Wkład koronowo-korzeniowy dzielony

Wkład koronowo-korzeniowy dzielony

Cena od 270 zł Zapytaj o raty

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne wzmacniające korzeń zęba i odbudowujący utraconą koronę zęba. Wkłady koronowe-korzeniowe dzielone są używane w przypadku zębów wielokorzeniowych, kiedy gdzie część korzeniowa złożona jest z kilku oddzielnych części.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Wkład koronowo-korzeniowy dzielony

Ocena

0.00
0

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia protetyczne wzmacniające korzeń zęba i odbudowujący utraconą koronę zęba. Wkłady koronowe-korzeniowe dzielone są używane w przypadku zębów wielokorzeniowych, kiedy gdzie część korzeniowa złożona jest z kilku oddzielnych części.

Zabieg polega na umieszczeniu specjalnego wkładu w korzeniu zęba, na który zostanie założona korona protetyczna. Jest on wykonywany tylko przez lekarzy stomatologów i chirurgów stomatologii często we współpracy z ortodontami.

Wkłady zbudowane są z dwóch części:

  • części korzeniowej – umieszczanej w kanale korzenia,
  • części koronowej – wystającej ponad powierzchnię korzenia, na której umieszczona będzie korona.

Wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się w takim sam sposób jak zwykłe wkłady koronowe, a następnie cementuje w korzeniu zęba. Metodę tę stosuje się w przypadku zębów po leczeniu kanałowym, w których doszło do utraty tkanek twardych znacznej części korony zęba. Wkład może być zbudowany ze stopów metali, włókna szklanego lub tlenku cyrkonu i zacementowany służyć będzie następnie jako filar do umieszczenia korony protetycznej bądź mostu. Istnieją różne rodzaje wkładów, które można podzielić ze względu na materiał z którego są zbudowane i sposób dopasowania.

Rodzaje wkładów ze względu na materiał z którego są zbudowane:

  • Wkłady z tlenku cyrkonu - w przypadku szczególnych wymagań kosmetycznych wykonuje się wkłady z tlenku cyrkonu, które nie mają koloru metalicznego, lecz biały lub kremowy i można na nich wykonać korony pełnoceramiczne, uzyskując efekty maksymalnie zbliżone do wyglądu naturalnego zęba.
  • Wkłady metaliczne - wkłady wykonane ze stopu metali mają odcień metaliczny - żółtawy lub można je pozłocić lub pokryć azotkiem tytanu. Takie zabiegi pozwalają na uzyskanie lepszych efektów kosmetycznych przy stosowaniu konstrukcji ceramicznych, ale nie tak dobrych, jak przy wkładach cyrkonowych. W przypadku wykonania koron z ceramiki napalanej na nośniku metalowym kolor wkładu koronowo-korzeniowego nie ma żadnego znaczenia. Ważna jest tylko wytrzymałość mechaniczna konstrukcji.

Rodzaje wkładów ze względu na sposób dopasowania:

Stosowane są dwa rodzaje wkładów: standardowe i indywidualne. Wkłady standardowe są produkowane w fabrykach i dostarczane do gabinetów w określonych rozmiarach i kształtach, mogą być gwintowane (przeznaczone do wkręcania) lub gładkie, natomiast wkłady indywidualne wykonywane są na zamówienie dla konkretnego pacjenta.

Zalety wkładów standardowych:

  • możliwość zastosowania w trakcie jednej wizyty,
  • szybsze odbudowanie filaru protetycznego.

Wskazania

  • Natychmiastowe odbudowanie korony złamanego zęba
  • Konstrukcje tymczasowe wymagające obecności wkładu
  • Odbudowa zębów o niepewnym wyniku leczenia, co do których zachodzi możliwość usunięcia w niedalekiej przyszłości – mniejsze ryzyko straty finansowej

Wkłady indywidualne są modelowane zgodnie z kształtem korzenia i pozostałości korony pacjenta. Pozwala to na lepsze dopasowanie rodzaju wkładu do planowanego uzupełnienia protetycznego, które będzie na nim oparte.

Zalety wkładów indywidualnych:

  • możliwość uzyskania kształtu dopasowanego do konstrukcji,
  • zwiększenie wytrzymałości mechanicznej,
  • większa trwałość.

We wkładach indywidualnych wyróżnia się część korzeniową i koronową, które współdziałają ze sobą, co prowadzi do wzmocnienia struktur zęba, co jest konieczne dla właściwego przenoszenia sił żucia poprzez ozębną na kość.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg założenia wkładu jest podzielony na kilka wizyt.

Podczas pierwszej wizyty, lekarz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kwalifikuje korzeń zęba do zabiegu - jeżeli ząb nie był leczony kanałowo, rozpoczyna jego leczenie i na następnej wizycie za pomocą specjalnych narzędzi opracowuje kanał.

Jeśli ząb natomiast był leczony kanałowo lekarz od razu przechodzi do opracowywania kanału. Pobierane są wyciski i w zależności od tego, czy jest to ząb boczny czy przedni stomatolog albo go zabezpiecza, albo zakłada tymczasowy sztyft i tymczasową koronę. Przy drugiej wizycie dentysta usuwa tymczasowe uzupełnienia protetyczne, przemywa i osusza kanał zęba i zacementowuje sztyft. Część koronowa wkładu jest opracowywana pod przyszłą koronę, wycisk pod koronę jest pobierany i zakładana jest korona tymczasowa.

Przy ostatniej wizycie korona tymczasowa zostaje usunięta a korona stała zostaje zacementowana. miejscowe.

Rodzaj znieczulenia

W przypadku zęba leczonego kanałowo, zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Jeżeli ząb wymaga opracowania kanału, stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Korzyści

  • Wkład koronowo-korzeniowy wzmacnia osłabiony korzeń zęba i pozostałości w zakresie korony
  • Pozwala również na odbudowę filaru protetycznego np. za pomocą korony w taki sposób, że uzyskana konstrukcja ma wytrzymałość zbliżoną do naturalnego zęba i umożliwia pacjentowi gryzienie bez szczególnych ograniczeń

Wskazania

  • Natychmiastowe odbudowanie korony złamanego zęba
  • Konstrukcje tymczasowe wymagające obecności wkładu
  • Odbudowa zębów o niepewnym wyniku leczenia, co do których zachodzi możliwość usunięcia w niedalekiej przyszłości – mniejsze ryzyko straty finansowej
  • Zęby leczone endodontycznie
  • Zęby stabilne, bez złamań wzdłuż osi korzenia
  • Zęby bez zmian okołowierzchołkowych

Przed zabiegiem

Przed wykonaniem wkładu konieczne jest wykonanie przeglądu stomatologicznego, wykluczenie chorób przyzębia oraz próchnicy. Aby dokładnie ocenić stan jamy ustnej pacjenta wskazane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala na poznanie stanu okolicy okołowierzchołkowej, kości oraz samego korzenia.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Wkład koronowo-korzeniowy dzielony

Cena

od 270 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wkład koronowo-korzeniowy dzielony w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 270 złWięcej
Krakówod 280 złWięcej
Warszawaod 400 złWięcej