Leczenie nadpotliwości pach botoksem

Leczenie nadpotliwości pach botoksem

Nadpotliwość pach (botox)

Cena od 1200 zł Zapytaj o raty

Leczenie nadpotliwości pach botoksem – dzięki temu zabiegowi szybko możemy zapomnieć o brzydkim zapachu spod pach i mokrych plamach na ubraniach. Zabieg nie wymaga hospitalizacji a z efektu możemy cieszyć się do roku czasu.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Leczenie nadpotliwości pach botoksem

Ocena

4.58
192
80% poleca ten zabieg

Leczenie nadpotliwości pach botoksem - co to jest nadpotliowść? Nadpotliwość to stan choroby dotyczący około 2-3% populacji. Polega na nadmiernym wydzielaniu potu i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Pierwsze objawy dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, nasilając się w okresie 20-30 lat.

Choroba może mieć podłoże genetyczne lub mogą ją wywoływać czynniki takie jak stres, silne emocje, a także pikantne potrawy oraz alkohol i papierosy. Rozpoznanie nadpotliwości często jest subiektywnym odczuciem pacjenta, ponieważ ciężko jest określić fizjologiczną normę wydzielanego potu.

Leczenie nadpotliwości pach botoksem- charakterystyka

Obecnie w medycynie dość często słyszy się o zabiegach z wykorzystaniem tak zwanego botoksu. Zabiegi z użyciem tej substancji stosowane są przez lekarzy zarówno w celach estetycznych, jak i medycznych. Przykładem wykorzystania i zastosowania botoksu w celach leczniczych są między innymi zabiegi mające na celu zwalczanie nadmiernego pocenia się człowieka.
Leczenie nadpotliwości pach botoksem

W języku medycznym proces pocenia się człowieka jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Nadmierna potliwość (inaczej nazywana hiperhydrozą) to stan, w którym pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Choroba ta dotyka około 2-3 % populacji. Zaznaczyć można, że według aktualnych statystyk i badań nadmierna potliwość częściej dotyka osoby płci męskiej. Nadmierna potliwość jest dość uciążliwym zjawiskiem, bowiem upośledza w znacznym stopniu codzienną aktywność i jakość życia osób na nią cierpiących. Wyróżnić można dwa typy nadpotliwości: miejscową i uogólnioną. Znacznie częściej występującą jest nadpotliwość w postaci miejscowej, która z kolei najczęściej dotyczy okolicy pachowej. Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia nadpotliwości skóry pach jest podanie w to miejsce toksyny botulinowej typu A. Toksyna, popularnie nazywana jadem kiełbasianym, wytwarzana jest przez bakterie Clostridum botulinum. Jest jedną z najsilniej działającą biologicznie substancją. Powoduje zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych w okolicy połączeń nerwowo- mięśniowych powodując rozkurcz i rozluźnienie mięśni, czyli ich relaksację. Podobne działanie wykazuje w obrębie gruczołów potowych. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwów, będących w styczności z gruczołami, co powoduje ograniczenie wydzielania substancji prowokujących je do wydzielania potu. W medycynie znana jest już od dawna. Początkowo stosowana w leczeniu szyjnych dystonii, spazmów mięśniowych, zeza, kurczu powiek, a także nietrzymania moczu. W medycynie estetycznej znalazła swoje miejsce dopiero kilkanaście lat temu, głównie w terapii zmarszczek twarzy, szczególnie jej 1/3 górnej części, tj. czoła, okolic brwi czy tzw. kurzych łapek. Rzadziej w okolicy ust, brody oraz fałdów nosowo- wargowych. Jednak ze względu na mechanizm działania oraz wysoką skuteczność toksyna botulinowa znalazła szereg zastosowań, co doprowadziło do rozwoju nowej ery procedur niechirurgicznych w tej dziedzinie medycyny.

Korzyści wynikające z leczenia nadpotliwości pach botoksem

 • likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości;
 • poprawa pewności siebie;
 • niska bolesność zabiegu;
 • minimalne ryzyko powikłań;
 • mała inwazyjność zabiegu, po którym od razu można wrócić do swoich codziennych czynności;
 • skuteczna metoda wykazująca efekty utrzymujące się nawet do 12-stu miesięcy.

Wskazania do wykonania zabiegu

Głównym wskazaniem do leczenia botoksem jest pocenie się w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem nadpotliwości pach. Bardzo często u pacjentów początkowo pojawia się dyskomfort i frustracja, chociażby z powodu konieczności coraz częstszego przebierania odzieży. Nieprzyjemny zapach, zmiana odzieży, czy wstyd będący następstwem potliwości w konsekwencji prowadzi do narastającej izolacji społecznej i coraz mniejszej efektywności w wykonywaniu czynności zawodowych. Nadmierna potliwość niestety jest schorzeniem o dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Oznacza to, że wystąpienie pierwszych, już uciążliwych objawów wyzwala reakcję psychiczną powodującą ich spotęgowanie przekładające się na obniżenie wskaźnika jakości życia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

W każdej procedurze medycznej, nawet o najmniejszym stopniu inwazyjności i ryzyku powikłań, występują przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. W przypadku leczenia nadmiernej potliwości skóry pach botoksem przeciwwskazania tworzą dość mały katalog cech powodujących brak możliwości przeprowadzenia zabiegu. Jest to pozytywna cecha tego zabiegu, bowiem pozwala zdecydowanej większości osób cierpiących na nadmierną potliwość poddać się leczeniu, ewentualnie odroczyć go w czasie na pewien okres.

Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta- Eatona, stwardnienie zanikowe boczne);
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (np. albuminy ludzkie, toksyna botulinowa typu A);
  ciąża i okres laktacji;
 • infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej;
 • przyjmowanie leków: z grupy aminoglikozydów (np. gentamycyna).

Przed zabiegiem

Opieka medyczna zapewniana przez wykwalifikowanych specjalistów, przed jakimkolwiek zabiegiem musi przygotować się do jego przeprowadzenia. Nie bez znaczenia jest także przygotowanie pacjenta do danej procedury.

Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości pach botoksem pierwszą czynnością jaką należy podjąć, jest zgłoszenie się na konsultację z lekarzem, który ma wykonać zabieg.

Podczas prowadzonej przez lekarza konsultacji z pacjentem, jego pierwszym zadaniem jest zebranie szczegółowego wywiadu odnośnie osoby zainteresowanej zabiegiem, a także co ważniejsze- wykluczenie wszystkich możliwych schorzeń, które mogą być przyczyną hiperhydrozy.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jednym z etapów leczenia jest oznaczenie obszarów o największej potliwości. W celu identyfikacji tych obszarów wykonuje się test jodowo- skrobiowy (inaczej nazywany testem Minora). Polega on na posmarowaniu skóry pach jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Po dokonaniu tych czynności miejsca o największej potliwości reagują- ulegając zaciemnieniu jednocześnie wskazując obszary najbardziej rekomendowane do leczenia.

Przygotowanie do zabiegu od strony pacjenta polega zaś na pozbyciu się owłosienia skóry występującego w okolicy pachowej. Zabieg depilacji pacjent powinien dokonać dzień przed wyznaczonym terminem zabiegu. Ponadto w dniu, na który wyznaczony jest termin zabiegu, nie należy stosować preparatów kosmetycznych na skórę obejmującą obszar dotknięty nadpotliwością.

Rodzaj znieczulenia

Wielu pacjentów obawia się bólu związanego z zabiegami. Pozytywną stroną poddania się zabiegowi ostrzykiwania skóry pach botoksem jest fakt, że jest ono praktycznie bezbolesne. Jedynym negatywnym uczuciem jest nakłuwanie skóry. Nakłuwania dokonuje się bardzo cienką, sterylną igłą. Z uwagi na różny próg wrażliwości na ból, u pacjentów z niskim progiem wrażliwości istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które stosuje się w postaci kremów zawierających lidokainę.

Jak przebiega zabieg?

Po zakończeniu przygotowania pacjenta do zabiegu– czyli po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu i wykonaniu testu Minora- przechodzi się do docelowego wykonania zabiegu medycznego. Skórę pach o nadmiernej potliwości dzieli się orientacyjnie na kwadraty, o wymiarach odpowiednio 1,5 x 1,5 cm. Czynności dokonuje się przy pomocy roztworu fioletu gencjany. Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Cała procedura jest dość krótka, trwa od 20 do 40 minut.


Leczenie nadpotliwości pach botoksem - film

Czas i przebieg rekonwalescencji po zabiegu

W związku z niskim stopniem inwazyjności, znikomą ilością powikłań oraz krótkim czasem trwania zabiegu osoba poddająca się leczeniu nadpotliwości pach botoksem może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. U osób o szczególnie wrażliwej skórze przez około godzinę od zabiegu na obszarze poddanym leczeniu może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie, które samoistnie ustępuje. Czasami mogą być widoczne niewielkie ranki po nakłuciach, jednak z uwagi na bardzo małą średnicę igły używanej do zabiegu są one praktycznie niezauważalne.

Efekty po zabiegu

To co najbardziej interesuje osoby poddające się zabiegom to jego efekty. W przypadku leczenia nadpotliowści pach botoksem wyniki ostrzykiwania są zależne od kondycji skóry poddawanej leczeniu. Rezultaty pojawiają się już od 3 do 10 dni po zabiegu. Dość krótki okres czasu oczekiwania na skutki zabiegu jest jedną z jego pozytywnych stron i z pewnością zachęca do jego wykonywania.

Zalecenia po zabiegu

W celu uniknięcia skrócenia czasu działania i osłabienia skuteczności preparatu odradza się korzystania z solarium oraz sauny. Zaleca się by ograniczyć to korzystanie przez najbliższe kilka tygodni od dnia wykonanego zabiegu. Ponadto nie należy stosować zabiegów laserowych, czy wykorzystujących fale radiowe. Wskazane jest również aby obszary poddane leczeniu przez kilka dni traktować ze zwiększoną delikatnością, unikając ich ugniatania i rozmasowywania. Ważna jest także modyfikacja diety, zwłaszcza w początkowej fazie rekonwalescencji. W celu zwiększenia efektywności leczenia warto ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz potraw zawierających ostre przyprawy, ponieważ substancje zawarte w tych produktach zwiększają aktywność układu współczulnego, a co się z tym wiąże- ilość wytwarzanego potu.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Leczenie nadpotliwości pach botoksem


Jak długo utrzymuje się efekt?

Czas utrzymywania się efektu leczenia wynosi od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie w okolicy gruczołów potowych skóry pach powstają nowe niezablokowane toksyną botulinową zakończenia nerwowe. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu objawów (średnio następuje to po 7- 12 miesiącach). Co ważne chcąc osiągnąć podobny cel terapeutyczny powtórny zabieg często dokonywany jest z zastosowaniem mniejszej ilości preparatu.

Nierzadko efekt utrzymuje się dłużej. Spowodowane to jest faktem, iż w okresie skuteczności preparatu wyeliminowany zostaje czynnik emocjonalny, będący niejednokrotnie przyczyną nadpotliwości skóry pach.

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Niewymierne znaczenie w celu uniknięcia ewentualnych problemów po zabiegu leczenia nadpotliwości pach ma staranne przestrzeganie przez pacjenta wszystkich zaleceń pozabiegowych. W celu uniknięcia powikłań:

 • nie należy dotykać, masować czy uciskać miejsc ostrzykniętych;
 • od 4 do 5 dni od zabiegu nie należy korzystać z basenu;
 • w okresie 2-4 tygodni po zabiegu należy unikać przegrzewania organizmu (nie korzystać z solarium, sauny, nie opalać się);
 • od 2 do 4 tygodni po zabiegu nie należy korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie okolicy poddanej leczeniu.

Bardzo ważnym elementem w prewencji wystąpienia jakichkolwiek komplikacji jest dokładny wywiad zebrany przez lekarza przed zabiegiem. Dlatego pacjent nie powinien zatajać żadnych informacji na temat jego zdrowia.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg leczenia nadpotliwości pach toksyną botulinową uważany jest za bezpieczny. Jednak jak podczas każdej procedury medycznej mogą wystąpić powikłania. Zdecydowana większość z nich jest przemijająca i nie zagraża życiu chorego.

Do najczęściej występujących należą:

 • ból;
 • zaczerwienienie;
 • obrzęk;
 • podbiegnięcia krwawe (siniaki);
 • infekcja;
 • reakcja alergiczna na któryś ze składników preparatu.

Polecane zabiegi dodatkowe

Zabieg leczenia nadpotliwości skóry pach toksyną botulinową jest metodą o udokumentowanej największej skuteczności spośród innych dostępnych na rynku. Poza przestrzeganiem zaleceń pozabiegowych dotyczących pielęgnacji skóry, ograniczenia spożycia alkoholu, ostrych przypraw i kawy nie wymaga stosowania żadnych terapii wspomagających, co niewątpliwie jest cechą zachęcającą osoby cierpiące do skorzystania z tej metody leczenia.

Oczywiście występuje wyjątek. W tym przypadku jest to nadmierna potliwość pach spowodowana czynnikiem emocjonalnym. Wówczas, by uzyskać jak najlepsze efekty, leczenie toksyną botulinową wspomaga się stosując leki z grupy beta- brokerów czy leków uspokajających. Ponadto wykazano, że picie wywaru z zioła szałwii lekarskiej ma pozytywny wpływ na ograniczenie nadmiernej potliwości. Jednak przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki w związku z obciążeniem innymi chorobami.

Pozostałe zabiegi leczenia nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu:

Autor: lek. Wincenty Chmielewski
Weryfikacja merytoryczna: Lek. med. Piotr Bargiel

Bibliografia: Marc Heckmann, M.D., Andrés O. Ceballos-Baumann, M.D., and Gerd Plewig, M.D., for the Hyperhidrosis Study Group*  N Engl J Med 2001; 344:488-493 February 15, 2001; M Naumann, N J Lowe BMJ 2001; 323; Melissa A. Doft MD, Krista L. Hardy BS, Jeffrey A. Ascherman MD DOI: http://dx.doi.org/10.1177/1090820X11434506 238-244; M. Naumann, MD; N. J. Lowe, MD, FRCP; C. R. Kumar, PhD; H. Hamm, MD Arch Dermatol. 2003;139(6):731-736

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg leczenia nadpotliwości pach botoksem.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Leczenie nadpotliwości pach botoksem

Cena

od 1200 zł

Czas trwania

od 20 do 40 minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

około godziny

Efekty

od 3 do 10 dni

Trwałość leczenia

od 6 do 12 miesięcy

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Leczenie nadpotliwości pach botoksem w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Leczenie nadpotliwości pach botoksem to zabieg wykonywany przeważnie w celu poprawy urody i samopoczucia pacjenta. W związku z tym najczęściej nie jest on pokrywany z NFZ.
Bielsko-Białaod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Bydgoszczod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Częstochowaod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Katowiceod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Kielceod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Krakówod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Łódźod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Olsztynod 1300 złRaty od 227 złWięcej
Poznańod 1500 złRaty od 262 złWięcej
Radomod 1800 złRaty od 315 złWięcej
Rzeszówod 1800 złRaty od 315 złWięcej
Sopotod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Szczecinod 1400 złRaty od 245 złWięcej
Warszawaod 1200 złRaty od 210 złWięcej
Wrocławod 1300 złRaty od 227 złWięcej