Laserowe usuwanie żylaków - nogi

Laserowe usuwanie żylaków - nogi

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT)

Cena od 2500 zł Zapytaj o raty

Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodowego pod kontrolą aparatu USG. Wycofując włókno zamyka się żyłę energią świetlną od środka. Sam zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny.

Znajdź klinikę  Umów wizytę Suplementy urody 

Laserowe usuwanie żylaków - nogi

Ocena

5.00
756
100% poleca ten zabieg

Zabieg laserowego usuwania żylaków- charakterystyka

Mianem żylaków określane są nieprawidłowo poszerzone naczynia żylne. U ludzi wyróżnia się wiele różnych rodzaj żylaków, jako ich przykłady można podać żylaki powrózka nasiennego, żylaki przełyku czy żylaki kończyn dolnych. Ostatnie z wymienionych są niestety coraz częstszym problemem w populacji ludzkiej.
Zabieg laserowego usuwania żylaków

Częstość występowania żylaków kończyn dolnych wzrasta wraz z wiekiem pacjentów: przykładowo, według jednych z dostępnych statystyk, tak jak u 40-latków rozpowszechnienie tego schorzenia sięgać może około 20%, tak już u osób mających więcej niż 60 lat sięgać ono może nawet więcej niż 60%.

Pewne czynniki ryzyka żylaków kończyn dolnych są już powszechnie znane, ku innym, potencjalnym przyczynom żylaków nóg naukowcy wciąż kierują natomiast swoje zainteresowanie. Ogólnie do żylaków dochodzić może wtedy np. wtedy, kiedy zastawki żylne – czyli struktury, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi w żyłach – przestają prawidłowo funkcjonować. Kiedy krew zalega w naczyniach żylnych kończyn dolnych, pojawia się tendencja do poszerzania się światła tych struktur, aż w końcu ostatecznie rozwijać się mogą żylaki. Sprzyjać schorzeniu może zarówno siedzący tryb życia, jak i nadwaga czy wykonywanie obowiązków zawodowych w pozycji stojącej. Znaczenie w patogenezie żylaków kończyn dolnych mają także uwarunkowania genetyczne. Wielu uczonych interesował związek między genami a tendencjami do żylaków, w swoich pracach uzyskiwali one nierzadko różne wyniki. Przykładem jednym z nich są te, według których pacjentka mająca jednego rodzica z żylakami kończyn dolnych sama obciążona jest ryzykiem wystąpienia takiego samego problemu wynoszącym aż ponad 60%. Tymczasem w sytuacji, kiedy oboje rodzice pacjenta borykają się z żylakami kończyn dolnych, to wtedy człowiek ten obciążony jest aż 90-procentowym ryzykiem, że i u niego rozwiną się kiedyś żylaki.

Pacjenci, u których dojdzie do pojawienia się żylaków kończyn dolnych, zazwyczaj zamiast rozważać przyczyny tego stanu zastanawiają się nad tym, do jakich problemów mogą doprowadzić żylaki. Po pierwsze, poszerzone naczynia żylne mogą stanowić znaczny defekt estetyczny – posiadający żylaki pacjenci mogą nawet unikać eksponowania swoich nóg letnią porą. Dużo poważniejsze są jednak potencjalne konsekwencje zdrowotne związane z posiadaniem żylaków. Przez ich obecność pacjenci mogą doświadczać regularnych bólów kończyn dolnych, pojawiać się u nich mogą również obrzęki oraz uczucie pieczenia nóg.

Szczęśliwie żylaki można leczyć, i to zarówno stosując postępowanie zachowawcze, jak i zabiegowe. W przypadku pierwszego z wymienionych podejmować można próby likwidacji zjawisk, które do żylaków doprowadzają. Pacjentom otyłym zalecić można zredukowanie masy ciała, z kolei osobom nieuprawiającym sportu zalecić można zwiększenie stopnia aktywności fizycznej. Oprócz wymienionych, pacjenci mogą stosować również leki wspomagające żylny krwi oraz substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Postępowania zachowawczego w leczeniu żylaków kończyn dolnych nie zaleca się jednak każdemu pacjentowi z tym problemem. Czasami zaawansowanie schorzenia jest tak duże, że jedyną opcją jego zlikwidowania jest skorzystanie z leczenia zabiegowego. Zdarzają się również osoby, u których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów – im również polecić można skorzystanie z którejś opcji zabiegowego leczenia żylaków kończyn dolnych.

Pacjenci rozważający podjęcie leczenia żylaków nóg mają do wyboru co najmniej kilka różnych metod. Obecnie przeprowadzane są zarówno zabiegi wykonywane techniką klasyczną (polegające na chirurgicznym usunięciu zmienionych żył), jak i zdecydowanie nowocześniejsze procedury. Wśród tych drugich wymienić można chociażby skleroterapię, leczenie żylaków kończyn dolnych parą wodną czy klejami wewnątrznaczyniowymi, a także zabiegi polegające na zamykaniu niewydolnych naczyń przy pomocy lasera. Zabieg laserowego usuwania żylaków jest jednym z tych, które cieszą się największym zainteresowaniem pacjentów – wynika to nie tylko z tego, że rekonwalescencja po takim zabiegu trwa krótko, ale i z innych zalet tej metody leczenia żylaków.

Zabieg laserowego usuwania żylaków- korzyści

Zabieg laserowego usuwania żylaków jest oczywiście związany z pewnym naruszeniem ciągłości tkanek, jednakże – w porównaniu do chociażby chirurgicznego likwidowania żylaków – ingerencje w przypadku tej metody są znacznie mniejszego stopnia. Mniejsza inwazyjność to nie tylko zdecydowanie mniej widoczne ślady po przebyciu zabiegu, ale i znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji – pacjenci nie tylko nie muszą pozostawać w szpitalu po laserowym leczeniu żylaków nóg, ale i mogą (a nawet jest im to zalecane) chodzić już tego samego dnia, w którym przeprowadzana była procedura.

Wskazania do wykonania zabiegu

Wśród wskazań do laserowego usuwania żylaków wymienić można aspekty estetyczne oraz zdrowotne. Skorzystać z tej metody likwidowania poszerzonych żył mogą pacjenci, u których przez obecność żylaków dochodzi do znacznego defektu estetycznego w zakresie wyglądu nóg. Usuwanie żylaków laserem może również przynieść ulgę tym pacjentom, którzy przez obecność tych zaburzeń doświadczają różnych, nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • obrzęki kończyn dolnych,
  • bóle nóg,
  • pieczenie czy świąd w obrębie kończyn dolnych,
  • występowanie samoistnych krwawień z żylaków nóg.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg laserowego usuwania żylaków ogólnie można przeprowadzać u większości chętnych do tego pacjentów, znajdujących się w dobrym stanie zdrowia. Wśród przeciwwskazań do tej procedury wymienić można aspekty związane z samymi naczyniami żylnymi oraz inne czynniki, które związane są ze stanem zdrowia pacjentów. W przypadku pierwszych z wymienionych zabiegi laserowe mogą nie być możliwe do przeprowadzenia np. u tych osób, u których poszerzeniu uległy kręte naczynia żylne (w tym przypadku światłowód z laserem mógłby po prostu nie być w stanie przedostać się przez ich światło).

Jeżeli zaś o chodzi o ogólnozdrowotne przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania żylaków, to wśród nich wymienić można:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (związane zarówno ze stosowaniem leków o działaniu zmniejszającym krzepliwości krwi, jak i wynikające z chorowania przez pacjenta na jakieś schorzenia hematologiczne),
  • różne stany chorobowe, przez których obecność pacjent nie byłby w stanie w krótkim czasie po zabiegu zostać uruchomiony (czyli podjąć się aktywności ruchowej – przykładem takiego stanu może być chociażby niestabilna niewydolność serca).

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem laserowego usuwania żylaków odbywa się konsultacja, która stanowi integralną część całego procesu leczniczego. Jej celem jest zarówno stwierdzenie, czy pacjent rzeczywiście może osiągnąć korzyści z przebycia procedury laserowej, jak i wykluczenie istnienia u niego wszelkich potencjalnych przeciwwskazań do takiego zabiegu.

Niezbędnym elementem konsultacji jest badanie kończyn dolnych. Żylaki mogą być co prawda widoczne nawet już na pierwszy rzut oka, patologie toczą się jednak również we wnętrzu naczyń żylnych – z tego względu wykonywane jest badanie USG Doppler żył kończyn dolnych. Badanie lekarskie to jednak również i rozmowa (czyli tzw. wywiad lekarski). Podczas niego pacjent pytany jest o swój stan zdrowia, lekarz będzie zapewne chciał również wiedzieć, czy jego pacjent zażywa na stałe jakieś leki. Takie pytanie jest bardzo istotne z tego względu, że stosowanie niektórych leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny) może stanowić przeciwwskazanie do zabiegu laserowego usuwania żylaków. Mając wiedzę o tym, że farmakoterapia tymi środkami może uniemożliwić przebycie zabiegu, zdecydowanie nie należy jednak zatajać tej informacji przed lekarzem. Przeprowadzenie zabiegu u osoby stosującej takie leki groziłoby zwiększonym ryzykiem krwawień, i to zarówno w czasie samej procedury, jak i już w okresie rekonwalescencji po niej. Należy tutaj zaznaczyć, że możliwe jest – jeżeli tylko stan zdrowia danej osoby na to pozwoli – czasowe odstawienie leków przeciwkrzepliwych, dzięki czemu dany pacjent będzie mógł bezpiecznie przebyć zabieg laserowego usuwania żylaków.

Po zakwalifikowaniu do procedury wyznaczany jest jej termin, a oprócz tego pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania w okresie przed zabiegiem. Przed przebyciem do kliniki nie powinno się aplikować na skórę kończyn dolnych jakichkolwiek kosmetyków – jeżeli chodzi o higienę tych okolic ciała, to wystarczy po prostu umyć nogi. W przypadku laserowego usuwania żylaków stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego też nie istnieje konieczność zgłaszania się do placówki leczniczej na czczo. Pacjentom wspomina się również o tym, aby uważnie dobrali oni strój, w którym przyjadą do szpitala. Związane jest to z tym, że tego samego dnia będą oni wracali do domu i najkorzystniej byłoby, gdyby podczas podróży mieli oni na sobie luźne, przewiewne dolne części garderoby – czyli takie, które nie będą drażniły tkanek poddanych zabiegowi.

Rodzaj znieczulenia

Laserowe usuwanie żylaków jest procedurą o stosunkowo niewielkiej inwazyjności, mimo to i tak stosowane jest podczas niej znieczulenie. Jego użycie ma na celu zminimalizowanie ryzyka, że poddawana zabiegowi osoba doświadczać będzie jakiegoś dyskomfortu. W przypadku zabiegu laserowego usuwania żylaków stosowane jest znieczulenie miejscowe.


Zobacz zaufane kliniki najbliżej


Jak przebiega zabieg?

Zabieg laserowego usuwania żylaków rozpoczyna się od znieczulenia okolic tej żyły, która będzie zamykana. Po upewnieniu się, że pacjent nie będzie doświadczał dyskomfortu, możliwe staje się rozpoczęcie zasadniczej części procedury. Nad żyłą wymagane jest wykonanie niewielkiego – kilkumilimetrowego – nacięcia, przez które do wnętrza naczynia zostanie wprowadzony światłowód emitujący energią laserową.

Aby kontrolować położenie wprowadzanych do ciała narzędzi, podczas zabiegu laserowego usuwania żylaków wykorzystywana jest aparatura do ultrasonografii. Po upewnieniu się, że światłowód znajduje się w oczekiwanym miejscu, rozpoczyna się emisja promieniowania laserowego. Pod jego wpływem dochodzi do wzrostu temperatury w obrębie żyły, a dzięki temu naczynie obkurcza się.

Całkowity czas trwania zabiegu laserowego usuwania żylaków wynosi zwykle około 60 minut. Po procedurze pacjent może przez krótki czas pozostawać w szpitalu, jednakże już tego samego dnia wraca on do domu. Osoba po laseroterapii żylaków raczej nie będzie w stanie samodzielnie prowadzić samochodu – z tego względu warto pomyśleć o sposobie powrotu do domu jeszcze przed zgłoszeniem się do szpitala.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Rekonwalescencja po laserowym usunięciu żylaków zajmuje kilka-kilkanaście dni. Przez pierwsze dni po zabiegu pacjenci mogą doświadczać bólu, obrzęku oraz zaczerwienienia kończyn dolnych, dolegliwości te ustępują jednak samoistnie w ciągu maksymalnie kilkunastu dób.

Po laseroterapii żylaków chodzić można – a nawet trzeba – już tego samego dnia, w którym wykonywano zabieg. Pacjenci w okresie rekonwalescencji nie powinni się jednak przeciążać, dlatego też – w zależności od wykonywanego przez nich zawodu – lekarz może zalecić im wzięcie kilkudniowego urlopu od pracy.

Efekty po zabiegu

Rezultatem zabiegu laserowego usuwania żylaków jest zamknięcie poddawanego procedurze żylaka. Dochodzi do tego już podczas zabiegu, jednakże nie jest to jeszcze efekt ostateczny. Pod wpływem energii laserowej w żyle pobudzany jest rozwój miejscowego procesu zapalnego, który skutkuje wystąpieniem zjawiska określanego jako włóknienie. Tego typu proces zajmuje zwykle kilkanaście dni i dopiero po jego zakończeniu możliwe jest dokonanie ostatecznej oceny efektu laseroterapii żylaków.

Pacjenci – poza zamknięciem nieprawidłowo poszerzonego naczynia – mogą oczekiwać również i innych rezultatów przebycia zabiegu. Takowymi mogą być np. poprawa wyglądu ich kończyn dolnych, ale i zlikwidowanie występujących u nich, spowodowanych żylakami, dolegliwości, takich jak np. obrzęki nóg czy bóle tych części ciała. Jeżeli tylko zabieg laserowego usunięcia żylaków przebiegnie prawidłowo, to tego typu problemy mogą stawać się przeszłością pacjentów.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu laserowego usuwania żylaków pacjentom zaleca się noszenie specjalnych rajstop uciskowych. Różnym pacjentom zaleca się ich stosowanie przez odmienny czas – decyduje o tym lekarz, czasami wystarczające jest stosowanie rajstop uciskowych przez kilka dni, a czasami konieczne jest to przez nawet kilka tygodni.

Pacjentów po laseroterapii żylaków uczula się na to, aby przez zbyt długi czas nie pozostawali oni w bezruchu. Brak aktywności sprzyjałby bowiem wystąpieniu bardzo groźnego powikłania, którym jest zakrzepica żylna. Tymczasem już nawet krótkie, kilkunastominutowe spacery znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia takiego zjawiska. Jednocześnie należy podkreślić, że znaczny wysiłek (jak bieganie czy pływanie) jest przeciwwskazany przez około 2 tygodnie od zabiegu.

Zwykle przez pierwsze dwie doby od procedury pacjenci nie powinni moczyć tych rejonów ciała, w których przeprowadzane były ingerencje. Po tym czasie, przez kolejne dwa tygodnie, pacjenci powinni unikać kąpieli w wannie – do zachowania higieny zaleca się wtedy korzystanie z prysznica.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Ogólny rezultat samego zabiegu laserowego usuwania żylaków – czyli zamknięcie poddawanego ingerencjom naczynia żylnego – jest trwały. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że po przebyciu zabiegu można mieć całkowitą pewność, że pacjent zostanie wyleczony z żylaków. Związane jest to z tym, że jeżeli patologicznym poszerzeniom uległy również inne naczynia żylne u chorego, to w przyszłości zaburzenia mogą się pogłębiać i ostatecznie dochodzić może wtedy do nawrotów schorzenia. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ponownego rozwoju żylaków, zaopatrzone powinny zostać wszystkie żyły objęte stanem chorobowym – dlatego właśnie pacjentom czasami proponowane jest przebycie, opisanych poniżej, zabiegów dodatkowych.


Porozmawiaj z pacjentami na temat Laserowe usuwanie żylaków - nogi


Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Komplikacje po zabiegu laserowego usuwania żylaków spotykane są rzadko, pacjenci mogą jednak podejmować pewne kroki, dzięki którym takie niskie ryzyko ulegnie jeszcze większemu obniżeniu. Wspomnieć tutaj można chociażby o konieczności przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Przykładowo, unoszenie kończyn dolnych czy częste przechadzanie się znacząco redukować może ryzyko rozwoju zakrzepicy.

Pacjenci są również informowani o zdarzeniach, których wystąpienie powinno skłonić ich do pilnego odwiedzenia lekarza. Mowa tutaj o objawach, które mogą sugerować wystąpienie powikłań. Silny ból kończyny dolnej czy jej zaczerwienienie, a także pojawienie się wysokiej gorączki to tylko przykłady takich dolegliwości. W razie wystąpienia niepokojących symptomów, pacjentom zaleca się poszukiwanie pomocy medycznej – jeżeli bowiem powikłania nawet wystąpią, to im szybciej zostanie wdrożone ich leczenie, tym mniejsze ryzyko tego, że dojdzie do wystąpienia utrwalonych, zdecydowanie groźniejszych komplikacji zabiegu laserowego usuwania żylaków.

Możliwe powikłania po zabiegu

Laserowe usuwanie żylaków uznawane jest za zabieg, po którym powikłania obserwowane są rzadko – występują one zdecydowanie rzadziej niż w przypadku chirurgicznej resekcji żylaków kończyn dolnych. Jak jednak w przypadku każdej dowolnej procedury zabiegowej, również w przypadku omawianego zabiegu zawsze istnieje ryzyko pojawienia się różnych komplikacji. Jako potencjalne powikłania zabiegu laserowego usuwania żylaków wymieniane są:

  • zakażenia poddawanych zabiegowi tkanek,
  • krwawienia,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • uszkodzenie nerwów,
  • wytworzenie się krwiaka,
  • przebarwienia skórne,
  • rozwój zakrzepów żylnych,
  • oparzenia skóry w okolicach, w których emitowana była energia laserowa.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Podczas laserowego usuwania żylaków zamykane są zwykle wyłącznie duże pnie niewydolnych żył. Jeżeli u pacjenta patologie rozwinęły się również w innych, drobniejszych naczyniach, to wtedy zaistnieć może – w celu całkowitego zlikwidowania żylaków – potrzeba przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Takimi pomocniczymi procedurami mogą być miniflebektomia czy też skleroterapia.

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:
Neil M Khilnani, Varicose Vein Treatment With Endovenous Laser Therapy, Jan 2016, Medscape; Wesley K Lew et al., "Varicose Vein Surgery Treatment & Managment"; J. Fibak, "Chirurgia. Repetytorium", wyd. PZWL, Warszawa 2010; W. Noszczyk (red.), "Chirurgia", wyd. PZWL, Warszawa 2005

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Zabieg laserowego usuwania żylaków

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Laserowe usuwanie żylaków - nogi

Cena

od 2500 zł

Czas trwania

kilkadziesiąt minut

Znieczulenie

miejscowe

Hospitalizacja

niewymagana

Czas regeneracji

kilka dni

Efekty

ostateczne po kilku-kilkunastu dniach

Trwałość leczenia

trwała likwidacja poszerzonych żył

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Laserowe usuwanie żylaków - nogi w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.


Refundacja NFZ

Obecnie dostępnych jest wiele różnych, nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych (w tym właśnie zabieg laserowego usuwania żylaków), jednakże NFZ refunduje wyłącznie klasyczną, chirurgiczną metodę leczenia żylaków. Pacjenci, którym zależy na przebyciu bardziej zaawansowanego zabiegu, takiego jak likwidowanie żylaków laserem, muszą liczyć się z tym, że samodzielnie będą oni musieli sfinansować koszty swojego leczenia.
Białystokod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Bielsko-Białaod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Częstochowaod 2500 złRaty od 89 złWięcej
Kielceod 4500 złRaty od 111 złWięcej
Krakówod 4000 złRaty od 99 złWięcej
Lublinod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Łódźod 5000 złRaty od 123 złWięcej
Poznańod 7000 złRaty od 173 złWięcej
Szczecinod 4000 złRaty od 99 złWięcej
Warszawaod 3500 złRaty od 86 złWięcej
Wrocławod 6000 złRaty od 148 złWięcej