Leczenie nadpotliwości czoła botoksem
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem
Cena od 500 zł Zapytaj o raty
Nadmierna potliwość to stan nadmiernego wydziela potu, który może pojawić się w młodości i nieleczony trwa przez całe życie. Gdy nadmierna potliwość jest ograniczona do konkretnej okolicy ciała, określa się ją mianem potliwości miejscowej, która dotyczy najczęściej pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy, głowy.
- Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - charakterystyka
- Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Nadmierna potliwość to stan nadmiernego wydziela potu, który może pojawić się w młodości i nieleczony trwa przez całe życie. Gdy nadmierna potliwość jest ograniczona do konkretnej okolicy ciała, określa się ją mianem potliwości miejscowej, która dotyczy najczęściej pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy, głowy.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - charakterystyka
W ówczesnej medycynie dość często słyszy się o zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W języku potoczonym toksyna botulinowa powszechnie nazywana jest botoksem. Aby lepiej zrozumieć działanie zabiegu należy zapoznać się z tym terminem i w pierwszej kolejności wyjaśnić czym ona właściwie jest.
Bakterie Clostriuidium botoulinum. produkują toksynę botulinową. Toksyna występuje naturalnie w przyrodzie. Dla ciekawskich – nazwa „botulizm” wywodzi się z początku XIX wieku i oznacza kiełbasę. Wtedy bowiem zaobserwowano, że choroba ma związek ze spożyciem zepsutych kiełbas.
Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w zabiegach kosmetycznych i pomimo tego, iż w ostatnich latach wprowadzono wiele nowych urządzeń, preparatów i metod mogących mieć zastosowanie w medycynie estetycznej preparat ten wciąż jest najczęściej stosowanym. Najbardziej typowymi zabiegami z zastosowaniem toksyny botulinowej są zabiegi mające na celu redukcję zmarszczek (poziomych czoła, wokół oczu, pod oczami), aczkolwiek to nie jej jedyne zastosowanie. Botoks używany jest także przez specjalistów w leczeniu ciężkich chorób zwanych dystoniami oraz przykurczów mięśniowych. Podaje się go także osobom cierpiącym na nadpotliwości pach, stóp, dłoni, a także czoła.
Pocenie się człowieka jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Zjawisko pocenia się jest korzystne dla organizmu, gdyż chroni nas przed przegrzaniem. Problemem jednak jest zbyt intensywne pocenie, czyli stan w którym pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. W języku medycznym takie zjawisko nazywane jest hiperhydrozą. Dolegliwość wynika z nadmiaru gruczołów potowych i ich nadaktywności. Występują różne jej nasilenia.
W aptekach możemy uzyskać środki specjalistyczne działające na pot np., do miejscowego wycierania, które działają mocniej niż kosmetyki. Niestety, pomagają one tylko przy niewielkim nasileniu problemu. Obecnie medycyna estetyczna proponuje więc pacjentom skuteczniejszą walkę z nadpotliwością czoła – zabieg leczenia nadpotliwości botoksem, czyli toksynę botulinową.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - korzyści
Główne korzyści wynikające z leczenia nadpotliwości czoła botoksem to:
• likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości (zmniejszenie ilości wydzielania potu i jego uciążliwego zapachu);
• zdecydowana poprawa samopoczucia i wzrost pewności siebie;
• niska bolesność zabiegu;
• natychmiastowy efekt, przy stosunkowo małej inwazyjności;
• łatwość wykonania i krótki czas trwania zabiegu, przy stosunkowo długo utrzymującym się efekcie.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - wskazania do wykonania zabiegu
Na wstępie zauważyć należy, że nie ma ostrej granicy między tym, co jest w wydzielaniu potu normalne, a co staje się już problemem. Głównym wskazaniem do leczenia toksyną botulinową jest pocenie się w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem nadpotliwości, co może przejawiać się względami estetycznymi np., zbyt dużą ilością potu widoczną dla innych (przykładowo można wyobrazić sobie kobietę, elegancko ubraną, przeprowadzającą ważną rozmowę, podczas której jej makijaż w skutek pokrycia twarzy nadmierną ilością potu staje się płynny). Zewnętrzne objawy nadpotliwości mogą więc powodować m.in. zwiększenie wstydu, brak pewności siebie - przekładające się na ogólne obniżenie wskaźnika jakości życia.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przy wykonywaniu zabiegu medycyny estetycznej polegającym na zwalczaniu nadmiernego wydzielania potu w okolicach czoła, pomimo jego małego stopnia inwazyjności i ryzyka powikłań, jak w każdej procedurze medycznej występują przeciskania do jego przeprowadzania. Ilość przeciwwskazań w/w jest zdecydowanie mniejsza, niż przy innych zabiegach chirurgicznych jednak należy pamiętać, że zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem nie należy wykonywać gdy występują poniżej opisane przypadki:
• zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Estona, stwardnienie zanikowe boczne);
• nadwrażliwość na składniki wykorzystywanego preparatu (np., albuminy ludzkie, toksynę botulinową typu A);
• jeśli chodzi o płeć żeńską, gdy kobieta chcąca przystąpić do zabiegu jest w ciąży, bądź w okresie laktacji;
• występują infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej;
• osoba chcąca skorzystać z zabiegu przyjmuje leki z grupy aminoglikozydów (np., gentamacynę);
Zbagatelizowanie powyżej wskazanych przeciwwskazań spowodować to może negatywne konsekwencje, mogące odbić się na efekcie wykonywanego zabiegu i zdrowiu potencjalnego pacjenta.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - przed zabiegiem
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości czoła botoksem wykwalifikowani lekarze specjaliści muszą odpowiednio przygotować się do jego przeprowadzenia. Postępują oni krok po kroku według znanych im procedur medycznych, uwzględniając każdorazowo indywidualny przypadek oraz typ zabiegu chirurgicznego jakiemu pacjent ma być poddany.
Cały proces przygotowania rozpoczyna się od konsultacji osoby chętnej do skorzystania z zabiegu oraz lekarza docelowo mającego w przyszłości wykonać zabieg. Zwyczajowo, pierwszą czynnością lekarza przyjmującego pacjenta z objawami nadpotliwości jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, w wyniku którego powinien on uzyskać ważne dla niego informacje, mogące mieć znaczący wpływ na możliwość, bądź efekt przeprowadzanego w przyszłości zabiegu. Od strony pacjenta oczekuje się natomiast, udzielenie rzetelnych odpowiedzi. Należy go również poinformować, iż w dniu zabiegu nie powinien używać żadnych preparatów kosmetycznych działających na skórę obejmującą obszar twarzy mający zostać objęty zabiegiem.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości czoła botoksem, jednym z jego pierwszych etapów może być przeprowadzenie testu jodowo-skrobiowego, pozwalającego zorientować się gdzie dokładnie należy przeprowadzić iniekcje. Test wykonuje się poprzez nasmarowanie skóry czoła jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Test pozwala zaobserwować miejsca, w których występuje najwięcej gruczołów powodujących wzmożone wydzielanie potu. Miejsca te bowiem reagując na skrobię zabarwiają się na czarny odcień.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - rodzaj znieczulenia
Dość duża ilość pacjentów chcąca przystąpić do zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem obawia się bólu związanego z wykonywanymi przez lekarzy zabiegami. Zabieg mający na celu ograniczenie wydzielanie potu w okolicach czoła polega na wstrzyknięciu w skórę w małych dawkach toksyny botulinowej, blokującej na jakiś czas działanie gruczołów potowych. Zabiegu dokonuje się przy użyciu cienkiej igły. Jedynym negatywnym uczuciem związanym z zabiegiem może być więc uczucie nakłucia. Generalnie zabieg nie jest bolesny, jednak zwraca się uwagę na różną wrażliwość na ból. Aby więc zwiększyć komfort pacjentów, którzy są bardziej wrażliwi na takie dolegliwości istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Znieczulenie stosuje się przy pomocy kremów zwierających lidokainę
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - jak przebiega zabieg?
Po wstępnym przygotowaniu pacjenta dokonuje się głównej czynności zabiegowej. W odpowiednio wcześniej przygotowane i oznaczone miejsca, lekarz dokonujący zabiegu podaje pod skórę, niewielką ilość toksyny botulinowej. Wynikiem tego jest czasowe upośledzenie przekaźnictwa nerwowego nastrzykniętej okolicy. W prostszym języku - toksyna po prostu blokuje gruczoły potowe, powodując tym samym mniejsze wydzielanie potu w miejscach obstrzykiwanych. Podawanie botoksu przy pomocy sterylnej igły trwa od kilku do kilkunastu minut. Efekt zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem obserwuje się już po zaledwie kliku dniach.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - czas i przebieg rekonwalescencji
Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem, w wyniku nakłuć igłą u pacjentów mogą pojawić się niewielkie siniaki i rany po nakłuciach, jednak z uwagi na małą średnicę igły używanej podczas zabiegu są one praktycznie niezauważalne. W miejscu nakłóć mogą także pojawić się lekkie zaczerwienia i niewielkie obrzęki. Symptomy takie powinny jednak ustąpić już w ciągu paru dni od dnia wykonania zabiegu. Możliwe jest, że pacjent po zabiegu będzie odczuwał miejscową bolesność, jednakże ona również powinna zniknąć w dość krótkim czasie – nawet po paru godzinach.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - efekty po zabiegu
Nie bez powodu botoks jest dziś jedną z najpopularniejszych metod leczenia. O jego „sławie” z pewnością przesądziła: skuteczność oraz szybki efekt zabiegu. Odnosząc się do skuteczności należy zauważyć, że rezultaty zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem widoczne są już po paru dniach. Już od 3 do 10 dni po zabiegu możemy zaobserwować ewidentny spadek potliwości u osób, które poddały się zabiegowi.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - zalecenia po zabiegu
Po każdym zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem bardzo ważne jest podejście pacjenta i stosowanie się przez niego do zaleceń lekarza. Ważnym czynnikiem więc jest zachowanie się pacjenta i jego tryb życia. W przypadku zabiegów nadpotliwości im lepszy metabolizm ma pacjent (zazwyczaj dotyczy to osób prowadzących aktywny tryb życia), tym krócej utrzyma się efekt terapeutyczny leku. Dlatego często zaleca się, aby przynajmniej kilka dni po zabiegu, dopóki toksyna nie zacznie dobrze działać, nie podejmować większego wysiłku fizycznego, unikać sauny oraz ekspozycji na światło słoneczne.
Szybsze wypłukiwanie toksyny powodują inne zabiegi estetyczne. Wywołują one bowiem stany zapalne oraz zwiększają miejscowe ukrwienia. Dlatego np., jeśli planujemy wykonywać inne zabiegi w okolicy, którą poddamy działaniu toksyny botulinowej, dobrze jest je rozplanować w taki sposób by tym drugim był zabieg zwalczający nadpotliwość.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Wadą zabiegu leczenia nadpotliwości czoła botoksem z pewnością jest fakt, że jego efekt nie utrzymuje się na zawsze. Czas utrzymania się toksyny w organizmie zależy w każdym przypadku od cech pacjenta. Może zdarzyć się, że u kogoś preparat będzie działał lepiej, a u innej osoby gorzej. Botoks działa w graniach od około 6 do 12 miesięcy. Po wskazanym okresie w okolicy gruczołów potowych powstają nowe niezblokowane toksyną zakończenia nerwowe, powodujące często nawrót potliwości. Dobrą wiadomością jest to, że zabieg można powtórzyć, a także fakt, że w niektórych przypadkach skuteczność preparatu można zaobserwować przez jeszcze dłuższy czas.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Leczenie nadpotliwości czoła botoksem
–
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Przede wszystkim najważniejsze jest stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza. Tak jak zostało przedstawione powyżej należy unikać przez pierwsze dni po zabiegu wysiłku fizycznego. Przez okres 2 tygodni do miesiąca należy unikać słońca i nie korzystać z sauny. Poza sauną, niewskazane jest także korzystanie basenu (bezwzględnie przez okres 4-5 dni od zabiegu). Dodatkowo należy pamiętać, by nie dotykać, masować i uciskać miejsc poddanych zabiegowi, a także jak już było to wcześniej wspominane nie korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie miejsca poddanemu leczeniu.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - możliwe powikłania po zabiegu
Generalnie zabieg leczenia nadpotliwości czoła botoksem jest uważany za bezpieczny. Jednakże, jak przy każdym zabiegu mogą wystąpić powikłania. Powikłania te jednak są w zdecydowanej większości przemijającymi i co ważne nie zagrażają życiu człowieka. Przykładowe i najczęściej występujące działania nieporządane to: ból, zaczerwienienie, obrzęk, siniaki, infekcje oraz reakcje alergiczne.
Warto także wspomnieć, że leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest zbiegiem bezpiecznym, który można wykonywać w zakresie twarzy w okolicy czołowej. Inne okolice są jednak obarczone dość dużym ryzykiem, bowiem mogą spowodować przejściowe zniekształcenie twarzy – zwłaszcza w trakcie mówienia bądź uśmiechania się.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Zabieg leczenia nadpotliwości czoła botoksem jest metodą o udokumentowanej najlepszej skuteczności spośród dostępnych na rynku. Preparaty dostępne w aptekach nie są tak efektywne. Natomiast chirurgiczna operacja, czy wykorzystywanie radiofrekwencji mikroigłowej w celu zwalczania nadpotliwości jest bardziej inwazyjne i bolesna, a także otwiera większy katalog możliwych powikłań w ich następstwie.
Poza przestrzeganiem zaleceń pozabiegowych zabieg leczenia nadpotliwości czoła botoksem nie wymaga stosowania żadnych terapii wspomagających. Jest to niewątpliwe kolejna cecha tego zabiegu. W przypadku gdy nadmierna potliwość okolicy skóry czoła spowodowana jest czynnikiem emocjonalnym, wówczas by uzyskać lepsze efekty wspomaga się leczenie zalecając pacjentowi przyjmowanie leków z grupy beta- brokerów czy leków uspokajających. Także chcąc wspomóc dokonany zabieg leczenia nadpotliwości czoła botoksem można uciec się do spożywania wywaru z zioła szałwii lekarskiej, która ma pozytywny wpływ na ograniczenie nadmiernej potliwości. Jednak przed zastosowaniem zaleca się skonsultowanie takiego planu z lekarzem, z uwagi na możliwości występowania interakcji z innymi lekami, jeśli pacjent takowe przyjmuje.
Pozostałe zabiegi leczenia nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu:
- Leczenie nadpotliwości stóp botoksem
- Leczenie nadpotliwości pach botoksem
- Leczenie nadpotliwości dłoni botoksem
Autor: lek. Wincenty Chmielewski
Redagował: lek. med. Piotr Bargiel
Bibliografia:
L. Baumann, Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL; M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Leczenie nadpotliwości czoła botoksem.
Cena
od 500 zł
Czas trwania
od kilku do kilkunastu minut
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
parę dni
Efekty
po 3 do 10 dniach
Trwałość leczenia
od ok. 6 do 12 miesięcy
PoliClinic Centrum Medyczne Fundacji Politechniki Łódzkiej
93-005 Łódź
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem:
od 700 zł do 1000 zł
Pulsmed Szpital
90-248 Łódź
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem:
od 800 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Leczenie nadpotliwości czoła botoksem w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Odnosząc się do refundacji zabiegów leczenia nadpotliwości czoła botoksem, należy zaznaczyć, że podobnie jak inne procedury z zakresu medycyny estetycznej nie jest on refundowane w ramach umowy z NFZ.Częstochowa | od 800 zł | Raty od 140 zł | Więcej |
Katowice | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Kielce | od 1500 zł | Raty od 262 zł | Więcej |
Kraków | od 750 zł | Raty od 131 zł | Więcej |
Łódź | od 700 zł | Raty od 122 zł | Więcej |
Poznań | od 1000 zł | Raty od 175 zł | Więcej |
Szczecin | od 800 zł | Raty od 140 zł | Więcej |
Warszawa | od 800 zł | Raty od 140 zł | Więcej |
Wrocław | od 1300 zł | Raty od 227 zł | Więcej |