Drogeria Urody
Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Lipofilling, lipotransfer ust

Cena od 2000 zł Zapytaj o raty

Lipofilling ust to zabieg polegający na iniekcji własnego tłuszczu bezpośrednio w usta. Zabieg polega na pobraniu odpowiedniej ilości tłuszczu z miejsca na ciele gdzie jest składowany jego nadmiar (zazwyczaj brzuch, biodra, uda) i odwirowaniu go w specjalnym urządzeniu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Ocena

4.62
24

Lipofilling ust- charakterystyka

Dla niejednej kobiety usta stanowią szczególnie interesujący obszar ciała. Jeżeli makijaż ust wykonywano już w czasach starożytnych, to nie budzi zapewne zdziwienia, że dziś, kiedy mamy tak dużą dostępność różnych preparatów kosmetycznych, znaczna ilość kobiet podkreśla wygląd swoich ust. O tym, jak wyglądają ludzkie usta, decydują przede wszystkim odziedziczone geny. Tak jak posiadanej informacji genetycznej zmienić się (przynajmniej na razie) nie da, tak na wygląd ust wpływać już można. Podstawowe zmiany osiągnąć można dzięki aplikowaniu na usta różnych szminek, pomadek czy błyszczyków. Dzięki makijażowi można np. podkreślić kontur ust czy też sprawić, aby wydawały się one większe. Wyjaśnienia wymaga jednak to, że niezabiegowo powiększyć usta można tylko optycznie. Pacjentki mogą jednak wyrażać chęć posiadania trwale powiększonych ust – współcześnie osiągnięcie takiego efektu jak najbardziej jest możliwe.

Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)
Powiększaniem ust zajmują się zwykle lekarze medycyny estetycznej oraz specjaliści chirurgii plastycznej. Osoba, która planuje jakiś zabieg zmieniający wygląd jej ust, musi zastanowić się nad tym, jaką metodą wykonana będzie u niej taka procedura. Do powiększenia ust można wykorzystać np. przeszczep własnej skóry, ale i skorzystać można z któregoś z dostępnych obecnie medycznych wypełniaczy. Substancje te mogą być zarówno pochodzenia syntetycznego, jak i całkowicie naturalne. Jednym z bardziej znanych pacjentom medycznych wypełniaczy są preparaty kwasu hialuronowego. Do powiększenia ust można również wykorzystać takie związki, jak hydroksyapatyt wapnia czy preparaty zawierające kwas polimlekowy. Wymienione powyżej przykłady stanowią jednak materiały, które ogólnie pochodzą z zewnętrznego źródła – możliwe jest wykorzystanie do powiększenia ust materiału, który jest w pełni naturalny, a do tego pochodzi bezpośrednio od samego pacjenta. Mowa w tym przypadku o przeszczepianiu tkanki tłuszczowej.

Lipofilling ust (powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) nie jest procedurą, która jest dostępna od niedawna. Tak naprawdę techniki przeszczepiania tkanki tłuszczowej interesują lekarzy już od dłuższego czasu – pierwsze koncepcje dotyczące wykorzystania tego materiału tkankowego pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Wtedy jednak zabiegi te nie mogły stać się popularne – problem stanowiły ograniczenia związane z pobieraniem materiału do transplantacji. Niespełna sto lat później, bo w okolicy lat 80. XX wieku, rozwijać się zaczęły różne techniki odsysania tkanki tłuszczowej (liposukcji). Wtedy to właśnie do modelowania różnych elementów ludzkiego ciała zaczęto wykorzystywać tkankę tłuszczową.

Powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej może budzić zainteresowanie pacjentów nie tylko ze względu na to, że wykorzystywany jest podczas niej naturalnego pochodzenia materiał – zabieg ten ma jeszcze wiele innych zalet.

Lipofilling ust- korzyści

Dla wielu pacjentów korzyścią lipofillingu ust jest zapewne to, że zmiana rozmiaru tej części ich ciała zachodzi z wykorzystaniem całkowicie naturalnego, a do tego pochodzącego bezpośrednio od nich samych, materiału. Jako inne zalety tego zabiegu można traktować takie aspekty:

 • po lipofillingu ust hospitalizacja – nawet krótka – nie jest wymagana,
 • przeprowadzenie zabiegu zajmuje niewiele czasu (najczęściej wystarcza do tego kilkadziesiąt minut),
 • podczas jednego pobytu pacjenta w placówce leczniczej możliwe jest osiągnięcie dwóch efektów – dochodzić może do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z pewnych okolic ciała (np. z rejonu brzucha czy ud), a usuwany materiał może nie trafiać wcale do zutylizowania, a służyć właśnie do powiększenia ust,
 • inwazyjność powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej nie jest znaczna – wprowadzenie przeszczepianego tłuszczu do wnętrza ust odbywa się zwykle poprzez wstrzykiwanie transferowanej tkanki,
 • rekonwalescencja po lipofillingu ust trwa zaledwie kilka dni, dlatego też po zabiegu tym pacjenci nie są zmuszeni do rezygnowania ze swoich codziennych zobowiązań przez dłuższy czas.

Wskazania do wykonania zabiegu

Podstawowym wskazaniem do powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej jest niezadowolenie pacjenta z wyglądu tej części jego ciała. Cechą niektórych ludzi jest to, że ich wargi są po prostu wąskie – tak jak części osób taki stan rzeczy w ogóle nie przeszkadza, tak już dla innych pacjentów może on być źródłem nawet znacznych kompleksów. Lipofilling ust pozwala nie tylko na ogólne zwiększenie wymiarów ust, ale i dzięki tej procedurze możliwe jest – u pacjentów borykających się z takim problemem – wyrównanie istniejącej u nich asymetrii pomiędzy jakimiś częściami ust.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Chociaż lipofilling ust nie jest zabiegiem o dużej inwazyjności, to jednak i tak skorzystać z tej metody powiększania ust nie może dowolny chętny do tego pacjent. Taka sytuacja wynika z tego, że istnieją pewne przeciwwskazania do powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej. Wśród nich wymienia się:

 • występowanie u pacjenta schorzeń przewlekłych o niestabilnym przebiegu (np. cukrzycy, niewydolności serca czy zaburzeń czynności nerek),
 • choroby nowotworowe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi (szczególnie te, które związane są ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia krwawienia, mogące wynikać np. z chorowania przez pacjenta na jakąś skazę krwotoczną czy też z przyjmowaniem przez niego preparatów zmniejszających krzepliwości krwi, takich jak aspiryna, warfaryna czy acenokumarol),
 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy),
 • istnienie u pacjenta aktywnych stanów zapalnych skóry w miejscach, w których miałyby być dokonywane ingerencje podczas lipofillingu ust (takie jak np. opryszczka wargowa).

Wśród przeciwwskazań należy z pewnością wymienić jeszcze stan, którego istnienie może po prostu... uniemożliwić przeprowadzenie lipofillingu. Mowa tutaj o zbyt niskiej masie ciała pacjenta – u osób bardzo szczupłych może być tak, że po prostu nie będzie skąd pobrać u nich tkanki tłuszczowej do przeszczepu.

Przed zabiegiem

Przed lipofillingiem ust przeprowadzona musi zostać konsultacja, podczas której lekarz przede wszystkim dokonuje oceny, czy zabieg rzeczywiście jest odpowiedni dla danego pacjenta i czy dzięki niemu będzie można osiągnąć oczekiwane przez pacjenta efekty. Niektórzy specjaliści mają w zwyczaju wykonywanie dokumentacji fotograficznej podczas konsultacji – ma ona na celu umożliwienie porównania w przyszłości tego, jak wyglądały usta pacjenta przed dokonaniem zabiegu z tym, jak prezentują się one już po przeprowadzeniu procedury. Podczas konsultacji lekarz zbiera dokładny wywiad od pacjenta – celem wywiadu jest upewnienie się, kandydat do powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej znajduje się w dobrym stanie zdrowia, a także wykluczenie wszelkie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.

Jeżeli rzeczywiście lipofilling zostanie uznany za zabieg, który jest odpowiedni dla pacjenta, a do tego nie będą istniały jakiekolwiek przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, to możliwe staje się już zaplanowanie tego, kiedy procedura ta zostanie przeprowadzona.

Pacjent, u którego ma być wykonywane powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, zazwyczaj nie otrzymuje długiej listy zaleceń przedzabiegowych. Najistotniejsze w postępowaniu przed procedurą jest bowiem prawdopodobnie to, w jakim stanie pacjent powinien się znaleźć w placówce leczniczej. Mowa tutaj o tym, że do kliniki należy się zgłosić bez jakiegokolwiek makijażu (nawet delikatnego). Pacjenci mogą się zastanawiać, czy przed lipofillingiem ust powinni oni być na czczo – w przypadku tego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, a nie ogólne, dlatego też przed procedurą zjedzenie jakiegoś lekkiego posiłku czasami bywa przez lekarzy nawet zalecane.

Jako pewne ogólne zalecenia można traktować te, które dotyczą stosowanych przez pacjentów używek. Osobom palącym papierosy może zostać zalecone zrezygnowanie z korzystania z zawierających nikotynę produktów, oprócz tego pacjent może zostać poproszony o to, aby znacznie zredukował ilość spożywanego alkoholu. W tym przypadku wydawanie takich zaleceń związane jest z tym, że wymienione używki doprowadzają do pogorszenia ogólnego stanu organizmu. Przykładowo skutkiem nikotynizmu jest spadek ilości tlenu w organizmie, a to może prowadzić zarówno do pogorszonej regeneracji tkanek, jak i do wydłużenia okresu rekonwalescencji po lipofillingu ust.

Specyficzne zalecenia przed powiększaniem ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej mogą dotyczyć tych pacjentów, którzy stosują przewlekle pewne leki. Dotyczy to przede wszystkim osób zażywających regularnie preparaty zmniejszające krzepliwość krwi. Stosowanie takiej farmakoterapii może stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu, jednakże u niektórych pacjentów istnieje możliwość czasowego odstawienia tych preparatów. Jeżeli lekarz wydaje pacjentowi takie zalecenie, to tylko dopiero po upewnieniu się, że takie postępowanie nie będzie prowadziło do wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że pacjenci zdecydowanie nie powinni sami wprowadzać jakichkolwiek zmian dotyczących dawkowania ich leków – takowe należy wprowadzać wyłącznie wtedy, kiedy tak zaleci lekarz.

Rodzaj znieczulenia

Pacjentów, którzy obawiają się ewentualnych, związanych z powiększaniem ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, dolegliwości bólowych, można uspokoić – lipofilling ust jest procedurą przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej rozpoczyna się od znieczulenia tych rejonów ciała, które będą poddawane procedurze. Po upewnieniu się, że pacjent nie będzie doświadczał jakiegokolwiek dyskomfortu, możliwe staje się rozpoczęcie zasadniczych ingerencji.

Ogólnie lipofilling ust podzielić można na dwa etapy. W pierwszym konieczne jest uzyskanie tkanki, która to będzie później wszczepiana w obręb ust. Do tego celu stosowane są różne techniki liposukcji, podkreślenia wymaga jednak to, że nie każda metoda odsysania tłuszczu może być wykorzystywana w zabiegach związanych z przeszczepem tkanki tłuszczowej. Pobierany materiał nie może podlegać znaczącym uszkodzeniom, dlatego też w procedurach związanych z lipofillingiem wykorzystuje się delikatne techniki liposukcji, takie jak np. liposukcja wodna. Pobierana tkanka tłuszczowa pochodzić może z różnych rejonów ciała, np. z okolic brzucha, bioder czy ud. Pobrany materiał nie od razu trafia do wnętrza ust – najpierw musi on zostać poddany odpowiedniej obróbce, np. wirowaniu. Ma to na celu oddzielenie komórek tkanki tłuszczowej od innych – zbędnych – składników.

Kiedy pierwszy etap lipofillingu ust zostanie zakończony, możliwe staje się przystąpienie do kolejnej części procedury. Przygotowany wcześniej materiał zazwyczaj jest wprowadzany do wnętrza ust przy pomocy iniekcji. Ilości przeszczepianej tkanki tłuszczowej zależna jest od tego, jak bardzo dany pacjent chciałby powiększyć swoje usta.

Czas trwania powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej nie jest długi – do przeprowadzenia zabiegu wystarcza zwykle kilkadziesiąt minut (około godziny). Po lipofillingu ust nie jest konieczne nawet krótkotrwałe przebywanie w szpitalu – tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Rekonwalescencja po lipofillingu ust trwa zaledwie kilka (około 5-10) dni. W tym okresie pacjenci mogą doświadczać pewnych dolegliwości ze strony ust, takich jak np. ich obrzęk czy pojawianie się w ich obrębie zasiniaczeń. Wymienione dolegliwości są jednak przejściowe – zazwyczaj ustępują one samoistnie w ciągu kilku dni od powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej.

Efekty po zabiegu

Rezultatem przebycia lipofillingu ust jest zwykle osiągnięcie pożądanego przez pacjenta wyglądu tej części jego ciała. Dzięki zabiegowi usta pacjenta mogą stawać się pełniejsze i bardziej wydatne. Jeżeli zaś zabieg wykonywany był z powodu asymetrii pomiędzy jakimiś częściami ust, to jego przebycie umożliwia wyeliminowanie takich problemów.

Bardzo istotne jest podkreślenie tego, kiedy pojawiają się efekty powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej. Otóż pierwotny rezultat widoczny może być nawet już przy opuszczaniu kliniki, aczkolwiek nie jest to efekt ostateczny. Związane jest to z tym, że część przeszczepionej tkanki tłuszczowej jest po prostu tracona. Jak duży odsetek przeszczepionych komórek pozostaje w obrębie ust, stanowi cechę dość osobniczą. Ogólnie specjaliści są zdania, że w obrębie ust może pozostawać nawet do 7/10 całej ilości przeszczepionej tkanki tłuszczowej.

Ostateczny rezultat powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej oceniać można po upływie 6-12 tygodni od przeprowadzenia zabiegu – tyle właśnie czasu zajmują bowiem procesy integracji przeszczepionej tkanki tłuszczowej.

Zalecenia po zabiegu

Po powiększaniu ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej pacjenci nie doświadczają znacznych ograniczeń dotyczących ich codziennej aktywności życiowej. Przez około tydzień od zabiegu nie powinni oni podejmować znaczącej aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o takie aktywności, jak korzystanie z sauny czy uczęszczanie na basen, pacjenci powinni się wstrzymywać od nich przez około dwa tygodnie – korzystanie z wymienionych mogłoby bowiem być związane z nasileniem pozabiegowego obrzęku ust.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Efekty lipofillingu ust obserwować można przez lata - mówi się nawet o tym, że rezultaty zabiegu mogą się utrzymywać przez nawet 10 lat. To, jak długo efekty będą widoczne, stanowi jednak cechę dość osobniczą. Zdarzają się pacjenci, u których ilość tkanki tłuszczowej, która przyjmuje się w okolicy biorczej, jest stosunkowo mała – takim osobom można zaproponować dodatkowy lipofilling ust w niedługim czasie od wykonania pierwszego zabiegu.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Lipofilling ust jest zabiegiem, po którym powikłania występują po prostu rzadko. Mimo tego pacjenci i tak mogą jeszcze bardziej zmniejszać to niskie ryzyko. Istotny jest chociażby wybór lekarza, do którego się udają – skorzystanie z usług doświadczonego, zaufanego lekarza już samo w sobie znacząco obniża ryzyko wystąpienia potencjalnych powikłań po zabiegu. Wspomnieć należy również o roli samych pacjentów – jeżeli będą oni przestrzegać uzyskanych po zabiegu zaleceń, to również znacząco zmniejszy się ryzyko wystąpienia u nich powikłań.

Możliwe powikłania po zabiegu

Powikłań po powiększaniu ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej nie wyróżnia się wiele – niepożądane zjawiska występują po prostu rzadko. Taka sytuacja związana jest chociażby z tym, że do lipofillingu wykorzystywana jest tkanka naturalna, pochodząca bezpośrednio od samych pacjentów – dzięki temu ryzyko takiego powikłania lipofillingu, jakim jest odrzucenie przeszczepu, zasadniczo nie istnieje.

Wśród potencjalnych powikłań powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej wymienia się:

 • występowanie przedłużonego obrzęku ust,
 • krwawienia,
 • niedostateczną lub nadmierną korekcję wyglądu ust,
 • pojawienie się blizn przerostowych,
 • zakażenie tkanek poddawanych zabiegowi.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Lipofilling ust jest zabiegiem, który sam już pozwala pacjentom uzyskać interesujące ich efekty. Czasami zdarzać się może, że po pierwszej procedurze pacjent nadal nie będzie zadowolony z wyglądu swoich ust – w takim przypadku możliwe jest powtórzenie powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej.

Powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej można jednak rozszerzyć i podczas jednego zabiegu modelować kształt również i innych rejonów ciała. Rozszerzeniem zabiegu może być np. lipofilling twarzy, czyli zabieg, podczas którego likwidowane mogą być zmarszczki, ale i możliwe jest korygowanie wyglądu policzków.

lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Dario Bertossi et al., Lipofilling of the Lips, Ultrastructural Evaluation by Transmission Electron Microscopy of Injected Adipose Tissue, Facial Plastic Surgery, vol 5, Sep/Oct, 2003; Thomas J Gampper, Facial Fat Grafting, 2015, Medscape; A.-C. Girard et. al, Lipofilling: critical points for successful fat grafting, J Asthet Chir 2014; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 79-80

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Lipofilling ust

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Drogeria UrodyCena

od 2000 zł

Czas trwania

kilkadziesiąt minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

po kilku tygodniach

Trwałość leczenia

kilka latCennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Lipofilling ust (powiększenie ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Lipofilling ust jest zabiegiem wykonywanym z pobudek raczej czysto estetycznych. Z tego właśnie względu Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje kosztów tej procedury – pacjenci, którzy planują przebycie powiększania ust przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, muszą więc być przygotowani, że koszty zabiegu będą pokrywać sami.
Bielsko-Białaod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Katowiceod 3690 złRaty od 91 złWięcej
Łódźod 2500 złRaty od 89 złWięcej
Szczecinod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Warszawaod 2000 złRaty od 71 złWięcej
Wrocławod 2000 złRaty od 71 złWięcej