Przeszczep włosów BHT u kobiet
Przeszczep włosów BHT (kobiety)
Cena od 3000 zł Zapytaj o raty
BHT to obecnie nowy kierunek w rozwoju transplantacji włosów i jest to rodzaj metody FUE – jednak w tej technice włosy są pobierane z innych partii ciała niż głowa. Najczęstszym miejscem pobrania włosów są broda, klatka piersiowa i pachy. Włosy do przeszczepu powinny mieć długość ok 2- 3 mm.
- Przeszczep włosów BHT u kobiet - charakterystyka
- Przeszczep włosów BHT u kobiet - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Przeszczep włosów BHT u kobiet - charakterystyka
Łysienie traktowane jest jako typowo męski problem. W rzeczywistości prawie tak jest – z nadmierną utratą włosów borykają się przede wszystkim przedstawiciele populacji męskiej, nie jest to jednak równoznaczne z tym, że u kobiet łysienie nie występuje. Wśród ogółu pacjentów walczących z nadmiernym wypadaniem włosów, pacjentki stanowią około 1/5 tej grupy.
Wśród mężczyzn główną przyczyną łysienia jest działanie androgenów na włosy zlokalizowane w obrębie skóry głowy. U kobiet łysienie androgenowe również jest obserwowane, jednakże stanowi ono jedną z rzadszych (w porównaniu do pacjentów płci męskiej) przyczyn utraty włosów. Taka zależność istnieje dzięki temu, że kobiety niejako są „chronione” od działania androgenów dzięki temu, że w ich organizmach dominują żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Ich ilość może jednak się zmniejszać i wtedy właśnie dochodzi do sytuacji, w której pacjentki są niejako predysponowane do łysienia – jako taki okres życia można podać chociażby menopauzę i związane z nią zmiany hormonalne.
Do łysienia u kobiet doprowadzać mogą stosowane przez nie leki. Przykładowo utrata włosów może być spowodowana zarówno korzystaniem z hormonalnych leków antykoncepcyjnych, jak i dochodzić może do niej już po zaprzestaniu korzystania z tej metody zapobiegania poczęciu. W przypadku rozpatrywania przyczyn łysienia u kobiet bierze się pod uwagę także stan odżywienia pacjentki. Włosy mogą wypadać w nadmiernych ilościach na skutek stosowania niewłaściwej diety, jako jedną z potencjalnych przyczyn ich utraty wymienia się niedobór żelaza i związaną z nim niedokrwistość.
Łysienia zdecydowanie nie powinno się bagatelizować, ponieważ może ono być objawem różnego rodzaju schorzeń. Wypadaniu włosów sprzyjają bowiem różnego rodzaju choroby związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, takie jak zaburzenia czynności tarczycy (zarówno niedoczynność, jak i nadczynność gruczołu tarczowego), choroby nadnerczy czy przysadki mózgowej. Zdarzyć się może, że dzięki właściwemu zdiagnozowaniu i wdrożeniu leczenia schorzenia odpowiedzialnego za nadmierną utratą włosów problem przestanie dręczyć daną pacjentkę. Jeszcze inną przyczyną, która może stanowić podłoże nadmiernego wypadania kobiecych włosów, są predyspozycje rodzinne. Zdarza się, że skłonności do łysienia pacjentki dziedziczą w genach.
Czasami wystarczające do powstrzymania wypadania włosów są zmiany diety czy też leczenie odpowiedzialnych za ten stan schorzeń. W innych przypadkach, kiedy pomimo wdrożonych oddziaływań pacjentka nadal traci włosy, możliwe staje się leczenie samego łysienia. W tym celu stosuje się preparaty, które aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy (jednym z najpopularniejszych stosowanych w tym celu leków jest minoksidil). Czasami jednak postępowanie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów – wtedy zastosowane mogą być zabiegowe metody leczenia łysienia. Obecnie wyróżnia się co najmniej kilka technik, dzięki którym mogą być uzupełniane braki w owłosieniu u kobiet, jako ich przykłady można podać przeszczepy włosów metodą FUT czy FUE. Wymienione zabiegi znajdują wykorzystanie w świecie medycznym od stosunkowo długiego czasu, obecnie coraz większą popularność zyskują jednak takie metody, jak SAFER czy BHT.
Nazwa BHT wywodzi się ze skróty od angielskiego „Body Hair Transplant”. Leczenie łysienia tą metodą bazuje na tym, że przeszczepiane włosy pochodzą z innej niż głowa owłosionej okolicy ciała.
Przeszczep włosów BHT u kobiet - korzyści
Zasadniczą zaletą przeszczepu włosów BHT u kobiet jest to, że wykorzystywane są do niego włosy z tych okolic ciała, w których zazwyczaj ich obecność uważana jest za zbędną. Mowa tutaj o takich rejonach, jak skóra kończyn dolnych, górnych czy inne okolice, w których u kobiet owłosienie zazwyczaj nie jest mile widziane. Pod uwagę warto wziąć też to, że zabieg jest małoinwazyjny – do jego przeprowadzenia wykorzystywane są narzędzia przypominające niewielkie igły. Dzięki temu, że podczas Body Hair Transplant stosowane jest znieczulenie, minimalizowany jest ewentualny, związany z zabiegiem dyskomfort.
Wskazania do wykonania zabiegu
Przeszczep włosów BHT u kobiet może być wskazany w sytuacji, kiedy w okolicy potylicy (stanowiącej standardowe źródło transplantów) istnieje zbyt mała ilość potencjalnych przeszczepów, które pozwoliłyby uzyskać zadowalający rezultat odtwarzania owłosienia. Zabieg ten można wykonywać jednak tylko u tych pacjentek, u których na ciele (w obrębie skóry rąk, nóg czy innej okolicy ciała) istnieje wystarczająca ilość materiału do pobrania.
O przeszczepianiu włosów BHT mogą pomyśleć te kobiety, u których terapia zachowawcza (bazująca np. na aplikowaniu na skórę głowy preparatów z minoksidilem) nie pozwoliła uzyskać satysfakcjonujących rezultatów. Aby w ogóle móc pomyśleć o zabiegowym leczeniu łysienia, najpierw należy jednak wykluczyć choroby, które mogą być przyczyną tego stanu, i w razie wykrycia takowych podjąć się ich leczenia – jeżeli mimo ustabilizowania stanu zdrowotnego pacjentki stan owłosienia na głowie nadal będzie niesatysfakcjonujący, to właśnie wtedy może być wskazane przeprowadzenie zabiegu przeszczepu włosów BHT u kobiet.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przeszczepiania włosów metodą BHT nie wykonuje się przede wszystkim u tych pacjentek, u których skóra ciała nie jest owłosiona w wystarczającym stopniu. Jeżeli bowiem w obrębie skóry kończyn czy dolnych (czyli w miejscach, gdzie u kobiet – poza głową – zazwyczaj istnieje najwięcej włosów) nie będzie wystarczającej ilości włosów, to istniałaby potrzeba przygotowania pod przeszczepianie zbyt rozległego obszaru skóry.
Przeszczep włosów BHT u kobiet jest przeciwwskazany także wtedy, gdy:
- w obrębie skóry głowy lub skóry okolicy dawczej istnieje jakikolwiek stan zapalny (jako przykłady takowych można podać chociażby ropień czy zmiany grzybicze),
- pacjentka nie znajduje się w dobrym ogólnym stanie zdrowia (może to być spowodowane np. niewyrównanym przebiegiem cukrzycy czy zaostrzeniem przebiegu schorzeń przewlekłych pacjentki, np. astmy czy nadczynności tarczycy),
- kandydatka do przeszczepu włosów jest uczulona na stosowane podczas zabiegu środki znieczulające,
- u pacjentki istnieją znaczne zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem bardzo istotne jest przebycie konsultacji z lekarzem, który miałby przeprowadzać przeszczep włosów. Podczas takiej konsultacji:
- oceniany jest charakter łysienia u pacjentki oraz to, czy rzeczywiście przeszczepianie włosów jest danej pacjentce potrzebne i czy drogą zabiegu będzie można uzyskać u niej satysfakcjonujące rezultaty w zakresie uzupełniania braków włosów,
- wykluczane są ewentualne przeciwwskazania do zabiegu BHT,
- oceniane jest to, czy u pacjentki istnieją owłosione rejony skóry, które będą mogły posłużyć jako rejon dawczy do przeszczepu włosów.
W przypadku zakwalifikowania do przeszczepu włosów BHT pacjentki mogą zostać umówione na konkretny termin jego wykonania, ale i otrzymują zalecenia co postępowania przed przebyciem zabiegu. Niektórzy lekarze na jakiś czas przed zabiegiem zalecają pacjentkom stosowanie preparatów wspomagających porost owłosienia w rejonie, który będzie stanowił okolicę dawczą do przeszczepu włosów. Oprócz tego, na około tydzień przed przeszczepianiem włosów BHT, włosy w rejonie, z którego będą przeszczepiane, powinny zostać ogolone – przenoszone transplanty powinny mieć bowiem długość wynoszącą około 2 do 3 mm.
Rodzaj znieczulenia
Aby sprawić, by zabieg przeszczepu włosów BHT u kobiet powodował jak najmniejszy dyskomfort, zarówno okolica biorcza, jak i okolica dawcza wstępnie są poddawane znieczuleniu miejscowemu.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Pierwszym etapem przeszczepu włosów BHT u kobiet jest znieczulenie tego rejonu skóry, z którego będą pobierane transplanty. Po upewnieniu się, że pacjentka nie będzie odczuwała dolegliwości bólowych, możliwe jest rozpoczęcie pobierania przeszczepów. Wykonuje się to przy pomocy, stosowanej od dłuższego czasu w przeszczepianiu włosów, techniki FUE (skrót od angielskiej nazwy „follicular unit extraction”). Podczas tej procedury poszczególne jednostki włosowe (zawierające zwykle 2 do 3 mieszków włosowych) pobierane są przy pomocy, przypominającego igłę, urządzenia (zwykle ma ono średnicę około 1mm). Uzyskiwane pojedynczo transplanty umieszczane są następnie w specjalnym odżywczym płynie, przechowywane są one również w niskiej (wynoszącej około 8 stopni Celsjusza) temperaturze – taka konieczność wynika z tego, że wprowadzanie transplantów w obręb skóry głowy odbywa się dopiero po zakończeniu procesów ich uzyskiwania. Przez to właśnie istnieje potrzeba przechowywania w tym czasie przyszłych przeszczepów w takich warunkach, w których będą one mogły zachować odpowiednią żywotność.
Po uzyskaniu wszystkich transplantów możliwe jest przejście do kolejnego etapu przeszczepu włosów BHT u kobiet, czyli do wprowadzenia ich w okolice biorczą. Podobnie jak to działo się przed uzyskiwaniem przeszczepianych jednostek włosowych, tak i przed ich wprowadzaniem w obręb skóry głowy obszar ten podlega najpierw znieczuleniu. Następnie w rejonie biorczym przygotowywane jest miejsce pod przeszczepy – przypomina to wykonywanie w obrębie skóry głowy niewielkich dołeczków. Kiedy ten etap zabiegu zostanie zakończony, transplanty mogą być już wprowadzane w rejon biorczy.
Całkowity czas trwania przeszczepu włosów BHT jest zmienny – zależy on głównie od ilości przeszczepianych u pacjentki jednostek włosowych. Ogólnie przyjmuje się, że do przeprowadzenia zabiegu potrzebnych jest kilka godzin. Po zakończeniu procedury, tego samego dnia, pacjentka wraca do domu – po zabiegu BHT nie istnieje konieczność przebywania w szpitalu.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Rekonwalescencja po przeszczepianiu włosów nie zajmuje wiele czasu – zazwyczaj wszelkie ślady po przebyciu zabiegu (takie jak zaczerwienie skóry czy strupki w miejscu przemieszczania włosów) zanikają w ciągu siedmiu, maksymalnie 14 dni.
Pacjentki mogą się zastanawiać, kiedy po przeszczepie włosów BHT będą one mogły wrócić do swoich obowiązków zawodowych. Nie istnieje jeden konkretny, zalecany termin – zależy to zarówno od stanu pacjentki po zabiegu, jak i od rodzaju wykonywanej przez nią pracy. Teoretycznie do pracy można by wrócić nawet następnego dnia po przeszczepianiu włosów, jednak o konkretne informacje należy zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg – będzie on najbardziej w stanie określić, kiedy to powrót do pracy będzie całkowicie bezpieczny.
Efekty po zabiegu
Pierwszy efekt – czyli przemieszczenie włosów w obręb skóry głowy – widoczny jest zasadniczo od razu po przeszczepie włosów BHT. Na ostateczny, czyli na odzyskanie pożądanego wyglądu fryzury, trzeba jednak trochę poczekać – włosy muszą mieć przecież czas na to, aby odrosnąć. U różnych pacjentek czas ten jest zróżnicowany, szacuje się jednak, że oceny efektów zabiegu można dokonywać w ciągu maksymalnie kilku miesięcy od jego przebycia.
Należy podkreślić jedną rzecz – włosy pochodzące czy to ze skóry kończyn dolnych czy górnych zdecydowanie różnią się wyglądem od tych, które znaleźć można w obrębie owłosionej skóry głowy. Po przeszczepieniu włosów do skóry głowy mogą one zmieniać swoją morfologię – dokładny mechanizm tego zjawiska nie został dotychczas dostatecznie poznany, zauważalne jednak jest to, że na wygląd włosów wpływa miejsce, w którym to one rosną. Z tego względu przeszczepione włosy z czasem upodabniają się do tych, które naturalnie wyrastały w obrębie skóry głowy, jednakże mogą one jednak w pewien sposób odbiegać od tych struktur.
Zalecenia po zabiegu
Po przebyciu zabiegu BHT pacjentki muszą się liczyć z pewnymi krótkotrwałymi ograniczeniami. Przez około tydzień po przeszczepianiu włosów powinny one zrezygnować ze znacznego wysiłku fizycznego oraz z eksponowania skóry głowy na działanie silnego promieniowania słonecznego.
Pacjentkom przez około tydzień po zabiegu może być zalecone aplikowanie na skórę w rejonach poddawanych zabiegowi preparatów antybiotykowych i środków o działaniu odkażającym, co miałoby zapobiegać rozwinięciu się zakażenia skóry w tym rejonie ciała.
Nie budzić zdziwienia powinno to, że po przeszczepianiu włosów należy (zwłaszcza w okresie bezpośrednio po zabiegu) szczególnie dbać o skórę głowy. Mycie włosów możliwe jest już po dobie od zabiegu, należy jednak do tego celu stosować preparaty o pH neutralnym dla skóry. Pacjentki przez około tydzień powinny wstrzymać się od aplikowania na skórę głowy dodatkowych preparatów kosmetycznych (np. odżywek do włosów). Uważnie należy również wycierać włosy po ich umyciu – ruchy wycierania powinny być wyjątkowo delikatne, silne pocieranie włosów ręcznikiem mogłoby bowiem negatywnie odbić się na uzyskiwanych efektach zabiegu BHT.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Trwałość przeszczepu włosów BHT u kobiet jest zmienna. Zależna jest ona przede wszystkim od przyczyny wypadania włosów u pacjentki. W sytuacji, kiedy np. schorzenie odpowiedzialne za nadmierną utratę włosów (np. nadczynność tarczycy) będzie u pacjentki nadal przebiegało w niewyrównany sposób, to ryzyko, iż nadal będzie dochodziło do łysienia, będzie zwiększone. Podobna sprawa dotyczy diety – kiedy będzie ona nadal nieodpowiednia, zawierająca zbyt małą ilość niezbędnych do wzrostu włosów składników odżywczych, to włosy nadal będą mogły wypadać w nadmiernych ilościach.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Przeszczep włosów BHT u kobiet
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Ciężko jest mówić o tym, jak unikać powikłań po przeszczepie włosów BHT, skoro zasadniczo po tej procedurze takowych się nie obserwuje. W przypadku takich zdarzeń, jak tworzenie się bliznowców w obrębie skóry w rejonie dawczym, najważniejszą metodą zapobiegania ich pojawianiu się jest kwalifikacja do zabiegu takich pacjentek, u których nie istnieje tendencja do ich powstawania. Innym zdarzeniom, takim jak zakażenia skóry w miejscach poddawanych procedurze, można zapobiegać poprzez stosowanie się do zaleceń dotyczących higieny tych miejsc i stosowania na nie zaleconych preparatów odkażających czy antybiotyków.
Najogólniej mówiąc przyspieszyć proces rekonwalescencji i uzyskać jak najlepsze rezultaty zabiegu BHT można dzięki przestrzeganiu otrzymanych od lekarza przeprowadzającego zabieg zaleceń dotyczących okresu pozabiegowego.
Możliwe powikłania po zabiegu
Powikłania po przeszczepie włosów BHT u kobiet są zjawiskiem spotykanym bardzo rzadko. Wynika to chociażby z tego, że przeszczepiane podczas zabiegu włosy pochodzą od samej pacjentki (w tej sytuacji przeszczep określa się jako autologiczny), dzięki czemu ryzyko ich odrzucenia w zasadzie nie istnieje.
Po zabiegu dochodzić może do pojawiania się świądu skóry głowy oraz czasowego osłabienia czucia w tym rejonie ciała, jednakże są to zjawiska przemijające i stanowiące raczej konsekwencje przebycia zabiegu BHT, a nie zdarzenia, które można by zaliczać do powikłań.
Potencjalnymi powikłaniami przeszczepiania włosów BHT mogą z kolei być:
- powstawanie bliznowców w obrębie rejonu dawczego (występuje to jednak raczej u osób predysponowanych do pojawiania się takich tworów),
- infekcje skóry w obrębie rejonu skóry dawczej lub biorczej,
- przebarwienia skóry w okolicach, z których pobierano włosy do przeszczepu.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Przeszczep włosów BHT u kobiet może być wykonany jako pojedynczy zabieg, ale i może on być podzielony na kilka procedur rozłożonych w różnych odstępach czasowych. Z drugą sytuacją mogą zetknąć się te pacjentki, u których istnieje potrzeba przeszczepienia do skóry głowy dużej ilości jednostek włosowych.
Jako procedurę wzmagającą uzyskiwane rezultaty przeszczepu włosów wskazać można mezoterapię skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Zabieg ten bywa czasami wykonywany nawet równolegle z procedurą BHT, w innych wypadkach wykonuje się go w różnym czasie po przeszczepianiu włosów.
Autor: lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
Sanusi Umar, Body Hair Transplant by Follicular Unit Extraction: My Experience With 122 Patients, Aesthet Surg J. 2016 Nov; 36(10): 1101–1110; Venkataram Mysore, Body Hair Transplantation: Case Report of Successful Outcome, J Cutan Aesthet Surg. 2013 Apr-Jun; 6(2): 113–116.; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 65-71;
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Przeszczep włosów BHT u kobiet.
Zapoznaj się z innymi metodami przeszczepu włosów:
Przeszczep włosów FUE u kobiet
Przeszczep włosów FUT u kobiet
Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.
Cena
od 3000 zł
Czas trwania
kilka godzin (zależnie od ilości transplantów)
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
kilka dni
Efekty
ostateczne po kilku miesiącach
Trwałość leczenia
zmienne – zależne od przyczyny utraty włosów
Medical Hair & Esthetic
20-844 Lublin
Przeszczep włosów BHT u kobiet:
od 7000 zł do 15000 zł
Medical Hair & Esthetic
12681 Berlin
Przeszczep włosów BHT u kobiet:
od 7000 zł do 15000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep włosów BHT u kobiet w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje raczej tylko te zabiegi, których celem jest ratowanie życia i zdrowia pacjentów lub też ochrona ich zdrowia. Z całą pewnością nadmierna utrata włosów u kobiet może stanowić dla nich znaczący problem, jednak dotyczy on głównie aspektów estetycznych – NFZ nie refunduje zabiegów przeszczepiania włosów BHT u kobiet.Bielsko-Biała | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |
Lublin | od 7000 zł | Raty od 173 zł | Więcej |
Warszawa | od 7000 zł | Raty od 173 zł | Więcej |