Mezoterapia igłowa (iniekcyjna)
Mezoterapia igłowa
Cena od 100 zł Zapytaj o raty
Mezoterapia igłowa (iniekcyjna) jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych zabiegów estetycznych. Sprawdza się jako skuteczna metoda przy odmładzaniu, spłycaniu zmarszczek, redukcji cellulitu i rozstępów, jak i również w profilaktyce łysienia.
- Mezoterapia igłowa - charakterystyka
- Mezoterapia igłowa - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mezoterapia igłowa - charakterystyka
Każdej kobiecie zapewne zależy na jak najdłuższym utrzymaniu młodego wyglądu, którego istotnym elementem jest zdrowa, odpowiednio nawilżona i promienna skóra bez skaz. Mezoterapia igłowa, choć najczęściej wykonywana jest w okolicach twarzy, szyi i dekoltu, jest zabiegiem, który pozwala na rewitalizację różnych obszarów ciała, także tych „problematycznych” - objętych cellulitem ud czy wiotkiej skóry brzucha po porodzie.
Mezoterapią można również, co ciekawe, pobudzić włosy do wzrostu i przeciwdziałać ich wypadaniu, dzięki odżywieniu skóry i pobudzeniu krążenia w obrębie skalpu. Mezoterapia igłowa jest zabiegiem o tak wszechstronnych możliwościach, iż na pewno każda kobieta, która pragnie głębszej pielęgnacji niż zapewniają stosowane na co dzień kremy, znajdzie coś dla siebie.
Mezoterapia igłowa pozwala na wprowadzenie wybranych substancji o działaniu rewitalizującym – o których mowa będzie później – bezpośrednio w głąb skóry właściwej, gdyż podczas zabiegu dochodzi do powstania mikronakłuć w skórze. Ułatwia to wprowadzenie substancji odżywczych, poprawia mikrokrążenie a także poprzez celowe utworzenie niewielkiego stanu zapalnego w obrębie poddawanego zabiegowi obszaru, stymuluje organizm do wytwarzania m.in. nowych włókien kolagenowych i elastyny. Stwarza to tę przewagę nad tradycyjną aplikacją kosmetyków, że część substancji aktywnych stosowanych np. w klasycznych kremach czy maskach nie przekracza bariery naskórkowej i nie pozwala na tak dogłębną pielęgnację.
Zabieg mezoterapii igłowej w gabinecie medycyny estetycznej można przeprowadzić trójnasób:
klasycznie, czyli za pomocą wykonywania nakłuć śródskórnych strzykawką z cienką igłą, w niewielkiej odległości od siebie (ok. 1 cm) za pomocą tzw. dermapenu, czyli specjalnego urządzenia w formie sztyftu z wymiennymi, jednorazowymi głowicami z mikroigiełkami różnej długości, które podczas wykonywania nakłuć skórnych dodatkowo wibrują. Głowice dodatkowo mogą posiadać różbe ilości mikroigiełek.
za pomocą dermo-rollera, czyli specjalnej rolki czy też wałka z dużą ilością cienkich igiełek, którą manualnie przesuwa się po powierzchni skóry i wykonuje mikrowkłucia. Do poszczególnych obszarów ciała używane są dermo-rollery o zróźnicowanej szerokości wałka, rozstawie i grubości igieł.
Najczęściej stosowanym w mezoterapii igłowej preparatem jest znany chyba wszystkim kobietom kwas hialuronowy, pozwalający na sprawniejsze zatrzymywanie wody w skórze. Stwarza barierę, dzięki której skóra nie wysycha, jest odpowiednio nawilżona, napięta i sprężysta. Kolagen również sprzyja utrzymaniu elastyczności skóry i wspomaga funkcje regeneracyjne. W koktajlach do mezoterapii igłowej możemy również znależć kofeinę mającą na celu pobudzić dodatkowo krążenie (na obszary ciała z nadmiernym depozytem tłuszczowym – uda, boczki, brzuch po ciąży), krzemionkę, prowitaminę B5, witaminę C uszczelniajaca naczynka, rutynę i różnego rodzaju wyciągi roślinne w zależności od potrzeb skóry.
Mezoterapia igłowa - korzyści
Korzyści z zabiegu wykonanego w obrębie twarzy, ciała, skóry głowy:
- poprawa napięcia, sprężystości i nawilżenia skóry
- widoczne ujędrnienie skóry twarzy i ciała
- redukcja drobnych zmarszczek
- redukcja cieni pod oczami
- rozjaśnienie niewielkich blizn
- naturalne pobudzenie skóry do regeneracji
- promienna, wypoczęta skóra
- zmniejszenie depozytów tłuszczowych (wygładzenie cellulitu)
- poprawa kształtu sylwetki
- zwiększenie grubości skóry
- zmniejszenie widoczności „pajączków” naczyniowych
- zmniejszenie wypadania włosów, stymulacja wzrostu nowych, pobudzenie cebulek włosa
Jest to zabieg wbrew pozorom niebolesny, pozwalający utrzymać długotrwały, zadowalający efekt, właściwie już po jednym zabiegu. Zalecane jest jednak wykonanie serii zabiegów mezoterapii igłowej.
Wskazania do wykonania zabiegu
- utrata jędrności, elastyczności i napięcia skóry pojawiająca się z wiekiem
- zapobieganie wczesnym oznakom starzenia
- blizny potrądzikowe
- widoczne „pajączki” naczyniowe
- skóra poszarzała, zmęczona, cienka, „papierowa”
- trudny do zwalczenia cellulit w obrębie ud
- nieestetyczna, wiotka skóra po porodzie
- chęć pobudzenia wzrostu włosów, profilaktyka łysienia
- przebarwienia skóry
- „worki” i cienie pod oczami
Z dobrodziejstw zabiegu mezoterapii igłowej można korzystać nie tylko w celu „cofnięcia zegara biologicznego”, gdy nieestetyczne zmiany już się pojawiły. Należy pamiętać, że zabieg ten rewelacyjnie sprawdza się jako działanie zapobiegawcze progresji oznak starzenia, więc do gabinetów można zaprosić już Panie 25+.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- ciąża i okres karmienia piersią
- skłonność do powstawania bliznowców
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych lub terapia NSLPZ
- źle kontrolowana cukrzyca i duży nikotynizm (utrudnia gojenie się ran)
- miejscowe zakażenia skóry, wirusowe czy bakteryjne
- przypadłości hematologiczne – zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość
- nowotworowa (również w trakcie chemio- czy radioterapii)
- choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), szczególnie układowe choroby tkanki łącznej
- nadwrażliwość na składniki stosowanych w mezoterapii igłowej preparatów, również znieczulających miejscowo (lignokaina)
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem mezoterapii igłowej należy ustalić z lekarzem swoje oczekiwania co do efektów zabiegu, co pozwoli na odpowiednie dobranie preparatu podawanego sródskórnie.
Jeżeli pacjentka ma skłonność do zasinień, może na około dwa tygodnie przed mezoterapią przyjmować codziennie Rutinoscorbin celem uszczelnienia naczynek i uniknięcia powstania podbiegnięć krwawych w krótkim czasie po zabiegu. Jeśli siniaki mimo wszystko się pojawią, będą po takim przygotowaniu szybciej się wchłaniać.
Zabieg mezoterapii igłowej jest wbrew obiegowej opinii bezbolesny, jako że stosuje się przed zabiegiem maści znieczulające skórę. Należy wiedzieć, iż efekt długotrwały po mezoterapii jest w dużym stopniu zależny od samej pacjentki – mowa tu oczywiście o odpowiednich nawykach żywieniowych, utrzymywaniu właściwego nawodnienia organizmu (picie około 2 litrów wody dziennie) i zaprzestanie palenia. Nikotynizm niekorzystnie wpływa na przebudowę skóry, niszczy włókna kolagenowe i powoduje jej szarzenie, a więc może zniweczyć efekty mezoterapii, gdyż w końcu staramy się o stymulację produkcji kolagenu.
Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, najlepiej jest poddać się serii 5-6 zabiegów w odstępach dwutygodniowych. Liczbę zabiegów można zwiększyć jeśli tego oczekuje pacjentka, jednak raczej nie przekracza się granicy 3 miesięcy ciągłej mezoterapii. Zabieg przypominający można wykonać po pół roku od ostatniego.
Rodzaj znieczulenia
Znieczulenie do zabiegu mezoterapii igłowej jest znieczuleniem miejscowym – twarz po wcześniejszej dezynfekcji preparatem na bazie alkoholu smaruje się kremem z lignokainą (popularna Emla). Następnie, po dokładnym rozprowadzeniu kremu, nakłada się na twarz okluzję (folię) w celu lepszej penetracji znieczulenia. Okluzja utrzymywana jest około 20 minut. Jest ona wystarczająca aby uniknąć dyskomfortu bólowego.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Zabieg mezoterapii igłowej może być wykonany na trzy sposoby, jednak faza początkowa – dezynfekcji i znieczulenia – jest taka sama niezależnie od techniki. Pierwszym krokiem jest odkażenie skóry środkiem na bazie alkoholu. Następnie na poddawane zabiegowi obszary nakładany jest krem znieczulający z lignokainą, a obszar ten zakrywany jest folią w celu ułatwienia wnikania znieczulenia w głąb skóry. Znieczulenie zadziała po około 20 minutach, w tym czasie pacjentka spokojnie może się zrelaksować.
Jeśli zabieg wykonujemy techniką klasyczną – gęstych ostrzyknięć śródskórnych – lekarz za pomocą zwykłej strzykawki z cienką igłą dokonuje podania zawartości ampułki w skórę właściwą w małych porcjach, co około jeden centymetr. Po zabiegu pozostają na skórze przez około dwie doby drobne grudki z płynem w miejscu wkłucia, które potem ulegają wchłonięciu bez pozostawienia śladu.
Zabieg z użyciem dermapenu przebiega z rozprowadzeniem ampułki odżywczej na skórze przed wykonaniem nakłuć, a następnie nakłuwaniem z pomocą specjalnego aplikatora z szybko pulsującymi mikroigiełkami. Pozwala to na sprawne wprowadzenie substancji w głąb skóry. Po zabiegu występuje niewielkie przekrwienie i może się pojawić opuchlizna albo małe siniaki, jednak nieobecne są grudki z płynem.
Trzecia metoda – dermo roller – ma podobną zasadę działania jak dermapen, dzięki rolce z mikroigiełkami w skórze tworzą się mikrokanaliki wprowadzające substancję czynną głębiej. Dermo rollera można używać „na mokro” (po nałożeniu ampułki) albo „na sucho” (przed nałożeniem ampułki). Do różnych miejsc na skórze używane są dermorollery o różnej szerokości i długości igieł.
Po wykonaniu zabiegu można nałożyć maskę łagodzącą, np. kolagenową.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Po zabiegu wykonanym za pomocą klasycznych wstrzyknięć śródskórnych przez około dwie doby na skórze będą widoczne drobne grudki, w miejscu w których dokonano aplikacji ampułki. Po każdej z technik mezoterapii igłowej może przez około dobę utrzymywać się zaczerwienienie i drobny obrzęk, jednak taki jest efekt, jaki chcemy uzyskać – świadczy to o pobudzeniu skóry do regeneracji. Na ogół nie zaleca się wykonywania makijażu 24 h po mezoterapii, w domu można jednak wykonać maskę według swojego uznania. Można bez obaw myć skórę, nie należy się jednak opalać, korzystać z sauny czy solarium a także basenu z chlorowaną wodą.
Efekty po zabiegu
Po mezoterapii, zależnie od obszaru na jaki została zastosowana i od użytej ampułki, możemy się spodziewać efektów miejscowych:
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu nie należy nakładać makijażu przez około dobę. Wskazane są delikatne kosmetyki myjące. Warto też zwrócić uwagę na utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i osobniczych – zdrowe żywienie z odpowiednio dużą ilością antyoksydantów, picie dużej ilości wody, najlepiej z cytryną, oraz – co wydaje się najważniejsze – zaprzestanie palenia, gdyż to właśnie z powodu palenia w skórze dokonują się najszybsze i najtrudniejsze do odwrócenia zmiany starzeniowe. Podobny wpływ na zahamowanie starzenia się skóry ma zaniehanie uczęszczania na solarium.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Po wykonaniu pełnego cyklu mezoterapii i utrzymywaniu ogólnej dbałości o swój stan zdrowia i odpowiednie nawyki, zadowalającym efektem mezoterapii igłowej możemy się cieszyć nawet do 1,5 roku. Niektóre pacjentki po zakończeniu cyklu preferują wykonanie zabiegu przypominającego po około pół roku do roku, aby pobudzić „pamięć” skóry do regeneracji. Jak wyżej wspomniano, utrzymanie efektu zabiegu w dużej mierze jest zależne od pacjentki.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Mezoterapia igłowa (iniekcyjna)
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Należy poinformować lekarza o wszystkich swoich chorobach, przyjmowanych lekach – w tym również tych bez recepty. Istotna będzie historia nadwrażliwości na środki kosmetyczne i znieczulające. Należy unikać nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Możliwe powikłania po zabiegu
Powikłania po tym zabiegu występują bardzo rzadko, jeśli u pacjentki nie występują przeciwwskazania do jego wykonania. Jednakże do możliwych powikłań po mezoterapii igłowej należy zaliczyć powstanie dużych siniaków, krwiaków podskórnych, ziarniny w miejscu wkłucia, reakcji anafilaktycznej na środki miejscowo znieczulające lub składniki stosowanych ampułek. Rzadko zdarzają się zakażenia skóry.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mezoterapia igłowa z użyciem ampułki sama w sobie jest efektywnym, dającym zadowalające wyniki zabiegiem, jednakże na przedłużenie efektów pozwoli regularne stosowanie masek nawilżających z kwasem hialuronowym, a także rozważenie wykonania zabiegów przypominających.
Autor: Wiktoria Feret
Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Bibliografia:
Peter C. Neligan, Six Volume Plastic Surgery, vol. 2 Aesthetic, Elsevier, wyd. III, 2012; własne materiały szkoleniowe
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Mezoterapia igłowa
Cena
od 100 zł
Czas trwania
30-45 minut
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
do czasu ustąpienia zaczerwienienia skóry (1-2 dob
Efekty
poprawa stanu skóry w traktowanym obszarze
Trwałość leczenia
około 1,5 roku
Revival Clinic
02-972 Warszawa
Mezoterapia igłowa (iniekcyjna):
od 220 zł do 1999 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Mezoterapia igłowa (iniekcyjna) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Mezoterapia igłowa (iniekcyjna) to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia pacjenta. W związku z tym najczęściej nie jest on pokrywany z NFZ.Bielsko-Biała | od 500 zł | Raty od 87 zł | Więcej |
Bydgoszcz | od 600 zł | Raty od 105 zł | Więcej |
Częstochowa | od 149 zł | Więcej | |
Katowice | od 250 zł | Więcej | |
Kielce | od 200 zł | Więcej | |
Kraków | od 250 zł | Więcej | |
Łódź | od 300 zł | Więcej | |
Olsztyn | od 150 zł | Więcej | |
Poznań | od 450 zł | Więcej | |
Radom | od 150 zł | Więcej | |
Rzeszów | od 200 zł | Więcej | |
Sopot | od 300 zł | Więcej | |
Szczecin | od 200 zł | Więcej | |
Warszawa | od 150 zł | Więcej | |
Wrocław | od 350 zł | Więcej |