Przeszczep włosów FUT u kobiet

Przeszczep włosów FUT u kobiet

Przeszczep włosów FUT (kobiety)

Cena od 3000 zł Zapytaj o raty

Przeszczep włosów FUT jest obecnie podstawową metoda przeszczepu włosów.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Przeszczep włosów FUT u kobiet

Ocena

5.00
10

Nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy, to tak naprawdę włosy stale wypadają każdemu z nas. Związane jest to z naturalnym cyklem wzrostowym włosów, podczas którego każdy włos po kolei przechodzi przez trzy fazy swojego rozwoju (zwane anagenem, katagenem i telogenem), po czym wypada i na jego miejscu wyrasta nowy włos.

Przeszczep włosów FUT u kobiet

Przeszczep włosów FUT u kobiet- charakterystyka

Standardowa, dzienna utrata wynosi od około 70 do 100 włosów. W związku z tym nie każdy zauważony na szczotce włos powinien budzić niepokój u pacjentów – inaczej jest jednak wtedy, kiedy włosy wypadają w bardzo dużych ilościach, a do tego na głowie zaczynają być zauważalne ogniska wyłysienia.

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który może dotyczyć pacjentów obu płci. Łysienie standardowo uważane jest co prawda za jednostkę specyficzną dla mężczyzn, jednak dochodzić do niego może również i u kobiet, u których zazwyczaj traktowane jest ono jako zdecydowanie większy problem niż wtedy, kiedy do utraty włosów dochodzi u mężczyzn. Część przyczyn łysienia jest wspólna dla obu płci, jako przykłady można tutaj podać np. dietę ubogą w substancje odżywcze (np. taką, w której brakuje żelaza, co prowadzi do niedokrwistości), różnego typu schorzenia (np. niedoczynność tarczycy, cukrzycę), jak i skutki uboczne różnych terapii, którym poddawany jest pacjent (do łysienia doprowadzić może np. przebycie kursu radioterapii w obrębie głowy lub przebycie ogólnoustrojowej chemioterapii). Znane są jednak również stany, które mogą prowadzić do nadmiernej utraty włosów i są one specyficzne dla populacji żeńskiej. Tutaj można z kolei wymienić działania uboczne hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych (łysienie może występować zarówno na skutek zażywania takich leków, jak i już po ich odstawieniu), a także procesy związane ze zmianami stężeń kobiecych hormonów w organizmie (takie jak np. ciąża czy menopauza, czyli wystąpienie ostatniej w życiu kobiety miesiączki).

Znaczna część kobiet wyjątkowo dba o swoje włosy – nieobce jest im stosowanie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry głowy czy poświęcenie długiego czasu na pobyty u fryzjera. Nie dziwi więc szczególnie to, że łysienie u kobiet prowadzić może do znacznego niepokoju. Pacjentki mogą samodzielnie podejmować próby stosowania różnego typu suplementów diety i innych środków, które mogłyby powstrzymać u nich wypadanie włosów. Skuteczność takiego postępowania pozostaje kwestią dyskusyjną, zdecydowanie warto jednak jest zalecić pacjentkom borykającym się z utratą włosów to, aby skonsultowały się one z lekarzem.

Okazuje się bowiem, że jeżeli u kobiet istnieje np. jakieś schorzenie (takie jak chociażby niedoczynność tarczycy), to jego rozpoznanie i wdrożenie właściwego leczenia może sprawić, że wypadanie włosów zwyczajnie ustąpi. Lekarz może także zalecić pacjentce farmakologiczną terapię łysienia, np. przy pomocy aplikowanych na skórę głowy preparatów zawierających minoksidil (jest to substancja pobudzająca wzrost włosów).

Czasami zdarza się jednak tak, że mimo wdrożenia wyżej opisanych oddziaływań, pacjentka nadal traci włosy w nadmiarze. Nie należy wtedy popadać w panikę – medycyna posiada bowiem jeszcze inne rozwiązania, które mogą pozwolić na uzupełnienie braków owłosienia. Mowa tutaj o zabiegach przeszczepiania włosów. Wśród zabiegowych metod leczenia łysienia stosowanych jest kilka różnych technik, wśród nich funkcjonują zarówno metody wykonywane od wielu lat, jak i takie, które dopiero niedawno pojawiły się w świecie medycznym. Przedstawicielem pierwszej z wymienionych jest przeszczep włosów FUT – mimo tego, że metoda została opracowana jeszcze w poprzednim (bo w XX.) wieku, to nadal, ze względu na uzyskiwane drogą tego zabiegu rezultaty, jest z powodzeniem wykorzystywana u pacjentek doświadczających łysienia.

Skrót FUT wywodzi się od angielskiej nazwy „follicular unit transplantation”. Podczas tego zabiegu przeszczepianiu ulegają nie pojedyncze włosy, a tzw. jednostki (unity) włosowe, zawierające od 1 do 4 włosów.

Przeszczep włosów FUT u kobiet- korzyści

Analizując zalety przeszczepu włosów FUT u kobiet, warto wspomnieć o kilku aspektach:

  • techniką FUT możliwe jest (w porównaniu do innych metod przeszczepu włosów) uzyskiwanie największej ilości transplantów,
  • zabieg nie wymaga pozostawania w szpitalu, dzięki czemu polecony może być szczególnie tym osobom, które posiadają dużą ilość różnych obowiązków i nie mogą sobie pozwolić na długą hospitalizację,
  • przeszczep włosów FUT związany jest z dokonaniem pewnej interwencji chirurgicznej, jednak jest ona tak naprawdę niewielkiego stopnia.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wybór techniki FUT w celu uzupełnienia braków owłosienia może być polecony szczególnie tym osobom, które to potrzebują przeszczepienia dużej ilości włosów. Zabieg ogólnie można wykonywać u wszystkich pacjentek, u których doszło do łysienia (z wyłączeniem istnienia stanów, które stanowiłyby u pacjentki przeciwwskazanie do przebycia procedury).

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Stanami, w których przeszczep włosów FUT u kobiet jest przeciwwskazany, są:

  • istnienie u pacjentki uczulenia na używane podczas zabiegu środki znieczulające,
  • brak wystarczającej ilości materiału do przeszczepienia (w przypadku FUT rejonem dawczym jest zwykle okolica tylna lub tylno-boczna głowy, jeżeli więc w tym rejonie skóry nie istnieje odpowiednia ilość włosów, to może nie być możliwe przeprowadzenie przeszczepu włosów opisywaną techniką),
  • zły stan ogólny pacjentki (który może być spowodowany np. niewyrównanym przebiegiem cukrzycy czy zaostrzeniem jakiejś innej choroby przewlekłej, na którą cierpi dana pacjentka),
  • zażywanie przez pacjentkę leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • schorzenia hematologiczne prowadzące do zwiększonego ryzyka występowania krwawień.

Przed zabiegiem

Zanim pacjentka będzie mogła znaleźć się w klinice i przebyć zabieg przeszczepu włosów FUT, najpierw przeprowadzana jest konsultacja. Jej celem jest przede wszystkim ocena stanu głowy pacjentki oraz upewnienie się, że transplantacja włosów jest jej rzeczywiście potrzebna i że dzięki niej będzie można uzyskać zadowalające rezultaty odtwarzania owłosienia. Lekarz musi również wykluczyć u pacjentki obecność wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do przebycia zabiegu. Jednym z pytań, które pada podczas konsultacji, jest to dotyczące stosowanych przez pacjentkę leków. Bardzo istotne jest wspomnienie o wszelkich zażywanych lekach, szczególnie zaś o tych, które wpływają na krzepnięcie krwi (takich jak np. warfaryna, acenokumarol czy aspiryna). Jak wspomniano już powyżej, zażywanie takich leków może doprowadzić do tego, że przeszczep włosów FUT nie będzie mógł być przeprowadzony u takiej pacjentki, jednak nie zawsze tak jest. Jeżeli bowiem stan pacjentki będzie tylko na to pozwalał, to lekarz może – na określony czas przed zabiegiem – zalecić jej czasowe odstawienie wspomnianych preparatów, co sprawi, że ryzyko pojawienia się krwawień ulegnie znacznemu zmniejszeniu i przeprowadzenie przeszczepu włosów FUT stanie się możliwe.

Po zakończeniu konsultacji możliwe staje się ustalenie z pacjentką dogodnego terminu przebycia zabiegu. Pacjentka po konsultacji otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania przed zabiegiem, dotyczyć one mogą wspomnianego powyżej czasowego odstawienia niektórych leków, jak i (jeżeli pacjentka korzysta z takich substancji) zrezygnowania na kilka tygodni przed procedurą ze spożywania alkoholu czy z palenia papierosów. Część lekarzy może również poprosić o wykonanie na krótki czas przed zabiegiem podstawowych badań laboratoryjnych (np. morfologii krwi, badania ogólnego moczu czy analizy parametrów układu krzepnięcia).

Rodzaj znieczulenia

Wątpliwości, jakie pojawiają się u pacjentek przed wieloma różnymi zabiegami, dotyczyć mogą m.in. związanych z procedurą dolegliwości bólowych. Jeżeli chodzi o przeszczep włosów FUT u kobiet, pacjentki nie mają powodów do niepokoju – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Cała procedura przeszczepu włosów FUT u kobiet rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego tkanek poddawanych zabiegowi. Następnie możliwe jest przystąpienie do pierwszego etapu zabiegu, czyli do uzyskania transplantów. W tym celu z tylnej (potylicznej), rzadziej tylno-bocznej części głowy pobierany jest niewielki płat skóry, zwany stripem – jego długość wynosi najczęściej kilkanaście centymetrów, natomiast szerokość sięga kilkunastu milimetrów. Tak uzyskany płat przenoszony jest do płynu odżywczego, który pozwala utrzymać wymaganą żywotność przyszłych transplantów. Kiedy już do tego dojdzie, lekarz zamyka powstałą w tylnej części głowy ranę – zakładane na nie są szwy. Należy podkreślić, że zamykanie rany odbywa się przy pomocy specjalnej techniki zaszywania, dzięki czemu widoczność blizny po zabiegu staje się minimalna.

Kolejnym krokiem podczas przeszczepu włosów FUT u kobiet jest wyizolowanie z pobranego płata skórnego pojedynczych transplantów. Lekarz dokonuje tego samodzielnie, narzędziem pomocnym w tym procesie jest mikroskop. Uzyskiwanie poszczególnych jednostek włosowych wymaga czasu – lekarz musi wykazać się wyjątkową dokładnością i precyzją, bowiem tylko nieuszkodzone unity włosowe będą miały szansę się przyjąć w okolicach biorczych.

Następnie przygotowywane są strefy, do których wprowadzane będą transplanty. Wykonuje się w nich drobne zagłębienia, w których to umieszcza się przeszczepiane jednostki włosowe. Kiedy już wszystkie z nich zostaną wprowadzone w miejsca z brakami owłosienia, na opisywaną wcześniej ranę zakładany jest opatrunek i zabieg FUT można uznać za zakończony. Całkowity czas trwania przeszczepu włosów przy pomocy tej techniki jest zmienny, zależny jest on od liczby przeszczepianych pacjentce jednostek włosowych – ogólnie procedura zajmuje kilka godzin. Po jej zakończeniu pacjentka tego samego dnia wraca do domu, hospitalizacja nie jest wymagana.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Ślady przebycia zabiegu, takie jak np. zaczerwienienie skóry głowy, utrzymują się zazwyczaj przez maksymalnie kilka dni. Po przeszczepie włosów FUT pacjentki powinny unikać obciążającej aktywności fizycznej – takie ograniczenie obowiązuje zwykle przez trzy tygodnie od przeprowadzenia zabiegu. Pacjentka bezpośrednio po zakończeniu procedury może wrócić do domu, kiedy natomiast możliwy jest powrót do pracy? To pozostaje kwestią wyjątkowo indywidualną, zależną przede wszystkim od tego, jaka jest wykonywana przez pacjentkę praca. W przypadku kobiet, których obowiązki zawodowe nie są związane ze znacznym wysiłkiem fizycznym, teoretycznie powrót do pracy byłby możliwy nawet następnego dnia po zabiegu. O konkretne informacje co do ewentualnej dłuższej nieobecności w pracy najlepiej jest zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg.

Opatrunek, który jest zakładany na ranę znajdującą się w okolicy dawczej, zazwyczaj należy nosić przez jedną dobę po zabiegu – lekarz może zalecić jednak dłuższy czas noszenia opatrunku. Jeżeli zaś chodzi o założone szwy, to czasami nie istnieje konieczność zgłaszania się do lekarza celem ich ściągnięcia – dotyczy to sytuacji, w których używane są szwy wchłanialne. Jeżeli pacjentce zostały zaś założone szwy innego typu, to zazwyczaj ściągane są one po upływie kilku dni od transplantacji włosów.

Efekty po zabiegu

Zasadniczy efekt zabiegu, czyli przeniesienie włosów w miejsca, w których wcześniej ich brakowało, pacjentka jest w stanie zauważyć od razu po zabiegu. Jeżeli zaś chodzi o ostateczny rezultat pod postacią zwiększenia gęstości fryzury, to na takowy trzeba poczekać kilka miesięcy – procesy wzrostu włosów zajmują po prostu pewien czas.

Zalecenia po zabiegu

Po przeszczepie włosów FUT pacjentka otrzymuje zalecenia, których przestrzeganie ma na celu zarówno zmniejszenie ryzyka powikłań, jak i doprowadzenie do uzyskania jak najlepszych rezultatów procedury. Zalecenia obejmują:

  • unikanie znacznego wysiłku fizycznego przez okres około trzech tygodni (ma to na celu zapobieganie rozejściu się pozostającej po zabiegu rany),
  • stosowanie przez kilka dni środków odkażających, czasami również, przygotowanych do podawania miejscowego, antybiotyków (stanowiące profilaktykę przeciwko rozwojowi zakażeń skóry),
  • unikanie ekspozycji głowy na silne światło słoneczne.

Wśród zaleceń po przeszczepie włosów FUT u kobiet znajdują się również te, które dotyczą higieny skóry głowy po zabiegu. Myć włosy można już nawet następnego dnia po przebyciu procedury (jeżeli lekarz nie zalecił inaczej), do tego celu należy jednak korzystać z delikatnych preparatów myjących – najkorzystniej byłoby, gdyby miały one pH podobne do naturalnego pH skóry głowy. Pacjentki powinny we wczesnym okresie po zabiegu zrezygnować ze stosowania dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji włosów, takich jak np. odżywki. Uważnie należy również wycierać włosy – silne pocieranie skóry głowy i inne nieostrożne ruchy mogłyby bowiem doprowadzić do uszkodzenia przeszczepionych struktur.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Rezultaty przeszczepu włosów FUT u kobiet są zasadniczo trwałe. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to pacjentek, u których nie istnieją stany zwiększające predyspozycję do wypadania włosów. Jeżeli bowiem u pacjentki będą istniały np. niewyrównane zaburzenia hormonalne czy też niedobory substancji odżywczych, to będzie u niej istniało ryzyko, że włosy – również i te przeszczepione – będą mogły nadal wypadać.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Przeszczep włosów FUT u kobiet


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Celem uniknięciu powikłań po przeszczepie włosów FUT należy po prostu przestrzegać otrzymanych zaleceń dotyczących okresu po zabiegu. Jeżeli pacjentka będzie unikała znacznego wysiłku fizycznego oraz odpowiednio dbała o skórę głowy (poprzez stosowanie zaleconych antybiotyków czy preparatów odkażających) to wtedy ryzyko, że dojdzie do takich powikłań, jak zakażenie skóry czy rozejście się położonej w tylnej części głowy rany, będzie minimalne.

Możliwe powikłania po zabiegu

Powikłania po przeszczepie włosów FUT u kobiet są zasadniczo zjawiskiem rzadkim. Tak jak po przeszczepie nerki czy serca może istnieć obawa dotycząca odrzucenia przeszczepu, tak w przypadku transplantacji włosów takich zdarzeń się zasadniczo nie odnotowuje – przeszczepiane włosy pochodzą w końcu bezpośrednio od danej pacjentki.

Rzadkimi komplikacji transplantacji włosów FUT bywają:

  • zakażenie skóry w rejonach poddawanych zabiegowi,
  • pojawienie się przerostowych blizn lub keloidów,
  • krwawienia,
  • rozejście się pooperacyjnej rany lub jej zakażenie,
  • miejscowa martwica skóry (w tym miejscu, z którego pozyskiwano płat skórny).

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Przeszczep włosów FUT u kobiet może być przeprowadzany jako pojedynczy zabieg i dawać oczekiwane rezultaty w zakresie poprawy stopnia owłosienia skóry głowy u pacjentek. Możliwe jest jednak zastosowanie dodatkowej, pomocniczej procedury, którą jest mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Bywa ona przeprowadzana jednocześnie z przeszczepem włosów FUT, jak i po jakimś czasie od przeprowadzenia transplantacji włosów. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym substancje mogą sprawić, że u pacjentki skróceniu ulegnie okres rekonwalescencji, jak i doprowadzić do tego, że uzyskane rezultaty uzupełniania braków owłosienia będą jeszcze lepsze.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Balakrishnan Nirmal et al., A Study of Donor Area in Follicular Unit Hair Transplantation, J Cutan Aesthet Surg. 2013 Oct-Dec; 6(4): 210–213; Paul T Rose, Hair restoration surgery: challenges and solutions, Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015; 8: 361–370; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 65-71

Zobacz inne metody przeszczepu włosów:

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Przeszczep włosów FUT u kobiet.

Zapoznaj się z innymi metodami przeszczepu włosów:
Przeszczep włosów FUE u kobiet
Przeszczep włosów BHT u kobiet
Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Przeszczep włosów FUT u kobiet

Cena

od 3000 zł

Czas trwania

kilka godzin

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niekonieczna

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

po kilku miesiącach

Trwałość leczenia

zasadniczo trwałe

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep włosów FUT u kobiet w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabiegowe uzupełnianie braków owłosienia traktowane jest jako procedura z zakresu tych, które wpływają głównie na wygląd pacjentów. NFZ finansuje te procedury, które przeprowadzane są w celu poprawy zdrowia lub ratowania życia pacjentów – z wymienionych względów przeszczep włosów FUT u kobiet jest zabiegiem, którego koszty pacjentki muszą sfinansować same.
Bielsko-Białaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Lublinod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Poznańod 16000 złRaty od 395 złWięcej
Warszawaod 3500 złRaty od 86 złWięcej