Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu
Mastopeksja - lifting biustu
Cena od 5000 zł Zapytaj o raty
Mastopeksja – lifting piersi, to zabieg poprawy kształtu i jędrności piersi. Dzięki zabiegowi można przywrócić piersiom dawne położenie, kształt i napięcie. Zabieg liftingu piersi przeprowadzany jest tak, aby blizna mogła zostać ukryta pod biustonoszem lub strojem kąpielowym.
- Mastopeksja – zabieg podniesienia piersi – lifting biustu - charakterystyka
- Mastopeksja – zabieg podniesienia piersi – lifting biustu - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mastopeksja – zabieg podniesienia piersi – lifting biustu- charakterystyka
Wobec coraz większego rozpowszechnienia zabiegów chirurgii plastycznej, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zabiegi prowadzące do poprawy wyglądu biustu. Pacjentki zgłaszają się nie tylko w celach rekonstrukcyjnych np. po zabiegach onkologicznych, lecz także z pobudek czysto estetycznych, czemu nie trudno się dziwić – piersi są wszakże postrzegane jako jeden z głównych atrybutów kobiecości.
Kobiecy gruczoł piersiowy zbudowany jest zarówno z tkanki tłuszczowej, jak i gruczołowej w różnych proporcjach. Proporcje te zmieniają się z wiekiem, a taka przebudowa jest jednym z czynników utraty jędrności biustu. Piersi tracą swoją objętość i jędrność na skutek utraty elastyczności włókien kolagenowych skóry (obserwujemy „nadmiar” skóry w stosunku do objętości gruczołu) i stają się obwisłe. U posiadaczek dużych piersi będzie to z czasem bardziej widoczne niż u tych pacjentek, których natura nie obdarzyła aż tak hojnie. Do takiego niepożądanego wyglądu prowadzi również szybka utrata masy ciała, gdzie wraz z utratą tkanki tłuszczowej z gruczołu piersiowego nie dochodzi do równoczasowego obkurczenia się skóry nad gruczołem.Niekorzystnie na strukturę biustu wpływa również karmienie piersią – traci on wypełnienie, a skóra naciąga się.
Z pomocą pacjentkom, które nie są zadowolone z tego, jak zmienił się ich biust, przychodzi zabieg zwany mastopeksją, potocznie zaś – liftingiem biustu, czyli podniesieniem go. Równocześnie z zabiegiem, jakim jest mastopeksja, można wykonać lekką korekcję położenia i wielkości brodawek sutkowych, a także pomniejszenie lub powiększenie piersi z pomocą implantu (augmentacją).
Mastopeksja – zabieg podniesienia piersi – lifting biustu- korzyści
Za niewątpliwą korzyść z zabiegu liftingu piersi należy uznać:
- przywrócenie naturalnego, młodzieńczego wyglądu biustu z natychmiastowym efektem
- poprawę konturu, uniesienia i kształtu gruczołu piersiowego
- poprawę kształtu brodawek sutkowych
- podniesienie samooceny pacjentki
- możliwość jednoczesnej plastyki objętościowej piersi za pomocą implantu, za wcześniejszą konsultacją co do oczekiwań końcowych
- szybki powrót do normalnej aktywności życiowej
Wskazania do wykonania zabiegu
Lifting biustu wykonuje się po konsultacji z lekarzem prowadzącym na życzenie pacjentki, która nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi, utraty ich objętości i jędrności wskutek:
- szybkiej redukcji masy ciała i związanego z tym nadmiaru skóry na klatce piersiowej
- zwiotczenia piersi będącego efektem długiego karmienia piersią
- naturalnego procesu starzenia się ciała
Poddanie się takiemu zabiegowi znacząco wpływa na poprawę samooceny pacjentki i jej funkcjonowania w społeczeństwie i relacjach partnerskich.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- nierealne oczekiwania pacjentki względem efektu wykonywanego zabiegu
- zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej, bliznowiec
- ciężki stan ogólny pacjentki
- czynne zakażenie w obrębie operowanych tkanek
- aktywny proces rozrostowy piersi
- źle kontrolowana cukrzyca (wysokie poziomy glikemii utrudniają gojenie się rany)
- wcześniejsze incydenty nadwrażliwości związane z podaniem znieczulenia ogólnego (narkozy)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciąża i karmienie piersią
Przed zabiegiem
Każdorazowo przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, na której omawiane są oczekiwania pacjentki dotyczące efektu końcowego, a także rozpatrywane ewentualne przeciwwskazania. Na taką konsultację należy dostarczyć komplet podstawowych badań, takich jak: morfologia kwi, jonogram, EKG, glikemia (ew. poziom hemoglobiny glikowanej), układ krzepnięcia, HIV, Hbs, HCV, USG piersi, czasami również RTG klatki piersiowej. Zwykle klinika chirurgii estetycznej wykonująca zabieg liftingu biustu zapewnia wykonanie również takiego kompletu badań.
Należy się przygotować na to, że po samodzielnym zabiegu liftingu biustu (bez korekcji wielkości piersi implantem) końcowy rozmiar miski biustonosza będzie około jednego rozmiaru mniejszy, niż przed zabiegiem. Możliwe jest jednak równoległe wszczepienie implantu żelowego w celu powiększenia piersi.
Do samego zabiegu należy stawić się na czczo, nalepiej ograniczając na miesiąc przed palenie papierosów i spożycie alkoholu, a także odstawiając leki przeciwkrzepliwe (np. aspirynę).
Rodzaj znieczulenia
Znieczulenie do jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego oczywiście zależy od rozległości planowanej operacji, ale może być:
- ogólne – podczas tego rodzaju znieczulenia znosi się ból, odruchy oraz świadomość
pacjenta. Do znieczulenia ogólnego wymagana jest odpowiednia premedykacja – podanie
substancji, które będą zmniejszać niepokój i lęk przed zabiegiem, hamować wydzielanie
śliny i treści oskrzelowej, powodować wsteczną niepamięć, a także umożliwią
zmniejszenie dawek wymaganych do samego właściwego znieczulenia. - przewodowe – znieczulenie podaje się aby przerwać przewodzenie w nerwach czuciowych, pacjent ma zniesiony ból oraz odruchy ale jest świadomy przebiegu operacji
- miejscowe – kiedy środkiem znieczulającym ostrzykuje się tylko operowaną okolicę
Zabieg liftingu biustu przebiega w znieczuleniu ogólnym. Ogólne znieczulenie uważa się za procedurę bezpieczną dla większości pacjentów i stosowaną przy szerokiej gamie zabiegów chirurgicznych, jednak istnieją pewne grupy ryzyka które mają większe prawdopodobieństwo powikłań śródoperacyjnych – jak osoby otyłe, z zaburzeniami krzepnięcia, źle kontrolowaną cukrzycą, zaburzeniami oddychania, nadciśnieniem tętniczym.
Rzadko są to jednak powikłania związane bezpośrednio z anastezją (o ile wcześniej nie wystąpiły reakcje niepożądane po podaniu środków znieczulających), a raczej z samym stanem zdrowia pacjenta. Ryzyko poddania pacjenta znieczuleniu ogólnemu pozostaje oczywiście do oceny lekarzowi prowadzącemu i anastezjologowi.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Zabieg liftingu biustu przeprowadza się po wprowadzeniu pacjentki w znieczulenie ogólne – należy pamiętać, że przy znieczuleniu ogólnym pacjentkę się intubuje, a więc należy poinformować lekarza, jeżeli posiada się wyjmowaną protezę zębową.
Ogólnie zabieg polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry i następowej transpozycji brodawki sutkowej na odpowiednią wysokość, można też zmienić kształt brodawki (zmniejszyć ją, jeżeli ona również uległa nadmiernemu rozciągnięciu). Cięcia skóry można dokonać trójnasób: wokół brodawki sutkowej, pionowym cięciem prowadzącym od brodawki w dół do fałdu podpiersiowego i cięciem skośnym, od brodawki do zewnętrznego dolnego kwadrantu piersi. Następnie pierś jest odpowiednio formowana, a brodawka przenoszona w miarę potrzeby w odpowiednie miejsce.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Zwykle pacjentki po zabiegu przebywają w klinice chirurgii plastycznej jedną dobę na obserwacji. Pacjentki uruchamia się tak wcześnie, gdyż przedłużona hospitalizacja zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Szwy ściąga się pomiędzy 7 a 10 dobą po operacji w warunkach ambulatoryjnych. Przez kilka dni po zabiegu może się utrzymywać niewielki obrzęk, zaleca się delikatny masaż piersi w celu jego zmniejszenia. Zasinienia ustępują po około 2 tygodniach od operacji. Przez około dwa miesiące po zabiegu należy nosić odpowiednie, bawełniane i bezszwowe biustonosze, najlepiej sportowe – bez fiszbin. Do nieforsownej codziennej aktywności pacjentka może wrócić po kilku dniach, do lekkiej aktywności sportowej – nie wcześniej niż po miesiącu od zabiegu.
Efekty po zabiegu
Najlepsze efekty obserwuje się u pacjentek z wyjściowo niewielkim biustem. Po takim zabiegu biust zostaje uniesiony, brodawki sutkowe znajdują się na odpowiedniej wysokości, a piersi zyskują odpowiednią jędrność. Z uwagi na specyfikę zabiegu i usunięcie nadmiaru skóry, pacjentki po zabiegu zwykle noszą biustonosz z miską o rozmiar mniejszą niż przed podjęciem procedury. Pozostaje niewielka blizna po cięciu, różnego kształtu, zależnie od wybranej metody operacyjnej.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu liftingu biustu szwy należy zdjąć pomiędzy 7 a 10 dobą po zabiegu. Należy utrzymać odpowiednią higienę rany – nie należy obawiać się kąpieli, trzeba jedynie pamiętać o tym, aby odpowiednio osuszyć piersi i spryskać ranę środkiem miejscowo odkażającym typu Octenisept, a następnie założyć jałowy opatrunek. Nie należy stosować żadnych maści na niezagojoną ranę, po jej wygojeniu jednak można spróbować zmniejszyć widoczność blizny stosując maści stymulujące produkcję kolagenu – np. Contractubex czy też maść z cebuli. Jeżeli w trakcie gojenia pacjentka zaobserwuje zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie bądź zbyt długo utrzymujący się obrzęk, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu w celu uniknięcia szerzącej się infekcji rany pooperacyjnej. Natychmiast trzeba też poinformować lekarza, gdy pojawią się objawy ogólnoustrojowe – gorączka, dreszcze, pogorszenie samopoczucia. Bielizna noszona przez kilka miesięcy po zabiegu powinna być cienka, przewiewna – najlepiej bawełniana, bez szwów i fiszbinów. Nadmierną aktywność ruchową należy ograniczyć na około miesiąc po zabiegu.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Efekt po liftingu biustu niestety nie jest trwały. Trudno przewidzieć, jak długo utrzyma się pożądany kształt i uniesienie piersi, jako że każda z pacjentek starzeje się w indywidualnym tempie, a każde kolejne podejście do karmienia piersią przybliża do sytuacji wyjściowej sprzed zabiegu. Jednakże stosując odpowiednie nawyki, jak na przykład zaprzestanie palenia tytoniu (palenie papierosów powoduje utratę elastyczności włókien kolagenowych), noszenie odpowiednio dopasowanej do ciężaru i kształtu biustu bielizny czy stosowanie kremów nawilżających i ujędrniających pozwoli cieszyć się efektem zabiegu jak najdłużej.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Powikłania po zabegu liftingu piersi zdarzają się niezwykle rzadko, jednak jak po każdej interwencji chirurgicznej, mogą oczywiście wystąpić. Aby uniknąć powikłań po zabiegu podniesienia piersi, warto na co najmniej miesiąc przed operacją zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, gdyż utrudnia to gojenie się rany pooperacyjnej. Należy delikatnie masować obrzęknięty krótko po zabiegu biust, a także utrzymywać higienę rany i stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących czasu powrotu do specyficznych aktywności. Aby biust nie zniekształcił się, trzeba nosić odpowiednio dobrany biustonosz sportowy. Indywidualne zalecenia są każdorazowo ustalane z lekarzem prowadzącym przy wypisie z kliniki.
Należy poinformować lekarza uprzednio o ewentualnych reakcjach alergicznych na leki stosowane w trakcie znieczulenia ogólnego.
Możliwe powikłania po zabiegu
Po zabiegu mastopeksji – wprawdzie rzadko, ale mogą wystąpić różnego rodzaju efekty niepożądane, takie jak:
- asymetria sutków
- martwica skóry i tkanki tłuszczowej gruczołu piersiowego
- niewielkie bądż trwałe zaburzenia czucia w brodawce sutkowej w wyniku częściowego lub całkowitego odnerwienia
- powstanie widocznej, wyniosłej blizny po cięciu
- powstanie mikrozwapnień w piersi, które w późniejszym badaniu mammograficznym mogą być mylone z kalcyfikacjami widywanymi w rakach piersi i budzić niepokój onkologiczny
- powikłania związane bezpośrednio z przeprowadzeniem procedury medycznej w znieczuleniu ogólnym
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Jeżeli pacjentka ma takie życzenie, może równoczasowo z mastopeksją wykonać powiększenie piersi implantem lub też zmniejszenie objętości piersi. Powiększenie piersi przebiega ze wszczepieniem prostego implantu z żelem silikonowym pod mięsień piersiowy większy – jest to procedura powszechnie stosowana w chirurgii plastycznej. Jeśli jednak pacjentka nie chce się decydować na tak duży i kosztowny zabieg, można rozważyć dodatkowe podniesienie biustu nićmi PDO, tworzące swojego rodzaju siatkę wewnątrz gruczołu i pomagające w utrzymaniu jędrności. Jeżeli blizna po zabiegu jest długo widoczna i rozległa, można rozważyć usunięcie laserowe takiej blizny.
Autor: lek. Wiktoria Feret
Bibliografia:
Peter C. Neligan, Six Volume Plastic Surgery, vol. 2 Aesthetic, Elsevier, wyd. III, 2012
Grabb&Smith Plastic Surgery, Charles H. Thorne, wyd. Lippincott Williams and Wilkins 2013
Mastopexy for breast ptosis: Utility outcomes of population preferences, Ibrahim AM, Sinno HH, Plast Surg (Oakv). 2015 Summer;23(2):103-7.
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Mastopeksja – zabieg podniesienia piersi – lifting biustu
Cena
od 5000 zł
Czas trwania
około 3 godzin
Znieczulenie
ogólne
Hospitalizacja
wymagana około doby po zabiegu
Czas regeneracji
kilka-kilkanaście dni
Efekty
podniesienie, ujędrnienie biustu
Trwałość leczenia
indywidualnie u każdej pacjentki
Bali Clinic
02-781 Warszawa
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 18000 zł do 23000 zł
San-Medical Centrum Medyczne Jaworzno (EsteUroda)
43-600 Jaworzno
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
0 zł
Swissmed Centrum Zdrowia S.A. - Szpital i Przychodnia
80-215 Gdańsk
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 0 zł do 17500 zł
Klinika Elite - Centrum Laseroterapii
02-796 Warszawa
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 5000 zł
Klinika Elite - Centrum Laseroterapii
Warszawa
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 6000 zł
Humana Medica Omeda
15-482 Białystok
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 8000 zł do 11100 zł
Klinika Krajewski
26-600 Radom
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 10000 zł do 12000 zł
Klinika Krajewski
00-414 Warszawa
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 10000 zł do 20000 zł
Mediklinika
70-385 Szczecin
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
od 10000 zł
Szpital AVIMED Katowice
40-857 Katowice
Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu:
11070 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Mastopeksja - zabieg podniesienia piersi - lifting biustu w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Z uwagi na estetyczny charakter zabiegu, mastopeksja (lifting biustu) nie jest refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Ceny w prywatnych klinikach wahają się w zależności od stosowanych metod, rozległości zabiegu, wybranych zabiegów dodatkowych (mowa np. o równoczasowym powiększaniu piersi implantem) i doświadczenia kadry chirurgicznej.Białystok | od 8000 zł | Raty od 197 zł | Więcej |
Częstochowa | od 12000 zł | Raty od 296 zł | Więcej |
Katowice | od 11070 zł | Raty od 273 zł | Więcej |
Kielce | od 24000 zł | Raty od 592 zł | Więcej |
Kraków | od 11400 zł | Raty od 281 zł | Więcej |
Łódź | od 18000 zł | Raty od 444 zł | Więcej |
Poznań | od 25000 zł | Raty od 617 zł | Więcej |
Radom | od 10000 zł | Raty od 247 zł | Więcej |
Sopot | od 20000 zł | Raty od 493 zł | Więcej |
Szczecin | od 10000 zł | Raty od 247 zł | Więcej |
Warszawa | od 5000 zł | Raty od 123 zł | Więcej |
Wrocław | od 15000 zł | Raty od 370 zł | Więcej |