Broda - usuwanie zmarszczek botoksem

Broda - usuwanie zmarszczek botoksem

Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie

Cena od 200 zł Zapytaj o raty

Powstawanie dołeczków na podbródku wywołane jest zmniejszającą się z wiekiem ilością kolagenu i podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wzrostem aktywności mięśnia podbródkowego. Toksynę botulinową podaje się w dwóch dawkach, w obie wyniosłości podbródka, blisko kości żuchwy. Dodatkowo, zabieg ten w pewnym stopniu zapobiega, powiększającego się z wiekiem wystawania wargi dolnej.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Broda - usuwanie zmarszczek botoksem

Ocena

4.78
18

Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie - charakterystyka

Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie

 

Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod prowadzących do pozbycia się tego problemu. Powstawanie zmarszczek to jeden z symptomów zachodzącego w organizmie procesu starzenia. Mimo że z reguły kojarzą się one dopiero z wiekiem dojrzałym, mogą się one ujawniać nawet u nastolatków. Ma to związek z licznymi przyczynami powstawania zmarszczek. U młodych przeważają silne działania mięśni mimicznych, w tym mięśnia okrężnego oka, które kurczą się podczas uśmiechu lub mrużenia oczu. Ten proces sprzyja powstawaniu zmarszczek na delikatnej skórze dookoła oczu, czyli tworzeniu się tzw. „kurzych łapek”.

W wieku dojrzałym można wymienić dużo więcej przyczyn powstawania zmarszczek, a wśród nich m. in. :

  • Spadek elastyczności skóry – ma to związek ze zmniejszeniem syntezy włókien kolagenowych, a także zmniejszeniem ich ukrwienia. Dodatkowo wskutek wieloletniej ekspozycji na światło słoneczne, a co za tym idzie promieniowanie UV, dochodzi do zwyrodnienia włókien sprężystych, które zbijają się wraz z włóknami kolagenowymi w bezpostaciową masę.
  • Przesuszenie skóry – brak stosowania kremów nawilżających, a także przyjmowanie zbyt małej ilości płynów na dobę (powinno się ich przyjmować co najmniej 1,5l) sprzyja powstawaniu zmarszczek, zwłaszcza w rejonie, gdzie skóra twarzy jest najcieńsza, czyli pod oczami. W tej okolicy nie znajdują się również gruczoły potowe i łojowe, co także przyczynia się do nadmiernego przesuszenia.
  • Braki w uzębieniu – prowadzą nieuchronnie do zaników kostnych, które przyczyniają się do tworzenia zmarszczek, zwłaszcza w rejonie ust, jako tzw. „usta palacza”
  • Pozycja ciała – garbienie się, czytanie lub praca z pochyloną ku przodowi głową, spanie na wysokich poduszkach przyczynia się przede wszystkim do powstawania zmarszczek na szyi.

Oprócz tego istnieje cała lista czynników, które dodatkowo przyspieszają moment pojawienia się zmarszczek:

  • Uwarunkowania genetyczne – na te niestety wpływu nie mamy. Jeśli zmarszczki pojawiły się dość szybko u naszych mam, ojców, babć czy dziadków jest spora szansa, że i nas dotknie ten problem. W takich sytuacjach, możemy jednak robić wszystko, aby ograniczyć działanie innych, poniższych czynników, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek, a na które mamy wpływ.
  • Promieniowanie UV – promieniowanie słoneczne jest wrogiem skóry. Niszczy ono strukturę kolagenu i przesusza skórę. Jest ono odpowiedzialne za tzw. słoneczne starzenie się skóry, które nie ma związku z endogennym starzeniem się skóry, związanym po prostu z wiekiem.
  • Stres – produkowany przez organizm w warunkach stresowych uwalniany kortyzol uszkadza włókna kolagenowe, prowadząc do jego degradacji.
  • Dym papierosowy – toksyny zawarte w dymie powodują tworzenie wolnych rodników, które uszkadzają praktycznie wszystkie warstwy skóry. Ponadto u kobiet palących stwierdza się niższe poziomy hormonów płciowych – estrogenów, które mają wpływ na elastyczność skóry

W tym opisie, skupimy się na metodzie usuwania zmarszczek na brodzie za pomocą botoksu (toksyny botulinowej). Są to tzw. „zmarszczki manekina” lub „zmarszczki smutku”, czyli fałdy biegnące pionowo w dół od kącików ust. Za ich powstanie odpowiadają przede wszystkim: spadek elastyczności skóry, braki w uzębieniu i grawitacja, która przez lata nieustannie pociąga skórę w dół.

Istnienie zmarszczek nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia czy zdrowia pacjenta. Są one jednak dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, poważnym problemem natury estetycznej. Współczesna 50- czy 60-latka jest aktywna zawodowa, podróżuje, chodzi na różnego typu imprezy i nie chce wstydzić się swojej twarzy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że również panowie przywiązują coraz większą wagę do swojego wyglądu. W czasach kultu młodości, gdzie pesel nie stanowi żadnego ograniczenia, medycyna estetyczna przeżywa prawdziwy rozkwit i ma do zaproponowania naprawdę wiele metod usuwania zmarszczek, a wśród nich ostrzykiwanie toksyną botulinową A, czyli popularnym botoksem.

Toksyna botulinowa A to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Jest silną trucizną, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Doprowadza do porażenia nerwu, który z kolei przestaje być zdolny do wysyłania impulsów do włókien mięśniowych i pobudzania ich aktywności.

Toksyna botulinowa A powszechnie nazywana jest jadem kiełbasianym, ponieważ powstaje w zepsutych produktach mięsnych. Przy jej przyjęciu doustnym, może wywołać bardzo poważne powikłania, mogące doprowadzić nawet do śmierci. Lekarze zauważyli jednak możliwe korzyści z jej kontrolowanego podawania pod postacią wstrzyknięć do różnych mięśni. I tak weszła ona w użycie nie tylko w medycynie estetycznej, ale także np. w neurologii, urologii i okulistyce. Dla celów medycznych jest pozyskiwana z wyizolowanych szczepów bakteryjnych i oczyszczana. Dokładnie także obliczono jakie dawki są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Wśród wskazań do jej stosowania poza medycyną estetyczną, można wymienić leczenie spastyczności, czyli nadmiernego napięcia mięśni w przebiegu chorób neurologicznych, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, przykurcze, kręcz szyi, stany po udarze mózgu i leczenie nietrzymania moczu. Ostrzykiwanie toksyną stosuje się także w przypadkach nadmiernej potliwości różnych okolic ciała, niereagującej na leczenie miejscowe. W okulistyce natomiast wykorzystuje się ją do leczenia zeza. W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie z tego zastosowania okulistycznego, wywodzi się używanie toksyny w medycynie estetycznej. Podczas ostrzykiwania mięśni w okolicy oka, celem leczenia zeza, zauważono, że oprócz zwalczania choroby, dochodzi do wygładzenia zmarszczek.

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi pacjent powinien przedyskutować ze swoim lekarzem wszelkie korzyści i wady usunięcia zmarszczek tą metodą. Pacjent musi być świadomy, że jednorazowe ostrzyknięcie pozostawia efekty na jedynie około pół roku. Dodatkowo niezbędny może okazać się zabieg wypełnienia bruzdy po zmarszczce za pomocą np. kwasu hialuronowego. Tego typu zabiegi medycyny estetycznej nie są w żadnym stopniu refundowane, dlatego też pacjent, który chciałby utrzymać efekt leczenia np. przez kilka lat musi się przygotować na wydatek kilkuset złotych mniej więcej dwa razy w roku.

Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie- korzyści

Jak już wspomniano, zmarszczki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednak ich usunięcie może znacznie poprawić samopoczucie pacjenta, co doprowadza do wzrostu pewności siebie i zaniku ewentualnych kompleksów. Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod prowadzących do pozbycia się tego problemu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że obietnice firm farmaceutycznych o wygładzaniu zmarszczek za pomocą drogich kremów są po prostu niemożliwe do spełnienia. Obecnie nie ma na rynku medycznym żadnej innej metody o tak dobrze udokumentowanym działaniu. Ważny jest również fakt, że toksyna botulinowa jest lekiem bardzo dobrze poznanym, co zapewnia tak niezwykle istotną w medycynie estetycznej przewidywalność jej działania.

Wskazania do wykonania zabiegu

W medycynie estetycznej, toksyna botulinowa A jest wykorzystywana do ostrzykiwania większości mięśni mimicznych. W przypadku „zmarszczek marionetkowych”, zlokalizowanych na brodzie, porażenie wybranych mięśni mimicznych, doprowadza do uniesienia kącików ust i wygładzenia pionowych zmarszczek. Zabieg usuwania zmarszczek botoksem na brodzie jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod prowadzących do pozbycia się tego problemu. może także być wykonywany profilaktycznie u osób, które cechują się silną mimiką twarzy. Są to jednak wskazania wyłącznie estetyczne, nie medyczne.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazaniem do usuwania zmarszczek botoksem na brodzie jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Ze względu na ryzyko wystąpienia w takim przypadku wstrząsu anafilaktycznego, botoks należy zawsze podawać w placówkach przystosowanych do tego rodzaju zabiegu, zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt i środki medyczne.

Ważną grupę przeciwwskazań stanowią choroby neurologiczne, zarówno złącza nerwowo-mięśniowego, takie jak miastenia czy zespół Lamberta-Eatona, a także inne np. choroby neurodegeneracyjne, jak stwardnienie rozsiane (SM) czy stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Wiąże się to z potencjalnym działaniem ogólnoustrojowym toksyny botulinowej, która mogłaby nasilić objawy choroby podstawowej, doprowadzając do groźnych powikłań (w skrajnych przypadkach nawet porażenia mięśni oddechowych i uduszenia).

Miejscowym przeciwwskazaniem jest stan zapalny lub zmiany skórne w miejscu podania. Przed zabiegiem należy je wyleczyć.

Ze względu na małą ilość danych o wpływie toksyny botulinowej A na płód nie zaleca się zabiegu w trakcie trwania ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Nie zaleca się także ostrzykiwania toksyną botulinową pacjentów przyjmujących na stałe leki rozrzedzające krew, takie jak kwas acetylosalicylowy, warfarynę czy acenokumarol. Z tego samego względu, czyli zwiększenia ryzyka miejscowych krwawień i powstawania siniaków w miejscu wkłuć, odradza się wykonywanie zabiegu podczas miesiączki, w trakcie której występuje fizjologiczny wzrost skłonności do krwawień.

Zabiegu nie wykonuje się przy tendencji skóry do powstawania zmian bliznowatych (w tym przerostów blizny – keloidów), przy chorobach autoimmunologicznych i aktywnych nowotworowych, a także chorobach przebiegających z zaburzeniami krzepliwości krwi, takich jak hemofilia.

Przed zabiegiem

Zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową A nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Lekarz zbiera dokładny wywiad, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych chorób infekcyjnych, neurologicznych, a także pyta czy pacjentka nie jest aktualnie w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjent na stałe przyjmuje leki rozrzedzające krew, takie jak kwas acetylosalicylowy, należy je odstawić na kilka dni przed zabiegiem. Oczywiście decyzji takiej nie można podjąć samodzielnie, a jedynie po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.

Kolejnym etapem badania jest dokładna ocena skóry w okolicy, która ma być ostrzykiwana w poszukiwaniu ewentualnych stanów zapalnych czy zmian skórnych, takich jak zaawansowany trądzik, które stanowiłby przeciwwskazanie do wykonania zabiegu w danym terminie.

Ostatnim, niezwykle ważnym etapem przygotowania do zabiegu jest dokładne omówienie z lekarzem oczekiwań pacjenta. Osoba poddając się zabiegowi musi mieć świadomość ograniczeń zabiegu, chociażby takich jak przejściowy efekt działania toksyny botulinowej (około 6 miesięczny).

Rodzaj znieczulenia

Nie stosuje żadnych leków znieczulających. Ewentualnie przed nakłuciem schładza się skórę lodem lub zimnym podmuchem powietrza. Znieczulenie miejscowe nie miałoby sensu, bo okazałoby się bardziej bolesne niż sam zabieg. Same ostrzykiwania pacjenci porównują do uczucia ukąszenia przez komara. Również po zakończeniu procedury ostrzykiwania pacjenci nie zgłaszają żadnych większych dolegliwości bólowych.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Ze względu na fakt, że podczas zabiegu usuwania zmarszczek botoksem na brodzie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, może go wykonywać jedynie lekarz. Najczęściej jest to dermatolog lub chirurg plastyczny. Skórę dokładnie się oczyszcza i odtłuszcza za pomocą preparatu bezalkoholowego. Następnie ostrzykuje się mięśnie przy użyciu cienkiej igły. Zapewnia to dotarcie do konkretnych grup mięśniowych. Doświadczony lekarz tak dobiera dawkę wstrzykiwanej toksyny botulinowej A, aby twarz zachowała pełną ruchomość i nie wyglądała sztucznie. Podczas zabiegu wykonuje się około 3-4 wstrzyknięć po każdej ze stron. Lekarz musi dbać o to aby dawki były podawane symetrycznie, żeby nie doprowadzić do asymetrii mimiki twarzy. Cały zabieg trwa około kilkunastu minut. Po zabiegu skórę ponownie się schładza i nanosi krem z witaminą K, aby zapobiec powstawaniu siniaków w miejscach wstrzyknięć.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Zabieg usuwania zmarszczek botoksem na brodzie nie wymaga żadnej formy rekonwalescencji. Jedyną niedogodnością może być obrzęk twarzy i ewentualne punktowe krwawienia z miejsc wkłuć. Należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowej higieny okolic ostrzykiwanej botuliną brody. Unikajmy dotykania skóry oraz kontaktu z różnego rodzaju przedmiotami czy tkaninami (szaliki, wysokie kołnierze). Mogłoby to doprowadzić do powstawania infekcji w okolicach miejsca wkłuć.

Efekty po zabiegu

Pierwsze efekty usuwania zmarszczek botoksem na brodzie pojawiają się mniej więcej 2-3 dni po zabiegu. Początkowo mogą one być słabo zauważalne, ze względu na obrzęk i zaczerwienienie ostrzykiwanej okolicy. Efekty są najlepiej widoczne około tydzień – 2 tygodnie po zabiegu. Dochodzi wówczas do zdecydowanego wygładzenia zmarszczek, a w niektórych przypadkach do ich całkowitego zaniku.

Zalecenia po zabiegu

Przez kilka godzin po zabiegu usuwania zmarszczek botoksem na brodzie nie zaleca się dotykania twarzy, jej masowania, opierania o jakieś przedmioty, ani przyjmowania pozycji leżącej, ponieważ wszystkie te działania mogłyby doprowadzić do przesunięcia i spłynięcia preparatu do innych partii twarzy, niż nam zależało.
Z tego samego powodu odradza się podróże samolotem w dniu zabiegu, ponieważ panujące tam ciśnienia mogłyby przemieścić botoks.

Po mniej więcej dwóch tygodniach, należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

W przypadku usuwania zmarszczek botoksem na brodzie długość utrzymywania się efektu leczniczego jest indywidualna i waha się między 6 a 10 miesięcy. Następnie działanie toksyny botulinowej A słabnie, a nerw i co za tym idzie mięśnie, powoli odzyskują swoją funkcję. Aby efekt został utrzymany, należy wówczas powtórzyć zabieg. Jeśli pacjent nie chce powtarzać ostrzykiwania, skóra powróci do normalnego, fizjologicznego procesy starzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że zbyt częste podawanie dawek toksyny botulinowej A przyczynia się do powstawania przeciwciał ją neutralizujących, co skutkuje opornością na kolejne dawki.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Broda - usuwanie zmarszczek botoksem


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań po zabiegu usuwania zmarszczek botoksem na brodzie, należy zastosować się do zaleceń przed- i po-zabiegowych. Szczególnie istotne jest wykonywanie zabiegu u profesjonalisty, mającego doświadczenie w tego typu interwencjach i w warunkach zachowanie pełnej higieny.

Tak jak wspomniano wcześniej niezwykle istotne jest również unikanie transmisji drobnoustrojów w okolice skóry poddanej zabiegowi. Dotyczy to zwłaszcza okresu kilku godzin od wykonania zabiegu. Zapobiega to wystąpieniu powikłań pod postacią zakażeń skóry. Infekcje bowiem mogą spowodować ograniczenie skuteczności metody, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozwoju zakażenia ogólnoustrojowego.

Możliwe powikłania po zabiegu

Jak w przypadku każdego rodzaju ostrzykiwania, dochodzi do przerwania ciągłości skóry i możliwości wystąpienia krótko po zabiegu stanu zapalnego, objawiającego się zaczerwieniem i tkliwością w okolicy miejsca podania. Podobnie w ciągu kilku dni po zabiegu, mogą być zauważalne niewielkie krwiaki. Pacjent może również początkowo zgłaszać zaburzenia czucia pod postacią mrowienia w okolicy wstrzyknięć.

W rzadkich przypadkach dochodzi do zwiotczenia mięśni, które powoduje początkowe opadanie kącika wargi. Zjawisko to jednak ustępuje po około 2-6 tygodniach.

Pamiętajmy także, że zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową A wiąże się z naruszaniem ciągłości skóry. W przypadku braku zachowania odpowiednich, higienicznych warunków, bardzo łatwo jest wprowadzić patogeny do rany i w ten sposób doprowadzić do rozwoju zakażenia.

W przypadku niedostosowania się do zaleceń pozabiegowych, może dojść do przesunięcia się toksyny botulinowej i porażenia innych grup mięśni niż oczekiwano. Może nie jest to aż tak istotne powikłanie w przypadku ostrzykiwania okolic brody, ale jeśli chodziłoby o ostrzykiwanie okolicy czoła czy oka, łatwo mogłoby dość do porażenia mięśni odpowiedzialnych za domykanie powieki i groźnych powikłań ocznych.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Podczas wizyty kontrolnej, lekarz może zauważyć ewentualne nierównomierne rozłożenie się toksyny. Wówczas może zalecić drobne dostrzyknięcia.

Zdarza się także, że po zabiegu usuwania zmarszczek botoksem na brodzie na powierzchni skóry wciąż widoczna jest bruzda po zmarszczce. Jeśli stanowi to dla pacjenta problem natury estetycznej, lekarz może zalecić dodatkowe wypełnienie jej, np. za pomocą kwasu hialuronowego.

Niektórzy lekarze zalecają także poddanie się dodatkowemu zabiegowi ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym. Pozwala on nieco odświeżyć i odmłodzić wygląd twarzy. Wprowadzenie podskórne osocza stymuluje takie same procesy, jak podczas gojenia się rany. Skutkuje to wzrostem elastyczności i jędrności skóry. Staje się ona także dużo lepiej nawilżona.

Autor: lek. Katarzyna Wiak

Bibliografia:
Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, wyd. PZWL, Warszawa 2010
Chrakterystyka Produktu Leczniczego – toksyna botulinowa A; Braz A, Mukamal L, Combined treatment with botulinum toxin and hyaluronic acid to correct unsightly lateral-chin depression, An Bras Dermatol. 2013;88(1):138-40
An evaluation of use of botulinum toxin type A in the management of dynamic forhead wrinkles – a clinical study, Journal of Clinical and Diagnostic Research. 2016 Oct, Vol-10(10):ZC127-ZC131

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Usuwanie zmarszczek botoksem na brodzie

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Broda - usuwanie zmarszczek botoksem

Cena

od 200 zł

Czas trwania

10-20 minut

Znieczulenie

brak

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

natychmiastowa

Efekty

po 7-14 dniach

Trwałość leczenia

około 6 miesięcy

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Broda - usuwanie zmarszczek botoksem w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w tym usuwanie zmarszczek na brodzie za pomocą toksyny botulinowej nie są refundowane. Można je wykonać tylko w ośrodkach niepublicznych. Koszt zabiegu to około kilkuset złotych. Pamiętajmy, że efekt utrzymuje się około pół roku, a jeśli chcemy go przedłużyć niezbędne jest powtórzenie ostrzykiwania.
Białystokod 700 złRaty od 122 złWięcej
Bydgoszczod 500 złRaty od 87 złWięcej
Częstochowaod 300 złWięcej
Katowiceod 300 złWięcej
Kielceod 280 złWięcej
Krakówod 250 złWięcej
Lublinod 600 złRaty od 105 złWięcej
Łódźod 200 złWięcej
Olsztynod 400 złWięcej
Poznańod 600 złRaty od 105 złWięcej
Sopotod 300 złWięcej
Szczecinod 400 złWięcej
Warszawaod 250 złWięcej
Wrocławod 300 złWięcej