Drogeria Urody
Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Cena od 1200 zł Zapytaj o raty

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - głównym wskazaniem do leczenia nadpotliwości stóp botoksem jest pocenie się stóp w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem. Zapobiega to poceniu się stóp i ich brzydkiemu zapachowi na od 7 do 12 miesięcy.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Ocena

4.59
37

Nadpotliwość to stan choroby dotyczący około 2-3% populacji. Polega na nadmiernym wydzielaniu potu i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Pierwsze objawy dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, nasilając się w okresie 20-30 lat.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - charakterystyka

Obecnie w medycynie dość często słyszy się o zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W języku potoczonym toksyna botulinowa powszechnie nazywana jest botoksem. Aby lepiej zrozumieć działanie zabiegu należy zapoznać się z tym terminem i w pierwszej kolejności wyjaśnić czym ona właściwie jest.

Bakterie Clostriuidium botoulinum. produkują toksynę botulinową. Toksyna występuje naturalnie w przyrodzie. Dla ciekawskich – nazwa „botulizm” wywodzi się z początku XIX wieku i oznacza kiełbasę. Wtedy bowiem zaobserwowano, że choroba ma związek ze spożyciem zepsutych kiełbas.

Substancja wykorzystywana jest w zabiegach przez lekarzy specjalistów zarówno w celach estetycznych, jak i medycznych. Pomimo wprowadzania w ostatnich latach wielu nowych urządzeń, preparatów i metod mogących mieć zastosowanie w medycynie estetycznej preparat ten wciąż jest „numerem jeden”. Przykładem wykorzystania i zastosowania toksyny botulinowej są zabiegi mające na celu redukcję zmarszczek (poziomych czoła, wokół oczu, pod oczami). Substancja jest używana przez specjalistów w leczeniu ciężkich chorób zwanych dystoniami oraz przykurczów mięśniowych. Podaje się go także osobom cierpiącym na nadpotliwości pach, stóp, czoła, a także dłoni.

W języku medycznym proces pocenia się człowieka jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Zjawisko pocenia się jest korzystne dla organizmu, gdyż chroni nas przed przegrzaniem. Nadmierna potliwość (inaczej nazywana hiperhydrozą) to stan, w którym pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Dolegliwość wynika z nadmiaru gruczołów potowych i ich nadaktywności. Występują różne jej nasilenia. Choroba ta dotyka około 2-3 % populacji. Zaznaczyć można, że według aktualnych statystyk i badań nadmierna potliwość częściej dotyka osoby płci męskiej. Nadmierna potliwość jest dość uciążliwym zjawiskiem, bowiem upośledza w znacznym stopniu codzienną aktywność i jakość życia osób na nią cierpiących.

Wyróżnić można dwa typy nadpotliwości: miejscową i uogólnioną. Znacznie częściej występującą jest nadpotliwość w postaci miejscowej, która dotyczy konkretnej części ciała człowieka np. stóp.

Z nadpotliwością można próbować sobie radzić na różne sposoby, czy to przez sięganie po specjalistyczne produkty z apteki, czy to przez leki, czy antyperspiranty do stóp. Niestety większość z nich pomaga tylko przy niewielkim nasileniu problemu. Obecnie najskuteczniejszym sposobem jest zabieg polegający na podawaniu w miejsca wydzielające zbyt dużą ilość potu toksyny botulinowej. Powoduje ona zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych w okolicy gruczołów potowych, a w konsekwencji ograniczenie wydzielania substancji prowokujących gruczoły do wydzielania potu.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - korzyści

Główne korzyści wynikające z leczenia nadpotliwości stóp botoksem to:

  • likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości (zmniejszenie ilości wydzielania potu i przykrego zapachu stóp);
  • zdecydowana poprawa samopoczucia i wzrost pewności siebie;
  • natychmiastowy efekt, przy stosunkowo małej inwazyjności;
  • łatwość wykonania i krótki czas trwania zabiegu, przy stosunkowo długo utrzymującym się efekcie.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - wskazania do wykonania zabiegu

Głównym wskazaniem do leczenia nadpotliwości stóp botoksem jest pocenie się stóp w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem. Bardzo często u pacjentów początkowo pojawia się dyskomfort i frustracja, chociażby z powodu nieprzyjemnego zapachu. Wstyd będący następstwem potliwości w konsekwencji prowadzi do narastającej izolacji społecznej. Nadmierna potliwość niestety jest schorzeniem o dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Oznacza to, że wystąpienie pierwszych, już uciążliwych objawów wyzwala reakcję psychiczną powodującą ich spotęgowanie przekładające się na obniżenie wskaźnika jakości życia.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Głównym wskazaniem do leczenia toksyną botulinową jest pocenie się stóp w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem nadpotliwości. Hiperhydroza stóp jest uciążliwym zjawiskiem. Przykładem wskazującym jak kłopotliwa może być tego typu nadpotliwość jest wyobrażenie sobie osoby np., młodej dziewczyny, zaproszonej na randkę, która nie jest w stanie zdjąć butów w mieszkaniu (mimo, iż kultura tego wymaga) obawiając się przykrego zapachu stóp i pozostawiania śladów na podłodze od spoconej mokrej stopy. Zewnętrzne objawy nadpotliwości mogą więc powodować duży dyskomfort, zarazem powodując zwiększenie wstydu i brak pewności siebie.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przy wykonywaniu zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem polegającym na zwalczaniu nadmiernego wydzielania potu w okolicach dłoni, pomimo jego niskiego stopnia inwazyjności i ryzyka powikłań, jak w każdej procedurze medycznej występują przeciskania do jego przeprowadzania. Ilość przeciwwskazań w/w jest zdecydowanie mniejsza, niż przy innego rodzaju zabiegach chirurgicznych, szczególnie jeśli chodzi o operacje, jednak należy pamiętać, że zabieg nie może zostać wykonywać gdy występują:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Estona, stwardnienie zanikowe boczne);
  • nadwrażliwość na składniki wykorzystywanego preparatu (np., albuminy ludzkie, toksynę botulinową typu A);
  • jeśli chodzi o płeć żeńską, kobieta chcąca przystąpić do zabiegu jest w ciąży, bądź w okresie laktacji;
  • występują infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej;
  • osoba chcąca skorzystać z zabiegu przyjmuje leki z grupy amino glikozydów (np., gentamacynę).

Zbagatelizowanie powyżej wskazanych przeciwwskazań może spowodować negatywne konsekwencje mogące urzeczywistnić się jako niepożądany efekt wykonywanego zabiegu, w tym działając na niekorzyść dla zdrowia potencjalnego pacjenta.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - przed zabiegiem

Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości stóp botoksem lekarz obowiązany jest przygotować się do jego przeprowadzenia. Uwzględniając każdorazowo indywidualny przypadek oraz typ zabiegu chirurgicznego jakiemu pacjent ma być poddany w pierwszej kolejności przeprowadza konsultację z osobą chętną do skorzystania z tego typu zabiegu. Standardowo, pierwszą czynnością lekarza przyjmującego pacjenta z objawami nadpotliwości jest przeprowadzenie wywiadu, w wyniku którego powinien on uzyskać od pacjenta wszelkie informacje, mogące mieć wpływ na możliwość, bądź efekt planowanego w przyszłości zabiegu. Od pacjenta oczekuje się zaś by ten udzielał rzetelnych odpowiedzi, a w dniu zabiegu (po uprzednim poinformowaniu go o takim wymogu) oczekuj się, by nie używał żadnych preparatów kosmetycznych działających na skórę stóp mającą zostać objętą zabiegiem.

Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości stóp botoksem, jednym z jego pierwszych etapów może być przeprowadzenie testu jodowo-skrobiowego, pozwalającego zorientować się gdzie dokładnie należy przeprowadzić iniekcje. Test wykonuje się poprzez nasmarowanie skóry stóp jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Test pozwala zaobserwować miejsca, w których występuję najwięcej gruczołów powodujących wzmożone wydzielanie potu. Miejsca te bowiem reagując na skrobię zabarwiają się na ciemny odcień.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - rodzaj znieczulenia

Bardzo wielu pacjentów boi się przystąpienia do zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem. Zdezorientowani pacjenci obawiają się bólu związanego z planowanymi zabiegami medycznymi. Zabieg mający na celu ograniczenie wydzielanie potu w okolicach stóp polega na wstrzyknięciu w skórę w małych dawkach toksyny botulinowej, blokującej na jakiś czas działanie gruczołów potowych. Zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem dokonuje się przy użyciu cienkiej igły co wiąże się z negatywnym uczuciem nakłucia. Oprócz tego dyskomfortu, mankamentem zabiegu jest jego bolesność. Spowodowane jest to faktem, że skóra stóp jest twarda i środek znieczulający miejscowo (zazwyczaj lekarze używają krem z lidokainą) słabo przez nią przenika, powodując gorsze działanie. Powierzchnia stóp jest też znacznie większa, niż powierzchnia pach czy czoła, co powoduje, że nakłóć jest więcej, a zabieg bardziej bolesny.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - jak przebiega zabieg?

Po wstępnym przygotowaniu pacjenta dokonuje się głównej czynności zabiegowej. W odpowiednio wcześniej przygotowane i oznaczone miejsca, lekarz dokonujący zabiegu podaje pod skórę, niewielką ilość toksyny botulinowej. Ona zaś powoduje porażenie zakończeń nerwowych zaopatrujących gruczoły potowe. Wynikiem nakłóć jest czasowa dysfunkcja gruczołu. Co w konsekwencji przejawia się spadkiem wydzielania potu w miejscach ostrzykiwanych. Podawanie botoksu przy pomocy sterylnej igły trwa od kilku do kilkunastu minut. Efekt zabiegu obserwuje się zaś już po zaledwie kliku dniach od zabiegu.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - czas i przebieg rekonwalescencji

Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem, w wyniku nakłóć igłą u pacjentów mogą pojawić się niewielkie siniaki i rany po nakłuciach. Z uwagi na małą średnicę igły używanej podczas zabiegu są one praktycznie niezauważalne. W miejscu nakłóć mogą pojawić się lekkie zaczerwienia i niewielkie obrzęki. Symptomy takie powinny jednak ustąpić już w ciągu paru dni od dnia wykonania zabiegu. Możliwe jest, że pacjent po zabiegu będzie odczuwał miejscową bolesność, jednakże powinna ona ustąpić w nieodległym od zabiegu czasie.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - efekty po zabiegu

Botoks jest dziś jedną z najpopularniejszych metod leczenia. O jego popularności z pewnością przesądziła skuteczność oraz szybki efekt zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem. Odnosząc się do skuteczności należy zauważyć, że rezultaty zabiegu widoczne są już po paru dniach. Już od 3 do 12 dni po zabiegu możemy zaobserwować ewidentny spadek potliwości stóp u osób, które poddały się zabiegowi leczenia nadpotliwości stóp botoksem.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - zalecenia po zabiegu

Po zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem bardzo ważne jest podejście pacjenta i stosowanie się przez niego do zaleceń lekarza. W celu uniknięcia skrócenia czasu działania i osłabienia skuteczności preparatu odradza się korzystania z solarium oraz sauny. Zaleca się by ograniczyć to korzystanie przez najbliższe kilka tygodni od dnia wykonanego zabiegu. Ponadto nie należy stosować zabiegów laserowych, czy wykorzystujących fale radiowe. Wskazane jest również aby obszary poddane leczeniu przez kilka dni traktować ze zwiększoną delikatnością, unikając ich ugniatania i rozmasowywania. Ważna jest także modyfikacja diety, zwłaszcza w początkowej fazie rekonwalescencji. W celu zwiększenia efektywności leczenia warto ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz potraw zawierających ostre przyprawy, ponieważ substancje zawarte w tych produktach zwiększają aktywność układu współczulnego, a co się z tym wiąże - ilość wytwarzanego potu.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Głównym mankamentem zabiegu leczenia nadpotliwości stóp botoksem jest jego krótkotrwałe działanie. Czas utrzymania się toksyny w organizmie zależy w każdym przypadku od indywidualnych cech pacjenta. Może zdarzyć się, że preparat raz będzie działał lepiej, raz gorzej w zależności od osoby. Generalnie toksyna botulinowa działa w graniach od około 6 do 12 miesięcy. Po wskazanym okresie w okolicy gruczołów potowych powstają nowe niezblokowane zakończenia nerwowe, powodujące często nawrót potliwości w miejscu wcześniej poddanemu zabiegowi. Dobrą informacją dla pacjentów jest fakt, że zabieg można powtarzać.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Leczenie nadpotliwości stóp botoksem


Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Przy unikaniu powikłań w tego typu zabiegach jakim jest obstrzykiwanie, najważniejsze jest stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza. Tak jak zostało już powyżej przedstawione należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przez okres od 2 tygodni do miesiąca unikać słońca oraz nie korzystać z sauny. Poza sauną, przez okres 4-5 dni od dnia zabiegu niewskazane jest także korzystanie z pływalni. Dodatkowo należy pamiętać, by nie dotykać, masować i uciskać stóp (a więc chodzić jak najczęściej boso), a także jak już było wyżej wspominane nie korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie tych miejsc.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - możliwe powikłania po zabiegu

Generalnie zabiegi leczenia nadpotliwości toksyną botulinową są uważne za zabiegi bezpieczne. Jednakże, jak przy każdym zabiegu medycznym mimo to mogą wystąpić powikłania. Powikłania te w zdecydowanej większości są jednak przemijającymi i co ważne nie zagrażają życiu człowieka. Ból, zaczerwienieni, obrzęk, siniaki, infekcje, reakcje alergiczne to najczęstsze z występujących.

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Zabieg leczenia nadpotliwości skóry toksyną botulinową jest metodą o udokumentowanej najlepszej skuteczności spośród dostępnych na rynku. Preparaty dostępne w aptekach nie są tak skuteczne. Natomiast chirurgiczna operacja, czy wykorzystywanie radiofrekwencji mikroigłowej w celu zwalczania nadpotliwości jest bardziej inwazyjna i bolesna. Innego rodzaju zabiegi, co jest ważne z punktu widzenia zarówno lekarza jak i pacjenta mają także większą liczbę powikłań pozabiegowych.

Poza przestrzeganiem zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg, opisywane metoda leczenia nadpotliwości stóp nie wymaga stosowania żadnych terapii wspomagających. W przypadku gdy nadmierna potliwość dłoni spowodowana jest czynnikiem emocjonalnym, wówczas, wyjątkowo by uzyskać lepsze efekty wspomaga się leczenie zalecając pacjentowi przyjmowanie leków z grupy beta - brokerów czy leków uspokajających.

Pacjent chcąc wspomóc dokonany zabieg można również uciec się do spożywania wywaru z zioła szałwii lekarskiej, która ma pozytywny wpływ na ograniczenie nadmiernej potliwości. Jednak przed podjęciem takich prób zaleca się skonsultowanie takiego planu z lekarzem, z uwagi na możliwości występowania interakcji z innymi lekami, jeśli pacjent takowe przyjmuje.

Pozostałe zabiegi leczenia nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu:

Leczenie nadpotliwości stóp botoksem w ramach NFZ

Odnosząc się do refundacji zabiegów leczenia nadpotliwości stóp botoksem, należy zaznaczyć, że podobnie jak inne procedury z zakresu medycyny estetycznej nie jest on refundowane w ramach umowy z NFZ.

Autor: lek. Wincenty Chmielewski
Weryfikacja merytoryczna: lek. med. Piotr Bargiel

Bibliografia: L. Baumann, Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL; M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL;

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Leczenie nadpotliwości stóp botoksem.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Leczenie nadpotliwości stóp botoksem

Drogeria UrodyCena

od 1200 zł

Czas trwania

ok. 30 minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

do kilku dni

Efekty

po kilku dniach

Trwałość leczenia

od ok. 6 do 12 miesięcyCennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Leczenie nadpotliwości stóp botoksem w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Odnosząc się do refundacji zabiegów leczenia nadpotliwości stóp botoksem, należy zaznaczyć, że podobnie jak inne procedury z zakresu medycyny estetycznej nie jest on refundowane w ramach umowy z NFZ.

Bielsko-Białaod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Bydgoszczod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Częstochowaod 1400 złRaty od 245 złWięcej
Katowiceod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Kielceod 1450 złRaty od 254 złWięcej
Krakówod 1300 złRaty od 227 złWięcej
Łódźod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Olsztynod 1300 złRaty od 227 złWięcej
Poznańod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Radomod 1700 złRaty od 297 złWięcej
Rzeszówod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Sopotod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Szczecinod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Warszawaod 1400 złRaty od 245 złWięcej
Wrocławod 1200 złRaty od 210 złWięcej