Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Lipofilling, lipotransfer piersi

Cena od 5000 zł Zapytaj o raty

Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) pozwala na pozbycie się niechcianego tłuszczu z innych okolic ciała z jednoczesnym powiększeniem biustu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Ocena

3.38
226
100% poleca ten zabieg

Lipofilling piersi (inaczej nazywany też lipomodelingiem piersi), czyli powiększanie biustu przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej jest zabiegiem stosunkowo nowym w chirurgii typowo estetycznej i początkowo stosowany był u pacjentek onkologicznych celem rekonstrukcji piersi po mastektomii, lub też u osób z zespołami wad wrodzonych (np. z zespołem Polanda, gdzie mamy do czynienia między innymi z jednostronną hipoplazją piersi). Sama idea lipofillingu w medycynie estetycznej obecna była już wcześniej – przy poprawie konturu czerwieni wargowej czy choćby wypełnianiu policzków.

Lipofilling piersi

Lipofilling piersi - charakterystyka

Zabieg lipofillingu będzie odpowiedni dla kobiet, którym zależy na subtelnym wyrównaniu asymetrii biustu, poprawie jego jędrności i wypełnienia czy powrocie do kształtu sprzed karmienia piersią lub utraty masy ciała. Chociaż bez wątpienia można tym sposobem osiągnąć zadowalający i przede wszystkim naturalny efekt, to należy wiedzieć że nie można postawić znaku równości między lipofillingiem piersi a powiększaniem biustu implantami silikonowymi. Za pomocą implantów można powiększyć biust właściwie o dowolną liczbę rozmiarów (oczywiście tak, aby sylwetka wciąż zachowała odpowiednie proporcje), podczas gdy lipofilling służy subtelniejszemu powiększeniu – o rozmiar, góra dwa rozmiary. W związku z techniką wykonania oczywistym wydaje się, że lipofillingu nie można przeprowadzić u kobiet bardzo szczupłych, gdyż nie posiadają one odpowiedniego depozytu własnej tkanki tłuszczowej w okolicach dawczych – brzuch, uda, biodra.

Lipofilling piersi - korzyści

Korzyścią z takiego zabiegu będzie uzyskanie naturalnego konturu, kształtu i wypełnienia piersi przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy dawczej (zwykle uda, biodra, dolne partie brzucha). Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż pobrana z tych okolic objętość tkanki tłuszczowej nie będzie odpowiadała końcowej objętości piersi po zabiegu w stosunku 1:1 – spora część tłuszczu służąca do wymodelowania biustu wchłonie się, stąd niektórym szczuplejszym pacjentkom zakwalifikowanym do zabiegu zaleca się nawet niewielkie przybranie na wadze i zwiększenie depozytu tkanki tłuszczowej, zanim zostanie wykonany lipofilling.
Plusem wykonania powiększenia piersi własną tkanką tłuszczową jest brak uczucia ciała obcego, które może pacjentkom z implantami sprawiać początkowo niemały dyskomfort.

Wskazania do wykonania zabiegu

Do zabiegu zostanie zakwalifikowana pacjentka, której oczekiwania względem lipofillingu są realne (nie oczekuje bardzo dużego wzrostu rozmiaru biustu) i która nie jest obciążona onkologicznie. Lipofilling będzie odpowiedni dla kobiet, które:

  • chcą wyrównać asymetrię w obrębie piersi lewej i prawej
  • chcą, aby biust powrócił do swojego pełnego kształtu sprzed karmienia piersią
  • chcą w sposób subtelny i naturalnie wyglądający poprawić kontur biustu w niewielkim zakresie rozmiarów
  • posiadają ubytki pooperacyjne np. w mięśniu piersiowym większym zniekształcające biust
  • w szybkim tempie straciły na wadze, a co za tym idzie piersi utraciły jędrność

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jeżeli istnieją ciężkie choroby współistniejące (źle kontrolowana cukrzyca, choroby serca i nerek) tudzież jeżeli po konsultacji onkologicznej (obejmującej wywiad rodzinny nakierowany na występowanie w rodzinie nowotworów oraz badania genetyczne w kierunku obecności mutacji w genie m.in. BRCA1) okaże się, że pacjentka jest obciążona onkologicznie, zabieg lipofillingu piersi niestety jest przeciwwskazany. Decyzję o odstąpieniu od zabiegu w tym wypadku uzasadnia się tym, iż zwapnienia powstałe w piersiach po wykonanym lipofillingu utrudniają kontrolę pacjentek obciążonych ryzykiem raka piersi w ramach badań przesiewowych (USG, mammografia), gdyż zafałszowują obraz i dla niewprawnego lekarza trudno będzie odróżnić zwapnienia pooperacyjne od tych, które powstają w tkance gruczołu sutkowego pod wpływem nowotworzenia.

Nie wykonuje się również zabiegu u pacjentek z niewystarczającym depozytem podskórnej tkanki tłuszczowej, a więc bardzo szczupłych, ze względu na trudność uzyskania odpowiedniej ilości materiału do przeszczepienia.

Przed zabiegiem

Przygotowania do zabiegu obejmują przede wszystkim odbycie niezbędnej konsultacji onkologicznej, o której była już mowa w niniejszym opracowaniu. Warto na tę okazję dowiedzieć się, czy w rodzinie występowały nowotwory, jeśli tak to jakie, u kogo i w którym pokoleniu. Poza oceną ryzyka onkologicznego odbywa się standardowa konsultacja chirurgiczna biorąca pod uwagę choroby współistniejące, przyjmowane leki, przebyte zabiegi i reakcje na środki znieczulające, o ile wcześniej takowe podawano.

Rodzaj znieczulenia

Lipofilling piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, zważając na stosunkowo duży zakres zabiegu – najpierw muszą się odbyć działania mające na celu pobranie tkanki tłuszczowej z okolic bioder, ud i brzucha. Dopiero później może nastąpić „właściwa” część zabiegu, czyli wypełnianie piersi odpowiednio odfiltrowanym tłuszczem.

Znieczulenie ogólne, popularnie zwane narkozą, ma na celu czasowe i odwracalne zniesienie czucia bólu, odruchów, świadomości pacjenta jak i również zwiotczenie mięśni. Zwykle znieczulenie takie przebiega dwuetapowo: we wstępnej fazie podaje się pacjentowi środki uspokajające, mające na celu relaksację i zmniejszenie stresu związanego z samym zabiegiem. Następnie podaje się właściwe środki znieczulające i może się to odbyć różnymi drogami – najczęściej dożylną (inne: wziewna, domięśniowa, doodbytnicza).

Ogólne znieczulenie uważa się za procedurę bezpieczną dla większości pacjentów i stosowaną przy szerokiej gamie zabiegów chirurgicznych, jednak istnieją pewne grupy ryzyka które mają większe prawdopodobieństwo powikłań śródoperacyjnych – jak osoby otyłe, z zaburzeniami krzepnięcia, źle kontrolowaną cukrzycą, zaburzeniami oddychania, nadciśnieniem tętniczym. Rzadko są to jednak powikłania związane bezpośrednio z anastezją (o ile wcześniej nie wystąpiły reakcje niepożądane po podaniu środków znieczulających), a raczej z samym stanem zdrowia pacjenta. Ryzyko poddania pacjenta znieczuleniu ogólnemu pozostaje oczywiście do oceny lekarzowi prowadzącemu i anastezjologowi.

Sama operacja zajmuje zazwyczaj około 2 godzin, co jednak może ulegać zmianie w zależności od ilości przeszczepianej tkanki tłuszczowej.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg lipofillingu piersi można umownie podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest wyznaczenie miejsc, z których będzie uzyskiwany materiał i pobranie tkanki tłuszczowej z miejsc dawczych (uda, biodra, brzuch) za pomocą specjalnych, tępych kaniuli wprowadzonych w drobne nacięcia w skórze. Komórki tłuszczowe pobierane są z pomocą systemów połączonych z ujemnym ciśnieniem atmosferycznym. Drugim etapem zabiegu, równie istotnym dla końcowego efektu wizualnego, jest odpowiednia separacja czyli rozdzielenie komórek tłuszczowych od elementów morfotycznych krwi, surowicy i tłuszczu w postaci płynnej z uszkodzonych podczas pobierania adipocytów. Do wszczepiania wybierane są jedynie nieuszkodzone komórki tłuszczu, co zapobiega późniejszemu powstawaniu ognisk martwicy w piersi. Końcowym etapem jest uzupełnianie uzyskanym tłuszczem gruczołów piersiowych – odbywa się to również przez drobne nacięcia w skórze, przez które chirurg wprowadza drobne kaniule (rurki) i może wtłoczyć tłuszcz pod skórę niewielkimi kroplami. Wykonuje się to w różnych obszarach piersi. Nacięcia po kaniulach zwykle zamyka się jednym szwem lub specjalnymi plastrami, a ślady po nich są widoczne jedynie minimalnie. Należy pamiętać, że nie cała przeszczepiona podczas lipofillingu tkanka się „przyjmie” - część ulegnie wchłonięciu w procesie gojenia, więc nie należy oczekiwać objętościowego efektu 1:1.

Źródło:www.cosmosclinic.com.au Źródło:www.cosmosclinic.com.au

Czas i przebieg rekonwalescencji

Pobyt w klinice zazwyczaj nie trwa dłużej niż dobę, niewielkie obszary zasiniaczenia i obrzęk może utrzymywać się do kilku dni. Na ogół pacjentka powraca do normalnej aktywności na tydzień po zabiegu, nie forsując się jednak zbytnio.

Efekty po zabiegu

Efekty można ocenić po całkowitym wygojeniu i ustąpieniu obrzęku zarówno z okolic dawczych jak i biorczych. Optymalnym czasem do oceny jest około 3-6 miesięcy. Jeżeli tylko zabieg został przeprowadzony zgodnie z zaleceniami i w oparciu o poprawne techniki operacyjne, efekty są zazwyczaj zadowalające. Możemy się spodziewać poprawy kształtu i konturu biustu, a także wymodelowania okolic z których pobierany był tłuszcz do lipofillingu – ud, bioder, pośladków, brzucha. Można więc powiedzieć, że efektem takiego zabiegu jest ogólne wymodelowanie i poprawa kształtu sylwetki, z naciskiem na piersi.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu mówi się o rezygnacji z opalania przez około 4 tygodnie, gdyż mogą wystąpić przebarwienia skóry. Na około tydzień ogranicza się aktywność fizyczną, z uwagi na możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków pacjentki zwykle też unikają spania na brzuchu przez początkowy okres rekonwalescencji. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń co do aktywności po całkowitym wygojeniu miejsc dawczych i biorczych.
Należy mieć świadomość że przeprowadzenie takiej korekty niesie za sobą konieczność regularnej kontroli USG i mammograficznej, z uwagi na tworzenie się w piersiach mikrozwapnień podobnych do tych, które tworzą się w przebiegu procesu nowotworowego. Same mikrozwapnienia są zjawiskiem naturalnym, jednak jest ryzyko przeoczenia toczącego się procesu rozrostowego wśród zmian pooperacyjnych.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo utrzyma się efekt jest kwestią tak naprawdę indywidualną. Po wygojeniu i wchłonięciu części tkanki tłuszczowej pacjentka może zdecydować się na kolejny zabieg, jeśli nie jest do końca zadowolona z efektu. Ważne jest, że w przeciwieństwie do implantu, przeszczepiona tkanka tłuszczowa podlega wszystkim procesom metabolicznym, jakim mogą podlegać żywe tkanki, a więc na przykład przy dużym spadku masy ciała możemy się spodziewać również spadku objętości piersi. Idealnie więc, gdy pacjentka poddana lipofillingowi stara się trzymać stałą wagę – wtedy efekt utrzyma się możliwie długo.

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań lipofillingu piersi, należy na konsultacje przedłożyć komplet aktualnych badań lekarskich. Ze strony pacjenta to właściwie jedyne, co może zrobić – reszta leży w rękach prawidłowo kwalifikujących lekarzy i wprawnego zespołu anestezjologiczno-chirurgicznego.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg lipofillingu piersi, jak każda interwencja chirurgiczna, dodatkowo przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, niesie ze sobą możliwość powikłań zarówno tych związanych bezpośrednio ze znieczuleniem, jak i tych zabiegowych. O powikłaniach związanych z anestezją należy porozmawiać z lekarzem zespołu anastezjologicznego, gdyż bywają one nieprzewidziane, jednak zdarzają się stosunkowo rzadko. Powikłaniami typowo zabiegowymi, związanymi z procedurą chirurgiczną, są:

  • infekcje – chociaż w związku z tym, iż w klinikach zwykle panują wysokie standardy a narzędzia są sterylne, powikłania w postaci zakażenia ran są rzadkie,
  • martwica tkanki tłuszczowej – gdy wszczepiona tkanka się potocznie mówiąc „nie przyjmie” - zdarzają się drobne ogniska, które zwykle samoistnie ulegają resorpcji; większe ogniska martwicy wymagają reoperacji
    powstanie krwiaka podskórnego – w wyniku uszkodzenia naczyń podczas zabiegu

Powikłania te, choć są oczywiście wyjątki, nie należą do ciężkich i mogą być z powodzeniem leczone.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)


Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

W przypadku, gdy pacjentka nie jest zadowolona z końcowego efektu zabiegu lipofillingu piersi, może rozważyć wykonanie kolejnej takiej samej procedury i uzupełnienie biustu większą objętością. Jeśli pacjentka chce się zdecydować na mniej inwazyjną procedurę, ciekawą opcją jest kształtowanie biustu za pomocą nici PDO. Jeżeli jest gotowa na kolejny zabieg operacyjny mający sprostać jej oczekiwaniom odnośnie większego biustu, warto rozważyć wszczepienie implantów – dostępne są nie tylko implanty okrągłe, ale też anatomiczne, tzw. „łezki”, pozwalające na równie naturalny efekt. Wiąże się to jednak z nieco dłuższą rekonwalescencją.

Autor: lek. Wiktoria Feret

Bibliografia:
Grabb & Smith Plastic Surgery, VIth edition by Charles H. Thorne, Lippincott Williams & Wilkins 2007; Chirurgia plastyczna, Jurgen Holle, PZWL Warszawa 2013

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg lipofillingu piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Poczytaj o innych zabiegach powiększania piersi:

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)

Cena

od 5000 zł

Czas trwania

2-5 godzin

Znieczulenie

ogólne

Hospitalizacja

1 doba

Czas regeneracji

6-8 tygodni

Efekty

3-6 miesięcy

Trwałość leczenia

długotrwała

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabieg lipofilling piersi (powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) nie należy do zabiegów, które można przeprowadzić na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia z uwagi na fakt, że leży w zakresie medycyny stricte estetycznej.
Białystokod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Bielsko-Białaod 14000 złRaty od 345 złWięcej
Gdańsk od 14000 złRaty od 345 złWięcej
Katowiceod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Kielceod 6000 złRaty od 148 złWięcej
Krakówod 8400 złRaty od 207 złWięcej
Łódźod 12000 złRaty od 296 złWięcej
Poznańod 18000 złRaty od 444 złWięcej
Radomod 10000 złRaty od 247 złWięcej
Szczecinod 12500 złRaty od 308 złWięcej
Warszawaod 6000 złRaty od 148 złWięcej
Wrocławod 8000 złRaty od 197 złWięcej