Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Cena od 600 zł Zapytaj o raty

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Ocena

4.55
65

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy- charakterystyka

Choć o procesach starzenia się organizmu świadczą najczęściej oznaki takowych istniejące w obrębie skóry, to związane z upływającym czasem zmiany pojawiają się również i w tych mniej widocznych na pierwszy rzut oka częściach organizmu. Specyficznym dla kobiet problemem bywa odczuwanie nadmiernej luźności (rozluźnienia) w obrębie struktur pochwy. Stan ten może powodować dyskomfort podczas kontaktów seksualnych, jak i zmniejszać czerpaną z tych aktywności przyjemność. Zespół luźności pochwy może być też związany ze zwiększoną tendencją do wystąpienia u pacjentki nietrzymania moczu.
Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Wymienione aspekty zdecydowanie mogą prowadzić do znacznych ograniczeń w życiu pacjentki – kobieta może zacząć unikać podejmowania kontaktów seksualnych, jeżeli zaś doświadcza ona mimowolnych wycieków moczu, to ze względu na zawstydzenie może ona ograniczyć częstość wychodzenia z własnego domu. Z pewnością można więc stwierdzić, że zespół luźności pochwy nie jest stanem, który można by po prostu zbagatelizować – jego wystąpienie prowadzić może przecież do znacznych trudności u pacjentek. W medycynie zwykło się mawiać, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby jednak wiedzieć, jak można chronić się przed wystąpieniem nadmiernego rozluźnienia tkanek pochwy, najpierw niezbędne jest posiadanie wiedzy, jakie czynniki mogą prowadzić do wystąpienia takiego stanu.

Przyczyn nadmiernej luźności pochwy wyróżnia się co najmniej kilka. Jako podstawowy czynnik związany z utratą jędrności i elastyczności struktur budujących pochwę wymienia się przebyte porody. Szczególnym ryzykiem wystąpienia problemu obarczone są przede wszystkim te pacjentki, które rodziły wielokrotnie oraz te kobiety, u których poród siłami natury przebiegał z jakimiś komplikacjami. Inną możliwą przyczyną odczuwania przez pacjentkę nadmiernej luźności w obrębie pochwy mogą być zmiany związane z wiekiem. Wystąpienie menopauzy (ostatniej miesiączki) i związanych z nią zmian gospodarki hormonalnej (przede wszystkim obniżenia się stężeń estrogenów w żeńskim organizmie) bywa przyczyną tego, że struktury dróg rodnych tracą swoją jędrność i elastyczność. Ryzyko opisywanych zaburzeń zwiększone jest również w przypadku kobiet otyłych, palących papierosy oraz u tych, które przebyły w przeszłości jakieś zabiegi operacyjne w obrębie miednicy (np. histerektomię, czyli usunięcie macicy).

Nadmierna luźność pochwy zdecydowanie nie jest stanem, z którego istnieniem pacjentki muszą się pogodzić. Zwiększyć napięcie tkanek w obrębie dróg rodnych można na co najmniej kilka różnych sposobów. Pacjentki mogą podejmować pewne próby zwalczenia swoich dolegliwości nawet samodzielnie we własnym domowym zaciszu, możliwe jest bowiem np. wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla). Z pomocą mogą również przyjść medyczni profesjonaliści – pacjentkom borykającym się z nadmierną luźnością pochwy polecić można zabiegi waginoplastyki. Istnieje możliwość pomniejszenia pochwy na drodze chirurgicznej, jednakże część kobiet – chociażby ze względu na strach przed operacją – wolałaby uniknąć znalezienia się na stole operacyjnym. I dla takich pacjentek istnieje sposób na rozwiązanie ich problemów – specjaliści medycyny estetycznej (a w szczególności ginekologii estetycznej) przeprowadzają bowiem nieinwazyjne zabiegi, dzięki którym możliwe jest całkowicie bezoperacyjne zmniejszanie pochwy. Zastosowanie w tym celu znajdują przede wszystkim zabiegi laserowe, oprócz nich dostępne bywają również procedury z wykorzystaniem działania fal o częstotliwości radiowej.

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy- korzyści

Podstawową zaletą bezoperacyjnego zmniejszania pochwy jest inwazyjność zabiegu. Procedura w zasadzie jest bezinwazyjna, ponieważ nie wymaga ona naruszania ciągłości tkanek przy pomocy skalpela. Dzięki temu, że dokonywana jest ingerencja niewielkiego stopnia, drastycznie spada ryzyko wystąpienia powikłań po przebyciu zabiegu. Warto również wspomnieć o tym, że niechirurgiczne obkurczanie pochwy nie zajmuje wiele czasu. Na przeprowadzenie zabiegu wystarcza czasami nawet kilkanaście minut, co sprawia, że zdecydować się mogą na niego nawet te kobiety, które na co dzień mają niewiele czasu i nie mogą sobie pozwolić na dłuższy pobyt w placówce leczniczej – po procedurze hospitalizacja nie jest potrzebna.

Oprócz powyżej już wymienionych zalet bezoperacyjnego pomniejszania pochwy należy jeszcze podkreślić, że dzięki stosunkowo prostemu i nieobciążającemu zabiegowi możliwe jest znaczące poprawienie komfortu pacjentki. Dzięki procedurze życie intymne może powrócić do normy, a takie problemy, jak mimowolne wyciekanie moczu, ustępować. Jeszcze inną korzyścią niechirurgicznego obkurczania pochwy jest to, że istnieje stosunkowo niewiele przeciwwskazań do wykonania tej procedury – skorzystać z niej może większość chętnych ku temu pacjentek borykających się z nadmiernym rozluźnieniem tkanek pochwy. Nie ulega wątpliwości, że wśród zalet opisywanego zabiegu znajduje się również to, że najczęściej jego wykonywaniu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniami do bezoperacyjnego zmniejszenia pochwy są przede wszystkim subiektywne odczucia pacjentki. Zabieg może być polecony kobietom doświadczającym poczucia nadmiernej luźności w obrębie pochwy (na przykład wtedy, gdy odczucia te pojawiają się stale podczas współżycia), w szczególności tym pacjentkom, które mają za sobą urodzenie kilku dzieci i istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogło u nich dojść do nadmiernego rozciągnięcia tkanek dróg rodnych. Podkreślić warto również to, że niechirurgiczne obkurczanie pochwy polecić można pacjentkom, u których występują objawy zespołu rozluźnienia pochwy i które chciałyby rozwiązać jakoś swój problem, a jednocześnie nie chciałyby one przechodzić ingerencji chirurgicznej. Na drodze nieoperacyjnej możliwe jest bowiem uzyskanie podobnych efektów jak w przypadku zabiegów z wykorzystaniem skalpela.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Choć bezoperacyjne obkurczanie pochwy jest zabiegiem praktycznie bezinwazyjnym, to z procedury tej nie mogą skorzystać wszystkie życzące sobie jej pacjentki. Część z przeciwwskazań jest czasowa i po ustąpieniu danych stanów możliwe staje się przeprowadzenie zabiegu, w przypadku innych może być natomiast tak, że pacjentka w ogóle nie będzie mogła przejść bezoperacyjnego pomniejszenia pochwy. Ogólnie wśród przeciwwskazań do procedury wymienia się:

  • występowanie u pacjentki niewyjaśnionych, pozamiesiączkowych (dodatkowych, niezwiązanych z cyklem) krwawień z pochwy,
  • aktywne procesy zapalne toczące się w obrębie pochwy,
  • niestabilny stan pacjentki, związany z jakimiś jej schorzeniami przewlekłymi (np. z nieunormowaną gospodarką węglowodanową w przebiegu cukrzycy czy z niewyrównanymi zaburzeniami czynności tarczycy),
  • istnienie jakiejś choroby nowotworowej u pacjentki,
  • aktualnie doświadczany lub przebyty w przeszłości epizod zakrzepowo-zatorowy (np. zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych czy zatorowość płucna).

Procedury nie wykonuje się również wtedy, kiedy pacjentka aktualnie jest w ciąży, gdy karmi ona piersią dziecko oraz w czasie występowania krwawienia miesiączkowego.

Przed zabiegiem

Przed przebyciem bezoperacyjnego zmniejszania pochwy odbywa się konsultacja z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg. Jej celem jest dokładna analiza występujących u pacjentki problemów i odbywa się ona zazwyczaj w gabinecie specjalisty ginekologii estetycznej. Aby sprawdzić, czy u pacjentki istnieją wskazania do bezoperacyjnego obkurczenia pochwy, przeprowadzane jest zarówno badania podmiotowe (czyli wywiad lekarski), jak i badanie przedmiotowe (zazwyczaj pod postacią badania ginekologicznego). Kobieta pytana jest o występowanie u niej różnych dolegliwości (takich jak np. zmniejszenie satysfakcji z przebiegu stosunków płciowych), oprócz tego lekarz zadaje również pytania o różne stany chorobowe występujące u pacjentki, które uniemożliwiałyby przeprowadzenie u niej opisywanego zabiegu. Pacjentka może również zapytana o przebieg jej cyklów miesiączkowych (np. jak długo trwają miesiączki, co jaki czas pojawia się krwawienia, jak długo trwa miesiączka oraz czy towarzyszą jej jakieś dolegliwości bólowe), a także o to, czy kiedykolwiek rodziła dzieci i czy towarzyszyły temu jakieś trudności.

W przypadku zakwalifikowania pacjentki do przeprowadzenia u niej bezoperacyjnego zmniejszenia pochwy otrzymuje ona nie tylko informację, kiedy procedura zostanie wykonana, ale i lekarz wydaje jej zalecenia dotyczące postępowania przed jej przebyciem. Pacjentkom palącym papierosy zalecone może zostać zrezygnowanie z nałogu, ponieważ nikotynizm ogólnie negatywnie wpływa na stan zdrowotny całego organizmu, w tym również na stan tkanek pochwy. Podobna sytuacja dotyczy spożywania alkoholu – już na tydzień, dwa tygodnie przed procedurą najkorzystniej jest znacznie zmniejszyć jego spożycie. Bezoperacyjne obkurczanie pochwy jest nieinwazyjne, dlatego też przed tym zabiegiem nie istnieje konieczności wykonywania szeregu specjalistycznych badań. Jeżeli pacjentka zostanie poproszona o wykonanie jakichś oznaczeń laboratoryjnych, to raczej będą to badania podstawowe, takie jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu. Ginekolog estetyczny może również poprosić pacjentkę o przedstawienie przed zabiegiem wyniku aktualnego badania cytologicznego.

Rodzaj znieczulenia

Emitowane we wnętrzu pochwy promieniowanie laserowe nie prowadzi do występowania jakichkolwiek dolegliwości bólowych – w przypadku bezoperacyjnego zmniejszania pochwy nie istnieje więc konieczność stosowania środków znieczulających.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy przeprowadzane jest obecnie głównie przy wykorzystaniu energii laserowej. Dostępne do tego celu są lasery różnych firm, których produkty różnią się od siebie m.in. parametrami generowanych wiązek laserowych.

Podczas zabiegu do wnętrza pochwy wprowadzany jest, przy pomocy specjalnej prowadnicy, adapter generujący wiązkę laserową. Najczęściej procedura przebiega w dwóch etapach, najpierw poddawane działaniu lasera są głębiej położone części kanału pochwy, a później energia emitowana jest w obrębie przedsionka i wejścia do pochwy. Cały zabieg bezoperacyjnego zmniejszania pochwy zajmuje zaledwie kilkanaście minut – do jego przeprowadzenia wystarcza nawet 15 – 30 minut. Podczas naświetlania wnętrza pochwy laserem pacjentki mogą odczuwać uczucie ciepła lub drobnego dyskomfortu, aczkolwiek nie mają one znacznego natężenia – z tego względu nie istnieje konieczność stosowania żadnego znieczulenia podczas zabiegu. Bezpośrednio po zakończeniu procedury pacjentka może wrócić do domu – nie istnieje konieczność nawet krótkiej hospitalizacji.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Dzięki temu, że zabieg jest nieinwazyjny, po jego przebyciu u pacjentki nie dochodzi do wystąpienia jakichś ograniczeń normalnej aktywności życiowej. Owszem, przez pewien czas po zabiegu należy np. powstrzymywać się do kontaktów seksualnych, aczkolwiek nie istnieją już w tym czasie np. przeciwwskazania co do pełnienia codziennych obowiązków zawodowych – po bezoperacyjnym zmniejszaniu pochwy nie istnieje więc konieczność brania nawet kilkudniowego, krótkiego urlopu. Wszelkie ograniczenia przestają obowiązywać maksymalnie w ciągu miesiąca od przebycia zabiegu przez pacjentkę – o dokładnym czasie ich obowiązywania pacjentka zostanie poinformowana przez lekarza jeszcze przed opuszczeniem gabinetu.

Efekty po zabiegu

Zasadą działania zabiegów bezoperacyjnego zmniejszania pochwy jest ich wpływ na włókna kolagenowe i elastynowe znajdujące się w obrębie tkanek dróg rodnych. Pod wpływem energii laserowej generowane jest ciepło, którego działanie prowadzi do obkurczania się wymienionych białek, a także do wzmożenia syntezy nowych cząsteczek tych struktur. Do wstępnych rezultatów dochodzi jeszcze w czasie wykonywania zabiegu, kiedy to pacjentka znajduje się w klinice leczniczej, ostateczne efekty zauważalne są jednak po upływie około miesiąca od wykonania procedury. Związane jest to z tym, że do zajścia procesów regeneracyjnych w obrębie tkanek pochwy po prostu potrzebny jest czas. Kiedy wspomniane procesy zostaną już zakończone, pacjentka może cieszyć się zwiększonym napięciem tkanek pochwy, dzięki czemu takie dolegliwości, jak np. odczuwanie nadmiernej luźności pochwy podczas kontaktów seksualnych przestaną borykać pacjentkę. Zabieg może przynieść również korzystne rezultaty w zakresie ustąpienia mimowolnych wycieków (nietrzymania) moczu.

Zalecenia po zabiegu

Po bezoperacyjnym pomniejszaniu pochwy pacjentki otrzymują jedynie kilka wskazówek co do tego, jak mają one postępować przez pierwsze dni po zabiegu. Pacjentki nie muszą brać zwolnienia chorobowego – powrót do pracy tak naprawdę możliwy jest nawet tego samego dnia. Ograniczenia dotyczyć mogą unikania znacznego wysiłku fizycznego przez około tydzień, przez podobny czas pacjentki powinny również unikać gorących kąpieli czy przebywania w saunie. Możliwe jest także, że pacjentki zostaną poproszone o stosowanie przez jakiś czas dopochwowych preparatów estrogenów. Różni lekarze zalecają odmienny czas utrzymywania abstynencji seksualnej po niechirurgicznym obkurczaniu pochwy. Część medyków jest zdania, że pacjentki powinny wstrzymywać się od stosunków płciowych przez miesiąc od przebycia procedury, inni natomiast uważają, że wystarczająca jest abstynencja seksualna sięgająca 7 dni. W związku z tym w przypadku tego typu aspektów należy ściśle trzymać się zaleceń swojego lekarza. Wśród zaleceń pozabiegowych znajdować się może również informacja co do terminu zgłoszenia się pacjentki na wizytę kontrolną do ginekologa estetycznego.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Czas utrzymywania się efektów bezoperacyjnego zmniejszania pochwy stanowi aspekt dość indywidualny. U pacjentek młodych i będących w dobrym ogólnym stanie zdrowia rezultaty jednego zabiegu mogą być widoczne nawet przez wiele lat. U innych kobiet (np. u pacjentek starszych, będących w wieku okołomenopauzalnym) poprawa stopnia napięcia tkanek pochwy może się z kolei utrzymywać przez około dwa lata. Istnieje potrzeba podkreślenia tego, że efekt zabiegów może utrzymywać się krócej w przypadku istnienia u pacjentki sytuacji, które predysponują do rozluźnienia tkanek dróg rodnych – jako ich przykłady można podać poród już po przebyciu niechirurgicznego obkurczania pochwy czy posiadanie nadmiernej masy ciała oraz częste występowanie zaparć.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Powikłania po bezoperacyjnym pomniejszaniu pochwy zasadniczo nie występują. Aby zminimalizować ryzyko odczuwania dyskomfortu po zabiegu, pacjentka powinna ściśle przestrzegać otrzymanych od lekarza zaleceń dotyczących postępowania po przebyciu procedury (np. wstrzymywania się od kontaktów płciowych). Wszelkie ograniczenia nie obowiązują długo, a ścisłe ich przestrzeganie pozwala zredukować ryzyko wystąpienia takich problemów, jak ból czy podrażnienia w obrębie pochwy.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg niechirurgicznego zwężania pochwy jest nieinwazyjny, dlatego też po jego wykonaniu zasadniczo nie są obserwowane powikłania. Teoretycznie jako takowe zdarzenia można by traktować odczuwanie przez pacjentki podrażnienia pochwy po zadziałaniu na jej tkanki wiązki laserowej, jednakże są to sytuacje rzadkie i jeżeli nawet wystąpią, to związane z nimi dolegliwości ustępują samoistnie zazwyczaj w ciągu maksymalnie kilku dni po zabiegu.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Nieoperacyjne obkurczanie pochwy może być przeprowadzane jako całkowicie samodzielna procedura, niewymagająca stosowania jakichkolwiek zabiegów dodatkowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że czasami jedna sesja laserowego zmniejszania pochwy nie jest wystarczająca do uzyskania zadowalających pacjentkę efektów – w takiej sytuacji istnieje możliwość powtórzenia zabiegu po upływie około miesiąca od pierwszej procedury.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Min Seok Lee, Treatment of Vaginal Relaxation Syndrome with an Erbium:YAG Laser Using 90° and 360° Scanning Scopes: A Pilot Study & Short-term Results, Laser Ther. 2014 Jul 1; 23(2): 129–138; Millheiser LS et al., Radiofrequency treatment of vaginal laxity after vaginal delivery: nonsurgical vaginal tightening, J Sex Med. 2010 Sep;7(9):3088-95. doi: 10.1111/j.1743-6109.2010.01910.x

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy

Cena

od 600 zł

Czas trwania

kilkanaście minut

Znieczulenie

niewymagane

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

do kilku tygodni

Efekty

po około miesiącu

Trwałość leczenia

ok. dwóch lat

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Bezoperacyjne zmniejszanie pochwy w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Bezoperacyjne pomniejszanie pochwy traktowane jest jako procedura z zakresu ginekologii estetycznej. Z tego względu pacjentki, które planują przebycie takiego zabiegu, muszą być przygotowane na poniesienie jego kosztów – Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego typu waginoplastyki.
Kielceod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Krakówod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Lublinod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Rzeszówod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Warszawaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Wrocławod 2500 złRaty od 89 złWięcej