Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn

Usuwanie blizn

Cena od 100 zł Zapytaj o raty

Nowoczesne techniki laserowe dają bardzo duże szanse na skuteczne usunięcie blizn, a przynajmniej na takie ich zmniejszenie, aby przestały one być przyczyną psychicznego dyskomfortu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Laserowe usuwanie blizn

Ocena

4.75
68

Laserowe usuwanie blizn - charakterystyka

Pacjenci, u których planowane jest wykonanie jakiegoś zabiegu chirurgicznego, nierzadko zastanawiają się nad jednym ważnym dla nich aspektem – pozostaniem ewentualnych blizn po procedurze. O tym, czy blizny się pojawią i jak duże i wyraźnie widoczne one będą, decyduje zazwyczaj kilka czynników, zależnych zarówno od lekarzy, jak i od samych pacjentów.

Laserowe usuwanie blizn

O wielkości blizny decyduje chociażby sposób zaopatrzenia pooperacyjnej rany. Na obecność ewentualnego śladu po zabiegu wpływa m.in. to, jaki to szew zostanie założony przez lekarza. Chirurdzy – o ile istnieją ku temu warunki – mogą chociażby zastosować tzw. szew plastyczny, dzięki czemu pozostający po zabiegu ślad na skórze będzie jak najmniej widoczny.

Na charakter blizny wpływają również czynniki związane bezpośrednio ze stanem zdrowia pacjenta, a także zachowania chorego już po operacji. O wielkości blizny decyduje m.in. sposób gojenia się rany – u pacjentów cierpiących na cukrzycę czy u palących papierosy rany mogą goić się trudniej i dłużej, czego rezultatem może być pojawienie się rozleglejszej – niż u osób nieobciążonych wymienionymi powyżej czynnikami – blizny pooperacyjnej.
Znaczenie ma również to, czy pacjenci przestrzegają uzyskanych po operacji zaleceń. Zwykle operowani informowani są o tym, że przez pewien czas – sięgający nawet kilku miesięcy – nie powinni oni eksponować zoperowanego rejonu skóry na działanie promieniowania słonecznego. Słońce może bowiem opalić otaczającą bliznę skórę, jednakże jednocześnie efektem jego działania może być zwiększenie widoczności skórnego śladu po przebyciu operacji.

Powyżej mowa jest o standardowych bliznach pojawiających się po leczeniu operacyjnym. Niektórzy pacjenci borykają się jednak ze specyficznymi typami blizn – jednym z nich są keloidy, czyli bliznowce. Stanowią one skupiska nadmiernie rozrośniętej tkanki łącznej, które mogą być nawet znacznie uwypuklone powyżej poziomu skóry i mogą zdecydowanie zaburzać estetykę tej okolicy ciała, w której się pojawiają.

Blizny zdecydowanie nie są jednak problemem, który spotykany jest tylko u osób leczonych chirurgicznie. Specyficzna ich postać – tzw. blizny atroficzne – spotykana jest u pacjentów, którzy doświadczali znacznego, wyjątkowo nasilonego trądziku. Takie zmiany mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu u pacjentów, a nawet do znacznego zawstydzenia i poczucia skrępowania – blizny potrądzikowe często są przecież zlokalizowane w obrębie twarzy, a więc są one wyraźnie widoczne zarówno dla samego pacjenta, jak i dla jego otoczenia.

Osoby posiadające wyraźnie widoczne blizny nie są zmuszone do pogodzenia się z tym, jak wygląda powierzchnia ich skóry. Medycyna obecnie oferuje różne procedury służące do usuwania szpecących skórę pacjentów blizn. Można to zrobić zarówno na drodze klasycznych metod chirurgicznych, ale i poprzez zdecydowanie mniej inwazyjne zabiegi laserowego usuwania blizn.

Laserowe usuwanie blizn - korzyści

Najistotniejszą korzyścią laserowego usuwania blizn jest to, że dzięki tym procedurom możliwe staje się znaczne zredukowanie lub nawet całkowite usunięcie istniejących u pacjentów blizn. Procedury te zajmują niewiele czasu – zazwyczaj jest on liczony w minutach, a oprócz tego po ich przebyciu nie istnieje konieczność pozostawania w szpitalu. Z wymienionych względów z zabiegów laserowego usuwania blizn mogą skorzystać nawet tacy pacjenci, którzy są wyjątkowo zabiegani i nie mają na co dzień zbyt wiele wolnego czasu.

Wśród zalet laserowego usuwania blizn nie sposób nie wymienić tego, że są to procedury związane z niewielką inwazyjnością. Podczas tych zabiegów nie jest bowiem wykorzystywany ani jeden skalpel chirurgiczny. Część pacjentów za korzyść tej metody likwidacji blizn z pewnością uzna również to, że podczas procedur z wykorzystaniem lasera stosowane mogą być środki znieczulające, dzięki którym pacjenci nie doświadczają dyskomfortu podczas przeprowadzania zabiegu.

Wskazania do wykonania zabiegu

Z laserowego usuwania blizn mogą skorzystać ogólnie ci pacjenci, u których istnieją wyraźnie widoczne i przeszkadzające im blizny. Na drodze zabiegów z wykorzystaniem lasera możliwe jest usunięcie blizn:

  • pozabiegowych (np. po operacji wyrostka robaczkowego, usunięciu pęcherzyka żółciowego czy blizn po cięciu cesarskim),
  • powypadkowych,
  • potrądzikowych (tzw. blizn atroficznych),
  • postaci keloidów (bliznowców),
  • przerostowych.

Samo posiadanie jakiejś blizny nie stanowi jednak wskazania do laserowego jej usunięcia. Pod uwagę brane są m.in. rozmiary blizny, jej lokalizacja, a także odczucia pacjenta związane z jej posiadaniem. Zabieg można polecić szczególnie tym osobom, dla których obecność na ich ciele blizny stanowi cechę pogarszającą ich wygląd czy też tym pacjentom, którzy z powodu posiadania jakichś blizn odczuwają zawstydzenie czy jakiegokolwiek innego typu dyskomfort.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Procedury laserowego usuwania blizn są zabiegami mało inwazyjnymi i stosunkowo bezpiecznymi, mimo tego i tak nie można ich przeprowadzać u wszystkich chętnych pacjentów. Istnieją pewne przeciwwskazania do laserowej likwidacji blizn, wśród których wymienia się:

  • obecność u pacjenta stanów zapalnych skóry,
  • stosowanie leków o działaniu uwrażliwiającym skórę na działanie światła słonecznego (takich jak np. tetracykliny czy pochodne witaminy A),
  • tendencję do pojawiania się przebarwień na skórze,
  • niektóre schorzenia (np. cukrzycę, łuszczycę, liszaj czy padaczkę, choroby nowotworowe i zaburzenia hormonalne),
  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • nadmierną suchość skóry,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (na podłożu chorób hematologicznych czy też związane z przyjmowaniem leków o działaniu osłabiającym krzepliwość krwi, takich jak np. aspiryna czy warfaryna),
  • sterydoterapię.

Przed zabiegiem

Wstępnym etapem przed laserową likwidacją blizn jest konsultacja lekarska. Podczas niej medyk przede wszystkim ocenia charakter blizn, które miałyby podlegać usunięciu – podczas tej oceny lekarz upewnia się, że zabiegi laserowe rzeczywiście będą mogły pozwolić na uzyskanie satysfakcjonującego zarówno pacjenta, jak i lekarza efektu. W trakcie konsultacji dochodzi również do wykluczenia istnienia u pacjenta jakichkolwiek przeciwwskazań do laserowego usunięcia blizn, a także ustalane są szczegóły dotyczące chociażby tego, przy pomocy jakiego to rodzaju lasera będzie przeprowadzany zabieg.

Konieczne przygotowania do laserowego usunięcia blizn nie są dla pacjentów wyjątkowo obciążające. Lekarz przed rozpoczęciem procedury i tak oczyszcza jeszcze skórę pacjenta, wskazane jednak i tak byłoby, aby zgłosić się do kliniki z umytą skórą. Należy przy tym podkreślić, że przed zabiegiem w rejonie blizny nie powinno się nakładać jakichkolwiek kosmetyków.

Inne zalecenia w okresie poprzedzającym zabieg dotyczą głównie unikania pewnych czynności. Przykładowo z opalania skóry pacjenci powinni zrezygnować już na nawet cztery tygodnie przed zaplanowanym terminem laserowej likwidacji blizn. Unikać powinno się także pewnych procedur kosmetycznych – takich zabiegów, jak chociażby peelingi, nie zaleca się stosować na tydzień lub czasami nawet dłużej przed procedurą usuwania blizn.

Rodzaj znieczulenia

Podczas laserowego usuwania blizn może być stosowane znieczulenie. Zazwyczaj jest to znieczulenie miejscowe, w rzadkich przypadkach wykorzystywane może być znieczulenie ogólne. Czasami skóra w otoczeniu blizny w ogóle nie podlega znieczuleniu. Nie jest to związane z tym, że lekarz dąży do pojawienia się dyskomfortu u chorego. Część urządzeń laserowych generuje bowiem takie wiązki laserowe, które mogą redukować wielkość blizny, a jednocześnie ich działanie nie prowadzi do występowania dolegliwości bólowych. Zdarza się także, że aparatura laserowa połączona jest z urządzeniami chłodzącymi – w skórze poddawanej działaniu lasera może dochodzić do wzrostu temperatury, dlatego też zastosowanie aparatury chłodzącej może na bieżąco zmniejszać ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych odczuć u pacjentów.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Zabieg laserowego usunięcia blizn może rozpoczynać się od znieczulenia skóry, czasami – jak już opisano powyżej – znieczulenie wcale nie musi być konieczne i lekarz od razu może rozpocząć działania mające na celu usunięcie kłopotliwej zmiany skórnej.

Rynek medycznych urządzeń laserowych stale się rozszerza i do likwidacji blizn wykorzystywane mogą być obecnie bardzo różne rodzaje laserów. Jednymi z popularniejszych urządzeń są lasery frakcyjne (np. lasery CO2 czy erbowo-yagowe), w wielu gabinetach medycyny estetycznej znajdują się też tzw. lasery frakcyjne. Z wyborem konkretnego typu lasera związane jest chociażby to, czy do całkowitego usunięcia blizny zabieg trzeba będzie powtarzać, poszczególne procedury z wykorzystaniem różnych urządzeń różnią się od siebie także swoimi cenami. O konkretne informacje należy zapytać wybranego specjalistę medycyny estetycznej – będzie on w stanie omówić z pacjentem, z jakich laserów korzysta i pomóc mu w wyborze jednej konkretnej procedury laserowej.

Ogólnym założeniem zabiegów laserowego usuwania blizn jest likwidacja tworzących zmianę tkanek. Część laserów doprowadza niejako do „odparowania” budujących bliznę struktur, dzięki czemu dochodzi do wyeksponowania głębiej leżących, bardziej prawidłowo wyglądających warstw skóry. Niektóre typy laserów oddziałują także na głębiej położone warstwy skóry, doprowadzając do pobudzenia procesów przebudowy tkankowej i do wzmożonej regeneracji skóry i tkanki podskórnej.

Całkowity czas trwania laserowego usuwania blizn zależny jest zarówno od wielkości leczonej blizny, jak i od tego, przy pomocy jakiego urządzenia przeprowadzana jest procedura. Zabieg zająć może zarówno zaledwie kilka, jak i kilkadziesiąt minut. Niezależnie od tego, jak długo będzie trwała laserowa likwidacja blizn, tego samego dnia pacjent wraca do swojego domu – nie jest konieczne nawet krótkotrwałe przebywanie w szpitalu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Zasadniczo nawet bezpośrednio po przebyciu laserowego usuwania blizn możliwy jest powrót do swoich codziennych obowiązków. Po zabiegu mogą występować drażliwość, obrzęk czy zaczerwienienie okolicy skóry poddawanej zabiegowi, jednakże ustępują one samoistnie w ciągu maksymalnie kilku-kilkudziesięciu godzin. Procesy gojenia miejsca poddanego laserowej likwidacji blizny są kwestią wyjątkowo osobniczą i zależą m.in. od naturalnego tempa procesów regeneracyjnych u danego pacjenta, a także od jego ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj do całkowitego zagojenia tkanek dochodzi w ciągu kilku dni po zabiegu.

Efekty po zabiegu

Rezultatem laserowego usunięcia blizny może być zarówno całkowita jej likwidacja, jak i znaczne zmniejszenie jej widoczności. Uzyskiwany efekt zależny jest zarówno od rodzaju leczonej blizny, jak i od możliwości regeneracyjnych organizmu pacjenta. Statystycznie zabiegi laserowe pozwalają na zredukowanie wielkości blizny o od 50 do 80% procent jej pierwotnej wielkości, oprócz tego (np. w przypadku leczenia keloidów) procedury te zapobiegają ich ponownemu powiększaniu się w przyszłości. Na ostateczny rezultat zabiegu ma też wpływ to, kiedy wdrożone zostaną zabiegi laserowe – im bowiem szybciej podjęte zostaną działania mające na celu likwidację blizny, tym większa jest szansa, że jej widoczność zostanie ograniczona do minimum.

U niektórych pacjentów udaje się uzyskać satysfakcjonujący rezultat już po nawet jednym zabiegu laserowym, u innych może zaistnieć konieczność wykonania kilku sesji zabiegowych. Nie da się przewidzieć, jaki będzie rezultat jednego zabiegu laserowego – wpływ na to mają bowiem zarówno cechy skóry pacjenta, jak i rodzaj wykorzystywanego urządzenia laserowego.

Zalecenia po zabiegu

Pacjenci po laserowym usuwaniu blizn otrzymują kilka zaleceń, których przestrzeganie ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do wystąpienia jak najlepszych efektów procedury. Niektórzy lekarze mogą zalecić stosowanie na skórę preparatów antybiotykowych czy też opatrunków – takie postępowanie, jeżeli już zostanie pacjentowi zalecone, to zazwyczaj nie istnieje konieczność stosowania go dłużej niż przez kilka dni. Po zabiegu pojawiać się mogą pewne dolegliwości bólowe – jeżeli byłyby znacznego natężenia, pacjenci mogą korzystać z zaleconych przez lekarza łagodnych środków przeciwbólowych.

Wśród innych zaleceń po laserowym usuwaniu blizn wymienia się unikanie korzystania z solarium czy opalania się przez okres co najmniej czterech tygodni, a także wstrzymanie się od gorących kąpieli czy sauny przez pierwsze 14 dni od wykonania procedury. Pacjentów uczula się także na to, aby nie korzystali oni ze środków o działaniu mogącym podrażniać skórę (np. z kosmetyków zawierających alkohol), oraz by dbali oni o właściwe natłuszczenie powierzchni ciała i by pamiętali o nakładaniu na skórę preparatów z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Rezultaty laserowego usuwania blizn zasadniczo są trwałe. Pacjentów uczula się jednak na to, aby starali się oni przestrzegać uzyskanych po zabiegu zaleceń. Związane jest to z tym, że np. zbyt wczesne wystawienie skóry na działanie słońca mogłoby zniweczyć efekty procedury laserowej likwidacji blizn.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowe usuwanie blizn


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Zredukować u siebie ryzyko wystąpienia komplikacji laserowego usuwania blizn można przede wszystkim poprzez przestrzeganie uzyskanych po zabiegu zaleceń lekarskich. Zbyt wczesne wystawienie skóry na działanie promieniowania słonecznego mogłoby np. doprowadzić do wystąpienia przebarwień, z kolei rezygnacja z aplikacji antybiotyków na leczone laserem miejsce sprzyjać by mogło pojawieniu się zakażenia.

Powikłania laserowej likwidacji blizn są obserwowane częściej u tych osób, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. To właśnie dlatego powinno się odpowiadać szczerze na zadawane przez lekarza pytania – np. w razie stosowania leków o działaniu fotouczulającym czy w przypadku obarczenia tendencją do przebarwień skórnych przeprowadzenie zabiegu mogłoby – zamiast pomóc – doprowadzić do takich powikłań, jak np. hiper- czy hipopigmentacja skóry poddawanej zabiegowi.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabiegi laserowe ogólnie uważane są za dość bezpieczne procedury, mimo tego – podobnie jak w przypadku każdej innej procedury medycznej – również i po nich występować mogą pewne powikłania. Wśród rzadkich komplikacji laserowej likwidacji blizn wymienia się:

  • powstawanie przebarwień w obrębie leczonego obszaru skóry,
  • reakcje alergiczne,
  • zakażenia skóry,
  • pojawienie się pęcherzy w obrębie skóry,
  • znaczny świąd w leczonym obszarze,
  • oparzenia,
  • przedłużone występowanie zaczerwienienia czy obrzęku skóry,
  • martwica skóry.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Procedury laserowej likwidacji blizn wzbogacić można o przeprowadzenie innych zabiegów, które będą wspomagały procesy regeneracyjne skóry. Jako przykład takiego pomocniczego zabiegu podać można procedury z wykorzystaniem preparatów osocza bogatopłytkowego PRP Regeneris. Wprowadzenie koncentratu płytek krwi w rejon blizn może doprowadzić do ich spłycenia, a także do pobudzenia procesów odnowy skóry.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Sepehr Oliaei, Laser Treatment of Scars, Facial Plas Surg 2012;28:518-524; Mitchel P. Goldman, Laser Scar Removal - Is it Right for You, Consumer Guide to Plastic Surgery; Jang JU et al., Comparison of the Effectiveness of Ablative and Non-Ablative Fractional Laser Treatments for Early Stage Thyroidectomy Scars, Arch Plast Surg. 2016 Nov;43(6):575-581. Epub 2016 Nov 18

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Laserowe usuwanie blizn

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Laserowe usuwanie blizn

Cena

od 100 zł

Czas trwania

kilkanaście do kilkudziesięciu minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

po kilkunastu dniach

Trwałość leczenia

trwałe

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowe usuwanie blizn w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Laserowe usuwanie blizn traktowane jest jako zabieg z zakresu medycyny estetycznej, wpływający przede wszystkim na aspekty wizerunkowe pacjentów. Z tego względu procedura (jako taka, która nie ma na celu ratowania ani poprawy zdrowia pacjentów) nie jest przeprowadzana w ramach świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Częstochowaod 150 złWięcej
Gliwiceod 499 złRaty od 87 złWięcej
Katowiceod 400 złWięcej
Kielceod 100 złWięcej
Krakówod 100 złWięcej
Łódźod 300 złWięcej
Olsztynod 600 złRaty od 105 złWięcej
Poznańod 350 złWięcej
Radomod 400 złWięcej
Rzeszówod 100 złWięcej
Warszawaod 150 złWięcej
Wrocławod 399 złWięcej