Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign
Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign
Cena od 3000 zł Zapytaj o raty
Invisalign® to metoda leczenia różnych, prostych i złożonych wad zgryzu wymagających prostowania zębów. Metoda ta charakteryzuje się tym iż stosowane nakładki są prawie niewidoczne. Rezultatem terapii jest nowy, piękniejszy uśmiech.
- Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign- charakterystyka
- Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign- korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign - charakterystyka
Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® to alternatywa dla aparatów stałych. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. Co więcej, nie wymaga to prawie żadnych poświęceń w codziennym życiu. Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign prostują zęby za pomocą kompletu przezroczystych, wymiennych alignerów, które są wykonywane na zamówienie, dostosowany indywidualnie do pacjenta. Każdy aligner jest wymieniany co dwa tygodnie, tak aby zęby pacjenta stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce – dzień po dniu i milimetr po milimetrze.
W obecnych czasach postęp dokonuje się niezwykle szybko, zwłaszcza w medycynie. Przez lata najlepszym rozwiązaniem w leczeniu wielu wad zgryzu były aparaty stałe, składające się z metalowych łuków i zamków przyklejanych bezpośrednio na zęby, co może łączyć się z pewnymi niedogodnościami.
Tak było do dzisiaj. Jak wygląda leczenie jutra? Prawie całkowicie niewidoczne alignery, czyli szyny nakładane na zęby pozwalają normalnie, bez skrępowania funkcjonować tak, że większość osób nawet nie zauważy, że stosujemy aparat ortodontyczny. Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® nosi się je ciągle, zdejmując jedynie na czas jedzenia. Na tym polega właśnie piękno aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® - dopasowują się do Twojego życia.
Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign - korzyści
Estetyka, estetyka i jeszcze raz estetyka! Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® są prawie zupełnie przezroczyste więc mało kto zauważy, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego. Ponad to są niezwykle skuteczne, pierwsze efekty są już zauważalne przy regularnym noszeniu po pierwszych szynach. Średnia dokładność ruchu zęba z aparatu nakładkowego (alignery) - Invisalign® wynosi nawet 41%. Jest to bardzo dobry wynik, a system wciąż jest ulepszany. Alignery są też bardzo wygodne w noszeniu. Jest tak, ponieważ są one dostosowane do właściciela w najdrobniejszych szczegółach. Produkowane są na podstawie wycisków zębów pobranych przez lekarza. Dodatkowo nie zawierają żadnych metalowych elementów jak zamki i łuki, które mogłyby drażnić jamę ustną czy dziąsła. Co ciekawe, jest to aparat, który można zdejmować. Do jedzenia, picia ale też ułatwia to szczotkowanie i nitkowanie nicią dentystyczną, co znacznie poprawia utrzymanie higieny. W przypadku aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® możemy się zapoznać z całym planem leczenia i zmianami jakie następują z każdą szyną oraz jak będzie wyglądać nasz uśmiech po leczeniu. Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® nie dają żadnych odczynów alergicznych. Ponad to można w nich wykonywać badanie rezonansem magnetycznym co nie jest możliwe w przypadku konwencjonalnych aparatów stałych. Przy wyborze metody aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® na początku leczenia płacimy za jego całość, więc nie zaskoczą nas potem dodatkowe koszty. W opłacie jest cena planowania leczenia, wycisków, wysyłki za granicę, wszystkich alignerów i wszystkich wizyt. W przypadku metody full i teen do tej ceny dochodzi również możliwość zmiany planu leczenia w trakcie oraz późniejsze doleczenie wady.
Wskazania do wykonania zabiegu
W tej metodzie leczenia można leczyć już ok 70% różnych rodzajów wad takich jak najprostsze stłoczenia czy szpary między zębami, ale też zgryz otwarty, głęboki krzyżowy czy przodo- lub tyłozgryz. Jednak każdy pacjent jest inny. Wady się łączą i komplikują. Tylko wykwalifikowany lekarz może określić czy leczenie tą metodą odpowiada Twoim potrzebom. Plany leczenia wykonywane przez specjalistów Invisalign® ułatwiają również planowanie bardziej rozległych zabiegów na uzębieniu. Wirtualnie można usuwać zęby czy dodawać implanty.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przeciwwskazaniem do leczenia aparatami nakładkowymi (alignery) - Invisalign® są wady anatomiczne, których jedyną możliwością leczenia jest leczenie chirurgiczne. Można jednak przygotować zęby do takiego zabiegu. Dzięki wcześniejszej symulacji ClinCheck® i leczeniu Invisalign® można ustawić zęby prawidłowo i po operacji na koniec leczenia są na właściwych pozycjach! Dodatkowo niewskazana z przyczyn anatomicznych jest ekstruzja (wysuwanie z dziąsła) zębów siecznych powyżej 3,5 mm a przedtrzonowych i trzonowych powyżej 1 mm. Intruzja (wsuwanie zęba do dziąsła) niewskazana jest powyżej 3 mm zębów siecznych i powyżej milimetra w zębach przedtrzonowych i trzonowych. To samo się odnosi do przemieszczania korzenia zęba, którego ruch powyżej 6 mm może doprowadzić do obumarcia miazgi (która składa się z naczyń i nerwów w zębie) i resorpcji korzenia. Wszystko zależy jednak od Lekarza Invisalign®, który sam określi na wizycie wstępnej jakie są przeciwwskazania w danym przypadku.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Przed zabiegiem
Leczenie za pomocą Aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® należy zacząć od umówienia się ze specjalistą ortodontą posiadającym certyfikat leczenia tą metodą, który ułoży plan postępowania. Plan ustala się indywidualnie, omawiając z pacjentem różne możliwości lecznicze. Pacjent powinien być poinstruowany na temat dbania o higienę jamy ustnej w tym prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie nicią dentystyczną przestrzeni międzyzębowch. Konieczne jest usunięcie kamienia nad i poddziąsłowego poprzez skaling z wygładzeniem korzeni. Bardzo ważne jest wyleczenie ostrych chorób przyzębia przed leczeniem ortodontycznym. Na tym etapie wszystkie zęby powinny być przeleczone zachowawczo i endodontycznie. Dzięki temu ewentualne zapalenia okołowierzchołkowe są wygojone i nic nie zaburza ruchów zębów. W przypadku braków międzyzębowych planuje się ich uzupełnienia poprzez implanty lub odpowiednie mosty, co można uwzględnić w ClinCheck® (indywidualny plan leczenia alignerów Invisalign)
Rodzaj znieczulenia
Do leczenia wad zgryzu metodą za pomocą aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® nie jest potrzebne znieczulenie, ponieważ jest ono całkowicie bezbolesne! Pacjenci zgłaszają dyskomfort przy pobieraniu wycisków i w pierwszym dniu noszenia nowych szyn, kiedy siły działające na zęby są największe ale to uczucie szybko mija. Ważne jest ciągłe noszenie szyn minimalnie 22 godziny na dobę co zapewnia prawidłowe ruchy zębów.
Jak przebiega zabieg?
Leczenie zaczyna się od wybrania swojego lekarza, który stosuje metodę Invisalign®. Kolejnym krokiem jest wypełnienie z lekarzem szczegółowego kwestionariusza, który określa rodzaj wady, restrykcje w leczeniu i wybór metody. Są cztery opcje leczenia aparatami nakładkowymi (alignery) - Invisalign® , uzależnione od wady zgryzu. Najprostsza Invisalign® i7 obejmująca leczenie niewielkich stłoczeń i szpar, bardziej korekty estetycznej poprzez maksymalnie 7 szyn jest też opcją najtańszą. Bardziej rozszerzonym leczeniem jest opcja Invisalign® lite w której mamy więcej możliwości korekty uśmiechu i więcej szyn bo do 14. Najszerszą wersją, którą możemy wyleczyć większość wad zgryzu jest Invisalign® full, gdzie liczba szyn jest uzależniona od planu leczenia, a w każdym momencie można przerwać leczenie, pobrać nowe wyciski i zmienić plan od tego momentu. W tej opcji możliwa jest korekta po leczeniu alignerami aparatem stałym w przypadku gdy pacjent jest nie zadowolony z efektów uzyskanych względem wcześniejszego planu leczenia. Dla młodszych pacjentów przeznaczony jest aparaty nakładkowy (alignery) - Invisalign® teen, który jest młodzieżową wersją opcji full z tym, że jeżeli w ciągu 5 lat od wyleczenia wada powróci to w cenie jest ponowne leczenie alignerami.
Sprawdź korzyści aparatu nakładkowe (alignery) - Invisalign
Źródło: InvisalignEurope
Po wybraniu metody leczenia wykonuje się zdjęcia pacjenta zewnątrz- (en face z uśmiechem i bez oraz profilu) i wewątrzustne (powierzchni żujących, policzkowych i wargowych zębów). Następnie jest najważniejszy krok a mianowicie wyciski obu łuków zębowych. Ten etap jest niezwykle istotny, ponieważ od niego zależy cały dalszy plan leczenia oraz dokładność wykonania szyn tak aby były dopasowane indywidualnie do pacjenta. Dlatego też wykonuje się je masami poliwinylosiloksalowymi (PVS), które charakteryzują się wiernością wycisków do modelu i niezwykle małym skurczem, który mógłby zaburzyć rzeczywisty wygląd zębów. Tak wykonane wyciski wysyłane są kurierem do Amsterdamu w Holandii, gdzie grupa wybitnych techników skanuje je i na ich podstawie powstaje wirtualny obraz zębów. Zarysowują oni wstępny plan leczenia oraz liczbę potrzebnych szyn do leczenia i wysyłają do lekarza. Lekarz po zapoznaniu się z materiałami sprawdza i ewentualnie koryguje plan. Aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® przesuwają zęby, wywierając na nie kontrolowany nacisk. W odróżnieniu od tradycyjnych zamków, każdy łuk Invisalign® wywiera kontrolowany nacisk nie tylko w odpowiednich miejscach, ale również odpowiednio długo. Zgodnie z założeniami leczenia Invisalign tylko niektóre zęby są przemieszczane w każdym etapie. W tej metodzie na zęby wywierany jest nacisk o odpowiedniej sile, co powoduje ich przemieszczenie do pozycji określonej przez lekarza. Po zatwierdzeniu planu leczenia aparaty nakładkowe (alignery) - Invisalign® są produkowane i wysyłane do gabinetu, gdzie oczekują na pacjenta. W gabinecie lekarz umieszcza na zębach attachmenty z materiału kompozytowego, które nie tylko poprawiają pozycje szyny na zębach, zapobiegając jej zsuwaniu ale też utrzymuje prawidłową pozycję zęba w czasie jego ruchu. Attachmenty są na zębach na czas trwania całego leczenia ale dzięki zastosowaniu materiału kompozytowego są one w kolorze zęba więc prawie całkowicie niewidoczne.
Pierwsze szyny zakłada lekarz aby sprawdzić czy prawidłowo wchodzą na zęby oraz czy pokrywają całą zakładaną powierzchnię. Bardzo ważne jest aby taka szyna nigdzie nie uciskała dziąseł czy brodawek międzyzębowych. Od tego momentu kontrolę nad swoim leczeniem przejmuje pacjent, który musi nosić szyny według zaleceń lekarza, minimalnie 22 godziny na dobę, zdejmując je jedynie do jedzenia czy napojów, które mogłyby zabarwić szyny i zmieniając je co dziesięć do czternastu dni. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co dwa miesiące. Lekarz wówczas sprawdza jak postępuje leczenie względem wcześniejszego planu oraz czy szyny były noszone prawidłowo i czy dalej pasują. W czasie każdej wizyty, przy wyborze metody full, możliwe jest ponowne pobranie wycisków i zmiana planu leczenia, jeżeli nie postępuje ono według oczekiwań.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Czas trwania całego leczenia za pomocą aparatów nakładkowych (alignery) - Invisalign® zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, ale jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami. Zwykle leczenie trwa od 9 do 18 miesięcy. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w trakcie konsultacji u Lekarza Invisalign®.
Efekty po zabiegu
Są cztery opcje leczenia aparatami nakładkowymi (alignery) - Invisalign®, uzależnione od wady zgryzu. Najprostsza Invisalign® i7 obejmująca leczenie niewielkich stłoczeń i szpar, bardziej korekty estetycznej poprzez maksymalnie 7 szyn jest też opcją najtańszą. Bardziej rozszerzonym leczeniem jest opcja Invisalign® lite w której mamy więcej możliwości korekty uśmiechu i więcej szyn bo do 14. Najszerszą opcją, którą możemy wyleczyć większość wad zgryzu jest Invisalign® full, gdzie liczba szyn jest uzależniona od planu leczenia, w każdym momencie można przerwać leczenie, pobrać nowe wyciski i zmienić plan od tego momentu. W tej opcji możliwa jest korekta po leczeniu alignerami aparatem stałym w przypadku gdy pacjent jest nie zadowolony z efektów. Dla młodszych pacjentów przeznaczony jest aparat nakładkowy (alignery) - Invisalign® teen, który jest młodzieżową wersją opcji full z tym, że jeżeli w ciągu 5 lat od wyleczenia wada powróci to w cenie jest ponowne leczenie alignerami.
Zawsze wynikiem terapii jest nowy, piękniejszy uśmiech.
Zobacz film prezentujący efekty leczenia za pomocą aparatu nakładkowego (alignery) - Invisalign.
Źródło: InvisalignEurope
Zalecenia po zabiegu
Niezwykle ważne jest utrzymanie efektów po leczeniu aparatem nakładkowym (alignery) - Invisalign® . Z przeprowadzonych badań wynika, że przy braku działań retencyjnych nawet całkowicie wyrównane zęby mogą stopniowo powrócić do swej początkowej pozycji. Problem ten bardzo często występuje we wszystkich terapiach ortodontycznych, ale można go bardzo łatwo rozwiązać. W tym celu stosuje się retainery. Od lekarza zależy jaką metodę zastosuje. Może to być retainer w formie cienkiego drutu przyklejonego za zębami przednimi, aparat retencyjny noszony w nocy lub też dedykowane nakładki Vivera® retainers, tworzone jak alignery Invisalign® po pobraniu wycisków. Jednorazowo otrzymuje się trzy takie retainery vivera®. Zarówno aparat retencyjny jak i Vivera® retainers stosuje się jedynie w nocy do końca życia, co pozwala utrzymać efekt prostych, zdrowych zębów.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Przy stosowaniu prawidłowej retencji, zgodnie z zaleceniami lekarza efekt leczenia aparatem nakładkowym (alignery) - Invisalign® utrzymuje się na zębach aż do ich wypadnięcia lub na całe życie.
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Powikłań można uniknąć poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza. Alignery należy nosić jak najdłużej, najlepiej zdejmując je jedynie do jedzenia, picia i czyszczenia oraz do mycia zębów. Według najnowszych badań w celu przyspieszenia leczenia dozwolone jest spożywanie jednego posiłku dziennie w alignerach. W czasie jedzenia na zęby działają największe siły i to wtedy ich ruch jest najbardziej efektywny. Można również w nich pić ale jedynie napoje, które nie przebarwią nakładek, gdyż wtedy traci się efekt przejrzystości. Ponad to po leczeniu należy nosić w nocy retainery aby zęby nie wróciły do swojej początkowej pozycji.
Możliwe powikłania po zabiegu
Jak po każdym leczeniu ortodontycznym tak i po leczeniu aparatem nakładkowym (alignery) - Invisalign® możliwe są powikłania, związane z szeregiem różnych czynników, które się pojawiają nawet mimo, doskonałego postępowania lekarza. Jednym ze skutków ubocznych leczenia może być resorpcja korzeni zębów. Innym powikłaniem może być martwica zębów. Dzięki stosowaniu tej metody leczenia omija się problem odwapnień w okolicach zamków stosowanych w leczeniu aparatami stałymi, ponieważ stosowanie nakładek znacznie ułatwia oczyszczanie powierzchni zęba.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Po leczeniu aparatem nakładkowym (alignery) - Invisalign® można wybielić zęby co wzmocni efekt zdrowego, pięknego uśmiechu np. zabieg Wybielanie zębów lampą. Należy również pamiętać o regularnym oczyszczaniu zębów z osadów i kamienia nazębnego.
Autor: Lek. Dent. Maciej Jabłoński
Bibliografia:
1. Kravitz N. D., Kusonoto B., BeGole E., Obrez A., Agran B., How well does Invisalign work? A prospective clinical study evaluating the efficacy of tooth movement with Invisalign, Elsevier inc 2009, American Association of Orthodontists
2. Boyd R. L, Waskalic V., Three-dimensional diagnosis and orthodontic treatment of complex malocclusions with the invisalign appliance, Seminars in Orthodontics 2001 vol. 7, s. 274-293
3. Boyd R. L., Miller R. J., Vlaskalic V., The Invisalign System in Adult Orthodontics:Mild Crowding and Space Closure Cases, JCO, inc. 2000 vol XXXIV nr 4, s. 203-212
4. Wong Benson H., Invisalign A to Z, American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics, May 2002 vol 121, s. 540-541
5. Materiały ze strony www.invisalign.pl
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących wykonanie aparatu nakładkowego (alignery) - Invisalign®.
Cena
od 3000 zł
Czas trwania
do godziny
Znieczulenie
nie stosuje się
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
-
Efekty
w zależności od wady zgryzu
Trwałość leczenia
na całe życie
Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk
40-533 Katowice
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
1 zł
IMPLANT-ART
02-670 Warszawa
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 3000 zł do 20000 zł
Dentim Clinic Centrum Implantologii i Ortodoncji
85-094 Bydgoszcz
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 8500 zł
CENTRUM STOMATOLOGICZNE PERFEKT MED
00-055 Warszawa
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 12000 zł do 19000 zł
Sonomed Stomatologia
70-361 Szczecin
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 12000 zł do 18000 zł
Dentaria Wszechstronna Stomatologia
42-200 Częstochowa
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 13500 zł do 14500 zł
Dentalove Clinic
03-565 Warszawa
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
od 18000 zł do 20 zł
Specjalistyczny Zakład Stomatologii Zachowawczej
44-100 Gliwice
Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign:
7800 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Aparaty ortodontyczne nakładkowe (alignery) - Invisalign w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Alignery Invisalign® należą do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej więc nie są refundowane przez NFZ.Bydgoszcz | od 8500 zł | Raty od 210 zł | Więcej |
Częstochowa | od 13500 zł | Raty od 333 zł | Więcej |
Szczecin | od 12000 zł | Raty od 296 zł | Więcej |
Warszawa | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |