Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Cena od 490 zł Zapytaj o raty

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) jest zabiegiem mało inwazyjnym. Jedynymi oddziaływaniami, które są przeprowadzane u pacjenta, są pobranie od niego niedużej ilości krwi i późniejsze nakłuwanie skóry jego głowy uzyskiwanym preparatem przy pomocy niewielkich igieł.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Ocena

5.00
72

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) charakterystyka

Każdemu człowiekowi włosy wypadają codziennie i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Szacuje się, że przeciętnie ludzie tracą do 100 włosów w ciągu doby. W przypadku, kiedy włosy wypadają w takiej ilości, a na ich miejsce wyrastają nowe, taka utrata zwykle nie jest nawet zauważalna i nie stanowi jakiegokolwiek problemu. Zdecydowanie inaczej jest, kiedy włosów wypada znacznie więcej – z taką sytuacją boryka się znacznie więcej osób, niż można by potencjalnie przypuszczać.

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Dla jednych osób (np. dla niektórych mężczyzn) utrata owłosienia na skórze głowy nie będzie stanowiła żadnego problemu. Inni panowie, a także kobiety doświadczające łysienia, wystąpienie tego stanu mogą przeżywać zdecydowanie bardziej dotkliwie.
Bazując na ocenie włosów, można by wyciągać wnioski co do ogólnej kondycji zdrowotnej danego człowieka. Okazuje się bowiem, że na stan ludzkiego owłosienia wpływ ma wyjątkowo wiele różnego rodzaju czynników, takich jak chociażby stosowana dieta czy stres – pacjent odżywiający się niezdrowo lub narażony na przewlekły stres jest predysponowany do tracenia włosów w zbyt dużych niż typowe ilościach. Do nadmiernego wypadania włosów dochodzić może też np. na skutek różnych chorób – jako przykłady takowych można podać niedoczynność tarczycy czy cukrzycę. Włosy wypadać mogą na skutek zaburzeń odżywiania – np. u osób cierpiących na anoreksję, na skutek pojawiających się niedoborów żywieniowych, na szczotce zauważalne może być coraz więcej utraconych z głowy włosów. Utrata włosów może być również skutkiem stosowanych przez danego pacjenta leków – jednym z najbardziej znanych skutków ubocznych chemioterapii, obok nudności i wymiotów, jest właśnie wypadanie włosów.
Urozmaicenie diety czy unikanie stresu to czynności, których w zasadzie może podjąć się każdy człowiek i dzięki temu doprowadzić do zmniejszenia ilości wypadających włosów. Inaczej jest w przypadku najczęstszej przyczyny łysienia, czyli nadmiaru androgenów w organizmie. Tutaj sytuacja nie jest prosta – tendencje do zwiększonej ilości męskich hormonów płciowych w organizmie zazwyczaj są dziedziczone i ciężko jest doprowadzić, nie wywołując przy tym pojawienia się jakichś skutków ubocznych, do zmniejszenia się ich stężenia we krwi. Pacjenci nie pozostają jednak skazani na całkowite wyłysienie – dzisiejsza medycyna oferuje różne metody, które pozwalają nie tylko powstrzymać ich wypadanie, ale i stymulować porost nowych włosów.
Walczyć z utratą włosów można na różne sposoby. Dostępne są do tego celu metody farmakologiczne (np. miejscowe aplikowanie na skórę głowy leku o nazwie minoksidil), a także metody zabiegowe. Wśród tych drugich wymienia się szereg różnych technik przeszczepiania włosów, jak i zabiegi jeszcze mniej inwazyjne, takie jak mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP).
Mezoterapia to technika polegająca na śródskórnym podawaniu różnego typu substancji, które mają wywierać działanie odżywiające oraz regenerujące skórę i obecne na niej włosy. W przypadku przytoczonej powyżej jednej z form mezoterapii wykorzystywana jest substancja szczególna. Osocze bogatopłytkowe (PRP, od angielskiego platelet rich plasma) jest preparatem zawierającym kilkukrotnie (w porównaniu do krwi krążącej w naczyniach krwionośnych) skoncentrowane płytki krwi (trombocyty), które są zawieszone w osoczu. Materiał ten jest cenny ze względu na to, że trombocyty posiadają zdolność uwalniania ze swoich ziarnistości tzw. czynników wzrostu. Takie substancje, jak transformujący czynnik wzrostu fibroblastów, czynnik wzrostu naczyń czy naskórkowy czynnik wzrostu mają niezwykłe zdolności. Okazuje się bowiem, że mogą one stymulować naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Z osocza bogatopłytkowego już korzysta duża ilość medycznych specjalistów, co więcej – prawdopodobnie preparat ten znajdzie zastosowanie w jeszcze większej ilości specjalizacji medycznych. Jako przykłady stanów, które już są leczone koncentratami płytek krwi, podać można schorzenia ortopedyczne, kardiologiczne czy stomatologiczne, przy pomocy osocza bogatopłytkowego można też przyspieszać gojenie się ran. Nie budzi więc zdziwienia, że poza wymienionymi lekarzami z możliwości osocza bogatopłytkowego postanowili skorzystać specjaliści medycyny estetycznej – w ich gabinetach materiał ten służy do wielu różnych celów.
Okazuje się, że poza takimi działaniami, jak stymulacja powstawania nowych naczyń krwionośnych czy zwiększenie produkcji elementów macierzy komórkowej, zawarte w osoczu bogatopłytkowym substancje mogą pobudzać także i wzrost włosów – dlatego też mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) znajduje się w ofercie gabinetów medycyny estetycznej i przeprowadzana jest u pacjentów borykających się z łysieniem.

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) korzyści

Główną zaletą mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) jest niewielka inwazyjność całej procedury. Jedynymi oddziaływaniami, które są przeprowadzane u pacjenta, są pobranie od niego niedużej ilości krwi i późniejsze nakłuwanie skóry jego głowy uzyskiwanym preparatem przy pomocy niewielkich igieł.

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Należy podkreślić również to, że osocze bogatopłytkowe to preparat całkowicie naturalny. Pochodzi on konkretnie od tego pacjenta, który będzie poddawany zabiegowi. Dzięki temu ryzyko takich zdarzeń, jak reakcje alergiczne, zasadniczo nie występuje.
Dla niektórych pacjentów – szczególnie tych, którzy na co dzień posiadają niewiele wolnego czasu – korzyścią mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) będzie czas trwania tego zabiegu. Procedura nie zajmuje wiele czasu – do jej przeprowadzenia wystarcza zazwyczaj kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Po jej przebyciu pacjent od razu opuszcza placówkę medyczną, w związku z czym powrót do codziennych zobowiązań jest możliwy bardzo szybko.

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) polecony może zostać pacjentom z różnymi typami łysienia. Iniekcje osocza bogatopłytkowego mogą poprawić stan owłosienia skóry głowy zarówno w przypadku łysienia androgenowego, jak i plackowatego czy bliźniejowającego. Procedurę przeprowadzać można u pacjentów obojga płci. Istotne jest podkreślenie, że zabieg może przynieść poprawę stanu owłosienia skóry głowy u tych pacjentów, u których obecne są cebulki włosowe – jeżeli doszło bowiem do całkowitego ich zniszczenia, to osocze bogatopłytkowe nie będzie mogło stymulować wzrostu włosów i zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Choć istnieje ich niewiele, to jednak wyróżnia się pewne stany, w przypadku których mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) nie może być przeprowadzona. Takowymi mogą być np. występujące u pacjenta schorzenia. Zabiegu nie wykonuje się u osób cierpiących na schorzenia nowotworowe, choroby autoimmunologiczne oraz hematologiczne. Nie można go również przeprowadzić wtedy, kiedy na skórze głowy pacjenta obecne są jakieś zmiany o charakterze zapalnym. W przypadku kobiet, mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) jest przeciwwskazana u pacjentek będących w ciąży oraz u tych, które aktualnie karmią dziecko piersią.
Ograniczać możliwość leczenia łysienia osoczem bogatopłytkowym mogą również stosowane przez pacjenta leki. Największą uwagę kieruje się w tym przypadku ku preparatom zmniejszającym krzepliwość krwi, takim jak warfaryna, acenokumarol czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna). W przypadku ich zażywania zabieg nie powinien być przeprowadzany, ponieważ u pacjentów mogłoby dochodzić do przedłużających się, nadmiernych krwawień.

Przed zabiegiem

Przed leczeniem łysienia osoczem bogatopłytkowym odbywa się konsultacja z wybranym przez pacjenta lekarzem medycyny estetycznej. Ma ona dwa zasadnicze cele: pierwszym jest ocena, czy pacjentowi iniekcje osocza bogatopłytkowego rzeczywiście mogą pomóc, drugim z kolei jest wykluczenie obecności jakichkolwiek przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Pacjent zostanie najprawdopodobniej zapytany o zażywane przez siebie leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach, które się zażywa – nawet o tych, które można kupić bez recepty. Osoby, które zażywają leki zmniejszające krzepliwość krwi i wiedzą, że stanowi to przeciwwskazanie do mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP), czasami – aby móc przebyć zabieg – mogą chcieć zataić tę informację przed lekarzem. Takie postępowanie jest wysoce niewskazane – w ten sposób pacjenci sami zwiększaliby ryzyko tego, że wystąpią u nich nadmierne krwawienia. Poinformowanie specjalisty o stosowaniu leków przeciwkrzepliwych nie zawsze musi być jednoznaczne z wykluczeniem możliwości leczenia łysienia osoczem bogatopłytkowym. Istnieje bowiem możliwość, jeżeli tylko ogólny stan zdrowia danego pacjenta będzie na to pozwalał, odpowiednio wczesnego odstawienia leków przeciwkrzepliwych i przeprowadzenia zabiegu po czasie, kiedy ryzyko krwawień ustąpi.
Po przebyciu konsultacji możliwe staje się umówienie terminu zabiegu. Przed nadejściem dnia, w którym to będzie wykonywana mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP), pacjent nie musi podejmować jakichkolwiek przygotowań, ewentualnie zalecone pacjentowi może być zaprzestanie stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwi na pewien czas przed zabiegiem (należy to jednak zrobić wyłącznie wtedy, kiedy lekarz wyda takie zalecenie).

Rodzaj znieczulenia

Leczenie łysienia osoczem bogatopłytkowym nie wymaga stosowania znieczulenia. Taka możliwość wynika z tego, że preparat podawany jest techniką mezoterapii, w której zastosowanie znajdują jedynie kilkumilimetrowe igły. Zdarzają się jednak tacy pacjenci, u których nawet niewielkiego stopnia bodźce bólowe są odczuwane wyjątkowo mocno. Takie osoby nie powinny się martwić – w razie wystąpienia takiej chęci u pacjenta, przed rozpoczęciem aplikowania osocza bogatopłytkowego na obszar skóry głowy, możliwe jest zastosowanie kremu o działaniu miejscowo znieczulającym.

Jak przebiega zabieg?

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) rozpoczyna się od pobrania od pacjenta próbki jego krwi. Nie istnieje konieczność pobierania znacznej ilości materiału – aby uzyskać wartościowy preparat osocza bogatopłytkowego, wystarczające jest uzyskanie kilkunastu, bo zazwyczaj około 20, mililitrów krwi. Bezpośrednio po uzyskaniu próbki nie nadaje się ona jeszcze do leczenia łysienia – musi ona zostać poddana specjalnym procesom separowania. Podczas nich dochodzi do oddzielenia osocza oraz płytek krwi od innych elementów, które są obecne w krążącej w organizmie krwi, czyli od czerwonych i białych krwinek. Czas procesów separowania nie przekracza zwykle 5 minut.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


W momencie, kiedy osocze bogatopłytkowe jest już gotowe, możliwe jest przystąpienie do jego wprowadzania w obręb skóry głowy. Lekarz podejmuje się tego bezpośrednio po zakończeniu procesów separacji lub – jeżeli został zastosowany znieczulający krem – dopiero po upewnieniu się, że pacjent rzeczywiście nie będzie odczuwał bólu. Osocze bogatopłytkowe aplikuje się w te miejsca, w których istnieją największe przerzedzenia włosów. Całkowity czas trwania zabiegu nie jest długi – maksymalnie procedura zajmuje 60 minut, jednak zazwyczaj do jej przeprowadzenia wystarcza 15 do 30 minut.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Od razu po zakończeniu mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) pacjent może wrócić do domu. Po zabiegu na skórze głowy obecne mogą być drobne zaczerwienienia, a także obrzęk i niewielkie zasiniaczenia. Nie powinny one w znaczący sposób zaburzać normalnego funkcjonowania pacjenta, dzięki czemu powrót do pracy jest możliwy w zasadzie nawet tego samego dnia. Wspomniane dolegliwości ustępują – całkowicie samoistnie – w ciągu maksymalnie kilku dni od aplikacji preparatu osocza bogatopłytkowego.

Efekty po zabiegu

Rezultatem wstrzyknięcia osocza bogatopłytkowego w skórę głowy jest pobudzenie procesów, które odpowiadają za wzrost włosów. Komórki macierzyste włosów pobudzane są do rozmnażania, oprócz tego dochodzi także do uaktywnienia się tych cebulek włosowych, które wcześniej znajdowały się w stanie uśpienia. Ostatecznym rezultatem jest zwiększenie ilości oraz gęstości włosów. Wymienione procesy zajmują pewien czas – zmiany pojawiają się stopniowo, zazwyczaj najsilniej wyrażone efekty pojawiają się po upływie około trzech miesięcy.
Uważa się, że najkorzystniejsze rezultaty może przynieść seria kilku (3-4) zabiegów mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP), wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach. Zabiegi można również powtarzać po dłuższym czasie – sytuacja każdego pacjenta jest analizowana indywidualnie.

Zalecenia po zabiegu

Po przebyciu leczenia łysienia osoczem bogatopłytkowym przez kilka dni należy szczególnie dbać o skórę głowy. Myć włosy można nawet w dniu przebycia zabiegu, jednak najkorzystniejszej byłoby wykorzystywać do tego celu delikatne preparaty (np. hipoalergiczne). W przypadku spacerów w słoneczne dni, warto byłoby pomyśleć o zaaplikowaniu na skórę głowy kremu z wysokim filtrem. Przez około tydzień po zabiegu pacjenci powinni unikać wysokich temperatur. Korzystanie z sauny czy z gorącego prysznica mogłoby bowiem nasilić występujący po zabiegu obrzęk skóry głowy.
Po mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) u niektórych pacjentów pojawiać się mogą nieznaczne dolegliwości bólowe. W razie ich wystąpienia pacjenci mogą skorzystać z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych (np. ibuprofenu) – nie zawsze jednak istnieje konieczność zażywania leków, ponieważ zwykle ewentualny ból nie ma dużego nasilenia.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Rezultaty mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) utrzymują się przez różny czas – zależny jest on przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna łysienia u danego pacjenta. W przypadku zaburzeń hormonalnych czy niedoborów żywieniowych, które po przebyciu zabiegu będą nadal występowały u pacjenta, włosy z dużym prawdopodobieństwem, choć może w mniejszym stopniu, to jednak nadal będą wypadać. Podobnie jest w przypadku łysienia, do którego dochodzi na skutek nadmiaru androgenów – utrzymujące się wysokie stężenia męskich hormonów w organizmie mogą wciąż doprowadzać do nadmiernej utraty włosów.
W przypadku, kiedy pacjent będzie zadowolony z efektów zabiegu, a po czasie znowu dojdzie do nadmiernej utraty włosów, możliwe jest powtórne przeprowadzenie leczenia łysienia osoczem bogatopłytkowym.

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Powikłań po mezoterapii głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) zasadniczo się nie obserwuje. Pacjentom zaleca się jednak przestrzeganie zaleceń, dotyczących czy to stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, czy też unikania wysokich temperatur w okresie pozabiegowym.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)


Postępowanie takie ma na celu zredukowanie ryzyka, że występujące po zabiegu dolegliwości będą się utrzymywały przez dłuższy niż standardowo czas.

Możliwe powikłania po zabiegu

Dzięki temu, że stosowane podczas mezoterapii głowy osocze bogatopłytkowe pochodzi od pacjenta i jest całkowicie naturalne, ryzyko głównego powikłania zabiegu mezoterapii, czyli reakcji uczuleniowej, w zasadzie nie występuje. Z kolei takie dolegliwości, jak pozabiegowe zasianiaczenia, zaczerwienienie skóry głowy czy jej obrzęk raczej nie są klasyfikowane jako powikłania leczenia łysieniem osoczem bogatopłytkowym – stanowią one po prostu efekt przeprowadzenia iniekcji preparatu.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów – może być ona stosowana z powodzeniem jako samodzielna metoda leczenia łysienia.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
"Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 45-47; Ulusal BG, Platelet-rich plasma and hyaluronic acid - an efficient biostimulation method for face rejuvenation, Journal of cosmetic dermatology, 2016 Sep. 5; Elnehrawy NT et al., Assessment of the efficacy and safety of single platelet-rich plasma injection on different types and grades of facial wrinkles, Journal of Cosmetic Dermatology, 2016 Jul 29; Sclafani AP, Azzi J., Platelet Preparations for Use in Facial Rejuvenation and Wound Healing: A Critical Review of Current Literature, Aesthetic Plastic Surgery 2015 Aug. 39(4):495-505; Pietro Gentile et al., The Effect of Platelet-Rich Plasma in Hair Regrowth: A Randomized Placebo-Controlled Trial, Stem Cells Transl Med. 2015 Nov; 4(11): 1317–1323.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Cena

od 490 zł

Czas trwania

do 60 minut

Znieczulenie

niekonieczne, ew. miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

po kilku tygodniach

Trwałość leczenia

uzależniony od wielu czynników

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Mezoterapia głowy osoczem bogatopłytkowym (PRP) twarz jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej – Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje procedur, których zastosowanie ma na celu poprawić wygląd pacjenta. W przypadku chęci przebycia „wampirzego liftingu” pacjenci muszą pokryć jego koszty z własnych środków.
Bydgoszczod 550 złRaty od 96 złWięcej
Częstochowaod 700 złRaty od 122 złWięcej
Katowiceod 600 złRaty od 105 złWięcej
Kielceod 490 złWięcej
Krakówod 490 złWięcej
Łódźod 600 złRaty od 105 złWięcej
Poznańod 700 złRaty od 122 złWięcej
Radomod 700 złRaty od 122 złWięcej
Rzeszówod 600 złRaty od 105 złWięcej
Sopotod 900 złRaty od 157 złWięcej
Szczecinod 700 złRaty od 122 złWięcej
Warszawaod 600 złRaty od 105 złWięcej
Wrocławod 650 złRaty od 114 złWięcej