Laserowy resurfacing rąk

Laserowy resurfacing rąk

Cena od 200 zł Zapytaj o raty

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Laserowy resurfacing rąk

Ocena

0.00
0

Laserowy resurfacing rąk- charakterystyka

Ludzka skóra w trakcie mijających lat ulega procesom starzenia, których każdy z nas chciałby uniknąć. Ten proces związany jest z postępującą utratą zdolności regeneracyjnych komórek oraz utrudnieniem transportu substancji odżywczych do tego narządu. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw problemowi dotykającemu coraz szersze grono osób, który może utrudniać swobodne wykonywanie codziennych czynności związanych z aktywnością zawodową, społeczną lub domową. Jest nim ślad upływającego czasu pojawiający się w obrębie naszej skóry pod postacią zmarszczek, bruzd skórnych lub blizn.

Laserowy resurfacing rąk stanowi rozwiązanie dla tych problematycznych zmian, umożliwiając ich usunięcie, zmniejszenie widoczności nieprawidłowości skórnych oraz wygładzenie danej okolicy. Jak sama nazwa wskazuje , zabieg laserowego resurfacingu opiera się na użyciu lasera w celu osiągnięcia planowanych efektów. Planowany efekt końcowy często może wymagać również innych narzędzi spośród szerokiego asortymentu ukrytego w klinikach chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej, lecz laserowy resurfacing stanowi ważny filar w budowaniu lepszej samooceny pacjentów. Głównym problemem z którym zgłaszają się pacjenci ukierunkowani na laserowy resurfacing jest problem oznak upływającego czasu na skórze rąk. Zmiany skórne mogą się pojawiać niezależnie od wieku (mogą być również powikłaniem np. urazu/zabiegu chirurgicznego i występować w młodym wieku). Zmarszczki, które możemy spotkać na skórze okolicy rąk, dzielimy na starcze oraz związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Patofizjologia czyli procesy powodujące ich powstawanie opierają się na uszkodzeniach w obrębie włókien kolagenowych i elastynowych, które tracąc swoje właściwości, są odpowiedzialne za powstawanie załamań w obrębie skóry. Czynnikami istotnie przyspieszającymi powstawanie zmarszczek są niedobory witamin A, C, E oraz miedzi, których brak hamuje syntezę nowych włókien kolagenowych.

Laserowy resurfacing rąk stanowi metodę leczniczą dla pacjentów w każdym wieku , oczywiście poza poprawą widoczności zmarszczek również zabieg może być przeprowadzany u osób młodych , które nie doświadczyły jeszcze wcześniej opisywanego typu zmian skórnych.

Laserowy resurfacing rąk jest szczególnie przydatny dla pacjentów z bliznami pourazowymi, pooparzeniowymi oraz jako terapia uzupełniająca po chirurgicznym wycięciu tego typu blizn, często efekt końcowy nie jest satysfakcjonujący dla pacjenta. W takiej sytuacji laserowy resurfacing może być najlepszą metodą aby zakończyć ścieżkę leczniczą i zadowolić pacjenta efektem końcowym.

Laserowy resurfacing rąk- korzyści

 • poprawa napięcia oraz elastyczności skóry okolicy poddanej zabiegowi laserowego resurfacingu
 • usunięcie zmarszczek, bruzd, blizn (lub zmniejszenie ich widoczności do minimum)
 • skóra uzyskuje młodszy i zdrowszy wygląd
 • mniejszy dyskomfort towarzyszący zabiegowi w porównaniu do botoxu/wypełniaczy podawanych poprzez iniekcje
 • stosunkowo szybki okres rekonwalescencji
 • stymulacja naturalnych procesów odnowy tkanek skóry, zamiast wprowadzania sztucznych wypełniaczy

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg laserowego resurfacingu jest wskazany dla każdego pacjenta którego skóra uległa naturalnemu procesowi starzenia pod wpływem codziennego narażenia na promieniowanie ultrafioletowe oraz związanego z upływającym czasem. Leczenie obejmuje zmiany skórne takie jak: zmarszczki, blizny (po zabiegach chirurgicznych, po urazach), nieregularna struktura skóry, bruzdy, przebarwienia i zwiotczenia skóry.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 • Ciąża oraz okres karmienia piersią;
 • Nowotwory skóry;
 • Fotodermatozy;
 • Aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry w obszarze zabiegu;
 • Przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry);
 • Obniżona odporność organizmu (ch. przewlekłe, stosowanie leków immunosupresyjnych);
 • Stosowanie substancji światłouczulających (antybiotyki z grupy tetracyklin, leki antydepresyjne , doustna terapia retinoidami );
 • Okres po wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia ( do 3-4 tygodni)
 • Okres po wypełnieniu skóry kwasem polimlekowym (Sculptra) (do 11-12 tygodni);
 • Okres po peelingu chemicznym (do 4 tygodni);
 • Tendencja do tworzenia się bliznowców;
 • Cukrzyca;

Przed zabiegiem

Pierwszym krokiem przed laserowym resurfacingiem jest konsultacja z specjalistą wykonującym zabieg. Jest to czas na wstępne oględziny miejsca przeznaczonego do zabiegu, ocenę wielkości zabiegu oraz czasu potrzebnego na jego wykonanie. Również jest to czas na rozmowę i rozwianie wszelkich wątpliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji, czasami dopiero wtedy zostaje wyznaczony termin zabiegu. Warto przed taką konsultacją przygotować listę pytań aby w trakcie rozmowy z lekarzem nie pominąć istotnego pytania lub informacji.

Na kilka dni przed samym zabiegiem nie należy poddawać się żadnym innym zabiegom złuszczającym takim jak - mikrodermabrazja , peelingi chemiczne. Kremy z retinoidami lub kwasy owocowe powinny zostać odstawione na 5-7 dni przed zabiegiem. W dzień zabiegu należy stawić się w dobrej kondycji fizycznej, bez infekcji czy zaczerwienienia w okolicy poddawanej zabiegowi.

Rodzaj znieczulenia

Laserowy resurfacing jest zabiegiem podczas którego pacjenci w większości zgłaszają ból, dlatego bardzo istotnym elementem procesu zabiegowego jest zaplanowanie metody zmniejszania bólu. Im głębszych warstw skóry dotyka zabieg tym może być on bardziej bolesny dla pacjenta. Oczywiście przy przeprowadzaniu zabiegu laserowego resurfacingu rąk w płytkich warstwach skóry możliwe jest całkowite odstąpienie od środków znieczulających, jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Najczęściej stosowana metodą jest znieczulenie miejscowe oraz zastosowanie zimnych nawiewów/okładów na powierzchnię skóry poddawanej zabiegowi. Do miejscowego znieczulenia zwykle używany jest preparat lidokainy (EMLA czyli emulsja kilkuprocentowej lidokainy i prylokainy) zastosowany około 90-120 min przed zabiegiem. Zastosowanie tej metody umożliwia zmniejszenie bólu i dyskomfortu podczas zabiegu pod warunkiem zaaplikowania preparatu z odpowiednim wyprzedzeniem (Pacjent może otrzymać zalecenie aplikacji maści w domu na tyle wcześniej aby lek mógł zacząć działać). U niektórych pacjentów może wystąpić reakcja alergiczna po aplikacji co dyskwalifikuje tą metodę dla tego pacjenta. Wtedy pozostają jedynie inwazyjne metody znieczulenia, co należy omówić indywidualnie z lekarzem wykonującym zabieg.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Laserowy resurfacing rąk można podzielić na ablacyjny, nieablacyjny i frakcyjny. Ablacyjny i nieablacyjny polega na usuwaniu całych płaszczyzn tkankowych położonych równolegle do powierzchni naskórka. W zależności do głębokości dzielimy ten typ zabiegu na ablacyjny i nieablacyjny. Frakcyjny polega na wytworzeniu mikrouszkodzeń wielkości pikseli w obrębie skóry objętej zabiegiem, pozostawiając otaczającą skóry jako nienaruszoną. Pixele przybierają kształty kolumn w obrębie skóry właściwej stymulując tworzenie nowych włókien kolagenowych, które zmniejszają widoczność zmarszczek, bruzd oraz blizn. Wytwarzane pole podzielnej wiązki światła nazywane jest matrycą która wytwarza pola uszkodzeń termicznych (eng. MTZ - microthermal zones). Laserowy resurfacing rąk stymuluje regenerację tkanek objętych zabiegiem szybciej niż gdyby uszkodzenia obejmowały całą tkankę. Mikrouszkodzenia (MTZ) stanowią ogniska regeneracyjne dla skóry co poprawia jej wygląd oraz zmniejsza widoczność bruzd, blizn oraz zmarszczek.

Zabieg trwa około 30-45 min, po którym obszar skóry objętej działaniami inwazyjnymi powinien zostać zabezpieczony przed opuszczeniem gabinetu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Gojenie się skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia lecz ostateczne efekty będą widoczne dopiero po ok 6-8 tygodni. Przez cały okres rekonwalescencji należy uważać na skórę, nie wystawiać jej niepotrzebnie na promieniowanie ultrafioletowe oraz stosować krew z filtrem.
Obrzęk w obrębie skóry poddanej zabiegowi laserowego resurfacingu jest zwykłą reakcją organizmu na uszkodzenie. Po około 2-3 dniach od zabiegu skóra może wykazywać nadmierną suchość, zaleca się w tej sytuacji stosować środki nawilżające (np. kremy o prostym składzie). Po kilku dniach systematycznego nawilżania suchość ustępuje.
Należy pamiętać że zabieg laserowego resurfacingu rąk jest zabiegiem związanym z uszkodzeniem tkanki skórnej, dlatego może być wskazane spędzenie krótkiego okresu bezpośrednio po zabiegu w zaciszu domowym.

Efekty po zabiegu

Do poprawy wyglądu skóry zachodzi dzięki procesom regeneracyjnym dokonującym przebudowy w obrębie struktur tej tkanki. Czas utrzymywania się efektów po zabiegu laserowego resurfacingu rąk jest zależny od stadium zmian pierwotnych (głębokości zmarszczek, rozległości blizn), narażenia skóry po zabiegu na czynniki szkodliwe (np. nadmierne wystawienie na działanie promieniowania UV) oraz predyspozycji osobniczych każdego pacjenta. W większości przypadków efekty utrzymują się przez okres nawet do kilku lat, lecz zdarzają się sytuacje gdy ponowny zabieg jest wskazany po krótszym okresie czasu.

Zalecenia po zabiegu

W ciągu pierwszych 24-godzin po zabiegu należy 4-5 krotnie oczyszczać skórę i każdorazowo nanosić na nią warstwę tłustej maści , takiej jak np. wazelina, najlepiej nie stosować kremów z substancjami czynnymi, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić uszkodzoną skórę. Ponadto zastosowana maść zabezpiecza skórę przed powstawaniem strupów. Czas noszenia opatrunku przez pacjenta powinien być skracany do minimum, wg aktualnej wiedzy medycznej można stosować techniki pielęgnacji otwartych ran co umożliwia szybszą regenerację oraz możliwość stałej kontroli wyglądu rany lub techniki zamknięte jednak umożliwiające wytworzenie środowiska w którym możliwa jest wymiana gazów oraz płynów. Z opatrunków do zamkniętych technik można stosować piankę kompozytową, hydrożele, siatki opatrunkowe czy folie polimerowe.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Długość okresu utrzymywania się efektów po laserowym resurfacingu rąk jest stosunkowo długa ( nawet kilka lat) lecz zmienna u różnych osób. Każdy z pacjentów jest wyjątkowy , podobnie jak każdy ma inne zdolności regeneracyjne , zmienną szybkość tej regeneracji, różne narażenie na czynniki szkodliwe oraz zmienną predyspozycję do nawracania zmian skórnych (zmarszczek, bruzd, blizn).


Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowy resurfacing rąk


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Powikłania po zabiegu laserowego resurfacingu rąk są najczęściej spotykane u pacjentów o ciemnej karnacji oraz obciążonych dodatkowymi czynnikami ryzyka ( w tym chorobami przewlekłymi). Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa z lekarzem wykonującym zabieg, przedstawienie swoich oczekiwań oraz omówienie w sposób jasny swojego stanu zdrowia i historii chorób.

Ponadto należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń po zabiegowych, uważnej obserwacji ran oraz jak najszybszym kontakcie z lekarzem wykonującym w razie niepokojących objawów ( np. pojawiająca się ropa w obrębie rany może być pierwszym objawem infekcji, której można szybko przeciwdziałać poprzez ordynację antybiotykoterapii przez lekarza).

Możliwe powikłania po zabiegu

Infekcje - nawet tak niewielkie uszkodzenia w obrębie skóry mogą stanowić wrota dostępu dla bakterii, wirusów czy grzybów. Infekcja może pojawić się po kilku dniach po zabiegu i nie należy jej lekceważyć. W wielu przypadkach w celu profilaktyki zakażeń bakteryjnych i wirusowych są przepisywane zarówno antybiotyki oraz leki p/wirusowe, które pacjenci zaczynają przyjmować na dwa dni przed zabiegiem, a kuracja chemioterapeutykami kończy się po około 5-10-14 dniach od pierwszej dawki (w zależności od typu zastosowanego leku).

Blizny - najczęściej rozwijają się na tle wyżej omówionych infekcji, jednak mogą powstać również w przypadku zbyt gęsto podawanych impulsów lub za dużej liczbie impulsów na zbyt małej powierzchni skóry.

Objaw Köbnera - wystąpienie po 7-14 dniach od nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka zmian skórnych. Jest to objaw najczęściej pojawiający się jako charakterystyczny objaw łuszczycy aktywnej ( nie występuję on u pacjentów w trakcie remisji). Należy jednak pamiętać że nie jest on swoisty jedynie dla łuszczycy, można go spotkać również w takich jednostkach chorobowych jak: bielactwo , liszaj płaski, brodawki płaskie, liszaj twardzinowy, mięsak Kaposiego oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Dyschromia - objawiająca się jako zmiana zabarwienia skóry (hiperpigmentacji/hipopigmentacja) ( istnieją artykuły wskazujące, że u osób z predyspozycjami do pozapalnej hiperpigmentacji skóry można zastosować miejscową steroidoterapię, która zmniejsza ryzyko jej wystąpienia)

Zapalenie kontaktowe skóry - inaczej nazywane wypryskiem kontaktowym alergicznym. Powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem. Może przybierać postać wyprysku ostrego lub przewlekłego. Najczęstszym wykwitem pojawiającym się jest grudka wysiękowa lub pęcherzyk. Pojawiającym się zmianom najczęściej towarzyszy obrzęk i świąd. Ustępują one bez pozostawienia śladów na skórze.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Przedłużający się rumień - występuje rzadko , najczęściej jest spowodowany źle dobranymi parametrami lasera do skóry, zakażeniem lub zbyt agresywnym oczyszczaniem skóry. Zwykle zanika samoistnie po pewnym okresie czasu.
Polecane zabiegi dodatkowe do laserowego resurfacingu rąk.

Dodatkowe zabiegi na skórę w obszarze pozabiegowym nie są wskazane. Dodatkowa ingerencja w tym miejscu może zwiększyć ryzyko zakażenia i nasilać efekty uboczne takie jak  świąd, ból czy reakcja alergiczna. Polecane są chłodne nawiewy/okłady na skórę po zabiegu laserowego resurfacingu rąk.

Często u pacjenta występują inne zmarszczki i niedoskonałości, które można zniwelować stosując pozostałe zabiegi resurfacingu, należą do nich:

Laserowy resurfacing dekoltu

Laserowy resurfacing brzucha

Laserowy resurfacing piersi

Laserowy resurfacing posladkow

Laserowy resurfacing szyi

Laserowy resurfacing twarzy i szyi

Laserowy resurfacing twarzy, szyi i dekoltu

 

Autor: lek. Kamil Mytkowski
Weryfikacja merytoryczna: lek. med. Piotr Bargiel

Bibliografia:
Gaitan S, Markus R. Anesthesia Methods in Laser Resurfacing. Seminars in Plastic Surgery. 2012;26(3):117-124. doi:10.1055/s-0032-1329416, Ramsdell WM. Fractional CO2 Laser Resurfacing Complications. Seminars in Plastic Surgery. 2012;26(3):137-140. doi:10.1055/s-0032-1329415, METELITSA, ANDREI I. MD; ALSTER, TINA S. MD. Fractionated Laser Skin Resurfacing Treatment Complications: A Review. Dermatologic Surgery: March 2010 - Volume 36 - Issue 3 - p 299–306, Hruza GJ. Dover JS. Laser skin resurfacing. Arch Dermatol. 1996;132:451, Goldman MP, Roberts TL 3rd, Skover G, Lettieri JT, Fitzpatrick RE. Optimizing wound healing in the face after laser ablation. J Am Acad Dermatol 46(3):399-407 (2002 Mar), Bernstein LJ, Kauvar AN, Crossman MC, Geronemus RG. The short- and long-term side effects of carbon dioxide laser resurfacing. Dermatol Surg 23(7):519-25 (1997 Jul), Batra RS, Jacob CI, Hobbs L, Arndt KA, Dover JS. A prospective survey of patient experiences after laser skin resurfacing: results from 2 1/2 years of follow-up. Arch Dermatol 139(10):1295-9 (2003 Oct), "Laser Skin Resurfacing". Plastic Surgery Guide. 2012, Lowe NJ, Lask G, Griffin ME. Laser skin resurfacing. Pre- and posttreatment guidelines. Dermatol Surg 21(12):1017-9 (1995 Dec), R.S. Batra, MD, MSc, MPH. Ablative Laser Resurfacing – Postoperative Care. Skin Therapy Lett. 2004 Aug-Sep;9(7):6-9, Majid I, Imran S. Efficacy and Safety of Fractional CO2 Laser Resurfacing in Non-hypertrophic Traumatic and Burn Scars. Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. 2015;8(3):159-164. doi:10.4103/0974-2077.167276, Nutjira Cheyasak, Woraphong Manuskiatti, Pitchaya Maneeprasopchoke, Rungsima Wanitphakdeedecha. Topical corticosteroids minimise the risk of postinflammatory hyper-pigmentation after ablative fractional CO2 laser resurfacing in Asians. Acta Derm Venereol. 2015 Feb;95(2):201-5. doi: 10.2340/00015555-1899, Bencini PL, Tourlaki A, Galimberti M, Pellacani G. Non-ablative fractionated laser skin resurfacing for the treatment of aged neck skin. J Dermatolog Treat. 2015 Jun;26(3):252-6. doi: 10.3109/09546634.2014.933765. Epub 2014 Jul 9.

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Laserowy resurfacing rąkCena

od 200 zł

Czas trwania

30-45 minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

ok. tygodnia

Efekty

po ok. 6-8 tygodni

Trwałość leczenia

do kilku latCennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowy resurfacing rąk w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Laserowy resurfacing rąk tak jak inne zabiegi należące do medycyny estetycznej nie są refundowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).
Częstochowaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Kielceod 900 złRaty od 157 złWięcej
Krakówod 300 złWięcej
Łódźod 200 złWięcej
Poznańod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Radomod 500 złRaty od 87 złWięcej
Rzeszówod 300 złWięcej
Sopotod 600 złRaty od 105 złWięcej
Szczecinod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Warszawaod 400 złWięcej
Wrocławod 200 złWięcej