Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych
Miniflebektomia (szydełkowanie żył)
Cena od 300 zł Zapytaj o raty
Miniflebektomię wykonujemy w nawracających zapaleniach żylaków, które wiążą się z nieprzyjemnymi doznaniami jak ból, uczucie pieczenia, drętwienia.
- Miniflebektomia (szydełkowanie żył)- charakterystyka
- Miniflebektomia (szydełkowanie żył)- korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Miniflebektomia (szydełkowanie żył)- charakterystyka
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) to technika wykorzystywana jest w leczeniu niewydolnych naczyń umiejscowionych powierzchownie pod skórą podudzi. Przy niewielkiej inwazyjności zabiegu pozwala szybko i skutecznie leczyć niewydolność przewodów żylnych.
Żylaki kończyn dolnych są częstym schorzeniem. Można je łatwo rozpoznać po charakterystycznych, przebijających się i widocznych przez skórę na nogach uwypukleniach, a nawet balonowatych guzach. Podjęcie leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Jedną z możliwości terapeutycznych stanowi operacja miniflebektomia określana również potocznie jako szydełkowanie żył. Po usunięciu fragmentów naczyń w których dochodzi do zastojów uszkodzone chirurgicznie końce ulegają obkurczeniu i zagojeniu, a pozostałe w warstwie podskórnej łydki odcinki niewydolnych żył zarastają w następstwie czego organizm szuka nowych dróg do transportu krwi. Po miniflebektomia - operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych przepływ krwi w niewydolnych naczyniach zostaje zatrzymany, a krew kierowana jest do tych kanałów, którymi może płynąć swobodnie i powracać w górę ciała.
Miniflebektomia (szydełkowanie żył)- korzyści
Korzyści uzyskiwane dzięki miniflebektomii to przede wszystkim pozbycie się z ciała niewydolnych naczyń żylnych i umożliwienie skierowania strumienia krwi do prawidłowo funkcjonujących naczyń. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy poprawę w krążeniu kończyny dolnej. Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych niweluje ryzyko zapalenia naczyń w podudziu i związanych z tym powikłań oraz dolegliwości bólowych. Poza tym zmniejsza się niebezpieczeństwo powstawania owrzodzeń goleni, które zwłaszcza w przypadku pacjentów starszych, ze złym ukrwieniem w dystalnych partiach ciała i licznymi dodatkowymi obciążeniami źle się goją i często mogą skutkować powikłaniami w postaci zakażeń i innych. Korzyści z miniflebektomii to również poprawa wyglądu skóry goleni i zwiększenie komfortu pacjenta. Zmniejszeniu, albo nawet całkowitej eliminacji ulegają objawy towarzyszące niewydolności zastawek naczyń żylnych w nodze. Przede wszystkim dotyczy to obrzęków podudzi i wokół kostek (zwłaszcza po długim pozostawaniu pacjenta w pozycji stojącej, z nogami w dole co dodatkowo utrudnia powrót krwi żylnej), dolegliwości bólowych, uczucia pieczenia, swędzenia, rozpierania lub dyskomfortu w kończynie dolnej. Poza tym po szydełkowaniu żył ulega poprawie wygląd skóry, ogranicza się ryzyko powstawania nowych przebarwień i zwiększa szansę na cofnięcie plam, wykwitów i owrzodzeń wytworzonych w przeszłości.
Wskazania do wykonania zabiegu
Wskazaniem do miniflebektomii - operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych są przede wszystkim niewydolne naczynia żylne dające uciążliwe dla pacjenta objawy. Miniflebektomię wykonujemy w nawracających zapaleniach żylaków, które wiążą się z nieprzyjemnymi doznaniami jak ból, uczucie pieczenia, drętwienia. Poza tym wskazanie do wykonania zabiegu stanowi niewydolność żył powierzchownych skutkująca tworzeniem owrzodzeń (wczesne usunięcie żylaków może zapobiec pogłębianiu zmian i trudnością w gojeniu tkanek), powtarzające się krwotoki z żylaków, skaza krwotoczna, tworzenie się obrzęku chłonnego, a także nieskuteczność i niepowodzenie leczenia zachowawczego. Pacjenci często zgłaszają się na operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych ze względów kosmetycznych, a przeszkadzają im głównie brzydkie zmiany na powierzchni goleni. Na wczesnym etapie rozwoju niewydolności zastawek żylnych i w następstwie tego poszerzania naczyń krwionośnych z zastojem krwi dolegliwości nie są tak uciążliwe, a dyskomfort pacjenta związany jest raczej z obrzękami i puchnięciem nóg, zwłaszcza w okolicach kostek. Poza tym zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń tkanek i owrzodzeń na powierzchni skóry podudzi pojawiają się nieestetyczne teleangiektazje, wzmożony rysunek siatki żylnej zaczyna przeświecać przez skórę, albo wręcz modyfikować jej powierzchnię tworząc wypukłości z zalegającą treścią. Na powierzchni ciała pojawiają się szpecące zmiany barwnikowe, a skóra nabiera koloru ziemisto-szarego po sino- brunatny. Im wcześniej podejmie się leczenie niewydolności żylnej przez wykonanie szydełkowania żył tym większa szansa na uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego, chociaż całkowite cofnięcie wytworzonych na skórze zmian barwnikowych może być trudne do wykonania. Po miniflebektomii zmniejsza się również uczucie zmęczenia i ciężkości w nodze.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przeciwwskazanie do miniflebektomii stanowi zły stan ogólny pacjenta, kiedy w pierwszej kolejności wymagane jest leczenie choroby podstawowej i przywrócenie stabilnego stanu zdrowia. W dalszej kolejności nie jest wskazane wykonywanie izolowanej miniflebektomii w przypadku znacznej niewydolności naczyń żylnych sięgającej do żyły odpiszczelowej (w takiej sytuacji zaleca się operację met. Babcocka ze stripingiem i usunięciem żyły w jej przebiegu od kanału pachwinowego do okolicy podkolanowej). Przeciwwskazane jest wykonywanie operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych w przypadku zakażenia uogólnionego, albo zlokalizowanego powierzchownie w postaci np. ropni na skórze goleni jeśli istnieje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów do głębiej położonych tkanek podczas wykonywania zabiegu. Nie wykonuje się zabiegu w przypadku znacznych zaburzeń krzepnięcia (do czasu wyrównania parametrów i potwierdzeniu w wynikach laboratoryjnych). Nie jest wskazane wykonywać zabieg, jeśli możliwe jest skuteczne leczenie zachowawcze żylaków, albo pacjent nie wyraża zgody na terapię metodą miniflebektomii.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem miniflebektomii konieczne jest przeprowadzenie badań dodatkowych. Ważna jest ocena źródła problemu. Wykonuje się specjalne testy, które pomagają zbadać stan żył głębokich (jeśli okażą się wydolne, możemy zakładać, iż mamy do czynienia z żylakami określanymi jako pierwotne) oraz żył przeszywających i powierzchownych. Przy niewydolności żył głębokich należy wnikliwie poszukiwać przyczyny w postaci zakrzepicy lub przetoki tętniczo-żylnej. Kiedy już pacjent zostanie zakwalifikowany do przeprowadzenia leczenia metodą miniflebektomii chirurg wykonuje testy sprawdzające wydolność zastawek żył układu krwionośnego uda oraz goleni operowanej nogi. Do tego celu służą specjalne testy diagnostyczne między innymi próba Trendelenburga oraz Perthesa. Warto również przeprowadzić badanie metodą USG. Przyłożenie głowicy aparatu do badania ultrasonograficznego pomoże uwidocznić naczynia, ewentualne skrzepliny, a także wskazać miejsca zastoju.
Przed zabiegiem miniflebektomii chirurg bada pacjenta stojącego pionowo. Na skórze nóg zaznacza się miejsca, w których widoczne są uwypuklenia naczyń żylnych, świadczące o niewydolności zastawek w tym miejscu i zaleganiu krwi. Pomoże to wykonać nacięcia i szydełkowanie z wydobyciem odpowiednich fragmentów żył podczas operacji. Po ułożeniu pacjenta na stole zabiegowym krew może się cofnąć do głębiej położonych przewodów, a niewydolne naczynia przestaną być widoczne co utrudni odpowiednie zlokalizowanie miejsca problemu.
Rodzaj znieczulenia
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Lokalnie wokół oznaczonych wcześniej punktów nacięć podaje się roztwór lidokainy.
Jak przebiega zabieg?
Operacja miniflebektomii rozpoczyna się od ułożenia pacjenta na stole chirurgicznym i oczyszczenia oraz odpowiedniej dezynfekcji powierzchni skóry. Następnie znieczula się pacjenta przez wstrzyknięcia roztworu lidokainy w okolicę wcześniej zaznaczonych przez lekarza miejsc największych zmian związanych z żylakami. Skalpelem chirurg wykonuje niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia do głębokości pozwalającej na uwidocznienie naczyń krwionośnych. Sterylnym narzędziem przypominającym szydełko, lekarz nawija niewydolną żyłę na haczyk i szybkim pociągnięciem wyrywa fragment naczynia. Do obkurczenia pozostałym w nodze końców dochodzi samoistnie. Otwory w skórze zasklepia się pojedynczym, prostym szwem wykonanym specjalistyczną nicią. Bardzo małe nacięcia wykonane podczas szydełkowania żył mogą nie wymagać zaopatrzenia nicią.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Czas i przebieg rekonwalescencji
Czas konieczny do powrotu pacjenta do pełnej sprawności po jest krótki. Zazwyczaj już po trzech - czterech dniach pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Zaleca się jednak, aby po miniflebektomii stosować prewencję powstawania nowych zmian. Działania profilaktyczne poprawiające krążenie i powrót krwi żylnej z nogi, które mają na celu zapobieganie tworzenia się nowych żylaków nie są kłopotliwe i nie wydłużają czasu powrotu do zdrowia, a jedynie pomagają zachować je na dłużej. Odpowiednie metody profilaktyki nawrotu choroby po operacyjnym leczenie żylaków kończyn dolnych z całą pewnością wskaże lekarz.
Efekty po zabiegu
Efekty miniflebektomia (szydełkowanie żył) to zauważalna niemal natychmiast po zabiegu poprawa wyglądu skóry kończyny. Goleń pozbawiana jest brzydkich uwypukleń i balonowatych poszerzeń w przebiegu naczyń. Poza tym efekty operacyjnego leczenie żylaków kończyn dolnych to poprawa stanu zdrowia. Zmniejsza się ryzyko powstania zatoru i związanych z tym groźnych powikłań.
Zalecenia po zabiegu
Zaleca się, aby po miniflebektomii (szydełkowanie żył) - pacjent jak najszybciej starał się wstawać z łóżka i wracać do codziennej aktywności. Szydełkowanie naczyń żylnych goleni jest zabiegiem mało inwazyjnym, a krótki czas potrzebny na rekonwalescencję pozwala w niedługim czasie wrócić do codziennej aktywności. Pacjenci po szydełkowaniu żył powinni unikać długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej, a jeśli już jest to konieczne dobrze, żeby próbowali poruszać nogami i poprzez napięcia mięśni łydek wzmagali pracę tłoczni kończyn oraz stymulowali wypychanie krwi do górnych partii ciała. Operacja miniflebektomii jest zabiegiem, które leczy objawy, ale nie przyczynę żylaków. Z tego względu konieczne jest stosowanie probilaktyki zastoju krwi w nogach, aby nie dopuścić do rozwoju nowych zmian na niewydolnych zastawkach. Pacjenci powinni spać z nogami uniesionymi pod lekkim kątem w górę. Aby zapobiec nawrotowi choroby i poprawić efekty po zabiegu zaleca się, aby pacjenci podejmowali regularną aktywność fizyczną o intensywności dostosowanej do stanu zdrowia. Szczególnie polecane są ćwiczenia w wodzie, a w dalszej kolejności ćwiczenia ogólnorozwojowe, rower, bieganie. Nie powinno się dźwigać ciężarów, ani poddawać ciężkiemu treningowi na siłowni (wzmożone napięcie mięśni brzucha podczas dźwigania ciężarów wywołuje napięcie tłoczni brzusznej i ucisk na żyłę główną co skutkuje utrudnieniem odpływu krwi z kończyn dolnych). Warto również skorzystać z zabiegów dodatkowych po operacji miniflebektomii, które są pomocne w usprawnianiu mięśni nóg i przeciwdziałaniu tworzenia się nowych zmian.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Czas utrzymywania się efektów miniflebektomii (szydełkowanie żył) w dużej mierze zależny jest od pacjenta. Warto pamiętać, że operacja miniflebektomii nie leczy choroby w postaci niewydolności naczyń żylnych stanowiących istotę problemu, a jedynie usuwa objawy w postaci żylaków. Ich usunięcie podczas miniflebektomia (szydełkowanie żył) przynosi dobre efekty, jednak nie wyklucza nawrotu choroby w przyszłości. Czas utrzymywania się efektów zależny jest w dużej mierze od stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich i odpowiedniej profilaktyki poprawiającej powrót żylny z kończyn dolnych, aby nie dopuszczać do zastoju w okolicy niewydolnych zastawek, rozciągania ścian naczyń i powstawania nowych żylaków.
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Operacja miniflebektomii jest procedurą mało skomplikowaną i dość bezpieczną. Zabieg trwa krótko i ryzyko powikłań związanych z zaburzeniami krzepnięcia czy tworzeniem zatorów w związku z unieruchomieniem nie jest wysokie. Zwiększa je jednak sama choroba związana z niewydolnością zastawek i zastojem krwi w kończynach. Poleca się, aby po operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych pacjent jak najszybciej dążył do uruchomienia i nie ograniczał aktywności do czasu zagojenia uszkodzeń w nodze w stopniu większym niż to jest konieczne. Poza tym pacjenci otrzymują odpowiednie leki. Zaleca się stosowanie kompresoterapii i innych fizykalnych metod poprawiających powrót żylny. Przeciwdziałają one zarówno powstawaniu powikłań po miniflebektomii (szydełkowanie żył) jak i przeciwdziałają rozwojowi nowych zmian. Inne możliwe powikłania Miniflebektomii (szydełkowanie żył) zakażenie w ranach na skórze. Zapobiega się im poprzez odpowiednią higienę nóg oraz oczyszczanie i dezynfekcję powierzchni goleni, zwłaszcza w okolicach cięcia chirurgicznego. Ważne również, aby opatrunki były zmieniane tak często jak wymaga tego utrzymanie ran w czystości i suchym środowisku sprzyjającym gojeniu.
Możliwe powikłania po zabiegu
Podczas miniflebektomii (szydełkowanie żył) obawiamy się przede wszystkim uszkodzenia nerwu piszczelowego. Z tego względu tak zwany stripping, czyli usuwanie żyły odpiszczelowej na dłuższym odcinku wykonuje się wyłącznie w jej przebiegu od pachwiny do dołu podkolanowego. Poniżej, czyli na goleni żyła przebiega bardzo blisko nerwu piszczelowego i próba wydobycia całości mogłaby doprowadzić do poważnych powikłań neurologicznych. Po operacji miniflebektomii, w której niewydolne naczynia usuwa się w niewielkich fragmentach poprzez kilkumilimetrowe nacięcia na skórze goleni, również może dojść do powikłania w postaci uszkodzenia nerwu piszczelowego jednak zdarza się to rzadziej. Poza tym możliwe powikłania po szydełkowaniu żył to zakażenie w miejscach nacięć, ból oraz utrudnione gojenie ran.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Po miniflebektomii (szydełkowaniu żył) zaleca się zabiegi dodatkowe poprawiające krążenie żylne w naczyniach nogi. Poleca się kompresoterapię, polegającą na stosowaniu odpowiednich pończoch ze stopniowalną siłą nacisku lub opatrunków, pomaga to zwiększać powrót żylny krwi z kończyny i zmniejsza ryzyka nowych zastojów. Poza tym poleca się fizykoterapię. Dobre efekty przeciwdziałania rozwojowi żylaków dają ćwiczenia na kończynach dolnych. Praca wykonywana przez mięśnie łydki sprzyja tworzeniu tłoczni wypychającej krew z goleni w górę ciała.
Autor: Lek. Anna Kołodziejska
Bibliografia:
„Chirurgia” pod red. Wojciecha Noszczyka, PZWL
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych.
Cena
od 300 zł
Czas trwania
ok. 30 min.
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
ok. 3 dni
Efekty
natychmiastowe
Trwałość leczenia
możliwość nawrotu choroby
Re Vitae Medycyna Estetyczna i Chirurgia Plastyczna
25-389 Kielce
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 300 zł do 1000 zł
Centrum Medyczne doktorA
05-077 Warszawa
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 400 zł do 1500 zł
EXCELLENCE PLACE
94-303 Łódź
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 600 zł do 2000 zł
Medical Esthetic
02-679 Warszawa
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 1500 zł do 2000 zł
Centrum Medyczne Alfamedica Silesia North
42-218 Częstochowa
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 1800 zł
Euroklinika
43-300 Bielsko-Biała
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 1800 zł
Pulsmed Szpital
90-248 Łódź
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
od 2000 zł do 2700 zł
Bellazone - Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
42-200 Częstochowa
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
2500 zł
Humana Medica Omeda
15-482 Białystok
Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych:
2890 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
U pacjentów z odpowiednimi wskazaniami do miniflebektomii (szydełkowanie żył) - operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych wykonuje się w ramach umowy z NFZ.Białystok | od 2890 zł | Raty od 103 zł | Więcej |
Bielsko-Biała | od 1800 zł | Raty od 315 zł | Więcej |
Częstochowa | od 1800 zł | Raty od 315 zł | Więcej |
Kielce | od 300 zł | Więcej | |
Łódź | od 600 zł | Raty od 105 zł | Więcej |
Warszawa | od 400 zł | Więcej |