Licówka pełnoceramiczna
Licówka pełnoceramiczna
Cena od 1300 zł Zapytaj o raty
Licówki pełnoceramiczne, dają naturalny wygląd zębom, a w dodatku są bardzo dobrze tolerowane przez tkanki jamy ustnej.
- Charakterystyka licówki pełnoceramicznej
- Korzyści założenia licówki pełnoceramicznej
- Wskazania do założenia licówki pełnoceramicznej
- Przeciwwskazania do założenia licówki pełnoceramicznej
- Przed zabiegiem założenia licówki pełnoceramicznej
- Rodzaj znieczulenia
- Jak wygląda zabieg założenia licówki pełnoceramicznej?
- Efekty założenia licówki pełnoceramicznej
- Zalecenia po zabiegu założenia licówki pełnoceramicznej
- Jak długo utrzymują się efekty?
- Możliwe powikłania
- Zabieg założenia licówki pełnoceramicznej w ramach NFZ
Piękny uśmiech i piękne białe zęby to marzenie każdego z nas niestety natura rządzi się własnymi prawami. Niestety czasami wygląd naszych zębów daleki jest do ideału. Niezbyt równe jedynki, przebarwienia, szpary między zębami powodują iż niechętnie się uśmiechamy. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które marzą o nowym, olśniewającym uśmiechu są licówki. Licówki to cienkie płytki, które są mocowane na przednią powierzchnię zębów, ukrywając wszelkie niedoskonałości zębów.
Dzięki licówkom można rozjaśnić ząb, nadać mu nową barwę lub kształt, poszerzyć ,wydłużyć oraz zlikwidować szpary między zębami. Można je również stosować w przypadku występowania drobnych uszkodzeń, bruzd, pęknięć lub innych rzucających się w oczy defektów. Licówki są świetną alternatywą dla wszelkich ekstrakcyjnych metod poprawiania uzębienia. Ich założenie nie wymaga usunięcia zęba ale jedynie przykrycie jego defektów.
W przypadku znacznych uszkodzeń należy jednak już zastosować korony ceramiczne. Licówki są niezwykle delikatne dlatego też najczęściej stosuje się je na przednie zęby. Z reguły licówki pełnoceramiczne zakłada się od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki. Na zęby żujące stosuje się korony. Licówki zapewniają dobrą szczelność na łączeniach licówki z zębem dlatego też nie osadza się tam płytka bakteryjna. Dodatkowo stosuje się również specjalne cementy z dodatkami antybakteryjnymi na które są klejone licówki.
Licówki zakłada się w gabinetach dentystycznych przez lekarzy stomatologów, wykonywane jest bardzo ostrożnie i jest praktycznie bezbolesne. Licówki również charakteryzują materiałem, z którego są wykonane. Ze względu na materiał, możemy licówki podzielić na:
- licówki porcelanowe – wykonuje się z masy akrylowej i ceramicznej. Mogą mieć dowolny kolor dostosowany do naturalnego koloru uzębienia. Są odporne na uszkodzenia i przebarwienia;
- licówki kompozytowe - są wykonane z materiału światłoutwardzalnego, są jednak krótkotrwałe, szybko odpadają i zmieniają barwę. Mają jednolity kolor i dlatego często wyglądają na sztuczne;
- licówki akrylowe - są wykonane z masy akrylowej. Licówki akrylowe najczęściej stosuje się je jako zastępcze lub tymczasowe zanim zostanie założona licówka ostateczna;
- licówki ceramiczne -mają bardziej zbliżony kolorem do zębów naturalnych. Wykonuje się je z ceramik skaleniowych: krzemionki, kaolinu, kwarcu i barwników;
- licówki pełnoceramiczne w budowie przypominają warstwy zęba, mają zębinę porcelanową oraz szkliwo.
Najczęściej stosowanym w gabinetach dentystycznym rodzajem licówek są licówki porcelanowe. Głównie ze względu na to, iż są one elastyczne, trwałe, wykazują dużą odporność na odbarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego.
Charakterystyka licówki pełnoceramicznej
Licówka pełnoceramiczna składa się z podbudowy utworzonej z porcelany z cyrkony oraz tlenku glinu. Ceramika w przypadku tych licówek jest napalana warstwowo na macie ogniotrwałej. Licówka pełnoceramiczna ma takie same warstwy jak ząb czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Jest to zdrowy, naturalny i doskonały materiał dla tkanek zęba. W związku z tym iż cechą porcelany jest przepuszczalność światła nie pojawia się efekt świecenia czyli nie można zauważyć nałożenia licówki.
Korzyści założenia licówki pełnoceramicznej
Korzyści z założenia licówek pełnoceramicznych są to głównie korzyści estetyczne, które powodują, iż pacjent zyskuje piękny uśmiech prezentujący kształtne i idealnie wyglądające zęby. Poprawa estetyczna uzębienia wpływa również na poprawę samopoczucia pacjenta. Dzięki nowym kształtnym i białym zębom wzrasta poczucie wartości pacjenta i jego zadowolenie z życia.
Wskazania do założenia licówki pełnoceramicznej
Licówki pełnoceramiczne mogą być założone pacjentowi w każdym wieku, który wymaga korekcji następujących wad:
- zmiana kształtu zębów licówka umożliwia wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba w zależności od potrzeb;
- szpary między zębami tzw. diastemy – licówki umożliwiają zmniejszenie lub całkowite zamknięcia szpar między zębami;
- mnogie erozje oraz ubytki przyszyjkowe,
- odłamania brzegów siecznych licówki są trwałym materiałem odpornym na duże siły działający w tych miejscach;
- nieestetyczne wypełnienia na powierzchniach licowych zębów przednich;
- korekta ustawień zębów;
- zęby stożkowe;
- niedorozwoje szkliwa;
- przebarwienia np. powstałe w wyniku martwicy zęba albo po antybiotykach które nie mogą być usunięte poprzez wybielanie;
- wydłużenie i rozjaśnienie startych z wiekiem zębów.
Przeciwwskazania do założenia licówki pełnoceramicznej
Do najczęstszych przeciwskazań założenia licówek pełnoceramicznych zalicza się:
- wady zgryzowe
- zbyt mała ilość szkliwa
- bruksizm inaczej zgrzytanie zębami
- niewystarczająca higiena jamy ustnej
- zęby o niewielkich rozmiarach
- braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione
- ząb bardzo zniszczony, bądź z rozległymi wypełnieniami
- ząb leczony kanałowo
- próchnica
- choroby dziąseł
- obgryzanie paznokci
- duża skłonność do próchnicy
Przed zabiegiem założenia licówki pełnoceramicznej
Przed zabiegiem założenia licówki pełnoceramicznej każdy pacjent musi przejść kwalifikację do zabiegu. Konsultacja kwalifikacyjna powinna uwzględniać ogólną rozmowę na temat zdrowia i samopoczucia pacjenta oraz przyczyn dla których zdecydował się na założenie licówek, badanie wewnątrzustne, analizę modeli diagnostycznych, czasem także analizę zdjęć. Ważne jest aby w trakcie wywiadu poznać oczekiwania pacjenta wobec planowanego zabiegu. Podczas kwalifikacji lekarz stomatolog sprawdza zgryz, stan zębów i dziąseł, jakość szkliwa.
Wstępna konsultacja pozwala stomatologowi na wybór najlepszej metody dostosowanej do indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego oczekiwań. Stomatolog ustala na które zęby będą potrzebne licówki, jakiego będą rozmiaru, koloru i kształtu. Przed zabiegiem założenia licówki pełnoceramicznej wszystkie zęby powinny zostać wyleczone czyli przede wszystkim wyleczona próchnica, pozbycie się nazębnego i osadów. Po zakwalifikowaniu się do zabiegu założenia licówek pełnoceramicznych lekarz przystępuje do przygotowania zębów do założenia licówek.
Rodzaj znieczulenia przy założeniu licówki pełnoceramicznej
Procedura przygotowania zęba pod licówkę pełnoceramiczną i jego osadzania może wymagać lekkiego oszlifowania zęba. W tym wypadku można zastosować znieczulenie miejscowe. Wszystko jednak zależy od pacjenta i jego odczuwania bólu.
Jak wygląda zabieg założenia licówki pełnoceramicznej
Po zakwalifikowaniu się do zabiegu złożenia licówek pełnoceramicznych stomatolog rozpoczyna przygotowanie powierzchni szkliwa zęba do nałożenia licówki pełnoceramicznej. Czasami jest wymagane oszlifowanie zęba o ilość szkliwa, która będzie odpowiadać grubości przyszłej licówki. Doświadczony stomatolog potrafi oszacować ile szkliwa zęba może usunąć bez uszkodzenia zęba. Następnie stomatolog pobiera wycisk zębów i przesyła do laboratorium protetycznego gdzie zostaną wykonane właściwe licówki pełnoceramiczne.
Na czas oczekiwania na trwałe licówki stomatolog zabezpiecza oszlifowaną powierzchnię zęba licówką tymczasową wykonaną najczęściej z akrylu. Czas oczekiwania na licówki to około 10 dni. Po ich otrzymaniu stomatolog na kolejnej wizycie mocuje trwałe licówki pełnoceramiczne.
Efekty założenia licówki pełnoceramicznej
Licówki pełnoceramiczne założone prawidłowo nie odróżniają się od naturalnych zębów. Stosując się do zaleceń stomatologa trwałość licówek wynosi około pięciu lat. Efekty związane z założeniem licówek mają głównie charakter estetyczny i psychologiczny. Najważniejszym efektem jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta. Pacjent po założeniu licówek uzyskuje piękny, naturalny i doskonały uśmiech. Dzięki temu poprawia się jego samoocena i dużo częściej uśmiecha się i czuje komfortowo w relacjach z innymi ludźmi.
Zalecenia po zabiegu założenia licówki pełnoceramicznej
Po wykonanym zabiegu nałożenia licówek pełnoceramicznych należy przez kilkanaście godzin unikać picia barwiących napojów takich jak: herbata, kawa, napoje energetyczne, wino, sosy takiej jak pomidorowy curry, sojowy, owoce leśne kolorowe i gazowane napoje, słodycze. Trzeba bowiem pamiętać, iż czasami się zdarza, że na granicy przejścia między licówką a szkliwem pojawiają się odbarwienia. Nie powinno się również odgryzać twardych kawałków jedzenia, aby uniknąć uszkodzenia licówek.
Należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej gdyż próchnica może pojawiać się również na zębach z licówkami Zęby należy myć miękką szczoteczką (zwykłą pastą z fluorem) co najmniej 2 razy dziennie, używać nitki dentystycznej i płynu do płukania ust. Na wizyty kontrolne u dentysty należy się zgłaszać się co pół roku. Sugerowane jest także systematyczne usuwanie kamienia i osadu na zębach w celu utrzymania doskonałego wygląd zębów. Należy również co 12 miesięcy poddać je lekkiej renowacji w celu zapewnienia ich gładkości i blasku.
Jak długo utrzymują się efekty?
Efekt białych zębów uzyskany dzięki licówkom pełnoceramicznych zależy od indywidualnych nawyków żywieniowych oraz od dbałości o zęby. Z pewnością w przypadku osób palących efekt ten utrzymuje się znacznie krócej niż w przypadku osób niepalących. W przypadku osób stosujących się do zaleceń efekt licówek pełnoceramicznych może utrzymać się od 10 lat.
Możliwe powikłania
Powikłania po założeniu licówek występują dość rzadko. Wiążą się one głównie z odklejeniem lub ukruszeniem licówki. Dzieje się tak głownie albo z powodu błędu przy mocowaniu nakładki albo z powodu uszkodzenia mechanicznego spowodowanego np. ugryzieniem twardego pokarmu.
Zabieg założenia licówki pełnoceramicznej w ramach NFZ
Zabieg założenia licówki pełnoceramicznej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia NFZ.
Cena
od 1300 zł
NovoDent-Med
97-500 Radomsko
Licówka pełnoceramiczna:
od 100 zł do 1200 zł
Live Dent
53-647 Wrocław
Licówka pełnoceramiczna:
od 500 zł do 1000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Licówka pełnoceramiczna w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Zabieg założenia licówki porcelanowej jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia NFZ.Gdańsk | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |
Szczecin | od 1900 zł | Raty od 332 zł | Więcej |
Warszawa | od 1300 zł | Raty od 227 zł | Więcej |