Wycięcie znamienia barwnikowego dużego

Wycięcie znamienia barwnikowego dużego

Cena od 100 zł Zapytaj o raty

Wycinanie zmian skórnych dotyczy najczęściej właśnie znamion barwnikowych i wynika głównie z profilaktyki – w niekorzystnych warunkach zmiana może bowiem przekształcić się w nowotwór złośliwy.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Wycięcie znamienia barwnikowego dużego

Ocena

3.00
3

Szacuje się, że każdy dorosły człowiek ma przeciętnie na swoim ciele około 20 znamion barwnikowych. To bez wątpienia najczęściej występująca zmiana skórna, którą popularnie nazywa się „pieprzykiem” Choć pieprzyk może niewątpliwie dodawać uroku (jak słynny pieprzyk Marilyn Monroe), to może też być przyczyną kompleksów, ale także poważnych problemów zdrowotnych.

Wycinanie zmian skórnych dotyczy najczęściej właśnie znamion barwnikowych i wynika głównie z profilaktyki – w niekorzystnych warunkach zmiana może bowiem przekształcić się w nowotwór złośliwy. Nie należy jednak popadać w panikę – zezłośliwieniu ulega naprawdę niewielki odsetek zmian barwnikowych, co nie zmienia faktu, że należy wszelkie podejrzane zmiany pokazać lekarzowi – tylko obiektywna ocena doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty może zagwarantować nam dobór optymalnego postępowania ze znamieniem barwnikowym.

Pacjenci często pytają o możliwość usunięcia zmiany inną techniką, jednak aby móc rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie charakteru zmiany, niezbędne jest badanie histopatologiczne, które można wykonać tylko po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym.

Jak wygląda zabieg

Wycięcie dużego znamienia barwnikowego wymaga od chirurga wycięcia także marginesu zdrowej tkanki (tkankę wycina się na wypadek, gdyby zmiana okazała się nowotworem złośliwym). Podstawową metodę dermatochirurgiczną z wyboru stanowi wycięcie wrzecionowate: eliptyczne lub łódkowate. Po podaniu znieczulenia chirurg przystępuje do zabiegu.

Po wycięciu dużego znamienia barwnikowego może być potrzebne wykonanie plastyki skóry (np. płatowej lub przeszczepu), odpowiednie zaopatrzenie rany pooperacyjnej, założenie szwów oraz opatrunku.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyciętą zmianę poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Rodzaj znieczulenia

Wycięcie dużego znamienia barwnikowego wykonuje się zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. Jeśli jednak zmiana jest bardzo duża, konieczne może być wykonanie poważniejszej operacji w znieczuleniu ogólnym.

Korzyści

Najważniejszą korzyścią wynikającą z wycięcia dużego znamienia barwnikowego jest możliwość wykonania badania histopatologicznego, które rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie jej charakteru.

Jeśli zmiana znajdowała się w miejscu, w którym była często podrażniana, to jej wycięcie gwarantuje nam, że nie ulegnie ona zezłośliwieniu (nie przekształci się w nowotwór złośliwy).

Choć wycięcie nazywa się radykalnym, to lekarze dążą do tego, by było ono jak najmniej inwazyjne i starają się ograniczyć do niezbędnego minimum wycinany margines zdrowej tkanki. Jeśli zabieg był wykonywany w znieczuleniu miejscowym, to pacjent będzie mógł jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Wskazania

Bardzo istotne jest, by nie lekceważyć pojawiających się na naszej skórze nowych znamion barwnikowych – w zasadzie każda nowa zmiana skórna powinna wzbudzić w nas czujność i skłonić nas do wizyty u lekarza, który orzeknie, czy należy ją wycinać na podstawie oceny dermoskopowej.

Podobnie jest w przypadku zmian, które mamy od urodzenia – z każdą, która wzbudzi nasze podejrzenie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Jedynie on może stwierdzić, czy nie wymaga ona usunięcia.

Wskazaniem do radykalnego wycięcia zmiany skórnej może być także jej lokalizacja – zmiany, które znajdują się w miejscach, w których narażone są na częste podrażnienia, należy usuwać.

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli znamię:

  • szybko rośnie,
  • łuszczy się, swędzi, krwawi,
  • ma nieregularne brzegi,
  • niejednolity kolor,
  • zmienia się w jakikolwiek inny sposób.

Przed zabiegiem

Tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki rozrzedzające krew (np. Aspirynę, Acard, Acenokumarol, Warfin, Sintrom, Syncumar itp.). Jeśli odstawienie leku jest niezalecane w naszym przypadku, należy poinformować o tym lekarza – możliwe bowiem, że w takim przypadku niezbędne w czasie okołozabiegowym będzie podawanie zastrzyków z heparyną.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Przy radykalnym wycięciu dużych zmian barwnikowych niezbędne jest założenie szwów na czas od 5 do 14 dni. W tym czasie nie powinno się naciągać skóry w okolicach rany pooperacyjnej, należy unikać wtedy także gwałtownych ruchów oraz moczenia opatrunku. Bardzo ważne jest, by przez 6 miesięcy nie opalać miejsca, w którym dokonano wycięcia.

Efekty

Niestety, niemożliwe jest wykonanie wycięcia dużego znamienia barwnikowego bez pozostawienia blizny. Doświadczony chirurg na pewno jednak postara się, by była ona jak najmniejsza. Lekarz powinien przed samym zabiegiem poinformować pacjenta o tym, czy i jak duże blizny pozostaną po radykalnym wycięciu.

Zalecenia po zabiegu

  • Nie należy naciągać skóry w okolicach rany pooperacyjnej
  • Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów do czasu zdjęcia szwów
  • Przez 6 miesięcy od zabiegu nie należy opalać okolic rany pooperacyjnej

Przeciwwskazania

  • Infekcja w obrębie leczonej zmiany (np. opryszczka)
  • Uszkodzenia skóry
  • Egzema, wysypka, obrzęk w miejscu wykonywania zabiegu
  • Zmiany ropne i zapalenie w miejscu okołozabiegowym

Możliwe powikłania

  • Zakażenie rany
  • Krwiak

Polecane zabiegi dodatkowe

Jeśli ślad po operacji wycięcia dużego znamienia barwnikowego wyda się nam szpecący, można skorzystać z zabiegu usuwania blizn.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Wycięcie znamienia barwnikowego dużego

Cena

od 100 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Wycięcie znamienia barwnikowego dużego w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Białystokod 250 złWięcej
Częstochowaod 300 złWięcej
Katowiceod 250 złWięcej
Lublinod 500 złRaty od 87 złWięcej
Łódźod 200 złWięcej
Warszawaod 100 złWięcej
Wrocławod 400 złWięcej