającą być poddaną zabiegowi gałkę oczną.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu metodą LASEK jest znieczulenie oka. Poza środkami znieczulającymi, pacjentom mogą być również podane środki sedatywne (uspokajające). W momencie kiedy pewne staje się, że pacjent nie będzie odczuwał bólu, możliwe jest przystąpienie do zasadniczego etapu procedury. Na gałkę oczną zakładana jest rozwórka, która stosowana jest w celu utrzymania stałego otwarcia oka. Na rogówkę pacjenta nakładany jest następnie roztwór alkoholu. Celem jego stosowania jest uzyskanie dostępu do bardziej wewnętrznych rejonów rogówki. Alkohol utrzymywany jest w obrębie gałki ocznej przez zaledwie kilkanaście sekund i po tym czasie możliwe staje się czasowe oddzielenie płatka nabłonka od pozostałej części rogówki.

Po uzyskaniu takiego dostępu lekarz może już przystąpić do najistotniejszej części zabiegu. Podczas zabiegu metodą LASEK, przy pomocy lasera, rogówka podlega odpowiedniemu modelowaniu. Tutaj koniecznym wydaje się wspomnienie o patofizjologii wad wzroku. W prawidłowych warunkach promienie świetlne skupiane są w obrębie siatkówki oka. W przypadku krótkowzroczności skupiają się one przed siatkówką, z kolei u osób z nadwzrocznością punkt skupienia docierających do oka impulsów znajduje się za siatkówką. Aby uzyskać prawidłowe skupianie się impulsów świetlnych możliwe jest doprowadzenie do zmian kształtu rogówki – jej spłaszczenie może pomóc osobom z krótkowzrocznością, z kolei uwypuklenie tej struktury może dawać korzystny rezultat u pacjentów z nadwzrocznością. Zabieg metodą LASEK może być przeprowadzany zarówno w obrębie jednego oka, jak i w obrębie dwóch oczu (w drugim przypadku należy się jednak liczyć z wydłużeniem czasu trwania procedury).

Po zakończeniu ingerencji z użyciem lasera, odseparowany wcześniej płatek rogówki jest przykładany z powrotem na swoje miejsce. Procedurę zakańcza założenie na poddawane zabiegowi oko specjalnych soczewek (tzw. opatrunkowych). Ogólnie cały zabieg zajmuje kilkanaście (nawet zaledwie 15) minut, po jego przebyciu – tego samego dnia – pacjent wraca do domu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu metodą LASEK trwa zazwyczaj około 10 dni. Przez pierwszych kilka dób pacjent musi korzystać z otrzymanych soczewek opatrunkowych. Procesy gojenia się oka zajmują kilka (zwykle właśnie do 10) dni i w tym czasie pacjenci mogą doświadczać przejściowych zaburzeń widzenia (polegających na przykład na występowaniu mroczków w polu widzenia czy na odbieraniu lekko przymglonego lub zamazanego obrazu).

Efekty po zabiegu

Rezultatem zabiegu metodą LASEK jest, najogólniej mówiąc, poprawa czynności narządu wzroku. Po przebyciu procedury większość pacjentów będzie mogła zapomnieć o korzystaniu z okularów czy soczewek kontaktowych. U osób, u których wada wzroku była wyjątkowo znaczna, może dochodzić do sytuacji, w której wspominane sprzęty nadal będą potrzebne, jednakże dzięki korekcji istniejącej wcześniej wady moc używanych okularów czy soczewek będzie mogła być znacznie mniejsza.

Jeżeli zaś chodzi o porównaniu efektów zabiegu metodą LASEK z rezultatami innych procedur laserowej korekcji wad wzroku (takich jak np. zabieg LASIK czy PRK), to ostatecznie skutki wszystkich zabiegowych metod korygowania wad wzroku są podobne.

Zalecenia po zabiegu

Po laserowej korekcji wad wzroku należy stosować różne leki, najczęściej są to preparaty antybiotykowe, a także leki z grupy glikokortykosteroidów. Drugie z wymienionych stosuje się zwykle najdłużej, bowiem kuracja nimi może być zalecona na czas trzech tygodni od przebycia zabiegu. Przez pierwszych kilka dni po korekcie wady wzroku metodą LASEK pacjenci mogą doświadczać różnego stopnia dolegliwości bólowych – celem ich opanowania mogą oni zażywać zalecone przez okulistę preparaty przeciwbólowe. Wśród zaleceń pozabiegowych wyróżnia się również te dotyczące higieny oczu. Podczas rekonwalescencji przy korzystaniu prysznica czy braniu kąpieli należy unikać sytuacji, w których woda dostałaby się do oczu. Oprócz tego w sytuacji opuszczania domu zwrócić również należy uwagę na warunki atmosferyczne – w słoneczne dni pacjenci zdecydowanie powinni nosić okulary przeciwsłoneczne. Osoby po zabiegu metodą LASEK uczulane są również na to, aby podczas rekonwalescencji nie pocierały one oczu ani nie zaciskały mocno powiek.

Po przebyciu laserowej korekty wady wzroku pacjenci mogą również otrzymać zalecenie kilkudniowego pozostania w domu. Przydatność urlopu wynika z tego, że przez kilka dni po zabiegu leczeni powinni oszczędzać swoje oczy. O długość urlopu najlepiej zapytać lekarza już podczas wizyty konsultacyjnej – możliwe będzie wtedy odpowiednie rozplanowanie swoich obowiązków zawodowych i przebycie rekonwalescencji w spokojnych warunkach. Przez około miesiąc od zabiegu pacjenci powinni również wstrzymać się od intensywnych ćwiczeń, a także od pływania.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Efekty zabiegu metodą LASEK zasadniczo są trwałe. Poruszenia wymaga natomiast jeden aspekt. Mianowicie w sytuacji, w której istniejąca u pacjenta wada wzroku ulega stałej progresji (czyli wciąż dochodzi do stopniowego pogorszenia się widzenia) istnieje niestety ryzyko, że również i po przebyciu procedury zaburzenia wzroku nadal będą się nasilać.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby zredukować u siebie ryzyko wystąpienia komplikacji po zabiegu metodą LASEK, pacjenci powinni przede wszystkim rozważnie wybierać okulistę pod którego to opiekę się oddają. Przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego specjalistę redukuje chociażby ryzyko takich zjawisk, jak niedostateczna korekcja istniejącej u chorego wady wzroku. Innym możliwym powikłaniom, takim jak zakażenia oka, zapobiegać mogą natomiast już sami pacjenci – stosowanie antybiotyków zgodnie z zaleceniami czy też dbanie o higienę gałki ocznej znacząco redukują ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych komplikacji po przebyciu zabiegu. Pacjentom polecić można przede wszystkim przestrzeganie otrzymanych od lekarza zaleceń co do postępowania po zabiegu – trzymanie się ich spowoduje, że ryzyko powikłań znacząco zmaleje.

Możliwe powikłania po zabiegu

Podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, również i w przypadku zabiegów metodą LASEK dochodzić może do pojawiania się różnych powikłań – w przypadku tej techniki laserowej korekcji wad wzroku komplikacje występują one jednak rzadko. Jako powikłania zabiegu metodą LASEK wymienić można:

  • zespół suchego oka,
  • utrzymywanie się przez dłuższy czas zaburzeń widzenia (np. w postaci przymglenia widzenia czy pojawiania się tzw. mroczków),
  • zakażenia gałki ocznej,
  • nadmierną korekcję wady wzroku lub jej niedostateczną korekcję,
  • podrażnienie struktur oka,
  • uczucie istnienia ciała obcego w obrębie gałki ocznej,
  • dolegliwości bólowe ze strony oka.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

W przypadku zabiegów laserowej korekcji wad wzroku pacjentom raczej nie zaleca się korzystania z dodatkowych procedur medycznych. Warto jednak wspomnieć tutaj o możliwości powtórnego przebycia zabiegu metodą LASEK. Procedurę można wykonywać więcej niż jeden raz np. u pacjentów, u których z biegiem czasu doszło do ponownego pogorszenia się stopnia widzenia. Czasami takie postępowanie wdrażane jest również u tych osób, u których pojedynczy zabieg nie pozwolił uzyskać całkowitej swobody od korzystania z okularów czy soczewek kontaktowych. Aby jednak można było przeprowadzić zabieg metodą LASEK po raz kolejny u tej samej osoby, muszą istnieć ku temu odpowiednie warunki – pod uwagę brana jest tutaj m.in. grubość rogówki pacjenta.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
C. Andres Benatti, LASEK, American Academy of Ophtalmology; Brad Feldman et al., LASEK, Medscape;Kuryan J, Cheema A., Chuck RS, Laser-assisted subepithelial keratectomy (LASEK) versus laser-assisted in-situ keratomileusis (LASIK) for correcting myopia, Cochrane Database Syst Rev. 2017 Feb 15;2:CD011080. doi: 10.1002/14651858.CD011080.pub2

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Laserowa korekcja wzroku: Metoda LASEK

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK

Cena

od 1999 zł

Czas trwania

kilkanaście minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

po kilku dniach

Trwałość leczenia

trwała

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowa korekcja wzroku - metoda LASEK w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Choć zabiegi laserowej korekty wad wzroku, w tym również te wykonywane metodą LASEK, z pewnością mogą znacząco poprawiać komfort życia pacjentów, to jednak procedury te nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – pacjenci chętni do ich przebycia muszą się liczyć z tym, że koszty takiego zabiegu będą musieli oni opłacić samodzielnie.
Chorzówod 3800 złRaty od 94 złWięcej
Gdańsk od 3200 złRaty od 79 złWięcej
Krakówod 3900 złRaty od 96 złWięcej
Łódźod 2800 złRaty od 99 złWięcej
Warszawaod 1999 złRaty od 350 złWięcej