Przeszczep włosów BHT

Przeszczep włosów BHT

Przeszczep włosów BHT

Cena od 3000 zł Zapytaj o raty

BHT to obecnie nowy kierunek w rozwoju transplantacji włosów i jest to rodzaj metody FUE – jednak w tej technice włosy są pobierane z innych partii ciała niż głowa. Najczęstszym miejscem pobrania włosów są broda, klatka piersiowa i pachy. Włosy do przeszczepu powinny mieć długość ok 2- 3 mm.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Przeszczep włosów BHT

Ocena

4.50
2
100% poleca ten zabieg

Włosy zlokalizowane w obrębie głowy dla niejednego człowieka są wręcz ozdobą. Szczególnie wiedzą o tym kobiety, zdecydowanie nie można jednak pomijać tutaj mężczyzn – znaczna część z nich również, wbrew pozorom, zwraca uwagę na wygląd swojej skóry głowy.

Przeszczep włosów metodą BHT

Przeszczep włosów metodą BHT - charakterystyka

Utrata włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym – codziennie ludzie tracą ich od około 70 do 100. Wypadanie włosów w takich ilościach jest całkowicie fizjologiczne, do tego na ich miejsce najczęściej wyrastają nowe włosy. Problem pojawia się wtedy, kiedy pacjent traci większe ilości włosów z głowy i gdy zachodzi to bezpowrotnie. Przy wyjątkowo nasilonym wypadaniu włosów może nawet dochodzić do całkowitego wyłysienia – doprowadzić do tego może wiele różnych, czasami nawet całkowicie skrajnych, jednostek chorobowych, ale nie tylko.

Można rzec, że poprzez ocenę struktury i ilości włosów można by dokonać podstawowej oceny ogólnego stanu zdrowia danego człowieka. Do pogorszenia stanu włosów dochodzić może na skutek chociażby niewłaściwej diety – włosy mogą wypadać zarówno przez spożywanie niezdrowej, wysoce konserwowanej żywności, jak i w związku ze stanami niedożywienia i wynikającymi z nich niedokrwistości czy niedoborów różnych składników mineralnych. Na wygląd skóry głowy mają wpływ również schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak zaburzenia czynności tarczycy (zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność), cukrzyca czy schorzenia autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy). Problem może być także konsekwencją schorzeń miejscowych, dotyczących ściśle skóry głowy, takich jak grzybice czy łuszczyca.

Łysienie bywa spowodowane również, coraz powszechniejszym w dzisiejszym świecie, przewlekłym narażeniem na stres. Utrata włosów w nadmiernych ilościach bywa konsekwencją stosowania różnych leków, taki efekt uboczny może wystąpić po chemioterapii stosowanej w schorzeniach nowotworowych, ale i po zażywaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi czy preparatów zmniejszających ilość związków lipidowych we krwi.

Dotychczas nie wymieniono najczęstszej przyczyny łysienia, czyli nadmiaru androgenów. Problemem tym obarczeni są co prawda głównie mężczyźni, do łysienia androgenowego może jednak dochodzić również i u kobiet. Tak jak wypadanie włosów związane z zaburzeniami czynności tarczycy (poprzez ich uregulowanie) można powstrzymać, tak już doprowadzić do zmniejszenia ilości androgenów w organizmie – bez wywierania przy tym poważnych działań niepożądanych – w zasadzie się nie da. Medycyna szczęśliwie posiada rozwiązanie w zasadzie dla każdej osoby, u której dochodzi do łysienia.

Współcześnie pacjentom zaoferowane może zostać zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie zabiegowe łysienia. W przypadku pierwszej wymienionych metod walki z tym problemem stosowane są przede wszystkim środki działające miejscowo na skórę głowy (w tym celu stosuje się pobudzający wzrost włosów minoksidil), a także przyjmowany doustnie preparat blokujący przekształcanie androgenów do ich najbardziej aktywnych, pobudzających wypadanie włosów form (mowa tutaj o finasterydzie). Leczenie takie ma oczywiście swoje pozytywne strony, jednak nie u każdego pacjenta pozwala osiągnąć oczekiwaną poprawę. Pacjenci, u których farmakoterapia nie pozwoliła rozwiązać problemu łysienia, zdecydowanie nie są pozostawieni samym sobie – zaoferować im można bowiem jeden ze sposobów zabiegowego leczenia łysienia.

Tradycyjnie do przeszczepiania włosów wykorzystuje się włosy pochodzące z tylnej części głowy, określanej czasami jako okolica skalpu. Zabiegi typu FUT czy FUE, funkcjonujące w świecie medycznym już od dłuższego czasu, są przeprowadzane do dziś i wciąż pozwalają osiągnąć oczekiwane rezultaty, nie u wszystkich pacjentów istnieje jednak możliwość ich przebycia – podstawowym ograniczeniem może być posiadanie po prostu zbyt małej ilości włosów we wspomnianej okolicy ciała. Pacjentom może zostać zaproponowany alternatywny zabieg, który obecnie zdobywa coraz większe uznanie – mowa o zabiegu BHT. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy „Body Hair Transplant”. Podczas przeszczepu włosów BHT wykorzystuje się struktury rosnące naturalnie w bardzo różnych miejscach ciała – transplanty uzyskane mogą być zarówno z okolicy klatki piersiowej, jak i ze skóry rąk czy nóg.

Przeszczep włosów metodą BHT - korzyści

Podstawową zaletą przeszczepu włosów BHT jest to, że ta metoda odtwarzania włosów nie ma takich ograniczeń, jak w przypadku standardowych technik FUT czy FUE. W przypadku dwóch ostatnich zbyt mała ilość włosów w okolicy skalpu (która w tych technikach stanowi okolicę dawczą) ogranicza możliwość wykonania tych zabiegów. Body Hair Transplant, dzięki temu, że podczas tego zabiegu przeszczepiane włosy mogą pochodzić w zasadzie z dowolnego, bogatego w nie rejonu ciała, nie posiada takiego ograniczenia. Jako inne zalety przeszczepu włosów BHT można podać to, że zabieg jest małoinwazyjny oraz to, że jest on przeprowadzany w znieczuleniu, co pozwala zredukować ryzyko wystąpienia dyskomfortu u pacjenta podczas jego przeprowadzania.

Wskazania do wykonania zabiegu

W przypadku pacjentów, którzy planują przebycie przeszczepiania włosów, wybór metody BHT może być wskazany ze względu na brak możliwości przeprowadzenia zabiegów FUT czy FUE w związku ze zbyt małą ilością włosów w standardowej okolicy dawczej. Przy pomocy tego zabiegu możliwe jest uzupełnienie włosów nie tylko na głowie – w przypadku chęci przeszczepu włosów w okolice brwi czy wąsów to wskazane jest przeprowadzenie tego właśnie metodą BHT. Zabieg polecić można także tym pacjentom, u których włosy przeszczepiane miałyby być w okolice blizn (dotyczy to również tych blizn, które zostały po przebyciu innych zabiegów przeszczepiania włosów).

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Podstawowym przeciwwskazaniem do przeszczepu włosów BHT jest zbyt mała ilość włosów na ciele – aby móc przeprowadzić odtwarzanie ubytków owłosienia przy pomocy tej metody, musi po prostu być skąd pobrać materiał.

Zabiegu nie można również wykonywać u pacjentów z:

  • uczuleniem na środki znieczulające,
  • ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • stanami zapalnymi skóry głowy (jako ich przykłady można podać ropnie skórne i inne zakażenia skóry głowy),
  • niewyrównanym stanem ogólnym (wynikającym np. z zaburzeń glikemii związanych z nieunormowaną cukrzycą).

Przed zabiegiem

Przed przeszczepem włosów BHT odbywa się konsultacja. Jej celem jest po pierwsze upewnienie się, że pacjentowi przeszczep włosów rzeczywiście jest potrzebny. W sytuacji, gdy pacjent ma mieć uzupełniane braki owłosienia metodą BHT, istnieje konieczność dokonania oceny, czy na jego ciele istnieją miejsca, z których to będzie możliwe uzyskanie włosów w odpowiedniej ilości i jakości. Celem konsultacji jest również wykluczenie wszelkich ewentualnych przeciwwskazań co do możliwości przebycia przeszczepu włosów BHT, a także poinstruowanie pacjenta, co powinien zrobić przed zabiegiem. Czasami (nawet na kilka tygodni przed zaplanowanym terminem zabiegu) pacjentom zaleca się stosowanie preparatów zwiększających porost włosów w rejonie dawczym. Oprócz tego, na około 7-10 dni przed przeszczepem włosów, skóra w miejscu, z którego będą pochodziły transplanty, powinna zostać ogolona – w trakcie zabiegu przeszczepiane są jednostki włosowe wielkości około 2-3 mm.

Rodzaj znieczulenia

Do przeprowadzenia przeszczepu włosów BHT wystarczające jest znieczulenie miejscowe.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Przeszczep włosów BHT rozpoczyna się od pobrania materiału z okolicy dawczej. W tym celu wykorzystywana jest technika FUE („follicular unit extraction”), gdzie pobierane są pojedynczo jednostki włosowe. Zanim do tego jednak dojdzie, najpierw lekarz znieczula skórę w okolicy dawczej – robione jest to po to, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu podczas zabiegu. Transplanty pobierane są następnie przy pomocy urządzenia przypominającego igłę. Poszczególne jednostki włosowe umieszczane są w specjalnych, chłodnych warunkach, w temperaturze około 8 stopni Celsjusza – robi się to po to, aby zachowały one swoją żywotność.

Po zakończeniu pierwszego etapu procedury możliwe jest przejście do jej drugiego etapu, czyli do wprowadzenia uzyskanych jednostek włosowych do rejonu biorczego. Podobnie jak przed pobieraniem włosów, również przed ich wprowadzeniem dochodzi najpierw do znieczulenia miejscowego skóry. Następnie w obrębie skóry głowy przygotowywane są specjalne dołeczki – to właśnie do nich wprowadzane są uzyskane wcześniej transplanty.

Cały zabieg BHT trwa kilka godzin, dokładny czas procedury uzależniony jest od tego, jak dużo jednostek włosowych ulega przeszczepieniu. Przeszczep włosów BHT nie wymaga pozostawania w szpitalu – tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Po zabiegu, przez okres do 7 dni, pacjentom zalecone może zostać stosowanie miejscowo działających antybiotyków na okolice skóry poddawane zabiegowi. Oprócz tego, celem zmaksymalizowania efektów przeszczepu włosów BHT, pacjentom zalecone może być też stosowanie preparatów zawierających minoksidil – czas trwania takiej kuracji ustala lekarz przeprowadzający zabieg. Najbardziej wyrażone oznaki przebycia zabiegu, takie jak zaczerwienienie skóry czy strupki, zanikają zwykle w ciągu kilku (5-7) dni od przebycia zabiegu, mogą się one jednak utrzymywać przez nieznacznie dłuższy czas.

Efekty po zabiegu

Rezultatem przeszczepu włosów BHT jest uzupełnienie braków w owłosieniu w różnych miejscach na ciele (zależnie od wskazań). Jak będzie wyglądało odtwarzane owłosienie (np. na głowie), zależne jest w dużej mierze od tego, z jakiego rejonu ciała pochodziły włosy służące do przeszczepienia. Nikt nie powinien mieć w zasadzie wątpliwości co do tego, że włosy rosnące w różnych miejscach na ciele (np. na klatce piersiowej czy na rękach) nieco różnią się do tych, które znajdują się na głowie – zazwyczaj są one m.in. krótsze i mają większą tendencję do przybierania zakręconej formy. Co prawda o wzroście włosów decyduje to, w jakiej okolicy ciała one się znajdują, jednak włosy przeszczepione do skóry głowy mogą mieć i tak nieco odmienny wygląd od tych, które naturalnie wyrastają z tejże okolicy.

Efekty przeszczepu włosów BHT pojawiają się stopniowo – to, że transplanty były umieszczane w skórze głowy czy brwi jest widoczne od razu, jednak ostateczny rezultat będzie widoczny dopiero po jakimś czasie. Przeszczepione struktury mogą nawet krótko po przeszczepieniu wypadać – nie trzeba się jednak tego obawiać, ponieważ przeszczepiane są nie pojedyncze włosy, a tzw. jednostki włosowe, z których to później będą wyrastać nowe włosy. Po jakim czasie do tego dojdzie, jest już kwestią całkowicie indywidualną, jednakże zazwyczaj dochodzi do tego w ciągu maksymalnie kilku miesięcy.

Zalecenia po zabiegu

Jak zapewne można się domyślać, po przeszczepie włosów BHT należy szczególnie dbać zarówno o miejsce, do którego włosy przeszczepiano, jak i o ten rejon ciała, z którego były uzyskiwane transplanty. W przypadku uzupełniania braków włosowych na głowie, szczególnie istotny jest pierwszy tydzień po zabiegu. Już następnego dnia po przeszczepianiu można myć głowę, należy jednak pamiętać o tym, aby do tego celu korzystać z kosmetyków o pH neutralnym dla skóry. W pierwszym okresie po zabiegu pacjenci powinni unikać aplikowania na skórę głowy dodatkowych kosmetyków, takich jak np. odżywki. Ostrożność należy zachowywać także podczas wycierania skóry głowy – pacjenci powinni wykonywać to wyjątkowo delikatnie, starając się unikać takich czynności, jak np. silne pocieranie ręcznikiem skóry głowy.

Przez kilka dni po zabiegu lekarz może zalecić stosowanie preparatów odkażających czy też antybiotyków miejscowych – takie zalecenie ma na celu zapobieganie rozwojowi zakażenia skóry okolicy dawczej czy też biorczej. Zdarza się również, że pacjentom polecane jest stosowanie preparatów wspomagających porost włosów.

Przez około tydzień pacjenci powinni unikać znacznego wysiłku fizycznego, a także zredukować narażenie skóry głowy na działanie silnego promieniowania słonecznego. Najkorzystniej byłoby też zrezygnować we wczesnym okresie po zabiegu ze spożywania alkoholu czy z palenia papierosów – korzystanie z wymienionych mogłoby bowiem wydłużyć okres rekonwalescencji po zabiegu.

Wielu pacjentów może być zainteresowanych tym, jak szybko po przeszczepie włosów BHT będą oni mogli wrócić do pracy. Tutaj zalecenia są zmienne, różny jest bowiem też czas, po którym u pacjentów zanikają ślady po przebyciu zabiegu. U jednych leczonych ślady po przeszczepie włosów (takie jak zaczerwienie skóry czy obecność na niej drobnych strupków) zanikają w ciągu zaledwie kilku dni po zabiegu, u innych pacjentów utrzymują się z kolei do dwóch tygodni. W przypadku, kiedy pacjent wykonuje stosunkowo lekką pracę, teoretycznie można by wrócić do pracy nawet następnego dnia po zabiegu. Jak widać, ewentualny czas przebywania na urlopie jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też najkorzystniej byłoby to ustalać z lekarzem wykonującym zabieg (w odniesieniu co do m.in. samopoczucia danego pacjenta po zabiegu).

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Rezultaty przeszczepu włosów BHT utrzymują się przez zmienny czas – jest to cechą wyjątkowo osobniczą. Można tutaj wspomnieć chociażby o łysieniu androgenowym – jeżeli to ono było przyczyną tracenia włosów przez pacjenta, to przeszczepione włosy również będą mogły podlegać działaniu androgenów i w konsekwencji wypadać. Podobnie jest w przypadku schorzeń przewlekłych o niewyrównanym przebiegu i przy stosowaniu leków wpływających na utratę włosów – jeżeli tego typu czynniki nadal będą dotyczyły pacjenta, to przeszczepione mu włosy nadal będą mogły po prostu wypadać.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Przeszczep włosów BHT


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Jedną z możliwych po przeszczepie włosów BHT komplikacji jest pojawianie się na skórze w miejscu dawczym blizn przerostowych lub keloidowych. Uniknąć ich zasadniczo się nie da, warto jednak sprawdzić jeszcze przed zabiegiem, czy u pacjenta istnieją tendencje do powstawania takich tworów – w takiej sytuacji przeszczepianie włosów może być po prostu przeciwwskazane.

Możliwe powikłania po zabiegu

Powikłania po przeszczepie włosów BHT są zjawiskiem rzadkim.

Jako potencjalne wymienia się:

  • w przypadku przeszczepiania włosów w okolicę wargi może dochodzić do czasowego, związanego z zastosowanym znieczuleniem, zdrętwienia mięśni tej okolicy,
  • przebarwienia skórne w miejscu dawczym (szczególnie w sytuacji, jeżeli transplanty pochodziły z okolicy twarzy),
  • zakażenia skóry w okolicy dawczej lub biorczej,
  • pojawianie się bliznowców w miejscach, z których pobierano włosy.

Zjawiskami, do których może dochodzić po przeszczepie włosów, ale nie powinny one budzić niepokoju, są tymczasowe swędzenie skóry głowy oraz czasowo zmienione czucie w tym rejonie ciała. Wymienione stanowią przewidywalny efekt przebycia zabiegu przeszczepu włosów BHT i w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch tygodni powinny one całkowicie ustępować.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Przeszczep włosów BHT może być wykonany jako pojedynczy zabieg, ale i może być on podzielony na kilka sesji zabiegowych. Wybór związany jest ściśle z potrzebami danego pacjenta – jeżeli dla uzyskania satysfakcjonujących efektów potrzebne jest przeszczepienie dużej ilości transplantów, to wtedy lekarz może zdecydować o tym, aby wykonać kilka sesji zabiegowych zamiast jednej.

Pacjentom polecone mogą zostać też zabiegi wspomagające wzrost włosów, dzięki którym możliwe będzie zmaksymalizowanie uzyskiwanych podczas przeszczepu włosów BHT efektów. Jako przykład takiej procedury można podać mezoterapię skóry głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP).

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Sanusi Umar, Body Hair Transplant by Follicular Unit Extraction: My Experience With 122 Patients, Aesthet Surg J. 2016 Nov; 36(10): 1101–1110; Venkataram Mysore, Body Hair Transplantation: Case Report of Successful Outcome, J Cutan Aesthet Surg. 2013 Apr-Jun; 6(2): 113–116.; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 65-71;

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Przeszczep włosów BHT.

Zapoznaj się z innymi metodami przeszczepu włosów:
Przeszczep włosów FUE
Przeszczep włosów FUT
Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Przeszczep włosów BHT

Cena

od 3000 zł

Czas trwania

kilka godzin

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

pierwsze od razu, ostateczne ze wzrostem włosów

Trwałość leczenia

zależna od przyczyny łysienia

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep włosów BHT w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Utrata włosów z pewnością może komplikować pacjentom życie (warto zwrócić uwagę chociażby na psychologiczne aspekty związane z łysieniem), zdecydowanie łysienie nie jest jednak stanem zagrożenia życia. Z tego względu zabiegi przeszczepiania włosów, w tym również te wykonywane metodą BHT, nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Bielsko-Białaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Lublinod 7000 złRaty od 173 złWięcej
Warszawaod 7000 złRaty od 173 złWięcej