Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów FUE

Cena od 3000 zł Zapytaj o raty

Przeszczep włosów FUE - podczas tego przeszczepu uzyskiwane i przemieszczane są właśnie nie pojedyncze włosy, a ich zespoły – w jednym takim zespole znajduje się od 1 do 4 mieszków włosowych.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Przeszczep włosów FUE

Ocena

2.34
527
67% poleca ten zabieg

Włosy wypadają każdemu człowiekowi i w żadnym wypadku nie jest to zjawisko, które można by uznawać za patologię. Za standardową ilość włosów, która może wypadać w ciągu doby i nie powinno to budzić niepokoju u pacjentów, uznaje się utratę do 100 włosów.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów FUE- charakterystyka

Włosy tracimy ze względu na ich naturalny cykl życia – każdy przechodzi po kolei przez trzy fazy swojego rozwoju (anagen, katagen, telogen), aż w końcu dochodzi do jego wypadnięcia. Na miejsce utraconych włosów wyrastać powinny nowe – ostatecznie wygląd owłosionej skóry głowy nie powinien się znacząco zmieniać.Zmartwione mogą z kolei być już te osoby, u których włosy wypadają w większych niż wspomniana powyżej ilościach. Przyczyny wypadania włosów, prowadzącego w konsekwencji do łysienia, bywają rozmaite.

Jako ich przykłady można podać:

  • obciążenia genetyczne związane z tendencją do łysienia (w sytuacji, kiedy rodzice pacjenta mają tendencję do nadmiernej utraty włosów ryzyko, że i u tego pacjenta problem ten wystąpi, jest zdecydowanie zwiększone),
  • schorzenia związane z utratą włosów (jako ich przykłady można podać zaburzenia czynności tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół policystycznych jajników),
  • nadmiar androgenów (jest to główna przyczyna utraty włosów u mężczyzn),
  • niedobory żywieniowe i niewłaściwą dietę (włosy wypadać mogą zarówno na skutek anemii, jak i w związku z odżywianiem się wysoko przetworzonymi, bogatymi w konserwanty produktami spożywczymi),
  • przebycie kursów radioterapii w obrębie głowy czy kursów chemioterapii w trakcie leczenia schorzeń nowotworowych,
  • skutki uboczne zażywanych leków (choć jest to zjawisko rzadkie, to jednak włosy mogą wypadać na skutek zażywania czy też już po odstawieniu hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych).

W przypadku części z wymienionych przyczyn, po ustąpieniu ich działania włosy mogą z powrotem rosnąć w prawidłowy sposób. Tak jest np. w przypadku osób leczonych chemioterapeutykami czy tych, u których istnieje anemia – po zakończeniu leczenia nowotworu czy po wyleczeniu niedokrwistości nadmierne wypadanie włosów może przestać być problemem danego pacjenta. Z tego względu u osób z łysieniem bardzo istotne jest znalezienie przyczyny tego stanu – może się bowiem okazać, że wyleczenie przypadłości odpowiadającej za ten stan doprowadzi do zahamowania utraty włosów. W nieco gorszej, ale nie w beznadziejnej sytuacji są np. te osoby, u których łysienie spowodowane jest nadmiarem androgenów. I tym pacjentom można jednak pomóc – medycyna oferuje dzisiaj wiele metod zabiegowego leczenia łysienia.

Zabiegi przeszczepiania włosów nie są żadną medyczną nowością – pierwszy ich opis pochodzi bowiem z 1822 roku. Od tamtego czasu pojawiały się kolejne metody transplantacji włosów, wyróżnić tutaj trzeba przeszczepy metodą FUT oraz FUE. Druga z metod została opracowana w okolicy lat 90. XX wieku i choć minęło już dość dużo czasu od jej pojawienia się na rynku medycznym, to jednak nadal z powodzeniem jest ona używana do uzupełnienia braków owłosienia u pacjentów.

Nazwa FUE pochodzi od angielskiego skrótu „follicular unit extraction”. Najprościej można to przetłumaczyć jako uzyskiwanie pojedynczych jednostek włosowych (w literaturze można się natknąć również na określenie „unity włosowe”). Podczas tego przeszczepu uzyskiwane i przemieszczane są właśnie nie pojedyncze włosy, a ich zespoły – w jednym takim zespole znajduje się od 1 do 4 mieszków włosowych.

Przeszczep włosów FUE- korzyści

Podstawową zaletą transplantacji włosów metodą FUE jest to, że zabiegi te są małoinwazyjne. Do ich wykonania wykorzystuje się jedynie niewielkich rozmiarów, przypominające igły, narzędzia. Po procedurze istnieją oczywiście pewne, obowiązujące przez krótki czas, ograniczenia, jednakże nie powinny one w znaczący sposób zakłócać codziennej aktywności pacjentów. Dla wielu osób korzyścią przeszczepu włosów FUE może być również to, że po zabiegu nie trzeba pozostawać w szpitalu, a powrót do pracy jest możliwy nawet następnego dnia po przebyciu omawianej procedury. Nie można pominąć również aspektu związanego z widocznością śladów przebycia przeszczepu włosów FUE – dzięki temu, że uzyskiwane są pojedyncze jednostki włosowe, ewentualne blizny po zabiegu są w zasadzie niewidoczne gołym okiem.

Wskazania do wykonania zabiegu

Przeszczep włosów FUE wskazany bywa ogólnie tym pacjentom, u których istnieje potrzeba zabiegowego leczenia łysienia.

Dokładnie ta właśnie metoda zabiegowa może być natomiast polecona tym pacjentom, którzy:

  • chcieliby uniknąć posiadania wyraźnie widocznej blizny – dotyczyć to może szczególnie mężczyzn preferujących krótkie fryzury (takowa blizna, zlokalizowana w obrębie skóry rejonu potylicznego, może być pozostałością po przeszczepianiu włosów metodą FUT),
  • planują do przeszczepiania wykorzystać włosy z innych okolic ciała niż głowa (np. z klatki piersiowej czy z rejonu skóry kończyn – w takich sytuacjach włosy pobiera się techniką FUE, ale zabieg określa się jako przeszczep włosów BHT),
  • muszą w krótkim czasie po zabiegu powrócić do wykonywania swoich obowiązków zawodowych,
  • chcieliby uzupełnić braki owłosienia na głowie lub w innych częściach ciała, np. w obrębie brwi, wąsów czy zarostu,
  • potrzebują uzupełnić braki owłosienia w obrębie blizn po innych zabiegach czy powstałych na skutek urazów (np. oparzeń).

Technika FUE może być przydatna zarówno u pacjentów z łysieniem androgenowym, jak i u osób borykających się z utratą włosów o innym podłożu. Zabieg wykonywany może być zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeszczep włosów FUE jest co prawda procedurą o niewielkiej inwazyjności, nie jest to jednak równoznaczne z tym, że można go wykonywać u dowolnego wyrażającego taką potrzebę lub chęć pacjenta.

Zabieg ten jest przeciwwskazany w przypadku:

  • istnienia u pacjenta zaburzeń krzepnięcia krwi (szczególnie tych, w których istnieje tendencja do nadmiernych krwawień),
  • stanów zapalnych skóry (zarówno w miejscu dawczym, jak w i biorczym),
  • braku odpowiedniego stopnia i jakości owłosienia, które służyłoby przeszczepieniu,
  • złej ogólnej kondycji pacjenta (związanej z nieunormowanym przebiegiem lub zaostrzeniem obecnych u niego schorzeń przewlekłych),
  • istnienia u pacjenta uczulenia na stosowane podczas zabiegu środki znieczulające.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, podczas której dokładnie oceniany jest problem pacjenta oraz sprawdzane jest, czy rzeczywiście istnieją u niego wskazania do przebycia przeszczepu włosów FUE. Kolejnym elementem takiej konsultacji jest sprawdzenie, czy rzeczywiście będzie skąd pobrać od pacjenta jednostki włosowe służące przeszczepieniu. Lekarz kwalifikujący pacjenta musi się również upewnić, że nie istnieją u niego jakiekolwiek przeciwwskazania do przebycia zabiegu. Osobom stale zażywającym leki zmniejszające krzepliwość krwi – o ile ich stan na to pozwoli – lekarz może zalecić odstawienie ich na jakiś czas przed zabiegiem.

Jeżeli konsultacja przebiegnie pomyślnie i pacjent zostanie zakwalifikowany do przeszczepu włosów FUE, możliwe staje się już ustalenie terminu zabiegu. Na zakończenie konsultacji pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące okresu przedzabiegowego – szczęśliwie nie ma ich wiele. Najistotniejsze jest to, aby na krótki czas przed procedurą (na około 7 dni przed) zgolić włosy w okolicy, z której to będą one pobierane – przeszczepianiu podlegają bowiem jednostki włosowe o długości około 2 do 3 milimetrów.

Rodzaj znieczulenia

Przeszczep włosów FUE jest procedurą, która nie wywołuje znaczącego dyskomfortu u pacjentów – wszystko dzięki temu, że podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem przeszczepu włosów FUE jest znieczulenie okolic poddawanych zabiegowi – znieczulenie miejscowe służy temu, aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort. Następnie rozpoczyna się pobieranie transplantów. W przypadku FUE najczęściej pochodzą one ze skóry tylnej lub bocznej części głowy. Do pobierania włosów wykorzystywane są specjalne systemy, wyróżnia się ich co najmniej kilka – najistotniejsza dla pacjentów będzie zapewne jednak informacja, że stosowane przyrządy mają niewielką średnicę (zwykle maksymalnie do 1 mm) i wyglądem przypominają igłę.

W zależności od liczebności zespołu zabiegowego, jednostki włosowe mogą być najpierw pobierane, a dopiero potem przeszczepiane, lub też może się to odbywać równolegle. Uzyskiwane z okolic dawczej transplanty wprowadzane są do rejonu biorczego do specjalnie przygotowanych wcześniej w skórze zagłębień. Wprowadzenie włosów nie wymaga stosowania jakichkolwiek szwów. Całość procedury zajmuje zróżnicowaną ilość czasu – zależy to przede wszystkim od tego, jak duża jest ilość przeszczepianych włosów. Z tego względu przeszczep włosów FUE może zająć zarówno 5, jak i 10 godzin. Ogólnie uważa się, że podczas jednej sesji transplantacji włosów można przeszczepiać do 2-3 tysięcy jednostek włosowych.

Po zakończeniu zabiegu, tego samego dnia, pacjent może wrócić do domu.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Po przeszczepie włosów FUE aktywność życiowa pacjenta nie jest w znaczący sposób ograniczona. Ślady po przebyciu zabiegu (takie jak obecność strupków na skórze czy jej zaczerwienienie) samoistnie ustępują w ciągu maksymalnie 7-14 dni. Czasami pacjentom zakładany jest opatrunek na głowę, jednak jest to zjawisko rzadkie – ogólnie pacjenci opuszczają szpital bez opatrunków.

Powrót do pracy możliwy jest nawet następnego dnia po zabiegu. Dokładne zalecenia w tym zakresie zależą od rodzaju wykonywanej przez pacjenta pracy (przez krótki czas po procedurze powinno się bowiem ograniczyć wysiłek fizyczny), dlatego też należy skonsultować się z lekarzem co do tego, czy potrzebne będzie wzięcie kilkudniowego urlopu.

Efekty po zabiegu

Bezpośrednim skutkiem przebycia przeszczepu włosów FUE jest uzupełnienie braków owłosienia. To, że transplanty zostały przeniesione do rejonu biorczego, widoczne będzie od razu, zanim jednak w pełni będzie się można cieszyć z odtworzonej fryzury, trzeba będzie jednak trochę poczekać. Wynika to z tego, że przeszczepione po zabiegu struktury mogą w krótkim czasie wypadać – jest to jednak efekt naturalny i nie trzeba się z tego powodu niepokoić. Po jakimś czasie bowiem (zazwyczaj po około dwóch-trzech miesiącach) przeszczepione włosy odrastają i powoli uzyskują pożądaną długość.

Ostateczny efekt uzależniony jest również od tego, jak duży będzie odsetek przeżywalności przeszczepianych włosów. Tutaj największą rolę odgrywają doświadczenie i umiejętności lekarza. Odsetek przeżywających transplantów może wynosić bowiem nawet 95%, aby jednak uzyskać aż tak wysoki wskaźnik przeżywalności, przeszczepiane muszą być struktury odpowiednio pobrane i nieuszkodzone podczas ich uzyskiwania.

Zalecenia po zabiegu

Osoby po przeszczepie włosów FUE przez około tydzień powinny unikać znacznego wysiłku fizycznego oraz wystawiania skóry poddawanej zabiegowi na działanie silnych promieni słonecznych. Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie przez kilka dni na skórę poddawaną zabiegowi środków o działaniu antybakteryjnym, co ma na celu zredukować ryzyko rozwoju infekcji w tychże miejscach.

Interesującą wielu pacjentów kwestią jest zapewne mycie głowy – jedni lekarze dopuszczają taką możliwość już dzień po zabiegu, inni z kolei zalecają, by wstrzymać się z tą czynnością przez trzy dni od zabiegu. Niezależnie od czasu, po którym lekarz uzna, że pacjent może już myć włosy, przez pierwsze 7-14 dni należy szczególnie dbać o rejon poddawany przeszczepieniu. Do mycia włosów należy używać delikatnych, posiadających neutralne dla skóry pH, preparatów myjących. Pacjenci we wspomnianym okresie powinni unikać nakładania na skórę głowy wszelkich dodatkowych kosmetyków, takich jak np. odżywki. Ostrożność należy zachować nie tylko podczas mycia włosów, ale także i podczas ich osuszania – wycieranie ręcznikiem powinno odbywać się wyjątkowo delikatnie, ponieważ nadmierne tarcie przeszczepianych struktur groziłoby ich uszkodzeniem.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Nie istnieje możliwość jednoznacznego stwierdzenia, przez jaki długi czas przeszczepione włosy będą utrzymywać się w okolicy biorczej. Wszystko zależne jest w tym przypadku od tego, jaka będzie ogólna kondycja zdrowotna danego pacjenta. Na przeszczepione włosy różne czynniki działają w taki sam sposób, jak działają one na te struktury, które naturalnie znajdowały się w rejonie biorczym. Jeżeli np. u pacjenta będzie nadal istniała nadmierna ilość androgenów w organizmie, to istnieje ryzyko, że i przeszczepione włosy po jakimś czasie wypadną (cechują się one jednak mniejszą podatnością na działanie androgenów niż te włosy, które naturalnie rosną w obrębie okolic biorczej). Podobnie jest w przypadku schorzeń związanych z utratą włosów – np. niedoczynność tarczycy o niewyrównanym przebiegu będzie mogła sprawiać, że pacjent nadal będzie tracił włosy.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Przeszczep włosów FUE


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Komplikacje po przeszczepie włosów FUE są zjawiskami rzadkimi i zasadniczo nieobserwowanymi, nie oznacza to jednak, że nie warto potencjalnym powikłaniom zapobiegać. Przede wszystkim pacjenci powinni przestrzegać uzyskanych od lekarza zaleceń dotyczących okresu po przebyciu zabiegu – trzymanie się ich nie tylko sprawi, że zmniejszone zostanie ryzyko wystąpienia przykrych zdarzeń, ale i umożliwi to zmaksymalizowanie uzyskiwanych rezultatów. Pacjenci powinni dbać o higienę skóry poddawanej zabiegowi (jeżeli lekarz zaleci stosowanie środków zapobiegających zakażeniu, to trzeba je stosować dokładnie przez zalecony czas). Jeżeli zaś chodzi o ryzyko pojawiania się przerośniętych blizn, to ryzyko ich wystąpienia może zredukować w zasadzie jedynie poprzez odstąpienie od wykonywania zabiegu przeszczepu włosów.

Możliwe powikłania po zabiegu

Powikłanie, które obserwuje się przy różnych przeszczepach, w przypadku transplantacji włosów zasadniczo nie występuje – mowa tutaj o odrzuceniu przeszczepu. Takiego ryzyka nie ma, ponieważ przeszczepiane włosy pochodzą w końcu od przebywającego zabieg pacjenta.

Inne możliwe powikłania są rzadkie i w zasadzie się ich nie obserwuje. Jako ich przykłady można podać krwawienie ze skóry poddawanej zabiegowi, zakażenia rejonów biorczego czy dawczego oraz pojawienie się przerośniętych blizn oraz keloidów.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Przeszczep włosów FUE może być wykonany jako pojedynczy zabieg, procedura może być jednak podzielona na kilka (2 do 3) sesji zabiegowych. Z drugiego rozwiązania korzysta się wtedy, kiedy u pacjenta istnieje potrzeba przeszczepienia dużej ilości włosów – podczas jednej sesji zabiegowej przeszczepia się ograniczoną liczbę jednostek włosowych, dlatego też czasami korzystniejsze jest rozłożenie zabiegu na kilka sesji.

Procedurą zupełnie odrębną, która bywa stosowana celem zmaksymalizowania uzyskiwanych efektów uzupełnienia braków owłosienia, jest mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Czasami wykonuje się ją równolegle z przeszczepem włosów, u innych pacjentów przeprowadza się ją z kolei po jakimś czasie od transplantacji. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego może pozwolić na poprawienie uzyskiwanych rezultatów dzięki odżywieniu przeszczepianych włosów.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Dua Aman, Dua Kapil, Follicular Unit Extraction Hair Transplant, J Cutan Aesthet Surg. 2010 May-Aug; 3(2): 76–81; Rassman W., Pak J., Kim J., Follicular Unit Extraction: Evolution of a Technology, Journal of Transplantation Technologies & Research 2016 6:158; Epstein J.S., Hair Transplantation, Medscape

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Przeszczep włosów FUE.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Przeszczep włosów FUE

Cena

od 3000 zł

Czas trwania

kilka godzin

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

7 do 14 dni

Efekty

po kilku tygodniach

Trwałość leczenia

trwała

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Przeszczep włosów FUE w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Zabiegi przeszczepiania włosów, w tym również te przeprowadzane metodą FUE, wykonywane są głównie ze względów estetycznych – NFZ ogólnie nie finansuje procedur, których celem jest poprawa wyglądu pacjentów.
Bielsko-Białaod 3000 złRaty od 74 złWięcej
Katowiceod 9100 złRaty od 224 złWięcej
Kielceod 4200 złRaty od 104 złWięcej
Krakówod 3600 złRaty od 89 złWięcej
Lublinod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Warszawaod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Wrocławod 12900 złRaty od 318 złWięcej