Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm

Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm

Cena od 200 zł Zapytaj o raty

Zabieg wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm wykonuje się przede wszystkim celem ewakuacji patologicznych tkanek i poddania ich badaniu histopatologicznemu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm

Ocena

4.67
3

Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm- charakterystyka

Zabieg wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm wykonuje się przede wszystkim celem ewakuacji patologicznych tkanek i poddania ich badaniu histopatologicznemu. Pozwala to uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zmiana została wywołana chorobą nowotworową, a jeśli tak to czy pacjentowi grozi nawrót choroby i przerzuty. Inne wskazania do wycięcia małej zmiany podskórnej to względy czysto kosmetyczne, kiedy guzy uwypuklają tkanki, zmieniają ich zabarwienie i konsystencje.

Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm- korzyści

Korzyści wynikające z wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm są dwojakie. Z jednej strony jest to poprawa wyglądu powierzchni ciała i zwiększenie komfortu pacjenta. Drugą natomiast korzyścią jest możliwość wysłania wyciętej małej zmiany podskórnej do zakładu patomorfologii i uzyskanie diagnostycznego wyniku z badania histopatologicznego. Chociaż dla pacjentów często ważniejszy wydaje się sam efekt kosmetyczny zabiegu to jednak ten drugi powód stanowi o najwyższej korzyści z wycięcia małej zmiany skórnej, zwłaszcza w przypadkach, kiedy patologia została zauważona przez chorego lub pokazana lekarzowi po raz pierwszy, a właściwa przyczyna jej powstania nie jest znana. W takiej sytuacji analiza patomorfologiczna pozwoli rozpoznać jakie komórki tworzą zawartość wycinanej małej zmiany skórnej, a w razie potwierdzenia etiologii nowotworowej pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia i wdrożenie najwłaściwszego postępowania. Uzyskanie prawidłowego wyniku badania histopatologicznego z wyciętej małej zmiany podskórnej może też pomóc w uspokojeniu pacjenta, że w tym konkretnym przypadku nie musi on obawiać się raka. Ponieważ nie tylko choroby nowotworowe są przyczyną powstawania patologii przy powierzchni ciała, wycięcie małej zmiany podskórnej może pomóc w określeniu czynnika sprawczego patologii i dać możliwość działania leczniczego skierowanego bezpośrednio wobec niego.

Wskazania do wykonania zabiegu

Małe zmiany podskórne, których rozmiar nie przekracza 1,5 cm wycina się przeważnie w celach diagnostycznych, kiedy chcemy sprawdzić, czy przyczyną zmian nie jest choroba nowotworowa. Podczas gdy wiele patologii tkanek podskórnych może wynikać z przyczyn onkologicznych, tylko mała ich część prezentuje cechy zezłośliwienia. Ponieważ takich zmian najbardziej się boimy, bardzo ważne jest, aby ich nie przeoczyć. Z tego względu wskazanie do wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm stanowi podejrzenie choroby nowotworowej lub dodatni wywiad onkologiczny pacjenta (choroby nowotworowe u pacjenta lub jego krewnych, a w szczególności te dotyczące właśnie tkanek podskórnych lub z tendencją do zezłośliwienia). Chociaż podejrzenie, diagnostyka lub usuwanie patologicznych komórek stanowi najważniejszy aspekt i najistotniejsze wskazanie medyczne do usunięcia niepokojącego guzka przy powierzchni ciała, istnieją również inne wskazania do wykonania zabiegu. Czasem nieprawidłowy twór może lokować się w widocznym miejscu i przyczyniać się do subiektywnego pogorszenia wyglądu pacjenta. Wtedy usunięcie guzka podskórnego uzasadnia się względami kosmetycznymi, zwłaszcza jeśli jest on powodem dodatkowych problemów chorego jak na przykład poczucie wstydu, utrata pewności siebie i unikanie kontaktów społecznych. Wskazanie do wycięcia małej zmiany podskórnej poniżej 1, 5 cm dotyczy w takich przypadkach przede wszystkim guzków ulokowanych w okolicach twarzy, dekoltu lub rąk, które zaburzają wygląd skóry poprzez na przykład zmianę jej zabarwienia lub uwypuklanie powierzchni.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Istnieje niewiele czynników stanowiących przeciwwskazanie do wycięcia małej zmiany podskórnej. Należy rozważyć konieczność przeprowadzenia zabiegu u chorych bardzo chorych i w ciężkim stanie, z uogólnionym zakażeniem i z wysoką gorączką. U pacjentów u których zmiany były już usuwane, wykazują tendencję do nawracania w tym samym lub w innych miejscach oraz wykluczono obecność komórek rakowych w tkankach wycinanie małej zmiany skórnej nie tylko nie jest konieczne, ale i nie zawsze jest zalecane. Należy rozważyć, czy blizna która pozostanie po zabiegu, wobec tendencji do nawracania choroby nie będzie tylko dodatkowo oszpecać pacjenta. Z tego samego powodu nie ma również sensu wycinanie małych zmian podskórnych u pacjentów z rozsianymi patologiami tkanek, zwłaszcza o potwierdzonym łagodnym charakterze, a także z wywiadem onkologicznym i udokumentowanymi przerzutami z ogniska pierwotnego do powłok ciała. W niektórych chorobach genetycznych cechujących się występowaniem małych zmian podskórnych (jak na przykład choroba Dercuma lub von Recklinghausena) nie zaleca się ich wycinania ze względu na wysoką tendencję do nawrotów i wątpliwe efekty zabiegu. Przeciwwskazaniem do wycięcia małej zmiany podskórnej są też patologie miejscowe związane z zaburzeniami ukrwienia w danej lokalizacji i związanymi z tym zaburzeniami regeneracji. Należy wtedy ocenić możliwości gojenia rany po wycięciu małej zmiany podskórnej. Przeciwwskazane jest także usuwane tych guzków, których nie można ewakuować w całości z pozostawieniem kilku milimetrów zdrowych tkanek dookoła.

Przed zabiegiem

Przed procedurą wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm pacjent powinien dokładnie oczyścić powierzchnię ciała ze szczególnym uwzględnieniem okolicy patologicznych tkanek. Jeśli guzek umiejscowiony jest w okolicy owłosionej skóry głowy lub innych częściach ciała pokrytych włosami, przed przystąpieniem do zabiegu należy je usunąć. Samodzielne wygolenie powierzchni ciała przez pacjenta ułatwi pracę chirurgom. Poza tym sama procedura wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed zabiegiem pacjent może normalnie jeść i spożywać płyny, a jeśli przyjmuje leki z powodu chorób przewlekłych w większości przypadków nie ma konieczności ich odstawiania. W wyjątkowych sytuacjach na przykład kiedy pacjent leczy się przewlekle środkami przeciwkrzepliwymi może istnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań przed wycięciem małej zmiany skórnej i czasami modyfikacji leczenia lub odstawienie preparatu o czym jednak zawsze decyduje lekarz w odniesieniu do konkretnego przypadku pacjenta.

Rodzaj znieczulenia

Przed przystąpieniem do procedury wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm należy pacjenta znieczulić. Korzysta się ze znieczulenia miejscowego, określanego jako nasiękowe. Iniekcja roztworu lidokainy w okolicach guzka jest wystarczająca dla złagodzenia objawów bólowych. Działa ona przez lokalne wyłączenie przewodnictwa bólu w zakończeniach nerwowych skóry. Mocniejszym odpowiednikiem lidokainy jest bupiwakaina. Często do środków miejscowo znieczulających dodaje się roztwór adrenaliny, który powoduje obkurczenie naczyń i ogranicza krwawienie Dzięki temu praca chirurga przebiega sprawniej, sam zabieg wycięcia małej zmiany podskórnej trwa krócej, a pacjent traci mniejszą ilość krwi.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm nie wymaga hospitalizacji i może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych co oznacza, że wkrótce po zakończeniu procedury pacjent może wrócić do domu. Oczywiście pod warunkiem, że pobyt w szpitalu nie jest konieczny z powodu powikłań lub z innych względów medycznych. Zabieg wycięcia małej zmiany podskórnej rozpoczyna się od oczyszczenia pola zabiegowego przy pomocy środków dezynfekujących często z dodatkiem substancji barwiących. Pomaga to chirurgowi zapewnić dokładne rozprowadzenie preparatu bez pozostawienia niezabarwionej skóry w obszarze z którego ma być wycinana mała zmiana podskórna. Następnie przykrywa się daną partię ciała specjalnie służącymi do tego celu jałowymi serwetami z pozostawieniem odkrytego fragmentu nad tkankami, które mają być usuwane. Po założeniu jałowych rękawiczek ochronnych chirurg może przystąpić do zabiegu wycięcia małej zmiany podskórnej. W pierwszej kolejności należy pacjenta znieczulić. W większości przypadków małych zmian w zupełności wystarcza znieczulenie miejscowe. Preparat np. roztworu lidokainy aplikuje się podskórnie przy pomocy strzykawki z igła. U dzieci, albo u pacjentów obawiających się samego wkłucia igły można zastosować dodatkowo krem EMLA, który po nałożeniu na skórę obniża intensywność bólu odczuwanego podczas iniekcji. Po podaniu lidokainy należy odczekać kilka do kilkunastu minut, aż lek zacznie działać. Dopiero kiedy zakończenia receptorów nerwowych przestają prawidłowo przewodzić impulsy możliwe jest bezbolesne nacięcie tkanek celem wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5cm. Chirurg rozcina zewnętrzne warstwy powłok ciała. Dokonuje tego przy użyciu jałowych narzędzi - skalpela chirurgicznego oraz wspierając się pęsetą dla przytrzymania tkanek. Przy tak niewielkich zabiegach jak procedura wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm korzystanie z bardziej zaawansowanych technologii jak na przykład diatermii chirurgicznej (skalpel elektryczny z elektrokoagulacją) przeważnie nie jest konieczne.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Patologiczne twory ewakuuje się z zachowaniem odpowiedniego marginesu zdrowych tkanek. Tak uzyskany preparat umieszcza się w probówce z płynem konserwującym i odsyła do badania histopatologicznego celem analizy i postawienia rozpoznania charakteru zmian. Obszar pozostały po wycięciu zmiany podskórnej do 1,5 cm należy oczyścić z resztek tkankowych, skrzepów krwi i ewentualnych innych zanieczyszczeń, po czym zaszywa się skórę stosując nici o odpowiednio dobranej grubości i tworzywie z którego wykonano włókna co decyduje o jej parametrach i właściwościach. Zbliżenie brzegów ran z wykorzystaniem nici wchłanialnych i szwu podskórnego pozwala uzyskać lepsze efekty kosmetyczne. Trudniej jednak przewidzieć indywidualny czas wchłaniania nici u poszczególnych pacjentów ze względu na różnice osobnicze. Najlepiej ten szew sprawdza się w przypadku wycięcia małej zmiany podskórnej umiejscowionej w obszarze w którym skóra nie ulega dużym naprężeniom, a ryzyko rozejścia się brzegów ran jest niewielkie. W miejscach o dużej ruchomości, narażonych na urazy, drażnienie i tam gdzie skóra jest mocno napięta, konieczne jest wykorzystanie nici niewchłanialnych.
Kiedy już brzegi ran zostały maksymalnie zbliżone, a rana zaszyta oczyszcza się powierzchnię skóry wokół rany i zakłada jałowy opatrunek.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Czas i przebieg rekonwalescencji po zabiegu wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm zależą od powierzchni i głębokości nacięcia wykonanego celem ewakuowania patologicznych tkanek. Istotne są również indywidualne cechy skóry pacjenta jak unaczynienie, zdolności komórek do podziałów, regeneracji i zasklepiania brzegów ran. Niektóre choroby organizmu, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia lub niewłaściwa dieta mogą przedłużać czas rekonwalescencji. Natomiast odpowiednia pielęgnacja rany, przeciwdziałanie dostawaniu się zanieczyszczeń w jej okolicę, unikanie niepotrzebnych naprężeń i rozciągania tkanek w okolicach szwów sprzyja sprawnemu przebiegowi procesów naprawczych i pozwala ograniczyć czas potrzebny na regenerację skóry.

Efekty po zabiegu

Po zabiegu wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm osiąga się natychmiastowy efekt w postaci ewakuacji patologicznego tworu z powłok ciała. Z jednej strony daje to pożądany przez pacjenta efekt kosmetyczny, zwłaszcza w przypadku guzów umiejscowionych pod skórą , ale widocznych na jej powierzchni poprzez np. zmianę zabarwienia, albo uwypuklanie epidermy. Dzięki wycięciu małej zmiany podskórnej osiąga się niemal natychmiastowy efekt poprawy wyglądu ciała. Z drugiej strony uzyskany po zabiegu preparat odsyła się do badania histopatologicznego co daje odpowiedź na pytanie jakie było źródło wyjścia patologii, czyli skąd wzięły się nieprawidłowe tkanki. Może to mieć znaczenie i sugerować najwłaściwsze postępowanie w przypadku mnogich guzów podskórnych, w przypadku nawrotu wyciętej małej zmiany podskórnej, albo pozwolić uspokoić pacjenta, iż nie musi obawiać się raka, jeśli w badanych tkankach nie uda się znaleźć komórek nowotworowych.

Zalecenia po zabiegu

Chociaż wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm nie wiąże się z dużym zagrożeniem dla stanu zdrowia i wkrótce po zabiegu pacjent może wrócić do domu ważne, aby odpowiednio dbać i pielęgnować ranę, co pozwoli uniknąć powikłań. Zalecenia po zabiegu wycięcia małej zmiany skórnej ograniczają się głównie do oczyszczania powierzchni skóry oraz zmian opatrunków na czyste zgodnie z zaleceniami chirurga. Należy unikać zanieczyszczeń, niepotrzebnego moczenia rany, a także drażnienia skóry w tej okolicy. Jeśli wycięto małą zmianę podskórną z obszaru o dużym narażeniu na urazy (jak przedramiona, okolice dołu pachowego, łokciowego lub podkolanowego, pachwiny, dłonie) zaleca się ograniczenie ruchomości przynajmniej danej części ciała do czasu zasklepienia brzegów ran.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Czas utrzymywania się efektów zabiegu wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm w dużej mierze zależy od przyczyn powstania patologii. W przypadku wywiadu wskazującego na skłonność do tworzenia się patologicznych guzków przy powierzchni ciała, zwłaszcza w chorobach genetycznych takich jak chociażby neurofibromatoza- efekty mogą być nietrwałe, a niewłaściwe tkanki prawdopodobnie będą pojawiać się w tej samej lub innej lokalizacji. Gorsze wyniki daje też wycięcie małej zmiany podskórnej pochodzenia nowotworowego. Trwałość efektu miejscowego zależy również od doszczętności procedury, czyli prościej mówiąc- od tego, czy mała zmiana podskórna została wycięta w całości. Zminimalizowanie ryzyka nawrotu choroby uzyskuje się to dzięki usuwaniu wraz z guzkiem kilku milimetrów zdrowych tkanek wokół niego.
W przypadku wycięcia małej zmiany podskórnej, której przyczyną powstania było zadziałanie czynnika miejscowo zmieniającego warunki w tkankach, albo gdy u pacjenta nie obserwuje się innych zmian o podobnym charakterze, efekty częściej są trwałe.

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Celem uniknięcia powikłań związanych z wycięciem małej zmiany podskórnej do 1,5 cm pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Mogą one dotyczyć na przykład odstawienia niektórych leków m.in. z grupy preparatów obniżających krzepliwość. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko krwawienia w trakcie i po zabiegu. Należy również poinformować chirurga o wszelkich niepokojących objawach. Znaczenie może mieć na przykład wystąpienie wysokiej gorączki przed lub po zabiegu. Podobnie należy zwrócić uwagę czy nie pojawiają się zawroty głowy, uczucie słabości, nadmiernie silny ból, albo uogólniona reakcja zapalna.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm


Najważniejsze dla uniknięcia powikłań po wycięciu małej zmiany podskórnej do 1,5 cm jest stosowanie się pacjenta do zaleceń osoby wykonującej zabieg, a w przypadku pojawienia się wszelkich niepokojących objawów wczesna kontrola i pokazanie rany lekarzowi. Należy prawidłowo pielęgnować okolicę po wycięciu małej zmiany podskórnej. Istotne jest również utrzymywanie właściwej higieny całego ciała. Odpowiednia dieta, odpoczynek i unikanie niepotrzebnego poruszania okolicą po usunięciu guza lub naprężania i rozciągania skóry może nie tylko skrócić czas gojenia rany, ale i pomóc ograniczyć rozmiar blizny, a także poprawić jej wygląd po zakończeniu procesu gojenia.

Możliwe powikłania po zabiegu

Możliwe powikłania po wycięciu małej zmiany podskórnej do 1,5 cm dotyczą przede wszystkim patologii miejscowych, jak krwawienie z loży po wycięciu guza, rozejście się brzegów rany, zakażenia (czasem z wytworzeniem ropnia podskórnego lub przetoki), zaburzenia podziałów komórek i nadmierne bliznowacenie z wytworzeniem keloidu. Do powikłań ogólnoustrojowych dochodzi rzadko i dotyczy to głównie przypadków niewłaściwego zakwalifikowania pacjentów do zabiegu, pozostawienia części chorych komórek lub fragmentów tkanek w ciele, uszkodzenia naczyń krwionośnych podczas nacinania skóry, albo wystąpienia niepożądanej reakcji na leki znieczulające (w przypadku osób uczulonych)

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Zabiegi dodatkowe po wycięciu małej zmiany podskórnej zazwyczaj nie są konieczne. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy w badaniu histopatologicznym rozpoznano zmianę nowotworową o złośliwym charakterze. W takim wypadku pacjent wymaga leczenia onkologicznego. Na szczęście większość wycinanych małych zmian podskórnych utworzonych jest przez tkanki bez cech złośliwienia. Polecane zabiegi dodatkowe służą przede wszystkim poprawie wyglądu i estetyki blizny. Dla poprawy wyglądu skóry można stosować kremy i maści z substancjami zmiękczającymi naskórek i niwelującymi widoczność szramy. W przypadku dużych znamion lub z przebarwieniami można skorzystać z usług ich laserowego usuwania. W razie patologicznego przerastania tkanek z tworzeniem keloidu konieczne mogą być iniekcje glikokortykosteroidów w okolicę narośli, co może pomóc ograniczyć niewłaściwe podziały komórek.

Autor: Lek. Anna Kołodziejska

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm

Cena

od 200 zł

Czas trwania

ok. 30 min

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

7-10 dni

Efekty

natychmiastowe

Trwałość leczenia

w zależności od etiologii zmiany

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wycięcie małej zmiany podskórnej do 1,5 cm w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

W przypadkach w których istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia zabiegu wycięcia małej zmiany podskórnej do 1,5 cm procedura jest wykonywana w ramach umowy z NFZ.
Bydgoszczod 800 złRaty od 140 złWięcej
Częstochowaod 400 złWięcej
Krakówod 350 złWięcej
Łódźod 200 złWięcej
Olsztynod 200 złWięcej
Poznańod 350 złWięcej
Warszawaod 300 złWięcej