Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy - bruzdy nosowo-wargowych

Cena od 450 zł Zapytaj o raty

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym- polega na wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym w celu pozbycia się nadmiernych fałd.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym

Ocena

4.34
197

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - kwas hialuronowy (podobnie jak kolagen) jest istotnym elementem skóry, który w dużym stopniu przyczynia się do zachowania jej elastyczności. Zarówno proces starzenia jak i szkodliwe wpływy otoczenia powodują zwiotczenie skóry, a w konsekwencji powstawanie zmarszczek.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - charakterystyka

Bruzda nosowo-wargowa (zmarszczka nosowo-wargowa) rozciąga się od górno-bocznej części skrzydełka nosa ku dołowi w kierunku kącika ust. Jest ona wynikiem starzenia się środkowej części twarzy i powstaje w wyniku redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej i w konsekwencji rozluźnienia skóry. Stopień wykształcenia bruzd nosowo-wargowych jest zależny od cech danej osoby (np. u niektórych może sięgać nawet do brody). Do mięśni, które wpływają na powstanie bruzdy nosowo-wargowej należą: mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydełka nosa, mięsień jarzmowy mniejszy, mięsień jarzmowy większy, mięsień dźwigacz wargi górnej oraz mięsień dźwigacz kącika ust, który położony jest nieco głębiej od pozostałych. Spośród nich mięsień dźwigacz wargi górnej powoduje powstanie i ruch środkowych części bruzdy nosowo wargowej.

Oprócz ww. mięśni, które wywierają wpływ dynamiczny, do powstania bruzdy przyczynia się także zmniejszenie grubości skóry w bruździe, a także opadnięcie lub wiotkość tkanki tłuszczowej w policzku, co ma miejsce głównie u osób starszych. Sama obecność bruzd nosowo-wargowych nie musi wpływać negatywnie na estetykę twarzy. Jednakże, gdy stają się one głębsze i zostaje w ich wyniku zaburzona harmonijna równowaga, a twarz wyraża przez to rozmaite, często niezamierzone emocje, można zastosować zabieg wypełniający przy użyciu kwasu hialuronowego.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - korzyści

Wyróżniamy dwa rodzaje zmarszczek: statyczne, zwane inaczej spoczynkowymi, a także czynne. Nieco lepsze prognozy wypełniania zmarszczek nosowo-wargowych kwasem hialuronowym mają osoby, u których zmarszczki te powstają w sposób czynny, tj. dynamiczny, to znaczy podczas pracy ww. mięśni. W momencie, gdy mamy do czynienia ze zmarszczkami statycznymi, czyli powstałymi w wyniku procesu starzenia (np. w wyniku utraty tkanki tłuszczowej), perspektywy powodzenia zabiegu są trochę mniej obiecujące.

Dzięki nastrzykiwaniu przy użyciu wypełniaczy, takich jak wyżej wymieniony kwas hialuronowy, można zniwelować efekt zmarszczek, przy czym należałoby pamiętać, że im większa jest głębokość bruzdy nosowo-wargowej, tym gorszy jest spodziewany efekt kosmetyczny zabiegu. Dlatego też, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania po zabiegu, należy uprzednio dopytać się lekarza o spodziewany efekt. Kwas hialuronowy dodatkowo ma zdolność zatrzymywania wody, przez co skóra przybiera świeży i jędrny wygląd.

Niewątpliwą zaletą kwasu hialuronowego jest również brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ze strony organizmu, z uwagi na fakt, iż kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka naturalnie i mimo tego, że ten stosowany w zabiegu jest pozyskiwany z kultur bakteryjnych, na drodze fermentacji, jest on w pełni przez organizm akceptowany.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność zmarszczek nosowo-wargowych (bruzd nosowo-wargowych) powstałych zarówno w procesie starzenia, czyli w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej - tzw. zmarszczek statycznych, jak i tych dynamicznych, do których powstania przyczyniły się wskazane we wstępie mięśnie twarzy.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo, że sam zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych nie należy do specjalnie inwazyjnych, to – podobnie jak w przypadku innych zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego -istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania:

 1. Trądzik i opryszczka- gdy okolice są dotknięte ostrymi lub przewlekłymi infekcjami, nie należy przeprowadzać zabiegu z użyciem wypełniaczy. Istnieje bowiem wysokie ryzyko zainfekowania miejsca wkłucia.
 2. Obniżona odporność – osłabienie systemu immunologicznego może być spowodowane stosowaniem określonej terapii lekowej (np. w przypadku leczenia immunosupresyjnego) oraz chorobami autoimmunologicznymi, w przebiegu których własne tkanki są rozpoznawane przez komórki obronne jako obce i przez nie atakowane. Należy mieć wówczas na uwadze, że organizm nie jest w stanie się skutecznie obronić w razie infekcji miejsca wkłucia.
 3. Niektóre leki – istnieje grupa leków, których przyjmowanie może być przeciwskazaniem do zabiegu usuwania cieni pod oczami z zastosowaniem kwasu hialuronowego (tyczy się to również innych wypełniaczy). Mowa tutaj o lekach przeciwkrzepliwych, rozrzedzających krew, do których należy m.in. kwas acetylosalicylowy, a także przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Należy je odstawić w odpowiednim czasie przed terminem zabiegu z powodu zwiększonego ryzyka krwawienia podczas zabiegu, prowadzącego ostatecznie do powstania krwiaków i siniaków, które psują w ostateczności efekt kosmetyczny. Przyjmowanie również tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których zalicza się ibuprofen albo diklofenak, należy zakończyć w odpowiednim czasie przed wykonaniem zabiegu z użyciem wypełniaczy.
 4. Inne zabiegi – w przypadku, gdy w okolicach ust był niedawno wykonywany zabieg medycyny estetycznej, należy się skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zabiegów laserowych, peelingów, dermabrazji, czyli zabiegów polegających na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej za pomocą specjalnego urządzenia z materiałem ściernym (szczotka diamentowa, druciana, papier ścierny), a także innych zabiegów z użyciem wypełniaczy.
 5. Wiek - w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia odstępuje się od wykonywania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, jak i innych wypełniaczy.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - przed zabiegiem

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem obowiązkową rozmowę. Jest on zobowiązany do omówienia przebiegu zabiegu, poinformowania o ewentualnych skutkach ubocznych, porozmawiania o celu terapii, a także o jej alternatywach, czasie utrzymywania się efektu po zabiegu, cenie zabiegu. Najogólniej rzecz ujmując poruszy on zapewne wszelkie kwestie opisywane w niniejszym artykule.

W tym momencie lekarz zapyta również o przeszłość chorobową pacjenta, czyli przebyte schorzenia,
o ewentualne nadwrażliwości (np. na środek znieczulający), a także poprzednie tego typu zabiegi. Należy pamiętać, że część z nich może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wypełniania zmarszczek nosowo-wargowych przy użyciu kwasu hialuronowego.

Przed zabiegiem należy również ustalić z lekarzem sposób znieczulenia. Jest to również czas dla pacjenta na nieskrępowane zadawanie pytań, celem wyjaśnienia otwartych kwestii. Na koniec rozmowy lekarz poprosi pacjenta o pisemną zgodę na zabieg.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - rodzaj znieczulenia

Zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym (bruzd nosowo-wargowych) należy raczej do bezbolesnych. Bolesne mogą być jedynie same wkłucia igły. Jednakże dzięki uprzedniemu schłodzeniu, odczuwanie bólu zostaje zmniejszone. W przypadku, gdy pacjent ma obniżony próg bólu, tzn. gdy jest on szczególnie wrażliwy na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, poprzez użycie specjalnych kremów np. Emla 5% lub innych preparatów zawierających środek znieczulający, głównie Lignokainę 2%. Polega ono na nastrzyknięciu okolicy poddanej zabiegowi takim środkiem. Samo podanie środka jest dość nieprzyjemne, daje uczucie pieczenia, czy też rozpierania. Zapewnia ono jednak całkowicie bezbolesny przebieg zabiegu jak i zapobiega bólowi nawet kilkadziesiąt minut po jego zakończeniu. Należy jednak wspomnieć, że igły używane do wstrzykiwania kwasu hialuronowego są na tyle cienkie, że aspekt bólu można tutaj pominąć.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych Źródło: http://www.lilybeautycentre.com/

Zarówno w roztworze do wstrzykiwań, jak i w kremie substancją czynną jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Do działań niepożądanych lidokainy można zaliczyć: metaliczny smak w ustach, zaburzenia czucia w obrębie warg i języka, uczucie oszołomienia, pobudzenie ruchowe, niepokój, euforia, drżenie mięśni, senność, zaburzenia świadomości, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, parestezje (uczucie drętwienia lub mrowienia), utrata świadomości, niespójność mowy, drgawki. Występują one jednak stosunkowo rzadko.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - jak przebiega zabieg?


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym przebiega w kilku etapach:

   1. Pierwszym z nich jest usunięcie makijażu. Czynność ta zdaje się być oczywistą, gdyż dobrze wykonany make up może maskować niektóre niedoskonałości cery oraz zmarszczki, co może być utrudnieniem dla wykonującego zabieg lekarza. Ponadto podczas iniekcji, czyli nastrzykiwania mogło by dojść do zabrudzenia kosmetykiem miejsca wkłucia. Warto zatem przyjść na zabieg bez makijażu.
   2. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja okolicy ciała poddawanej zabiegowi, w tym przypadku okolicy skóry policzka i warg. Dezynfekcją nazywamy proces polegający na zniszczeniu lub usunięciu form wegetatywnych drobnoustrojów (np. bakterii) do bezpiecznego dla człowieka poziomu. Obecnie stosowane są różne środki dezynfekujące; wybór któregokolwiek z nich leży w gestii lekarza. Niemniej jednak jest to kompletnie bezbolesna część zabiegu.
   3. Następnie podany zostaje środek znieczulający. Jest to najmniej przyjemna część zabiegu Wiąże się z nieco bolesnym ukłuciem i wprowadzeniem środka znieczulającego, zwykle Lignokainy, w okolice skóry poddanej zabiegowi. Może to powodować uczucie rozpierania lub pieczenia. Można też zastosować krem Emla 5% (gdzie 1 g kremu zawiera: 25 mg lidokainy, 25 mg prylokainy). Musi minąć trochę czasu zanim środek znieczulający zacznie działać. Z reguły trwa to około kilkudziesięciu sekund.
   4. Po podaniu znieczulenia przystępuje się do właściwej części zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. W tym celu lekarz wykonuje iniekcje metodą tunelową, punktową lub punktową/liniową w kombinacji z techniką kompresyjną, które stosuje się do zmarszczek powierzchownych i średnio głębokich. W przypadku metody tunelowej przy lekkim rozciągnięciu zmarszczki są nakłuwane na końcach i tunelowane podskórnie techniką liniową. Wstrzykiwane są w tym przypadku niewielkie ilości kwasu hialuronowego, tj. ok 0,05 ml, podczas wyciągania igły. Z kolei w metodzie punktowej przy lekkim rozciągnięciu, przy którym zmarszczki są jeszcze ledwie widoczne, wzdłuż zmarszczek umieszcza się najmniejsze depozyty. Innymi słowy w technice punktowej ukłuć jest więcej, niż w technice tunelowej. Ciężko stwierdzić która z metod jest skuteczniejsza; obie dają podobny efekt końcowy. W sumie na jedną stronę przypada 0,1 - 0,2 ml kwasu hialuronowego. W kombinacji z metodą kompresyjną różnica polega na tym, że lekarz łapie bruzdę chwytem obcęgowym i dopiero wtedy dokonuje iniekcji.
   5. Do wypełnienia głębokich zmarszczek nosowo-wargowych stosuje się technikę kolumnową. W tym celu lekarz unosi bruzdę nosowo-wargową dwoma palcami i wykonuje iniekcję na maksymalną głębokość (tj. w zależności od rozmiaru igły od 1,5cm do 2cm) kierując igłę prostopadle do powierzchni skóry. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest powoli do momentu, aż widoczny będzie powierzchowny bąbel w skórze właściwej. Na wypełnienia jednej zmarszczki tą metodą zużywa się 0,2 – 0,3 ml kwasu hialuronowego.
   6. Następnie bezpośrednio po skończonych iniekcjach lekarz wykonuje masaż celem wymodelowania wypełnienia i jego równomiernego rozmieszczenia. Przez agregację użytego materiału (w tym przypadku kwasu hialuronowego) mogą powstać wyczuwalne guzki, które również w tym momencie są modelowane i wygładzane. Ponadto masaż skóry może okazać się dobrą metodą do uśmierzenia bólu po zabiegu, choć samo wypełnianie zmarszczek nie jest specjalnie bolesne. W dodatku w tak krótkim czasie po zabiegu powinien jeszcze działać podany na początku środek znieczulający.
   7. Ostatnim etapem jest chłodzenie okolicy poddanej zabiegowi. Ma to na celu głównie zniwelowanie bólu, a także zapobieganie tworzenia się opuchlizn po wykonanych uprzednio iniekcjach.
   8. Po skończonym zabiegu należy się zgłosić do lekarza w ustalonym przez niego terminie w celu oceny efektów kosmetycznych i estetycznych, a także postępów w rekonwalescencji.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym jest różny u poszczególnych pacjentów. Szacowany jest od kilku dni do kilku tygodni.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - efekty po zabiegu

Niewątpliwą zaletą chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej jest fakt, że efekt widoczny jest natychmiastowo - bezpośrednio po zabiegu. W przypadku wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym widoczne jest powiększenie tkanki w miejscu wstrzyknięcia. Wstrzyknięty do skóry kwas hialuronowy wypełnia zmarszczkę jakby od wewnątrz i zmniejsza w ten sposób zagłębienia skóry.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym


Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osiągany efekt zależy od głębokości danej zmarszczki. O ile powierzchowne zmarszczki dają się bardzo dobrze wygładzić, o tyle bardzo głębokie można złagodzić tak ze nie będą one widoczne, przez co twarz przybiera bardziej łagodny i młodszy wygląd. Dlatego też w przypadku głębokich zmarszczek najpewniej konieczna będzie do wykonania seria zabiegów.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice policzków oraz warg, aby utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie. Przez pierwsze kilka dni (tydzień) po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolice bruzd nosowo-wargowych, a wszelkiego rodzaju ćwiczenia sportowe uprawiać z umiarem.

W następnych tygodniach zaleca się unikania nadmiernego zimna, gorąca, czy też nasłonecznienia. Należałoby zatem zrezygnować z wizyt w saunie, bądź solarium. Odradza się również, przynajmniej przez pewien czas, stosowania makijażu (czas ten zależy od postępów w rekonwalescencji).

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Efekt niestety utrzymuje się stosunkowo krótko (krócej niż podają producenci wypełniacza). Powołują się oni na badania, z których wynika że obecność kwasu hialuronowego w skórze stwierdzono jeszcze po dość długim czasie od momentu podania, np. po dwóch latach. Niemniej jest go z reguły już tak mało, że nie odgrywa on praktycznie żadnej roli.

Realny zatem efekt zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym (nie tylko tych zmarszczek nosowo-wargowych) wynosi 4-12 miesięcy. Dotyczy to przede wszystkim zmarszczek głębokich. Rozbieżność ta wynika z głębokości wstrzyknięcia wypełniacza, rodzaju zastosowanej techniki wykonywania zabiegu, jak i od cech samego pacjenta. Po wspomnianym okresie 4-12 miesięcy zabieg należy powtórzyć. Natomiast w przypadku zmarszczek powierzchownych lub średnio głębokich efekt utrzymuje się znacznie dłużej. Niekiedy powtórne wykonanie zabiegu nie jest konieczne!

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

W tym miejscu należało by zaznaczyć, że nie zawsze możliwym jest uniknięcie powikłań. Pacjent może jednak zniwelować ryzyko ich wystąpienia poprzez przestrzeganie zaleceń lekarza po zabiegu oraz stawianie się na umówione wizyty kontrolne.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - możliwe powikłania po zabiegu

Najogólniej rzecz ujmując zabiegi związane z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza należą do bezpiecznych. Jednakże niosą one ze sobą pewne ryzyko wystąpienia komplikacji i skutków ubocznych. Należą do nich: swędzenie, krwiaki, zaburzenie odczuwania, nadmierna pigmentacja, przebawienia skóry. Niekiedy organizm pacjenta reaguje na zabieg objawami grypy, tj. bólami głowy i mięśni, ogólnym złym samopoczuciem, nudnościami, itp. Rzadko, na skutek niewłaściwego wstrzyknięcia wypełniacza lub złego rozprowadzenia, mogą utworzyć się widoczne albo wyczuwalne w dotyku grudki. Nieraz może dojść do przemieszczenia wypełniacza w inny obręb twarzy tak, że efekt wypełnienia widoczny będzie w niepożądanym miejscu.

W pewnych przypadkach może wystąpić martwica tkanki, co jest konsekwencją wstrzyknięcia wypełniacza do naczynia krwionośnego i spowodowania zatoru. Jednakże przy fachowym wykonaniu nie powinno to mieć miejsca.
Możliwe jest, że efekt wypełnienia zmarszczek okaże się słabo widoczny z powodu wstrzyknięcia zbyt małej ilości kwasu hialuronowego lub cech indywidualnych pacjenta (np. zmarszczki są bardzo głębokie).

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Często u pacjenta występują na twarzy inne zmarszczki i niedoskonałości które można zniwelować stosując zabiegi wypełniające. Do polecanych zabiegów dodatkowych należą:

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych w ramach NFZ

Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, podobnie jak wszystkie inne operacje i zabiegi estetyczne nie są refundowane przez NFZ.


Autor: lek. Jakub Kledzik
Weryfikacja merytoryczna: lek. med. Piotr Bargiel

Bibliografia:
Sztuka czy medycyna: przewodnik po chirurgii estetycznej; 1995; Andrzej Sankowski, Sławomir Łoń; Medycyna estetyczna bez tajemnic; 2016; Marek Wasiluk; Wypełniacze w medycynie estetycznej: Dobry wygląd to dobre samopoczucie; 2011; Gerhard Sattler, Boris Sommer, Bernard C. Kolster; Atlas zabiegów z użyciem wypełniaczy w medycynie estetycznej: tom 2: Zabiegi estetyczne w odmładzaniu skóry; 2010; Gerhard Sattler, Boris Sommer; Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii; 2008; redaktorzy: Jean Carruthers, Alastair Carruthers

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym

Cena

od 450 zł

Czas trwania

ok. 60 min

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagane

Czas regeneracji

od kliku dni do kilku tygodni

Efekty

bezpośrednio po zabiegu

Trwałość leczenia

od 4 do 12 miesięcy

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia pacjenta. W związku z tym najczęściej nie jest on pokrywany z NFZ.
Białystokod 1100 złRaty od 192 złWięcej
Bielsko-Białaod 900 złRaty od 157 złWięcej
Bydgoszczod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Częstochowaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Katowiceod 800 złRaty od 140 złWięcej
Kielceod 800 złRaty od 140 złWięcej
Krakówod 1150 złRaty od 201 złWięcej
Lublinod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Łódźod 800 złRaty od 140 złWięcej
Olsztynod 450 złWięcej
Poznańod 900 złRaty od 157 złWięcej
Radomod 800 złRaty od 140 złWięcej
Sopotod 900 złRaty od 157 złWięcej
Szczecinod 500 złRaty od 87 złWięcej
Warszawaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Wrocławod 800 złRaty od 140 złWięcej