Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybielanie zębów lampą

Cena od 1500 zł Zapytaj o raty

Utrzymanie białych zębów jest trudne – są one podatne na odbarwienia, szczególnie jeśli pijemy czerwone wino, palimy tytoń czy pijemy kawę.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Ocena

4.84
329

Cena

od 1500 zł

Czas trwania

ok.90 minut

Znieczulenie

niewymagane

Hospitalizacja

niewymagane

Czas regeneracji

2 tygodnie

Efekty

po 2 tygodniach

Trwałość leczenia

ok. 2 lata

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów ocenianych podczas kontaktów z innymi ludźmi. Idealnie białe zęby to najlepsza wizytówka. Jednakże „hollywoodzka” biel właściwie nie występuje w naturze. Jest to efekt poprawy uśmiechu za pomocą licówek bądź koron-jako popularny zabieg stosowany przez aktorów.

Wybielanie zębów lampą- charakterystyka

Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Naturalny kolor zębów zależy od stopnia mineralizacji zębiny i waha się od barwy żółtobrunatnej do szaroniebieskiej-kolor zębów jest zawsze cechą indywidualną. Na nasze uzębienie wpływa dodatkowo wiele czynników powodujących przebarwienia. Przyczyny przebarwień są różne, może to być kawa, herbata czy czerwone wino, a także palenie papierosów. Nie każdy wie, że popularne preparaty do płukania ust zawierające chlorheksydynę mogą przy dłuższym stosowaniu pozostawiać ślad na zębach.

Ponadto zmiany barwy następują wraz z wiekiem. Zęby ścierają się i odsłaniają ciemniejszą zębinę. Stale rozwijająca się stomatologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując różne sposoby wybielania zębów. Zęby możemy wybielać w domu stosując pasty, paski, gotowe nakładki kształtowane przez zagryzanie, nakładki projektowane indywidualnie na podstawie wycisku zębów i żele o bezpiecznym stężeniu nadtlenku wodoru (5-15%).Trzeba pamiętać żeby preparaty wybielające do samodzielnego stosowania kupować w sprawdzonych źródłach!

Wybielanie w gabinecie tzw. „in-office technique” jest najbardziej bezpieczne i skuteczne. Preparaty do wybielania w gabinecie zawierają wyższe stężenie nadtlenku wodoru ”perhydrolu” bo ok. 38%.np Opalescence Xtra Boost. Preparaty te są przygotowywane najczęściej w postaci żelu w dwóch strzykawkach, które miesza się przed aplikacją lub w postaci samomieszającej strzykawki. W celu przyspieszenia i wzmocnienia efektu stosowane są różnego rodzaju akceleratory w postaci źródeł światła jak np. lasery półprzewodnikowe, halogenowe ,LED lub plazmowe. Najbardziej popularnymi ostatnio lampami do wybielania zębów jest lampa Beyond i Sapphire. Obie Lampy emitują zimne, niebieskie światło o długości fali pomiędzy 480 a 520 nanometrów. Filtrują promieniowanie czerwone i podczerwone, co znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania tkanek zęba. W lampie Sapphire dodatkowo zastosowano kryształ do rozpraszania wiązki światła, co gwarantuje równomierne wybielenie wszystkich zębów.

Wybielanie zębów lampą- korzyści

Efekt wybielania zębów lampą wskutek stosowania preparatów o wysokim stężeniu, zwłaszcza z zastosowaniem dodatkowych źródeł energii, jest uzyskiwany szybciej i przy mniejszej liczbie aplikacji. Daje on znacznie większą kontrolę lekarzowi, który może ustrzec pacjenta przed niektórymi powikłaniami. tak więc wybielanie zębów lampą jest nieporównywalnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż znane metody domowe. Niekwestionowaną zaletą wybielania zębów lampą jest to, że wystarczy tylko jedna sesja wybielania zębów lampą, a efekt utrzymuje się nawet powyżej dwóch lat. Metody domowe wymagają długiego stosowania i często bez satysfakcjonującego efektu.

Wskazania do wykonania zabiegu

Najważniejszym wskazaniem do wykonania zabiegu wybielania zębów lampą jest przede wszystkim niezadowolenie z koloru swoich zębów i chęć zmiany. Idealnymi kandydatami są osoby, które planują ważne uroczystości (wesele, spotkanie, bankiet) albo takie, które przywiązują dużą uwagę do wyglądu .Często chodzi po prostu o poprawę samopoczucia, samooceny co za pomocą wybielania można osiągnąć w bardzo szybki sposób.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabiegu wybielania zębów nie wykonujemy u:

 • osób w młodym wieku(poniżej 16 roku życia)
 • nałogowych palaczy papierosów
 • w przypadku alergii na składnik preparatu
 • u kobiet w ciąży (ze względu na stan dziąseł)
 • przy obnażeniu szyjek i korzeni zębów
 • przy nadwrażliwości
 • gdy występują choroby dziąseł i przyzębia
 • w przypadku starć i pęknięć szkliwa
 • gdy występuje rozległa próchnica
 • przy dużej liczbie wypełnień w zębach przednich
 • u osób leczonych ortodontycznie aparatem stałym: nie wcześniej niż 4-6 tygodni po jego zdjęciu
 • w zębach martwych: słabiej ulegają zabiegowi wybielania i wymagają często wybielania również od wewnątrz

Przed zabiegiem

Aby uzyskać najbardziej pożądany efekt wybielania zębów lampą zaleca się przed zabiegiem wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym najlepiej 2 tygodnie przed wybielaniem (nie na tej samej wizycie, ponieważ po czyszczeniu może nastąpić krwawienie z dziąseł co uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu).

Oczyszczanie zębów składa się z 3 etapów:

 1. Usunięcie kamienia za pomocą końcówki ultradźwiękowej.
 2. Piaskowanie-drobny piasek: tlenek glinu o wielkości 50 µm w strumieniu wody pod ciśnieniem doskonale usuwa zewnętrzne przebarwienia ,czyniąc powierzchnię zębów bardziej podatną na wybielanie.
 3. Polerowanie zębów za pomocą szczotki i specjalnej pasty. Warto pamiętać, że jeśli mamy niewielkie wypełnienia na zębach przednich nie należy ich wymieniać przed wybielaniem.

Dopiero po wybielaniu i stabilizacji koloru (co trwa ok. 2 tygodnie) można wymienić wypełnienia , aby były w pełni estetyczne i dobrane kolorystycznie.

Rodzaj znieczulenia

Podczas wybielania zębów lampą nie stosujemy żadnego znieczulenia. Cały zabieg trwa ok. 1h, natomiast może zostać przerwany wcześniej w przypadku wystąpienia bardzo silnej nadwrażliwości krótko po nałożeniu preparatu i działaniu lampy.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg wybielania zębów lampą poprzedza szczegółowa rozmowa z pacjentem dotycząca wskazań i przeciwwskazań do wybielania. Również o możliwościach uzyskania efektu przez pacjenta. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Pacjent powinien podpisać zgodę na wybielanie.

Lekarz przed zabiegiem wybielania zębów lampą ocenia kolor zębów, wykonuje zdjęcie profesjonalnym aparatem fotograficznym w porównaniu z kolorem wybranym z kolornika (uniwersalny kolornik Vita). Następnym etapem jest założenie rozwieraka, którego zadaniem jest odsunąć tkanki miękkie od zębów a także język. Na wargi może zostać nałożona wazelina kosmetyczna w celu izolacji od preparatu wybielającego.

Kolejnym krokiem jest izolacja dziąseł tak, aby uniknąć ich kontaktu z preparatem. W tym celu na dziąsła zostaje nałożona specjalna warstwa żywicy ochronnej Opal Dam (to ochronna żywica światłoutwardzalna, odbijająca światło i przylegająca biernie do zęba. Jej metakrylanowa baza stwarza wystarczającą barierę ochronną, a jednocześnie daje się łatwo usuwać po zabiegu z przestrzeni międzyzębowych i podcieni - jest to tzw. płynny koferdam, którego warstwę ok. 0,5mm umieszczamy wzdłuż przebiegu dziąsła a także w brodawkach międzyzębowych.

Następnie naświetlamy lampą do polimeryzacji wypełnień. Tak odizolowane dziąsła nie ulegną poparzeniu środkiem wybielającym. Po tym pacjent dostaje okulary ochronne, a lekarz dentysta przystępuje do nakładania wcześniej przygotowanego żelu wybielającego. Żel nie jest nakładany na całe łuki zębowe, jedynie do zębów przedtrzonowych prawej i lewej strony w szczęce i żuchwie od strony policzkowej.

Wybielanie zębów położonych dalej w łuku zębowym jest niemożliwe ze względu na utrudnioną kontrolę nałożonego żelu. Po aplikacji preparatu lekarz włącza lampę na 15 minut, po czym zmywa żel i powtarza aplikację. W sumie nakładamy preparat 3 razy na 15 minut, kontrolując w międzyczasie stan otaczających tkanek.

Po zakończeniu procesu wybielania lekarz usuwa żel za pomocą wody i ssaka, ściąga również płynny koferdam z dziąseł. Następnie wykonuje zdjęcie zębów po wybielaniu lampą - stanowi ono dokumentację medyczną, a także może pozwolić zobrazować pacjentowi stan zębów przed i po wybielaniu. Po zabiegu pacjent może odczuwać bardzo silną nadwrażliwość. Lekarz może nałożyć żel lub lakier fluorkowy lub pastę mineralizująca np. GC Tooth Mousse. Zaleca się pacjentom zaopatrzyć w preparaty znoszące nadwrażliwość, a także w leki przeciwbólowe np. Ketonal (silny lek przeciwbólowy na receptę). Trzeba również pamiętać, że częstym zjawiskiem jest dalsze rozjaśnianie zębów w ciągu pierwszej doby po wybielaniu.

Efekty po zabiegu

Efekt wybielania zębów lampą może utrzymywać się od 1-3 lat. Po tym czasie następuje regres i kolor wraca do stanu wyjściowego. Trzeba pamiętać, że efekt wybielania jest trudny do przewidzenia u konkretnego pacjenta i zależy od budowy szkliwa i rodzaju przebarwienia. Stwierdzono, że u 10% populacji szkliwo w ogóle nie poddaje się wybielaniu. Ponadto ustalono doświadczalnie, że w większości przypadków proces wybielania trwa nadal przez okres 12-24 godzin od zabiegu, a więc może dochodzić do dalszego rozjaśniania zębów w ciągu pierwszej doby po wybielaniu. Zęby mogą się wybielić o 5-14 odcieni w 16-stopniowej skali VITA.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu wybielania zębów lampą, zęby są odwodnione i porowate ze względu na ubytki substancji mineralnych - więc chłoną jak gąbka wszystkie barwniki zawarte w pożywieniu. Tak więc przez 2 tygodnie po wybielaniu obowiązuje biała dieta, czyli spożywanie produktów neutralnych: twaróg, białe mięso, mleko, jogurty, ser żółty itp.

Unikanie kawy, herbaty, wina a także napojów zbyt zimnych i zbyt gorących a także kwaśnych - picie np. coca coli może znacznie osłabić powierzchnię wybielonych zębów. Pacjent musi również zrezygnować z palenia tytoniu - substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym mogą przebarwiać zęby. Powinny być stosowane łagodne, bezbarwne płukanki z fluorem, aby zmniejszyć nadwrażliwość i odbudować mikroubytki szkliwne. Jeśli pacjent nie jest w pełni zadowolony z osiągniętego efektu można powtórzyć wybielanie w gabinecie po 2 tygodniach jeśli nie ma nadwrażliwości lub po miesiącu jeśli ona występuje.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Efekty utrzymują się od 2-3 lat w zależności od diety i podtrzymywania efektów wybielania. Profesjonalne oczyszczanie zębów u dentysty a także stosowanie past wybielających, które spowalniają powrót do koloru wyjściowego wydłuża czas posiadania śnieżnobiałego uśmiechu.

Możliwe powikłania po zabiegu

Najważniejszymi i najczęściej stwierdzanymi efektami ubocznymi wybielania zębów lampą jest nadwrażliwość zębiny i podrażnienie dziąseł. Z przeprowadzonych badań wynika ,że nadwrażliwość zębiny dotyka ok. 15-65% pacjentów poddanych wybielaniu zębów żywych. Jednocześnie te same badania informują, że to powikłanie ma charakter przejściowy i nadwrażliwość zębów u większości badanych osób ustępuje po 2-4 dniach od zakończenia procedury. Podrażnienia dziąseł są dość częstymi, ale łagodnymi i szybko ustępującymi objawami ubocznymi. W przypadku środków dostępnych w aptece stwierdzono częstsze występowanie podrażnień dziąseł po zastosowaniu żelu w standardowych nakładkach niż z paskami wybielającymi.

Po wybielaniu zębów w gabinecie gdzie płynny koferdam stanowi optymalną ochronę dziąseł, podrażnienie występuje rzadko. Jeśli jednak wystąpi ma postać białej nadżerki wokół dziąsła i zwykle znika w ciągu 12 -24h. Kolejnym efektem ubocznym wybielania zębów lampą jest zmiana struktury szkliwa - przede wszystkim zwiększenie porowatości, przez co spadek mikrotwardości tkanek zęba, stąd zaleca się stosować po wybielaniu preparaty bogate w fluor, aby zniwelować powstałe ubytki szkliwne. Ponadto po wybielaniu siła wiązania materiałów kompozytowych jest zaburzona na okres ok.2 tygodni. Dopiero po tym okresie można wymienić wypełnienia w zębach przednich lub założyć aparat.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Po gabinetowym zabiegu wybielania zębów lampą zaleca się stosowanie fluorowych płukanek lub past znoszących nadwrażliwość. W przypadku bardzo silnej nadwrażliwości można zgłosić się na fluoryzację w gabinecie stomatologicznym. Po profesjonalnym wybielaniu nie należy dobielać zębów domowymi sposobami, lub używać produktów silnie wybielających bezpośrednio po zabiegu. Może to osłabić zęby i nieodwracalnie zniszczyć strukturę szkliwa.

Wybielanie zębów lampą w ramach NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów wybielania zębów.

Autor:
Lekarz dentysta Kinga Dmochowska-Lisak

Bibliografia: Kariologia współczesna ,pod redakcją Prof. zw. dr hab. n. med. Danuty Piątkowskiej; Stomatologia zachowawcza ,pod redakcją Zbigniewa Jańczuka

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Wybielanie zębów lampą to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia pacjenta. W związku z tym najczęściej nie jest on pokrywany z NFZ.
Warszawaod 1500 złRaty od 262 złWięcej