Założenie korony metalowej

Założenie korony metalowej

Cena od 330 zł Zapytaj o raty

Metalowe korony protetyczne są jednymi z najtańszych koron, niemniej jednak charakteryzują się nienaturalnym kolorem.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Założenie korony metalowej

Ocena

0.00
0

Korony protetyczne często wykonuje się po leczeniu kanałowym zębów przednich i tylnych. Są one pomocne kiedy ząb został złamany lub gdy próchnica zębów spowodowała osłabienie i zniszczenie korony zęba. Korona protetyczna jest mocowana na oszlifowanej uprzednio koronie zęba żywego lub na wkładzie koronowo-korzeniowym, w przypadku kiedy ząb jest martwy. Celem założenia koron jest nadanie zębom naturalnego wyglądu i ich wzmocnienie. Korona może być również stosowana do odbudowy pojedynczego zęba, gdy jest on zniszczony lub mocno przebarwiony. Obecnie korony produkowane są z różnorodnych materiałów i różnymi metodami, oprócz wykonania ręcznego w ostatnim czasie pojawiły się systemy do wytwarzania koron wspomagane komputerowo.

Korony metalowe to specjalny rodzaj koron odlewanych indywidualnie z różnych stopów metali takich jak stop chromo-niklowy, stop złota (o karatowości od 18 do 22 karatów), stop bezniklowy i inne). Korony metalowe ze względu na swoją niską estetyką nie są używane już tak powszechnie jak niegdyś, ale wciąż są popularnym rozwiązanie dla zębów mało widocznych, szczególnie trzonowych. Są to korony schodkowe, w których opracowany stopień jest najmniejszej szerokości w porównaniu z koronami złożonymi licowanymi oraz pełnoceramicznymi, dlatego też tkanki zęba zostają usunięte w mniejszym stopniu niż w przypadku koron złożonych. Kolor korony metalowej jest uzależniony od materiału, z którego jest wykonana I nie jest możliwe wykonanie jej w naturalnym kolorze zęba.

Założenie korony przebiega w gabinecie stomatologicznym a całe leczenie przeprowadzane jest przez stomatologa współpracującego z technikami dentystycznymi.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg składa się z kilku etapów. Podczas pierwszej wizyty, ząb zostaje przygotowany poprzez opiłowanie go we właściwy sposób. Powierzchnia zęba zmniejszana jest ze wszystkich stron - o około 1-2 mm lub więcej z każdej strony, ponieważ taka jest zazwyczaj grubość korony.

Następnie wykonuje się wyciski szczęki lub żuchwy z oszlifowanym filarem i wycisk przeciwstawny. Zostają one wysłane do laboratorium protetyki stomatologicznej, gdzie wykonane są ostateczne korony. Na ten czas pacjentowi zakłada się koronę tymczasową wykonaną z akrylu.

Kiedy lekarz dentysta otrzymuje gotową koronę, dopasowuje ją do zęba i cementuje na stałe. Po założeniu korony stomatolog upewnia się, że nie przeszkadza ona pacjentowi i jest dobrze zamocowana.

Rodzaj znieczulenia

Szlifowanie zębów i dopasowywanie odbywa się w dentystycznym znieczuleniu miejscowym, co zapobiega odczuwaniu bólu.

Korzyści

  • Duża wytrzymałość mechaniczna na działanie sił podczas żucia – najbardziej wytrzymała z koron
  • Tanie i trwałe rozwiązanie w przypadku przygotowania filaru pod klamry protetyczne w protezie szkieletowej
  • Charakteryzuje się dobrą szczelnością brzeżną
  • Prosta do wykonania
  • Bardzo małe prawdopodobieństwo ułamań i pęknięć
  • Wymaga usunięcia tkanek zęba w najmniejszym stopniu niż w przypadku innych koron

Wskazania

  • Odbudowa kształtu i naturalnych funkcji zęba
  • Używana przy wykonywaniu korony w odcinku bocznym, niewidocznym podczas fizjologicznego otwarcia ust (szczególnie w przypadku zębów trzonowych)
  • Stosowane jako człony mostów, zwłaszcza gdy przęsła są znacznej długości

Czas i przebieg rekonwalescencji

Po zabiegu przez kilka pierwszych dni pacjent może czuć dyskomfort, ponieważ kształt zęba z koroną może nieco odbiegać od stanu poprzedniego. Odczucia te jednak szybko znikają.

Efekty

Prawidłowo wykonana i założona korona utrzymuje do kilkunastu lat.

Po zabiegu

  • Unikaj klejących się produktów żywnościowych, takich jak guma czy karmel, które mogą spowodować wypadnięcie korony
  • Postaraj się zminimalizować spożywanie twardych pokarmów (na przykład warzyw) co mogłoby spowodować złamanie lub rozkruszenie korony

Możliwe powikłania i efekty uboczne

  • Uczucie dyskomfortu i nadwrażliwość zębów
  • Poluzowanie się i wypadnięcie korony
  • Reakcja alergiczna

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Założenie korony metalowej

Cena

od 330 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Założenie korony metalowej w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Gdańsk od 800 złRaty od 140 złWięcej
Krakówod 1000 złRaty od 175 złWięcej
Warszawaod 330 złWięcej