Fotoodmładzanie pleców

Fotoodmładzanie pleców

Cena od 99 zł Zapytaj o raty

Fotoodmładzanie pleców to zabieg wykorzystujący technologię intensywnego światła pulsującego (IPL), które złuszcza naskórek, usuwa przebarwienia i obkurcza rozszerzone naczynka.

Znajdź klinikę  Umów wizytę

Fotoodmładzanie pleców

Ocena

5.00
0

Zachowanie młodego wyglądu możliwie jak najdłużej było od zawsze niewątpliwie ważną kwestią dla wielu kobiet, niezależnie od pokolenia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie nie tylko zahamować, ale też w pewnym stopniu odwrócić procesy starzenia się. Aby zrozumieć zasadę działania zabiegów fotoodmładzania, należy najpierw odpowiedzieć sobie na następująco postawione pytanie – czyli: co takimi zabiegami chcemy odwrócić, czym jest proces fotostarzenia się skóry?

Fotoodmładzanie pleców

Fotoodmładzanie pleców - charakterystyka

Fotostarzeniem nazwać można procesy, jakie zachodzą naturalnie w skórze pod wpływem działania promieni UVA i UVB. Damy dworu nie bez powodu zacieniały swoje twarze pod parasolami, dłonie kryły w rękawiczkach, a szyję i dekolt okrywały apaszkami. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do szeregu zmian funkcjonalnych i strukturalnych w skórze, które dzięki zabiegom fotoodmładzania możemy odwrócić.

Promieniowanie UVB, które nieco płycej penetruje skórę, bo jedynie do naskórka który jest warstwą najbardziej powierzchowną, powoduje powstawanie w nim mutacji. W naskórku znajdują się melanocyty, czyli komórki barwnikowe, które pod wpływem promieniowania UV produkują barwnik – melaninę, i na naszej skórze pojawiają się niechciane przebarwienia, które znamy jako „plamki starcze” głównie na twarzy i dłoniach.

Promieniowanie UVA penetruje skórę głębiej, aż do warstwy w której znajdują się drobne naczynia krwionośne, a także duże zagęszczenie elastyny, kolagenu i innych białek włókienkowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Nadmierna ekspozycja na UVA powoduje pękanie drobnych naczynek (widocznych potem na twarzy jako „pajączki”, głównie na nosie i policzkach), a białka włókienkowe są niszczone przez wolne rodniki, przez co skóra traci elastyczność.

Temu wszystkiemu wychodzi naprzeciw technologia IPL – fotoodmładzanie skóry, między innymi skóry pleców, intensywnymi pulsami rozproszonego światła o określonej częstotliwości. Światło rozproszone, wnikające w głąb skóry w czasie zabiegu działa wielokierunkowo, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć na różne głębokości i działać tam, gdzie spustoszenie poczyniły zarówno promienie UVA, jak i UVB. Zabieg ten opiera się między innymi na zjawisku tak zwanej selektywnej fototermolizy – czyli rozpadzie pigmentu zgromadzonego w skórze dzięki zamianie energii świetlnej na cieplną. Zmiany barwnikowe są dzięki temu rozjaśnione, a skóra w głębszych warstwach pobudzona do regeneracji (produkcji kolagenu i włókien elastynowych) pod wpływem światła rozproszonego.

Fotoodmładzanie pleców - korzyści

Zmiany skupiające się na skórze pleców, które zachodzą pod wpływem promieniowania słonecznego to często zmiany w postaci plam przebarwieniowych, piegów, drobnych płaskich zmian naczyniowych, a także ewentualne blizny potrądzikowe. Podstawową korzyścią z zabiegu fotoodmładzania skóry pleców metodą IPL jest więc zauważalna poprawa kolorytu skóry, który uzyskujemy dzięki zjawisku selektywnej fototermolizy – rozpadu nagromadzonego barwnika pod wypływem ciepła wygenerowanego promieniowaniem IPL, bez naruszenia sąsiadujących tkanek. Dzięki pobudzeniu fibroblastów skóry do szybszej regeneracji pozbywamy się też zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, a skóra zyskuje ładniejszą fakturę.
Fotoodmładzanie pleców

Fotoodmładzanie pleców - wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania fotoodmładzania skóry pleców metodą IPL jest widoczna zmiana pigmentacji skóry w postaci plam, piegów czy popękanych naczynek. Nie ma wskazań czysto medycznych do fotoodmładzania, gdyż jest to zabieg poprawiający wygląd z zakresu medycyny estetycznej i wykonuje się je jedynie na życzenie pacjentki. Należy pamiętać, że proces fotostarzenia postępuje z różną szybkością u różnych kobiet zależnie od jej nawyków i stylu życia, toteż docelowa grupa wiekowa takiego zabiegu jest szeroka.

Fotoodmładzanie pleców - przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonywania fotoodmładzania skóry pleców metodą IPL są takie same, jak przy fotoodmładzaniu każdego innego regionu ciała światłem pulsacyjnym i obejmują:

 • ciążę i karmienie piersią
 • bardzo ciemny fototyp skóry (V wg Fitzpatricka, fototyp IV do rozważenia, natomiast efekty mogą być mierne)
 • nadmierną ekspozycję na słońce (ciągłą, powyżej 1 godziny dziennie z filtrem SPF 50) na 4 tygodnie przed zabiegiem fotoodmładzania
 • przebyty nowotwór skóry
 • tatuaż lub makijaż permanentny (istnieje ryzyko zmiany rozkładu pigmentu w skórze i wyblaknięcia pigmentu)
 • patologiczne miejsca jak duże pieprzyki, brodawki, zaczerwienienia
 • egzema, łuszczyca
 • duże bliznowce
 • alergia na światło słoneczne
 • przyjmowanie preparatów estrogenowych w dużych dawkach (istnieje ryzyko przebarwienia skóry)
 • stosowanie niektórych preparatów ziołowych (w tym dziurawiec, nagietek)
 • stosowanie maści i kremów zawierających retinoidy
 • stosowanie antybiotyków o działaniu fotouczulającym (w tym np. tetracykliny)

Fotoodmładzanie pleców - przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na fotoodmładzanie pleców, powinnaś chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce minimum 4 tygodnie przed zabiegiem – tak więc najlepsze na tego typu zabieg są miesiące jesienne i zimowe, nie zaleca się przeprowadzania fotoodmładzania pleców w miesiącach letnich z uwagi na trudność uniknięcia słońca. Przed fotoodmładzaniem pleców zrezygnuj z solarium, nie stosuj peelingów mechanicznych i enzymatycznych, fotouczulających ziół i antybiotyków. Dobrze nawilżaj skórę, która ma być poddana zabiegowi odmładzania IPL, jednak przed samym zabiegiem skóra powinna być czysta i sucha, nie powinno na niej być filmu utworzonego z balsamów czy olejków.

Fotoodmładzanie pleców - rodzaj znieczulenia

Do zabiegu fotoodmładzania pleców nie stosuje się znieczulenia. Stosowane są jedynie specjalne żele przewodząco-ochronne minimalizujące nieprzyjemne odczucia. Mimo, iż niektóre pacjentki mogą czuć niewielki dyskomfort termiczny (uczucie mrowienia związane z rozchodzeniem się ciepła) podczas zabiegu, to skóra poddawana zabiegowi fotoodmładzania z czasem adaptuje się do promieni światła pulsacyjnego i efekt ten jest pomijalny.

Fotoodmładzanie pleców - jak przebiega zabieg?

Zabieg fotoodmładzania pleców nie należy do zabiegów ani bolesnych, ani technicznie skomplikowanych. W czasie zabiegu na oczyszczoną z balsamów i suchą skórę nakłada się specjalny żel przewodzący, który również chroni przed poparzeniem. Za pomocą specjalnej głowicy miękkiego lasera, na skórę pleców emituje się krótkimi błyskami promienie IPL. Cały zabieg trwa około 30-40 minut.

Fotoodmładzanie pleców - czas i przebieg rekonwalescencji

Przede wszystkim należy pamiętać o unikaniu kosmetyków na bazie alkoholu (sprayów, mgiełek). Wszelkie zaczerwienienia po zabiegu ustępują na ogół od kilku godzin do dwóch dni po jego zakończeniu. Przez kilka pierwszych dni na obszar poddany fotoodmładzaniu zaleca się stosowanie kremów mocno natłuszczających i z filtrem, gdyż skóra pleców poddana zabiegowi będzie się złuszczać – jest to efekt pożądany. Pacjentki prosi się o zrezygnowanie z korzystania z peelingów i opalania do czasu zakończenia całej serii zabiegów. Nie powinno się także korzystać w basenu w dniach następujących bezpośrednio po zabiegu.

Fotoodmładzanie pleców - efekty po zabiegu

Według ostatnich czteroletnich badań klinicznych nad technologią fotoodmładzania IPL, 83% pacjentek zgłosiło poprawę struktury skóry. Rozszerzone i popękane naczynka uległy widocznej poprawie również w ponad 80%, a ujednolicenie zabarwienia skóry zaobserwowano w 79%. Średnia ilość zabiegów dla osiągnięcia takich efektów wynosiła 3.

Należy pamiętać, że warunkiem zauważalnych efektów fotoodmładzania skóry pleców jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów w regularnych odstępach czasowych, około trzech tygodni. Wydłużenie czasu pomiędzy zabiegami może spowodować mniejsze niż spodziewane efekty, natomiast skrócenie odstępu nie przyniesie szybszego rezultatu, a może skutkować jedynie nieprzyjemnymi odczuciami w postaci ściągnięcia i bolesnego zaczerwienienia skóry, podobnego do tego jakiego doświadczamy po zbyt długim opalaniu.

Fotoodmładzanie pleców - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu fotoodmładzania pleców zaleca się stosowanie kremów natłuszczających i nawilżających, unikanie produktów na bazie alkoholu i mechanicznego złuszczania skóry – należy pozwolić skórze poddanej zabiegowi złuszczyć się samej. Nie należy opalać się pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii. Po zakończeniu całej serii zabiegów można już normalnie stosować wszystkie kosmetyki, peelingi i eksponować się na słońce – należy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem i stosować odpowiednio wysokie filtry na skórę – minimum SPF 30.

Fotoodmładzanie pleców - jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

To, jak długo utrzyma się efekt po całej serii zabiegów fotoodmładzania metodą IPL zależy od właściwej pielęgnacji skóry pomiędzy kolejnymi zabiegami, jak i unikaniu ekspozycji na czynniki powodujące fotostarzenie skóry już po zakończeniu całej serii zabiegów. Jeśli skóra jest odpowiednio pielęgnowana, efekt uważa się za trwały, przy czym mówimy o usunięciu starych oznak starzenia. Zabieg fotoodmładzania nie zapobiega bowiem powstawaniu nowych zmian. Serię fotoodmładzających zabiegów można powtórzyć po kilku latach.

Fotoodmładzanie pleców - jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań – czy też raczej działań niepożądanych po zabiegu fotoodmładzania pleców, wystarczy przestrzegać środków ostrożności i zaleceń opisanych wcześniej. Nie należy „przyspieszać” efektów poprzez kumulowanie kilku zabiegów w krótszym czasie! Niesie to ze sobą ryzyko poparzenia skóry i nieestetycznego, nadmiernego złuszczania i trwałych odbarwień skóry.

Fotoodmładzanie pleców - możliwe powikłania po zabiegu

W przypadku tego zabiegu można raczej mówić o ewentualnych działaniach niepożądanych, niż o powikłaniach fotoodmładzania. Dzięki temu, że w gabinecie dobiera się parametry urządzenia emitującego IPL w sposób odpowiedni do odmładzanego obszaru, minimalizuje się ryzyko działań niepożądanych, i o ile u pacjentki nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, tak jest on procedurą bezpieczną. W pewnym gronie pacjentek w czasie wykonywania takiego zabiegu występuje nieznaczny dyskomfort w postaci mrowienia skóry poddanej działaniu pulsacyjnego światła, utrzymujący się przez cały czas trwania zabiegu i ustępujący do kilku minut po jego zakończeniu, niewielkie zaczerwienienie bezpośrednio po użyciu, niewielkie obrzęki czy też zmiany pigmentacji. Ciemnienie zmian barwnikowych w czasie i krótko po zabiegu jest jednak stanem naturalnym i pożądanym, gdyż świadczy o prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu. Ciemniejsze zmiany po kilku dniach ulegną złuszczeniu odsłaniając jaśniejszą, zdrowszą skórę.

Fotoodmładzanie pleców - polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Do polecanych zabiegów dodatkowych po zakończeniu serii fotoodmładzania na pewno będą należeć typowe zabiegi pielęgnacyjne – nawilżające.
Sam zabieg fotoodmładzania metodą IPL jest jednak na tyle efektywny, że może być z powodzeniem stosowany samodzielnie.

Fotoodmładzanie pleców w ramach NFZ

Niestety, jako że fotoodmładzanie pleców jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, poprawiającym wygląd i samopoczucie pacjenta i nie wykonuje się go ze wskazań zdrowotnych, nie jest to zabieg który można odbyć na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Całkowity koszt takiego zabiegu w prywatnych gabinetach jest bardzo zróżnicowany i zależy od sumarycznej ilości przeprowadzonych zabiegów, oraz sprzętu, z jakiej korzysta klinika. Należy się jednak przygotować na koszt minimum 500 zł za jeden zabieg fotoodmładzania pleców, gdyż jest to stosunkowo duży obszar ciała, przy czym wymiernych efektów możemy się spodziewać dopiero po kilku zabiegach.

 

Autor: Wiktoria Feret
Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

 

Bibliografia: Dermatologic surgery, 2002 Dec; 28(12):1115-9. Rejuvenation of photoaged skin: 5 years results with intense pulsed light of the face, neck, and chest. [Weiss R, Weiss M, Beasley K]; Własne materiały szkoleniowe dotyczące IPL, Warszawa 2015

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg fotoodmładzania pleców.

Promocje

Informuj mnie o promocjach i nowościach dotyczących zabiegu Fotoodmładzanie pleców

Cena

od 99 zł

Cennik zabiegu

Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Fotoodmładzanie pleców w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.

Częstochowaod 800 złRaty od 140 złWięcej
Kielceod 300 złWięcej
Krakówod 400 złWięcej
Łódźod 250 złWięcej
Poznańod 300 złWięcej
Radomod 800 złRaty od 140 złWięcej
Warszawaod 99 złWięcej
Wrocławod 300 złWięcej