Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Cena od 1200 zł Zapytaj o raty

Laserowe leczenie nietrzymania moczu we wczesnej fazie daje możliwość całkowitego wyleczenia choroby. Dzięki zabiegowi ściana pochwy staje się bardziej wytrzymała, grubsza i bardziej elastyczna, dochodzi do tak zwanej rewitalizacji czyli odmłodzenia pochwy.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Ocena

4.36
310

Inkontynecja moczowa czyli mimowolne oddawanie moczu jest problemem, który dotyka około 30% kobiet w wieku średnim. Jest to problem o charakterze intymnym jak i również społecznym. Najnowszym zabiegiem stosowanym w leczeniu nietrzymania moczu, który obarczony jest najmniejszym ryzykiem powikłań jest laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Charakterystyka laserowego leczenia nietrzymania moczu

Co to jest inkontynencja?
Nietrzymanie moczy czyli inkontynencja moczowa jest to mimowolne, niezależne od naszej woli oddawanie moczu.

W warunkach fizjologicznych oddawanie moczu czyli tak zwana mikcja regulowana jest przez kilka mechanizmów. Mocz produkowany w nerkach gromadzony jest w pęcherzu moczowym. Pęcherz jest rozciągliwym workiem zbudowanym z włókien mięśniowych położony w dolnej części brzucha. Z pęcherza mocz wydalany jest przez cewkę moczową, która u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. Pęcherz zlokalizowany w miednicy leży na mięśniowej przeponie miednicznej. Przepona miednicy zbudowana jest z kilku mięśni, niektóre z nich otaczają cewkę moczową i zaciskając ją warunkując utrzymanie moczu w pęcherzu, są to tak zwane zwieracze. Prawidłowe napięcie tych mięśni regulowane jest przez układ nerwowy, tak samo jak napięcie mięśniówki pęcherza moczowego. Gdy pęcherz jest pełny mózg wysyła sygnał do zwieraczy aby uległy rozluźnieniu a tym samym przestały zaciskać cewkę moczową. W tym momencie mocz ma możliwość wypłynięcia na zewnątrz. Dodatkowo również dochodzi do napięcia pęcherza, który wypiera mocz.
Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z powodu naglącego parcia (często wiązane z nadreaktywnością pęcherza moczowego),
  • mieszane,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia- związane z zablokowaniem odpływu, najczęściej u mężczyzn w wyniku przerostu gruczołu krokowego,
  • odruchowe nietrzymanie moczu- zaburzenie związane z dysfunkcją układu nerwowego,
  • pozacewkowe nietrzymanie moczu- związane z występowaniem przetoki przez którą mocz opuszcza pęcherz, może uchodzić na zewnątrz ale również do jamy brzusznej, pochwy czy odbytnicy. Jest to najrzadszy typ nietrzymania moczu.

U kobiet chorujących na nietrzymanie moczu dochodzi najczęściej do patologii w okolicach cewki moczowej, rzadziej w układzie nerwowym.

Głównym wskazaniem zastosowania laserowego leczenie nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest najczęstszą przyczyną inkontynencji moczowej u kobiet.

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Jest to mimowolne oddawanie moczu przez kobietę w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego na przykład w skutek kichania, śmiechu, kaszlu, czy w trakcie dźwigania. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem o charakterze społecznym i higienicznym. Ten intymny i uporczywy problem dotyczy wielu kobiet w różnych grupach wiekowych. Najczęściej dotyka kobiet pomiędzy 50 a 80 rokiem życia. W tej grupie wiekowej około 40 procent osób choruje na tą przypadłość, kobiety w wieku 25 lat stanowią aż 10% chorych.

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu są długotrwałe porody drogą natury, oraz rozległe operacje w obrębie miednicy mniejszej. Inną przyczyną są narażenie na częsty wysiłek związany z dźwiganiem np. w pracy, czy hobby, jako przyczynę podaje się również zaburzenia hormonalne.

Korzyści wynikające z laserowego leczenie nietrzymania moczu

Kobiety chorujące na nietrzymanie moczu mają problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny. Jest to również problem natury społecznej i psychologicznej. Pacjentki te czują się zawstydzone, bywają niepewne i wycofują się z życia społecznego.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu we wczesnej fazie daje możliwość całkowitego wyleczenia choroby. Dzięki zabiegowi ściana pochwy staje się bardziej wytrzymała, grubsza i bardziej elastyczna, dochodzi do tak zwanej rewitalizacji czyli odmłodzenia pochwy. Po laserowym leczeniu nietrzymania moczu dochodzi do polepszenia jakości życia codziennego jak i intymnego.

W stosunku do zabiegów operacyjnych laserowe leczenie nietrzymania moczu jest zabiegiem o znacznie mniejszym ryzyku powikłań dodatkowo jest krótkie i bezbolesne.

Wskazania do wykonania zabiegu

Kwalifikacji do laserowe leczenie nietrzymania moczu dokonuje ginekolog lub urolog.
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest postawienie prawidłowego rozpoznania oraz ocena stopnia zaawansowania choroby. Podstawią rozpoznania wysiłkowego nietrzymania moczu jest wywiad i badanie przedmiotowe. Główne objawy to:

  • skargi na moczenie się w czasie kaszlu, śmiechu, wysiłku,
  • w wywiadzie wiele porodów, porody długotrwałe,
  • brak innych towarzyszących objawów jak nadmierne parcie, czy bolesność w trakcie oddawania moczu.

W trakcie badania przedmiotowego lekarz:

  • bada pochwę zewnętrznie,
  • wykonuje wziernikowanie,
  • wykonuje próbę kaszlową- w trakcie oceny pochwy każe pacjentce kaszleć, próba jest dodatnia gdy podczas kaszlu dochodzi do oddawania mimowolnie moczu,
  • dodatkowo można wykonać badania radiologiczne np. cystouretrografie.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserowego leczenie nietrzymania moczu są:

  • infekcja pochwy, upławy,
  • ogólny stan zapalny przebiegający z gorączką,
  • miejscowo występowanie stanu zapalnego, zmian ropnych,
  • ciąża,
  • nieprawidłowe wyniki badań np.: cytologii, badania ogólnego moczu,
  • stosowanie niektórych grup leków: przeciwkrzepliwych, fotowrażliwych,
  • skłonność do tworzenia bliznowców,
  • leki przeciwkrzepliwe (odstawić lub zmienić na 7 dni przed zabiegiem).

Przed zabiegiem

W trakcie konsultacji przed zabiegiem laserowego leczenia nietrzymania moczu lekarz zbiera wywiad i bada pacjentkę. Jest to również najlepszy okres do zadawania pytań lekarzowi. Istotne jest wówczas poinformowanie doktora o wszystkich posiadanych chorobach, przyjmowanych lekach, alergiach. Przed laserowym leczeniem nietrzymania moczu lekarz może zlecić następujące badania:

  • cytologia
  • badanie ogólne moczu

Ginekolog może zlecić również konsultacje medyczną u innego specjalisty np. kardiologa w przypadku posiadanej przez pacjentkę przewlekłej choroby serca. Przed operacją podpisywana jest zgoda na zabieg. W trakcie podpisywania zgody lekarz informuje pacjenta o tym jak będzie przebiegać zabieg, co będzie robione, jakie są możliwe powikłania i inne sposoby leczenia.
W trakcie konsultacji przed zabiegiem laserowego leczenia nietrzymania moczu ginekolog zbiera wywiad i wykonuje pełne badanie ginekologiczne wraz z wziernikowaniem pochwy celem prawidłowej kwalifikacji do zabiegu

Rodzaj znieczulenia -laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest zabiegiem bezbólowym. Pacjentka nie wymaga stosowania znieczulenia. Jeżeli pacjentka jest mocno zdenerwowana, lekaż może podać leki uspokajające przed zabiegiem.

Jak przebiega zabieg?

Laser jest to urządzenie emitujące odpowiedniej długości fale elektromagnetyczne. Laser emitujący wiązki odpowiednio dobranej długości ma możliwość podgrzewania tylko wybranych struktur, bez narażania innych. Energia emitowana przez laser w trakcie laserowego leczenia nietrzymania moczu działa na kolagen, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej (tkanka ta wzmacnia struktury organizmy) i powoduje skrócenie jego wiązek, oraz stymuluje produkcję nowego. najbardziej popularnym urządzeniem do wykonania laserowego zabiegu leczenia nietrzymania moczu jest MonaLisa Touch - innowacyjny laser służący do rewitalizacji intymnych narządów kobiecych.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


W trakcie zabiegu dochodzi do obkurczenia pochwy, wiązka lasera tworzy mikroblizny, które powodują wzmocnienie struktury ściany pochwy a jednocześnie przywraca prawidłowe stosunki anatomiczne. Powstawanie mikroblizn przyczynia się do zwiększenia ilości kolagenu i tkanki łącznej przez co ściana pochwy staje się nie tylko bardziej wytrzymała ale również bardziej elastyczna dochodzi do tak zwanej rewitalizacji czyli odmłodzenia pochwy.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu wykonuje się z dostępu pochwowego. Pacjentka ułożona jest w pozycji ginekologicznej. Do pochwy wprowadzana jest głowica lasera. W trakcie terapii lekarz przesuwa głowicę w pochwie celując wiązką lasera odpowiednie struktury ściany pochwy.

Czas zabiegu- średnio około 30 minut.

Czas i przebieg rekonwalescencji

W dniu zabiegu pacjent może udać się do domu. Przed wyjściem powinien otrzymać kartę informacyjną ze wszystkimi zaleceniami. Najistotniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż to on zna najlepiej sytuacje kliniczną pacjentki.

W pierwszej dobie pacjentka może odczuwać niewielkiego stopnia dyskomfort w obrębie pochwy i w dole brzucha.

W pierwszych dniach po zabiegu może występować wysięk surowiczy z pochwy, dlatego zalecane jest noszenie podpasek.

Przez około miesiąc czasu należy powstrzymać się od stosunków płciowych.

Efekty po zabiegu

Wszystkie pacjentki po zastosowaniu laserowego leczenia nietrzymania moczu odczuwają różnicę w stosunku do stanu pierwotnego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby dochodzi do wyleczenia w różnym stopniu.

W lekkich i średnich stopniach zaawansowania wystarczające jest wykonanie zabiegu jednorazowo. W stopniach cięższych wymagany jest często dodatkowy zabieg około 2 miesiące po pierwszym. W niektórych sytuacjach, gdy stopień choroby jest bardzo duży leczenie laserowe może okazać się nieskuteczne i wówczas może być potrzebne leczenie operacyjne na przykład z zastosowaniem taśm.

Efekt laserowego nietrzymania moczu nie jest odczuwalny natychmiast, zmiany są zauważalne dopiero gdy tkanka łączna ściany pochwy ulegnie odpowiedniej przebudowie. Pierwsze efekty zauważalne są po około miesiącu czasu. Należy jednak pamiętać, że blizna w ludzkim organizmie tworzy się od kilku miesięcy do nawet roku czasu i w tym czasie dopiero możemy mówić o pełnej ocenie leczenia.

W wyniku laserowego nietrzymania moczu zostaje usunięty nie tylko problem mimowolnego oddawani moczu ale również poprawia się jakość ściany pochwy. Pochwa staje się bardziej elastyczna, lepiej nawilżona dzięki czemu polepsza się również jakość stosunków płciowych.

Zalecenia po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu należy stosować się do następujących zaleceń:

  • stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego,
  • stawianie się na kontrolach w wyznaczonych terminach,
  • stosowanie podpasek higienicznych w pierwszych dobach po zabiegu,
  • w razie pojawienia się dolegliwości bólowych stosowanie doustnych leków przeciwbólowych,
  • unikanie aktywności fizycznej przed okres 1-2 tygodni od zabiegu,
  • w razie pogorszenia się stanu miejscowego np.: nadmierny wysięk z pochwy, pojawienie się wydzieliny ropnej lub innych niepokojących objawów należy postarać się w jak najszybszym czasie dostać do lekarza, który wykonywał zabieg. Jeżeli jest to nie możliwe zgłosić się do najbliższej izby przyjęć ginekologicznej lub urologicznej,
  • u kobiet w okresie pomenopauzalnym stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla.

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekt leczniczy najdłużej utrzymuje się u kobiet młodych i może trwać nawet przez wiele lat. Kobiety starsze po okresie menopauzalnym celem długotrwałego utrzymania efektu terapeutycznego powinny stosować hormonalną terapię zastępczą. Wszystkim pacjentkom zaleca się również ćwiczenie mięśni Kegla.

Jak uniknąć powikłań?

W celu uniknięcia powikłań po zabiegu laserowego leczenie nietrzymania moczu należy:

  • stosować się do zaleceń lekarza,
  • stawiać się na wyznaczone terminy kontroli,
  • szczególne dbanie o higienę,
  • stosować podpaski w pierwszych dniach od zabiegu
  • unikać kąpieli (wanna, zbiorniki wodne np.: jezioro, basen, morze) w pierwszym tygodniu po zabiegu
  • zakaz odbywania stosunków płciowych przez miesiąc czasu od wykonania zabiegu
  • zakaz stosowania tamponów, krążków dopochwowych w pierwszym miesiącu od zabiegu
  • wykonywanie ćwiczeń poprawiających wytrzymałość mięśni krocza i pochwy tzw. ćwiczenia Kegla
  • w razie pojawienia się niepokojących objawów, jak np. nagłe pojawienie się gorączki, zaczerwienienia, nadmiernego ucieplenia lub ropnego wycieku z pochwy i okolic należy zgłosić się natychmiast do ginekologa wykonującego zabieg lub najbliższej Izby Przyjęć Ginekologicznej lub Urologicznej.

Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowe leczenie nietrzymania moczu


Możliwe powikłania

W niektórych przypadkach na przykład w ciężkich stopniach nietrzymania moczu pacjenta może nie zauważyć poprawy, wymagane jest wówczas wykonanie powtórnie zabiegu lub zastosowanie operacji. Bezpośrednio po laserowym leczeniu nietrzymania moczu może pojawić się rumień i obrzęk sromu lub śluzówki pochwy. Po zabiegu często pojawia się wysięk surowiczy, który może utrzymywać się do kilku dni. Niekiedy pacjentki skarżą się na nadmierna wrażliwość pochwy do kilku tygodni po zastosowaniu leczenia, między innymi dlatego należy unikać stosunków płciowych. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia śluzówki pochwy.

Polecane zabiegi dodatkowe

U kobiet w okresie pomenopauzalnym stosowanie hormonalnej terapii zastępczej oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla.

Inne sposoby leczenia:

Zachowawcze:
Wskazane jest we wczesnych etapach choroby, gdy występuje mały stopień zaawansowania, zalecana jest gimnastyka wzmacniająca mięśnie krocza i brzucha oraz kończyn dolnych np. ćwiczenia Kegla- są to ćwiczenia polegające na przemiennym skurczu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Takie ćwiczenia powinno się wykonywać codziennie przez 15-20 minut. Do kontroli w trakcie ćwiczeń można użyć specjalistycznego mankietu ciśnieniowego, który można umieszczać w pochwie i mierzyć siłę nacisku.

Farmakologiczne:
Leki alfa adrenergiczne np: efedryna, imipramina (mało skuteczne).

Leczenie operacyjne:
Wyróżniamy dwa typy zabiegów- podpierający i podnoszący cewkę moczową.
Celem jest wytworzenie odpowiedniego położenia cewki moczowej względem pęcherza moczowego. Najpopularniejsza jest metoda TVT, jest to metoda beznapięciowa z zastosowaniem taśmy. Polega na podwieszeniu środkowej części cewki na odpowiednio wszczepionej taśmie polipropylenowej (TVT).
Inne do niedawna popularne zabiegi to np. zabieg Kellego, który polega na zdwojeniu ściany pomiędzy pęcherzem a pochwą, czy operacja sposobem Marshalla -Marchettiego-Kranza w trakcie, której również dochodzi do podwieszenia cewki moczowej za pomocą odpowiednich szwów.

Poczytaj więcej o innych metodach leczenia nietrzymania moczu:

Autor: lek. med Piotr Bargiel

Bibliografia:
J.W. Dudenhausena i W. Pschyrembla; „Ginekologia praktyczna”; 2004; PZWL; Eric J. Bieder, Joseph S. Sanfilippo, Ira R. Horowitz „Ginekologia kliniczna” red. wyd. I polskiego Romuald Dębski; t. 1, Wrocław 2009; A. Schröder, P. Abrams (Co-Chairman), K-E. Andersson, W. Artibani, C.R. Chapple, M.J. Drake, C. Hampel, A. Neisius, A. Tubaro, J.W. Thüroff (Chairman); Zasady postępowania u chorych z nietrzymaniem moczu; Opracowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne; 2013; Gynekologisk-obstetrisk avdeling Sentralsykehuset i Akerhus Nordbyhagen. Tidsskrift for den Norske Laegeforening : Tidsskrift for Praktisk Medicin, ny Raekke [1991, 111(22):2747-2750]

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Cena

od 1200 zł

Czas trwania

ok. 30 minut

Znieczulenie

niewymagane

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

ok. 1 miesiąc

Efekty

ok. 1 miesiąca

Trwałość leczenia

do kilku lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowe leczenie nietrzymania moczu w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Białystokod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Bielsko-Białaod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Bydgoszczod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Częstochowaod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Katowiceod 1490 złRaty od 261 złWięcej
Kielceod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Krakówod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Lublinod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Łódźod 1300 złRaty od 227 złWięcej
Rzeszówod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Warszawaod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Wrocławod 1700 złRaty od 297 złWięcej