Depilacja laserowa skroni (epilacja)

Depilacja laserowa skroni

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Depilacja laserowa skroni (epilacja)

Ocena

0.00
0

Skronie u mężczyzn są ich ozdobą świadczącą o ich męskości. Jednak w przypadku kobiet owłosienie na twarzy jest postrzegane jako coś szpecącego. Dlatego też zwiększone owłosienia na twarzy w okolicach skroni u kobiet powoduje u nich duży dyskomfort. Najczęściej problemem tym są dotknięte kobiety o ciemnej karnacji i mających problemy z nadmiernym owłosieniem. Główną przyczyną występowania włosów na skroniach u kobiet poza uwarunkowaniami genetycznymi są zaburzenia hormonalne. Przy zaburzeniach hormonalnych włosy najczęściej pojawiają się na policzkach, nad górną wargą i na brodzie. Zmiany te mają negatywny wpływ nie tylko na estetykę twarzy, ale również na pewność siebie i samoocenę. Tradycyjne metody depilacji takie jak wosk, golarka jednorazowa, peseta to krótkotrwałe rozwiązania powodujące dużo podrażnień. Chcąc raz na zawsze pozbyć się krepującego problemu włosów na twarzy kobiety wybierają coraz częściej depilację laserową skroni (epilację).

Charakterystyka depilacji laserowej skroni

Nadmierny wzrost włosów na twarzy poza uwarunkowaniami genetycznymi może być spowodowany wzrostem produkcji andorgenu, innymi zaburzeniami hormonalnymi lub hirsutyzmem (męski typ owłosienia u kobiet). Inną przyczyną jest zażywanie niektórych leków, które zawierają steroidy anaboliczne, testosteron, danazol i metyrapon. Intensywne owłosienie spowodowane wysoką produkcją testosteronu może być dziedziczne albo spowodowany innymi przyczynami. takimi jak otyłość, sterydy, choroby: niedoczynność tarczycy, przerost i guzy jajników lub nadnerczy.

Nadmierne owłosienie na twarzy kobiet powoduje, iż często wycofuje się ona z życia towarzyskiego. Przede wszystkim unika kontaktów z płcią przeciwną. Kobiety pragną pozbyć się tego kłopotliwego problemu.

Początkowo kobiety chcąc usunąć włoski na twarzy wybierają tradycyjne sposoby ich usunięcia: pęsetą, maszynką do golenia, wosk itd. Jednak te tradycyjne sposoby są krótkotrwałe i wymagają częstego ich powtarzania. Dodatkowo są bolesne i powodują wiele podrażnień. Często skutkują pojawieniem się czerwonych krostek oraz wrastających włosów. Konsekwencją tych tradycyjnych metod depilacji jest nieestetyczny wygląd. Najskuteczniejsza metodą usunięcia owłosienia na twarzy okazuje się depilacja laserowa skroni (epilacja). Depilacja laserowa skroni trwale usunie kłopotliwe owłosienie na skroniach nie powodując przy tym żadnych większych podrażnień.

Na czym polega proces usuwania trwałego włosów?
Włos składa się z trzonu włosa (czyli tego, co widzimy na zewnątrz), który jest osadzony w mieszku włosowym (znajdującym się wewnątrz skóry). Na dnie mieszka znajduje się macierz - aktywnie wzrastająca część włosa wraz z odżywającą ją brodawką skórną. W celu usunięcia włosa należy zniszczyć zarówno mieszek włosowy, jak i macierz.

Tradycyjne metody usuwania owłosienia (czyli za pomocą maszynki, depilatora lub wosku) nie przynoszą trwałego efektu, gdyż nie naruszają one macierzy włosa, który ponownie odrasta. Ta klasyczna depilacja często wiąże się z dużym dyskomfortem ze względu na jej bolesność oraz konieczność częstego jest stosowania. Dodatkowo każda nietrwała depilacja często powoduje, że włosy odrastają szybciej i są dużo bardziej ciemne i sztywne. Ponadto wiele osób wykazuje alergie na stosowane do depilacji preparaty.

Najskuteczniejszą metodą usunięcia zbędnego owłosienia jest więc depilacja laserowa skroni tzw. epilacja. Depilacja laserowa usuwając mieszek włosowy wraz z jego macierzą zapewnia trwałe usunięcie większości włosów w depilowanych miejscach. W dłuższej perspektywie okazuje się również, iż koszt zakupu maszynek jednorazowych, wosków, depilatora lub innych preparatów do depilacji przewyższa cenę trwałego usunięcia owłosienia na stopach poprzez depilację laserową.

Decydując się na zbieg trwałego usunięcia włosów na skroniach trzeba dokładnie poznać ofertę gabinetów kosmetycznych i dermatologicznych. Oferowane usługi często zawierają błędne określenia dotyczące usuwania owłosienia. W gabinetach kosmetycznych oraz na stronach internetowych często można się spotkać się z dwoma pojęciami, które są często mylnie używane – depilacja i epilacja.

Tradycyjne metody usuwania owłosienia to metody nietrwałe nazywane powszechnie depilacją. Należy pamiętać, iż depilacja jest to określenie oznaczające tymczasowe usunięcie włosów za pomocą metod mechanicznych lub chemicznych. Oznacza to, iż depilacja jest metodą nietrwałego usuwania włosów, ale gabinety kosmetyczne używają tego określenia również dla metod trwałego usuwania włosów. Depilacją jest usuwanie włosów maszynką jednorazową, woskiem lub pastą cukrową.

Wadami depilacji są:

 • nietrwały efekt usuwania włosów,
 • bolesność,
 • konieczność częstego wykonywania zabiegów,
 • odrastanie znacznie grubszych włosów,
 • wrastające włoski,
 • możliwość zapalenia mieszków włosowych – zmiany skórne wyglądające jak ropne krostki. Leczenie ich polega na stosowaniu maści z antybiotykiem lub przyjmowaniu leków doustnie,
 • alergia na preparat,
 • ułamanie się włosa w mieszku,
 • konieczność zapewnienie odpowiedniej długości włosa do wyrwania.

Zalety depilacji czyli krótkotrwałego usunięcia włosów to:

 • cena (jest to zabieg tani),
 • szybkość usuwania włosów na dużych powierzchniach,
 • usuwa każdy włos,
 • możliwość usuwania włosów również na opalonej skórze,
 • fototyp skóry nie ma znaczenia,
 • praktycznie brak przeciwwskazań.

Natomiast drugie pojęcie - epilacja - oznacza trwałe usunięcie owłosienia za pomocą specjalistycznych urządzeń. Pojęcie pojawiło się w momencie zastosowanie do usuwania owłosienia laserów. Depilacja laserowa to epilacja niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki lasera, która wnika głęboko w skórę, uszkadzając trwale cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. W epilacji wykorzystuje się laser bądź usuwanie włosów światłem pulsacyjnym powszechnie znanym jako IPL (Intense Pulsed Light). Epilacja urządzeniem IPL często jest mylnie nazywane depilacją laserową.

Wady epilacji to:

 • możliwość wystąpienia różnych zmian skórnych: odbarwienia, rumienia, przebarwienia,
 • możliwość poparzenia i obrzęku,
 • możliwość pojawienia się blizn i bliznowców,
 • możliwa aktywacja opryszczki i innych chorób skóry,
 • zabieg jest drogi i wymaga wykonania serii,
 • nie można stosować na opaloną skórę,
 • najlepiej działa na ciemnych włosach,
 • większość urządzeń nie usuwa włosów blond, siwych, pojawiają się jednak nowoczesne urządzenia, które doskonale sobie radzą z jasnymi włosami,
 • występuje wiele przeciwwskazań do zabiegu.

Zalety epilacji to:

 • trwałe usuniecie włosa na stałe – około 80-90%,
 • długotrwały efekt,
 • odrastający włos jest cieńszy i jaśniejszy,
 • mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

Po raz pierwszy włosy zaczęto usuwać laserami na początku lat 60. XX wieku. Początkowo urządzenia miały za długą falę przez co laser nie uszkadzał macierzy mieszka włosowego, ale tylko pigment włosa. Jednocześnie uszkadzały skórę. Skuteczny laser do usuwania owłosienia został skonstruowany w 1983 roku przez Oshiro i Maruyama. Dzięki odpowiedniej długości fali i czasowi trwania impulsu tego lasera usuwał on skutecznie zbędne owłosienie.

Efektywność depilacji jest uzależniona od cyklu wzrostu włosa, który składa się z trzech faz:

 • anagen – faza wzrostu włosa, w której włos osiąga całkowitą długość, cebulka jest otwarta. Następują intensywne podziały komórkowe i włos rośnie,
 • katagen – jest to faza przejściowa, podczas której włos uwalniany jest z brodawki i przesuwa się ku górze, po czym następuje stopniowe zatrzymaniu procesów rozrodczych, które zachodziły we włosach. Włos przestaje rosnąć, następuje zerwanie połączenia pomiędzy trzonem włosa, a macierzą mieszka włosowego,
 • telogen – faza spoczynku – na początku włos jest odżywiany z mieszka włosowego, a następnie martwieje i na końcu wypada.

Trwale można usunąć jedynie włosy znajdujące się w pierwszej fazie wzrostu włosa czyli w fazie anagenu, Włosy nie rosną równocześnie. Zakłada się, że w danym momencie w fazie anagenu znajduje się około 30% z nich. Trzy stany wzrostu odbywają się cyklicznie dlatego też konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Czas, który określa kiedy dany włos jest w jakiej fazie jest różny i zależy m.in. od tego w jakim jest miejscu na ciele, od koloru włosa, typu skóry. Analizując te czynniki można określić ilość niezbędnych zabiegów oraz odstępy czasowe między nimi. Dla większości miejsc dla ciele zazwyczaj potrzeba mniej więcej cztery zabiegi w odstępach czasowych od 4-6 tygodni. Pozwala to na usunięcie około 80-90% włosów będących w fazie anagenu.

Lasery wykorzystywane w depilacji laserowej możemy podzielić na dwa rodzaje systemów laserowych:

lasery działające na melaninę – melanina to naturalny pigment ludzkiego ciała. Lasery te wytwarzają wiązkę światła o długości pochłaniającej wybiórczo barwnik melaniny. Lasery te są najskuteczniejsze dla osób z ciemnymi włosami i jasną skórą. W przypadku osób z ciemniejszą skórą bądź opalonych może dojść do uszkodzenia melaniny w skórze i wystąpienie powikłań w postaci przebarwień, odbarwień lub oparzeń. Główną wadą tych systemów laserowych jest mała skuteczność w przypadku bardzo jasnych włosów oraz skutki uboczne u osób z ciemną karnacją. Do tych laserów należą takie lasery jak:

 • laser rubinowy – o długości fal 694 nm, usuwa tylko włosy ciemne, nieskuteczny przy ciemniej karnacji,
 • laser aleksandrytowe – o długości fali 755 nm, skutecznie usuwa ciemne włosy, słabiej jasne włosy, nieskuteczny przy ciemniej karnacji,
 • laser diodowy – o długości fali 810-820 nm, skutecznie usuwa ciemne włosy, może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry poza skórą opaloną,
 • laser diodowy – o długości fali 940 nm skuteczny zarówno dla włosów ciemnych jak i jasnych. Stosowany również w przypadku osób z ciemną karnacją.

lasery oddziałujące na sztuczne barwniki – to lasery typu neodymowo – yagowego Nd:YAG, w przypadku, których skóra w depilowanym miejscu jest pokrywana specjalnymi kremami z drobinkami węgla. Po przeniknięciu do mieszków węglowych drobinki te pochłaniają wiązkę laserową. Lasery te są najbardziej skuteczne dla osób z bardzo jasnymi włosami i dla osób z ciemną karnacją.

Obecnie producenci urządzeń wykorzystywanych do depilacji laserowej wprowadzają nowoczesne technologie poprawiające skuteczność zabiegu. I tak obecnie wykorzystywane są takie technologie jak:

laser diodowy z radiacją (technologia ELOS) – technologia ELOS łączy energię światła z energią prądu RF. Celem wprowadzenia prądu RF jest wzmocnienie efektu światła. Prąd przepływa przez skórę i dogrzewa mieszek włosowy, co podnosi skuteczność zabiegu. Przepływ prądu RF nie zależy od poziomu melaniny i dlatego tez może być wykorzystywany do różnych typów skóry. Urządzenie to posiada również system do monitorowania temperatury skóry. Po przekroczeniu bezpiecznego poziomu impuls prądu automatycznie jest przerywany. Dodatkowo podczas zabiegu skóra jest schładzana co chroni naskórek przed przegrzaniem.

Laser Light Sheer™ Diode Laser System – obecnie najnowocześniejsza technologia wykorzystywana do zabiegu. Urządzenie to posiada dwie głowice. Głowice o wielkości 9x9 mm oraz 12x12 mm wyposażone w specjalny system schładzania ChillTip™, który znieczula pacjenta redukując wszelkie nieprzyjemne uczucia zawiązane z zabiegiem. Dodatkowo system ten chroni skórę przed przegrzaniem. System schładzania utrzymuje temperaturę szafirowej końcówki na poziomie około 4ºC. To chłodzenie jest znacznie skuteczniejsze niż chłodzenia stosowane w innych urządzeniach do depilacji laserowej (chłodzenie powietrzem, żelami). Druga głowica o dużej wielkości 22x35 cm pozwala usuwać owłosienie ze znacznie większej powierzchni. Głowica ta posiada unikalny system podciśnienia HIT™. System ten zasysa skórę i redukuje przepływ krwi co znacznie skraca czas oddziaływania cieplnej wiązki laserowej. Dzięki temu czas zabiegu skracany jest prawie o 75%.

Przebieg zabiegu wykonanego laserem Laser Light Sheer™ Diode Laser System można zobaczyć na poniższym filmie:

Gabinety dermatologiczne i kosmetyczne korzystają z wielu różnych rodzajów specjalistycznego sprzętu i metod epilacji. Decydując się na zabieg wykonany laserem należy rozsądnie wybrać gabinet. Musi on koniecznie posiadać sprawny sprzęt, który będzie można dopasować do indywidualnych cech pacjenta. Większość laserów posiada możliwość indywidualnego dobrania parametrów do pacjenta i dzięki temu zabieg laserowy jest bezpieczny i skuteczniejszy.

Korzyści wynikające z depilacji laserowej skroni

Depilacja laserowa skroni jest najskuteczniejszym sposobem usunięcia większości włosów. Zabieg ten jest zabiegiem zapewniającym długoletnie rezultaty. Zaletami zabiegu depilacji laserowej skroni to przede wszystkim:

 • zapewnienie estetycznego wyglądu,
 • trwałe usunięcie wstydliwego problemu,
 • koniec z wrastającymi włoskami,
 • koniec z bólu związanego z tradycyjnymi metodami usuwania owłosienia w bardzo delikatnym miejscu,
 • trwałość rezultatów – uszkodzone włosy już nie odrastają,
 • zabieg nieinwazyjny - laser ma działanie powierzchowne,
 • przeznaczony dla kobiet i mężczyzn,
 • znaczne obniżenie gęstości włosów do 80-90 %,
 • stosunkowo małe ryzyko powikłań,
 • oszczędność czasu – już nie trzeba co kilka dni walczyć z pojawiającymi się w ekspresowym tempie nowymi włoskami,
 • szybki powrót do aktywności życiowej po zabiegu,
 • odrastające włosy są znacznie rzadsze, jaśniejsze i cieńsze,
 • lepsze samopoczucie,
 • poprawa relacji towarzyskich,
 • wzrost samooceny
 • zwiększenie zadowolenia z życia.

Wskazania do depilacji laserowej skroni

Depilację laserową skroni stosuje się:

 • głównie u kobiet borykających się ze wstydliwym problemem występowania włosów na twarzy,
 • u osób, które źle znoszą golenie, woskowanie, depilacje chemiczne,
 • u osób, które nie chcą pamiętać o ciągłym goleniu,
 • w przypadku osób u których następuje szybki odrost po innych metodach nietrwałej depilacji,
 • ze względów estetycznych trwała depilacja laserowa pozwala uniknąć krępujących sytuacji,
 • ze względów kosmetycznych,
 • w przypadku występowania schorzenia hirsutyzm – nadmierny porost włosów występujący u dzieci i kobiet spowodowany androgenami,
 • w przypadku występowania hypertrychozy – nadmierne owłosienie spowodowane
 • przekształcaniem się jasnych włosów mieszkowych w grube ciemne włosy,
 • w przypadku zapalenia mieszków włosowych,
 • w przypadku wrastania mieszków włosowych.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej skroni

Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej skroni są:

 • ciąża,
 • nowotwory,
 • bielactwo,
 • żylaki, wenektazje,
 • znamiona,
 • cukrzyca insulinozależna,
 • epilepsja,
 • uczulenie na składnik,
 • rozrusznik serca,
 • metalowe implanty w miejscu zabiegu,
 • ciężkie choroby serca,
 • skłonności do powstawania bliznowców,
 • nietypowe brodawki,
 • wykonany w ciągu ostatnich 2 tygodni peeling chemiczny bądź mechaniczny w miejscu planowanego zabiegu epilacji,
 • dermabrazja laserowa wykonana w ciągu ostatnich 3 miesięcy w obszarze planowanego zabiegu epilacji,
 • nadwrażliwość na światło,
 • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń),
 • choroby endokrynologiczne,
 • przyjmowanie leków psychotropowych, antydepresyjnych lub sterydów,
 • zażywanie witaminy A i jej pochodnych,
 • łuszczyca,
 • infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze w miejscu wykonywania zabiegu,
 • przyjmowanie leków fotouczulających (antybiotyki, antydepresanty). Depilacja jest możliwa 3 tygodnie po zaprzestaniu ich stosowania,
 • przyjmowanie ziół fotouczulających takich jak dziurawiec, nagietek. Depilacja jest możliwa 3 tygodnie po zaprzestaniu ich stosowania,
 • stosowanie samoopalaczy, bronzerów,
 • stosowanie beta-karetonu doustnie,
 • spożywanie beta-karotenu który znajduje się w marchewce, dyni i niektórych innych warzywach. Odkłada on się w skórze nadając jej subtelny pomarańczowy lub żółty odcień. Efekt ten utrzymuje się niekiedy przez wiele tygodni po spożyciu. Beta-karoten pochłania energię emitowaną przez laser i z jednej strony zmniejsza jej skuteczność, a z drugiej zaś strony zwiększa jej pochłanianie przez skórę, co może spowodować oparzenia, przebarwienia i odbarwienia,
 • włosy o małej zawartości barwnika czyli blond lub siwe mogą być przeciwwskazaniem z uwagi na brak lub małą skuteczność zabiegu, niemniej jednak niektóre gabinety posiadają urządzenia, które umożliwiają usuwanie jasnych włosów.

Przed zabiegiem depilacji laserowej skroni

Depilacja laserowa skroni mimo, że jest uznawana za nieinwazyjny zabieg, ma wciąż charakter medyczny. W związku z tym powinna ona być wykonywana w odpowiednich warunkach przez wykwalifikowany personel, najlepiej pod nadzorem lekarza.

Najważniejszym etapem poprzedzającym zabieg depilacji laserowej skroni jest wstępna konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg, podczas której:

 • przeprowadzony zostanie wywiad lekarski pozwalający ustalić ogólny stan zdrowia pacjenta,
 • pacjent powinien poinformować o wszelkich przebytych chorobach, oraz przeprowadzonych
 • zabiegach kosmetycznych w ostatnich 6 miesiącach,
 • przeprowadzany jest pomiar melaniny - analiza ta pozwoli na prawidłowe ustawienie parametrów w urządzeniu depilującym,
 • wykonywany jest test skórny z wykorzystaniem urządzenia depilującego. Jeżeli po 48 godzinach od testu nie wystąpią podrażnienia będzie można umówić się na zabieg depilacji laserowej skroni,
 • informuje się pacjenta o możliwych powikłaniach związanych z zabiegiem depilacji laserowej skroni,
 • pacjent jest informowany o przebiegu zabiegu depilacji laserowej skroni,
 • zapoznaje się pacjenta z warunkami sanitarnymi, w których będzie wykonywany zabieg depilacji laserowej skroni,
 • pacjent ma możliwość wyjaśnienia wszelkich swoich wątpliwości,
 • informuje się pacjenta w jaki sposób ma się przygotować do zabiegu depilacji laserowej skroni,
 • omawia się z pacjentem jakie są zalecenia po zabiegu depilacji laserowej skroni.

Szczegółowy wywiad kosmetyczny pozwoli uniknąć pojawienia się niebezpiecznych efektów zabiegu depilacji laserowej skroni oraz zapewni osiągniecie lepszych efektów.

W celu zapewnienia skuteczności usuwania włosów urządzeniem laserowym wymagane jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej skroni. Przed zabiegiem depilacji laserowej skroni należy bezwzględnie stosować się do poniższych zaleceń:

 • 6 miesięcy przed należy zakończyć kurację doustną retinoidami,
 • 1 miesiąc przed zabiegiem zaprzestać usuwania włosów woskiem, depilatorem,
 • 3 tygodnie przed zaprzestać stosowania maści z kwasami owocowymi oraz retinoidami takich jak Izotrexin, Retin A,
 • 3 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania ziół (dziurawiec, nagietek, herbatki typu figura) i leków światło uwrażliwiających (fototoksyczne, fotoalegriczne),
 • 3 tygodnie przed zabiegiem nie stosować samoopalaczy,
 • 2 tygodnie przed zabiegiem zaprzestać opalania na słońcu bądź w solarium,
 • tydzień przed zabiegiem nie stosować peelingów, innych preparatów złuszczających naskórek ani kremów depilujących w miejscu zabiegu,
 • w przypadku skóry suchej należy ją nawilżać aż do dnia poprzedzającego zabieg,
 • dzień przed zabiegiem należy dokładnie ogolić skórę w depilowanym miejscu maszynką jednorazową. Należy uważać, aby nie podrażnić skóry. Włosy wymagają golenia gdyż podczas zabiegu włosy ulegają spaleniu i mogą one poparzyć naskórek. Dodatkowo wyrośnięty włos ogranicza działanie lasera, które skupia się na spaleniu włosa.
 • przed samym zabiegiem skóra ma być czysta,
 • nie należy stosować żadnych preparatów nawilżających bądź antyperspirantów.

Rodzaj znieczulenia podczas depilacji laserowej skroni

Okolice twarzy to wyjątkowo delikatna strefa na naszym ciele. Depilacja laserowa skroni może okazać się trochę bolesnym zabiegiem. Wszystko jednak zależy od wytrzymałości pacjenta na ból. Nieprzyjemne uczucia, które mogą pojawić to delikatne pieczenie bądź szczypanie w miejscu naświetlania laserem.

Stopień odczuwania bólu jest uzależniony do progu indywidualnej wrażliwości na ból. W przypadku wysokiej wrażliwości można zastosować maść znieczulająca Emla 5%. Maść należy nanieść na miejsca depilowane na 2 godziny przed zabiegiem depilacji laserowej skroni.

Ból może pojawić się również w przypadku kiedy skóra jest opalona. Dlatego też zaleca się wykonywanie zabiegu na nieopalonej skórze.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej skroni ?

Istotnym elementem rozpoczynającym zabieg depilacji laserowej skroni jest dopasowanie parametrów urządzenia, za pomocą którego zostaną usunięte włosy, do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Parametry te są już dobierane podczas konsultacji poprzedzającej zabieg. Lekarz dobiera 3 parametry - długość fali, czas trwania impulsu oraz gęstość energii. Parametry te są dopasowane do rodzaju zabiegu, urządzenia wykorzystywanego do zabiegu oraz cery pacjenta.

Długości fali – światło lasera jest różnie pochłanianie przez barwniki skórne (chromofory). Podstawowymi barwnikami skóry są melanina i oxyhemoglobina. Melanina występuje w mieszku włosowym, a oxyhemoglobina znajduje się we krwi.

Przy zabiegu depilacji laserowej najważniejsza jest wysoka absorpcja dla melaniny przy jak najniższej absorpcji dla hemoglobiny. Warunki te spełniają lasery generujące długość fali od ok. 700 nm do 1000 nm. Zależność między długością fali, a absorpcją światła jest odwrotnie proporcjonalna, czyli im większa długość fali tym mniejsza absorpcja światła laserowego przez barwniki skórne. Dla melaniny jest to zakres od 400 do 1000 nm. Natomiast dla hemoglobiny wysoka absorpcja występuje w zakresie 400 do 500 nm. Dlatego też w celu ochrony przed niszczeniem innych komórek skóry stosowane są lasery emitujące długość fal z zakresu 700 – 1000 nm.

Do skutecznego usunięcia owłosienia wystarczy penetracja o głębokości rzędu 3-4 mm. Głębsza penetracja może spowodować uszkodzenie tkanek otaczających włos.

Czas trwania impulsu ma duże znaczenie dla różnych typów skóry. Im ciemniejsza karnacja tym dłuższy powinien być czas impulsu. Wynika to z tego, iż przy dłuższym czasie impulsu następuje szybsze schładzanie się tkanek otaczających niż samego mieszka włosowego. Dłuższy czas trwania impulsu pozwala uniknąć poparzenia skóry.

Gęstość energii – jest to parametr dopasowywany do koloru włosów. Im ciemniejsze włosy tym gęstość energii powinna być mniejsza.

Po zakończeniu etapu ustawiania indywidualnych parametrów sprzętu skóra w depilowanym miejscu zostanie zdezynfekowana i oczyszczona. Podczas całego zabiegu depilacji laserowej skroni zarówno osoba wykonująca zabieg jak i pacjent obowiązkowo powinni mieć okulary ochronne. Promieniowanie laserowe może poważnie uszkodzić oko.

Lekarz przykłada głowicę do skóry i rozpoczyna zabieg depilacji laserowej skroni. Lekarze zachowują niezwykle dużą ostrożność ze względu na wysoką wrażliwość w okolicach twarzy.
Na depilowane miejsce nakładany jest żel chłodzący. Żel nakładany jest w celu obniżenia temperatury naskórka oraz zmniejszenia dolegliwości w czasie zabiegu oraz zapobiegania oparzeniom.
Lekarz rozpoczyna naświetlanie laserem powierzchni depilowanej. Laser inaczej Light Amplification by the Stimulation Emision of Radiation, czyli wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Laser wytwarza wysokoenergetyczną wiązkę światła o ściśle określonej barwie (tzw. długości fal) i kierunku rozchodzenia. Laser wykorzystywany do depilacji ma działanie powierzchownie. Wiązka promieni jest skierowana ku skórze w depilowanym miejscu i przenika w jej głąb do około 2 mm. Światło lasera przenika we włos i jego trzon po zawartym we włosie naturalnym barwniku – melaninie. Laser stosowany do depilacji wykorzystuje efekt cieplny jaki tworzy się w momencie kiedy wiązka światła o określonej długości jest pochłaniana przez odpowiedni barwnik znajdujący się we włosie (melanina). Powstała w ten sposób energia cieplna (około 70ºC) w wyselekcjonowany sposób niszczy struktury włosa - macierze oraz komórki odżywcze włosa znajdujące się w mieszku włosowym. Przenikając w głąb powoduje najpierw uszkodzenie mieszka, potem stopniowy jego zanik i w efekcie trwałą utratę włosa. Zjawisko to nazywa się fototermolizą selektywną, a polega ono na termicznym i nieodwracalnym uszkodzeniu mieszka włosowego.

Nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu, gdyż znajdują się one w różnych fazach rozwoju. Najskuteczniej usuwa się włosy znajdujące się w pierwszej fazie wzrostu włosa – anagenie. W danym momencie około 30% włosów na naszej skórze jest w 1 fazie wzrostu włosa. Przewiduje się, że około 30% mieszków włosowych zostanie trwale uszkodzonych podczas jednego zabiegu, powodując utratę włosów.

Należy być świadomym tego, iż włosy które podczas zabiegu nie znajdują się fazie wzrostu włosa nie zostaną trwale usunięte. Wyrosną one za kilka tygodni. Dlatego też, aby osiągnąć większy efekt należy przeprowadzić co najmniej 4 zabiegi depilacji laserowej skroni.

Czas i przebieg rekonwalescencji po depilacji laserowej skroni

Każda skóra inaczej reaguje na ingerencję laserową. U jednych osób nic się nie dzieje, a u innych mogą wystąpić podrażniania.

Na depilowanej skórze twarzy mogą pojawić się obrzęki, zaczerwienienia, drobne pęcherzyki, rumień. Objawy te powinny ustąpić po tygodniu od dnia zabiegu depilacji laserowej skroni.

Często po zabiegu na depilowanej skórze pozostają małe czarne kropeczki, które wykruszają się po kilku dniach. W celu ich szybszego wypadnięcia można skórę w depilowanym miejscu pocierać ręką.

Efekty po depilacji laserowej skroni

Trwały efekt usunięcia około 80-90% owłosienia z policzków i pod uszami osiąga się po wykonaniu serii około 3-4 zabiegów. Odstępy czasowe między zabiegami to około 4-6 tygodni. Dokładny czas kolejnych zabiegów zostanie podany przez lekarza prowadzącego zabieg. Czas ten jest zależny od koloru włosów i skóry pacjenta oraz od miejsca na ciele.

Zabieg depilacji laserowej skroni należy powtarzać ze względu na to, iż włosy nie rosną równocześnie. Powtarzanie zabiegu wiąże się z cyklem wzrostu włosa. Rozróżniamy trzy fazy wzrostu: anagen - faza wzrostu włosa, katagen – faza przejściowa i telogen faza spoczynku. Fazą wzrostu, podczas której włosy najbardziej absorbują dawkę promieniowania lasera i dzięki temu mogą zostać na trwale usunięte, jest anagen. W pozostałych fazach włosy nie absorbują dostatecznie dużo dawki promieniowania i przez to zachowują zdolność do regeneracji i dalszego wzrostu. Dlatego też podczas naświetlania trwale usuwane są włosy będące w fazie wzrostu czyli w fazie anagenu.

W większości przypadków efekt depilacji laserowej skroni osiągany jest po 4 zabiegach. Liczba zabiegów zależy od wielu czynników: części ciała poddanej depilacji, rodzaju włosa i skóry, predyspozycji genetycznych, wieku. Przy pierwszym zabiegu usuwanych jest około 30% włosów, po serii zabiegów usuniętych zostaje 80-90% włosów. Włosy, które pozostały, to włosy jaśniejsze, delikatniejsze i niewidoczne.

Zalecenia po depilacji laserowej skroni

Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej skroni uszkodzone włosy pozostają w skórze. Nadal wyglądają na grube i szorstkie. Mogą sprawiać wrażenie, że wciąż rosną. Można je ogolić, ale nie ma takiej potrzeby gdyż włosy te wypadną po około 2 tygodniach. Wówczas skóra będzie gładka i zaczną wychodzić kolejne włosy, które przejdą do fazy wzrostu - anagenu.

Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej skroni skóra jest zaczerwieniona. Zaczerwienienie ustępuje po tygodniu. Może też wstąpić lekki obrzęk, który ustępuje po 2-3 dniach.

Po zabiegu depilacji laserowej skroni sugerowane jest stosowanie się do następujących zaleceń:

 • w dniu zabiegu należy unikać gorących kąpieli,
 • do tygodnia po zabiegu unikać basenów i sauny,
 • do tygodnia po zabiegu nie stosować preparatów z zawartością alkoholu bądź spirytusu, które mogą podrażniać skórę,
 • przez co najmniej tydzień używać antyperspirantu bezalkoholowego,
 • przez około 2 tygodnie nie należy stosować peelingu ani innych zabiegów złuszczających,
 • przez co najmniej miesiąc obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się,
 • odsłoniętą skórę która został poddana zabiegowi depilacji należy chronić kremem z filtrem SPF minimum 30,
 • myć skórę żelem bezmydłowym lub innymi preparatami bez alkoholu,
 • na zaczerwienienia można stosować zasypkę, krem lub maść Alantan Plus lub Bepanthen,
 • osuszać skórę delikatnie bez tarcia,
 • przez około 4 tygodnie po zabiegu powstrzymać się od wysiłku fizycznego w celu uniknięcia rozgrzania skóry.

Jak długo utrzymują się efekty po depilacji laserowej skroni?

Depilacja laserowa skroni pozwala na usunięcie około 80-90% owłosienia. Efekt ten jest osiągany po wykonaniu serii około 3-4 zabiegów. Odstępy czasowe między zabiegami to około 4-6 tygodni.

Zabieg depilacji laserowej nie gwarantuje usunięcia owłosienia wszystkich włosów! Zabieg może usunąć rosnące włosy, należy jednak pamiętać, iż rocznie człowiek wytwarza około 15% zupełnie nowych włosów. Dodatkowo wzrost nowych włosów może być spowodowany działaniem hormonów.

W związku z tym zaleca się, aby po upływie 2 lat od ostatniego zabiegu depilacji laserowej skroni wykonać zabiegi utrwalające. Zabiegi te pozwolą na zniszczenie pojedynczych włosów, które mogły się pojawić gdzieniegdzie na skórze.

Trzeba również pamiętać o tym, iż laser nie zapobiega rośnięciu włosków związanych z wiekiem. Zmiany hormonalne wywołane starzeniem mogą mieć wpływ na wzrost owłosienia.

Jak uniknąć powikłań po depilacji laserowej skroni?

W celu uniknięcia powikłań po zabiegu depilacji laserowej skroni należy podczas wstępnego wywiadu z lekarzem poinformować go o wszelkich przebytych chorobach oraz o przeprowadzonych zabiegach kosmetycznych w ostatnich 6 miesiącach.

Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń przed i po zabiegu depilacji laserowej skroni wskazanych przez lekarza wykonującego zabieg.

Możliwe powikłania po depilacji laserowej skroni

Powikłania po zabiegu depilacji laserowej skroni zdarzają się rzadko. Do najczęstszych powikłań należą zapalenie mieszków włosowych, powierzchowne oparzenia naskórka.

Mogą się pojawić zmiany skórne w postaci:

 • strupków,
 • pęcherzyków,
 • przebarwień,
 • odbarwień,
 • infekcji bakteryjnych,
 • infekcji wirusowych.

Ryzyko powikłań po zabiegu depilacji laserowej skroni jest uzależnione w największym stopniu od takich czynników jak:

 • naturalna karnacja (im ciemniejsza tym większe ryzyko),
 • lokalizacja depilowanych miejsc – miejsca najbardziej odsłonięte są najbardziej, narażone na powikłania ze względu na to, iż są wystawione na słońce,
 • opalanie na słońcu zarówno przed jak i po zabiegu zwiększa ryzyko powikłań.

Ryzyko powikłań jest zdecydowanie mniejsze jeżeli pacjent zostanie prawidłowo zakwalifikowany do zabiegu oraz zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowany i doświadczony personel z wykorzystaniem sprawnego sprzętu. Ważne jest to, aby parametry sprzętu zostały indywidualnie dobrane do pacjenta.

Polecane zabiegi dodatkowe po depilacji laserowej skroni

U większości pacjentów zbędne owłosienie występuje jednocześnie na kilku partiach ciała.
Pacjent może skorzystać z depilacji kolejnych części ciała:

 

Depilacja laserowa skroni w ramach NFZ

Depilacja laserowa skroni jest zabiegiem estetycznym i nie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Depilacja laserowa skroni (epilacja)

Cena

od 99 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Depilacja laserowa skroni (epilacja) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Depilacja laserowa skroni jest zabiegiem estetycznym i nie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Częstochowaod 199 złWięcej
Kielceod 99 złWięcej
Krakówod 100 złWięcej
Olsztynod 100150 złRaty od 2470 złWięcej
Warszawaod 100 złWięcej
Wrocławod 100 złWięcej