Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem
Nadpotliwość dłoni (botoks)
Cena od 900 zł Zapytaj o raty
Zastrzyki z botoksu pozbywają się szybko i skutecznie na długi czas, krępującego uczucia wilgotnych dłoni. Zaletą zabiegu jest jego krótki czas wykonania.
- Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem - charakterystyka
- Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Nadpotliwość to stan nadmiernego wydziela potu, który może pojawić się w młodości i nieleczony trwa przez całe życie. Gdy nadmierna potliwość jest ograniczona do konkretnej okolicy ciała, określa się ją mianem potliwości miejscowej, która dotyczy najczęściej pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy i głowy. Badania wskazują, że problem nadmiernej potliwości dotyczyć może nawet 1% populacji ludzi. Stres, ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, lęk, silne emocje, alkohol, kawa, herbata, papierosy, gorące lub pikantne potrawy to czynniki, które zazwyczaj potęgują objawy.
Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem - charakterystyka
Obecnie w medycynie dość często słyszy się o zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W języku potoczonym toksyna botulinowa powszechnie nazywana jest botoksem. Aby lepiej zrozumieć działanie zabiegu należy zapoznać się z tym terminem i w pierwszej kolejności wyjaśnić czym ona właściwie jest.
Bakterie Clostriuidium botoulinum. produkują toksynę botulinową. Toksyna występuje naturalnie w przyrodzie. Dla ciekawskich – nazwa „botulizm” wywodzi się z początku XIX wieku i oznacza kiełbasę. Wtedy bowiem zaobserwowano, że choroba ma związek ze spożyciem zepsutych kiełbas.
Substancja wykorzystywana jest w zabiegach przez lekarzy specjalistów zarówno w celach estetycznych, jak i medycznych. Pomimo wprowadzania w ostatnich latach wielu nowych urządzeń, preparatów i metod mogących mieć zastosowanie w medycynie estetycznej preparat ten wciąż jest „numerem jeden”. Przykładem wykorzystania i zastosowania toksyny botulinowej są zabiegi mające na celu redukcję zmarszczek (poziomych czoła, wokół oczu, pod oczami). Substancja jest używana przez specjalistów w leczeniu ciężkich chorób zwanych dystoniami oraz przykurczów mięśniowych. Podaje się go także osobom cierpiącym na nadpotliwości pach, stóp, czoła, a także dłoni.
Pocenie się człowieka jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Zjawisko pocenia się jest korzystne dla organizmu, gdyż chroni nas przed przegrzaniem. Problemem jednak jest zbyt intensywne pocenie, czyli stan w którym pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. W języku medycznym takie zjawisko nazywane jest hiperhydrozą. Dolegliwość wynika z nadmiaru gruczołów potowych i ich nadaktywności. Występują różne jej nasilenia. Dolegliwość może przejawiać się pod dwoma postaciami: uogólnioną i miejscową. Znacznie częściej występuje nadpotliwość w postaci miejscowej. Przykładem tego rodzaju nadpotliwości jest występująca dość często nadpotliwość dłoni. Z nadpotliwości można próbować sobie radzić na różne sposoby, czy to przez sięganie po specjalistyczne produkty z apteki, czy to przez leki.
Niestety większość z nich pomaga tylko przy niewielkim nasileniu problemu. Obecnie najskuteczniejszym sposobem będącym wynikiem rozwoju medycyny estetycznej jest zabieg podawania w miejsca wydzielające zbyt dużą ilość potu toksyny botulinowej.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Korzyści
Główne korzyści wynikające z leczenia nadpotliwości dłoni botoksem to:
- likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości (zmniejszenie ilości wydzielania potu);
- zdecydowana poprawa samopoczucia i wzrost pewności siebie;
- natychmiastowy efekt, przy stosunkowo małej inwazyjności;
- łatwość wykonania i krótki czas trwania zabiegu, przy stosunkowo długo utrzymującym się efekcie.
Wskazania do wykonania zabiegu
Zauważyć należy, że nie ma ostrej granicy między tym, co jest w wydzielaniu potu normalne, a co staje się już problemem. Głównym wskazaniem do leczenia toksyną botulinową jest pocenie się w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem nadpotliwości. Hiperhydroza dłoni jest dość uciążliwym zjawiskiem, bowiem upośledza w znacznym stopniu codzienną aktywność i jakość życia osób na nią cierpiących. Przykładem wskazującym jak kłopotliwa może być nadpotliwość jest wyobrażenie sobie mężczyzny (biznesmena), który podczas ważnego spotkania z klientem nie może podać ręki drugiej stronie na powitanie, bowiem jest ona bez przerwy mokra. Zewnętrzne objawy nadpotliwości mogą więc powodować duży dyskomfort, zarazem powodując zwiększenie wstydu i brak pewności siebie. Rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przy wykonywaniu zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem polegającym na zwalczaniu nadmiernego wydzielania potu w okolicach dłoni, pomimo jego niskiego stopnia inwazyjności i ryzyka powikłań, jak w każdej procedurze medycznej występują przeciskania do jego przeprowadzania. Ilość przeciwwskazań jest zdecydowanie mniejsza, niż przy innego rodzaju zabiegach chirurgicznych, szczególnie jeśli chodzi o operacje, jednak należy pamiętać, że zabieg leczenia nadpotliwości dłoni botoksem nie może zostać wykonywać gdy występują:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Estona, stwardnienie zanikowe boczne);
- nadwrażliwość na składniki wykorzystywanego preparatu (np., albuminy ludzkie, toksynę botulinową typu A);
- jeśli chodzi o płeć żeńską, kobieta chcąca przystąpić do zabiegu jest w ciąży, bądź w okresie laktacji;
- występują infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej;
- osoba chcąca skorzystać z zabiegu przyjmuje leki z grupy aminoglikozydów (np., gentamacynę).
Zbagatelizowanie powyżej wskazanych przeciwwskazań może spowodować negatywne konsekwencje mogące urzeczywistnić się jako niepożądany efekt wykonywanego zabiegu, w tym działając na niekorzyść dla zdrowia potencjalnego pacjenta.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości dłoni botoksem wykwalifikowani lekarze obowiązani są odpowiednio przygotować się do jego przeprowadzenia. Postępują oni krok po kroku według znanych im procedur medycznych, uwzględniając każdorazowo indywidualny przypadek oraz typ zabiegu chirurgicznego jakiemu pacjent ma być poddany.
Cały proces przygotowania rozpoczyna się od konsultacji osoby chętnej do skorzystania z zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem oraz lekarza docelowo mającego w przyszłości wykonać zabieg. Zwyczajowo, pierwszą czynnością lekarza przyjmującego pacjenta z objawami nadpotliwości jest przeprowadzenie wywiadu, w wyniku którego powinien on uzyskać od pacjenta wszelkie informacje, mogące mieć wpływ na możliwość, bądź efekt planowanego w przyszłości zabiegu. Od pacjenta oczekuje się zaś by ten udzielał rzetelnych odpowiedzi, a w dniu zabiegu (po uprzednim poinformowaniu go o takim wymogu) oczekuj się, że nie używał żadnych preparatów kosmetycznych działających na skórę dłoni mającą zostać objętą zabiegiem.
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości dłoni botoksem, jednym z jego pierwszych etapów może być przeprowadzenie testu jodowo-skrobiowego, pozwalającego zorientować się gdzie dokładnie należy przeprowadzić iniekcje. Test wykonuje się poprzez nasmarowanie skóry czoła jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Test Minora pozwala zaobserwować miejsca, w których występuję najwięcej gruczołów powodujących wzmożone wydzielanie potu. Miejsca te bowiem reagując na skrobię zabarwiają się na czarny odcień.
Rodzaj znieczulenia
Pacjenci zainteresowani przystąpieniem do zabiegów bądź operacji są zazwyczaj zdezorientowani i obawiają się bólu związanego z planowanymi zabiegami medycznymi. Zabieg leczenia nadpotliwości dłoni botoksem mający na celu ograniczenie wydzielanie potu w okolicach dłoni polega na wstrzyknięciu w skórę w małych dawkach toksyny botulinowej, blokującej na pewien czas działanie gruczołów potowych. Zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem dokonuje się przy użyciu cienkiej igły co wiąże się z negatywnym uczuciem nakłucia. Oprócz tego dyskomfortu, co jest mankamentem zabiegu jest jego bolesność. Spowodowane jest to faktem, że skóra wnętrza dłoni jest twarda i środek znieczulający miejscowo (zazwyczaj krem) źle przez nią przenika, powodując gorsze działanie. Powierzchnia skóry dłoni nie jest też małą powierzchnią, co powoduje, że nakłóć jest dość dużo (około 50).
Jak przebiega zabieg?
Po wstępnym przygotowaniu pacjenta dokonuje się głównej czynności zabiegowej. W odpowiednio wcześniej przygotowane i oznaczone miejsca, lekarz dokonujący zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem podaje pod skórę, niewielką ilość toksyny botulinowej. Wynikiem nakłóć jest czasowe porażenie przewodnictwa nerwowego w obrębie ostrzykniętej okolicy. Pisząc więc prostszym językiem - toksyna blokuje gruczoły potowe, powodując tym samym mniejsze wydzielanie potu w miejscach ostrzykiwanych. Podawanie botoksu przy pomocy sterylnej igły trwa od kilku do kilkunastu minut. Efekt zabiegu obserwuje się zaś już po zaledwie kliku dniach od zabiegu.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem, w wyniku nakłóć igłą u pacjentów mogą pojawić się niewielkie siniaki i rany po nakłuciach. Z uwagi na małą średnicę igły używanej podczas zabiegu są one praktycznie niezauważalne. W miejscu nakłóć mogą pojawić się lekkie zaczerwienia i niewielkie obrzęki. Symptomy takie powinny jednak ustąpić już w ciągu paru dni od dnia wykonania zabiegu. Możliwe jest, że pacjent po zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem będzie odczuwał miejscową bolesność, jednakże ona również powinna zniknąć w nieodległym od zabiegu czasie.
Efekty po zabiegu
Botoks jest dziś jedną z najpopularniejszych metod leczenia. O jego popularności z pewnością przesądziła skuteczność oraz szybki efekt zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem. Odnosząc się do skuteczności należy zauważyć, że rezultaty zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem widoczne są już po kilu dniach. Już od 3 do 12 dni po zabiegu możemy zaobserwować ewidentny spadek potliwości dłoni u osób, które poddały się tej metodzie leczenia.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni botoksem bardzo ważne jest podejście pacjenta i stosowanie się przez niego do zaleceń lekarza. Ważnym czynnikiem jest więc zachowanie się pacjenta i jego tryb życia. W przypadku zabiegów nadpotliwości im lepszy osoba ma metabolizm (zazwyczaj dotyczy to osób preferujących aktywny tryb życia), tym krócej utrzyma się efekt. Dlatego zaleca się, aby przynajmniej kilka dni po zabiegu, dopóki toksyna nie zacznie dobrze działać, nie podejmować większego wysiłku fizycznego, unikać sauny oraz ekspozycji na światło słoneczne.
Z uwagi na fakt, że innego rodzaju zabiegi estetyczne wywołują stany zapalne oraz zwiększają miejscowe ukrwienie, tym samym powodując szybsze wypłukiwanie toksyny planujemy wykonanie innych zabiegów w taki sposób, by tym drugim z kolei był zabieg zwalczający nadpotliwość. Tym samym nie doprowadzimy do krótszego efektu jego działania.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Głównym mankamentem zabiegu leczenia nadpotliwości dłoni jest jego krótkotrwałe działanie. Czas utrzymania się toksyny w organizmie zależy w każdym przypadku od indywidualnych cech osoby jemu poddanej. Preparat będzie działał lepiej u pewnej osoby, a u innej gorzej. Generalnie toksyna botulinowa działa w graniach od 6 miesięcy do 12 miesięcy. Po wskazanym okresie w okolicy gruczołów potowych powstają nowe niezblokowane zakończenia nerwowe, powodujące często nawrót potliwości w miejscu wcześniejszego zabiegu. Dobrą informacją dla pacjentów jest fakt, że zabieg można powtarzać. Warto także wspomnieć, że w niektórych przypadkach skuteczność preparatu można zaobserwować przez dłuższy czas niż statystycznie określony.
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Przy unikaniu powikłań w tego typu zabiegach jakim jest ostrzykiwanie, najważniejsze jest stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza. Tak jak zostało już powyżej przedstawione należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przez okres od 2 tygodni do miesiąca unikać słońca oraz nie korzystać z sauny. Poza sauną, przez okres 4-5 dni od dnia zabiegu niewskazane jest także korzystanie z pływalni. Dodatkowo należy pamiętać, by nie dotykać, masować i uciskać dłoni, a także jak już było wyżej wspominane nie korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie tych miejsc.
Możliwe powikłania po zabiegu
Generalnie zabiegi leczenia nadpotliwości dłoni botoksem są uważne za zabiegi bezpieczne. Jednakże, po pierwsze jak przy każdym zabiegu medycznym mimo to mogą wystąpić powikłania. Powikłania te jednak są w zdecydowanej większości przemijającymi i co ważne nie zagrażają życiu człowieka. Ból, zaczerwienieni, obrzęk, siniaki, infekcje, reakcje alergiczne to najczęstsze z występujących.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Zabieg leczenia nadpotliwości dłoni toksyną botulinową jest metodą o udokumentowanej najlepszej skuteczności spośród dostępnych na rynku. Preparaty dostępne w aptekach nie są tak skuteczne. Natomiast chirurgiczna operacja, czy wykorzystywanie radiofrekwencji mikroigłowej w celu zwalczania nadpotliwości jest bardziej inwazyjna i bolesna. Innego rodzaju zabiegi, co jest ważne z punktu widzenia zarówno lekarza jak i pacjenta mają także większą liczbę powikłań pozabiegowych.
Poza przestrzeganiem zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg, opisywane metoda leczenia nadpotliwości dłoni nie wymaga stosowania żadnych terapii wspomagających. W przypadku gdy nadmierna potliwość dłoni spowodowana jest czynnikiem emocjonalnym, wówczas, wyjątkowo by uzyskać lepsze efekty wspomaga się leczenie zalecając pacjentowi przyjmowanie leków z grupy beta- brokerów czy leków uspokajających.
Pacjent chcąc wspomóc dokonany zabieg leczenia nadpotliwości dłoni botoksem można również uciec się do spożywania wywaru z zioła szałwii lekarskiej, która ma pozytywny wpływ na ograniczenie nadmiernej potliwości. Jednak przed podjęciem takich prób zaleca się skonsultowanie takiego planu z lekarzem, z uwagi na możliwości występowania interakcji z innymi lekami, jeśli pacjent takowe przyjmuje.
Pozostałe zabiegi leczenia nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu:
- Leczenie nadpotliwości stóp botoksem
- Leczenie nadpotliwości pach botoksem
- Leczenie nadpotliwości czoła botoksem
Autor: lek. Wincenty Chmielewski
Weryfikacja merytoryczna: lek. med. Piotr Bargiel
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem.
Bibliografia:
L. Baumann, Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL; M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL;
Cena
od 900 zł
Czas trwania
od kilku do kilkunastu minut
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagane
Czas regeneracji
w ciągu paru dni
Efekty
po 3 do 12 dni
Trwałość leczenia
od 6 do 12 miesięcy
Bali Clinic
02-781 Warszawa
Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem:
od 1200 zł do 1800 zł
Pulsmed Szpital
90-248 Łódź
Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem:
od 950 zł
Omnia Estetica
43-100 Tychy
Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem:
od 1000 zł do 2500 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Odnosząc się do refundacji zabiegów leczenia nadpotliwości dłoni botoksem, należy zaznaczyć, że podobnie jak inne procedury z zakresu medycyny estetycznej nie jest on refundowane w ramach umowy z NFZ.
Bielsko-Biała | od 1400 zł | Raty od 245 zł | Więcej |
Bydgoszcz | od 1700 zł | Raty od 297 zł | Więcej |
Częstochowa | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Katowice | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Kielce | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Kraków | od 1600 zł | Raty od 280 zł | Więcej |
Lublin | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Łódź | od 950 zł | Raty od 166 zł | Więcej |
Olsztyn | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Poznań | od 1700 zł | Raty od 297 zł | Więcej |
Radom | od 1800 zł | Raty od 315 zł | Więcej |
Rzeszów | od 1800 zł | Raty od 315 zł | Więcej |
Sopot | od 1300 zł | Raty od 227 zł | Więcej |
Szczecin | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Warszawa | od 1200 zł | Raty od 210 zł | Więcej |
Wrocław | od 1300 zł | Raty od 227 zł | Więcej |