Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej)
Lipofilling, lipotransfer twarzy
Cena od 2900 zł Zapytaj o raty
Lipofilling twarzy polega na pobraniu tłuszczu z okolicy brzucha, ud lub lędźwi, który następnie, odpowiednio przygotowany, może być wykorzystany do wypełnienia zmarszczek lub poprawy jędrności skóry twarzy.
- Lipofilling twarzy- charakterystyka
- Lipofilling twarzy- korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Lipofilling twarzy- charakterystyka
Lipofilling twarzy polega na pobraniu tłuszczu z okolicy brzucha, ud lub lędźwi, który następnie, odpowiednio przygotowany, może być wykorzystany do wypełnienia zmarszczek lub poprawy jędrności skóry twarzy.
Ludzka twarz stanowi jedną z okolic ciała, w której zmiany związane ze starzeniem się organizmu uwidaczniają się jako pierwsze. Problemy pacjentów, dotyczące skóry twarzy, mogą być naprawdę wszelakie – jako ich przykłady można podać chociażby pojawianie się różnych zmarszczek, występowanie przebarwień skórnych czy zanik tkanki tłuszczowej w tym rejonie ciała. Utrata młodzieńczego wyglądu może być związana również z postępującą utratą elastyczności skóry i zmniejszającym się stopniem uwodnienia tej tkanki.
Starzenie się skóry twarzy nie jest obecnie problemem, z którym pacjenci mogą się wyłącznie pogodzić. Wraz z rozwojem chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej zwiększeniu uległa nie tylko liczba dostępnych zabiegów z zakresu tych dziedzin medycyny, ale i procedury służące poprawianiu wyglądu stały się znacznie szerzej dostępne. Osoby, które chciałyby cofnąć efekty upływającego czasu, wybierać mogą spośród tak naprawdę całej masy zabiegów. Poprawiać wygląd twarzy można na drodze np. chirurgicznego liftingu twarzy czy też z wykorzystaniem specjalnych nici liftingujących. Coraz popularniejsze stają się również zabiegi z wykorzystaniem tzw. medycznych wypełniaczy.
Wśród substancji wypełniających wyróżnia się zarówno preparaty syntetyczne, jak i całkowicie naturalne. Jako przykłady tych pierwszych wymienić można preparaty hydroksyapatytu wapnia czy związki kwasu polimlekowego. Część pacjentów – szczególnie te osoby, które są zwolennikami naturalności – może nie być zainteresowana materiałami, które są pochodzenia syntetycznego. I dla takich ludzi medycyna estetyczna ma rozwiązanie – są nim zabiegi określane jako lipofilling. Najprościej rzecz ujmując, procedury takie polegają na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej. Zastosowań lipofillingu wyróżnia się wiele – na drodze takiego zabiegu możliwe jest zarówno powiększenie biustu czy pośladków, jak i korygowanie różnych defektów występujących w obrębie twarzy.
Choć nazwa zabiegu (lipofilling) może brzmieć dość nowocześnie, tak naprawdę przeszczepianie pacjentom ich własnej tkanki tłuszczowej interesuje lekarzy już od dłuższego czasu. Pierwsze koncepcje dotyczące tej techniki pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Tak naprawdę jednak lipofilling rozwinąć się mógł dopiero prawie sto lat później, czyli w latach 80. poprzedniego stulecia, kiedy to zaczęły się pojawiać różne narzędzia służące do przeprowadzania liposukcji.
Modelowanie różnych części ciała (w tym twarzy) przeszczepem własnego tłuszczu może interesować pacjentów z wielu różnych względów, jednym z nich może być zalety tej metody korygowania wyglądu ciała.
Lipofilling twarzy- korzyści
Podstawową zaletą modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej jest to, że wykorzystywany materiał jest całkowicie naturalny. Przeszczepiana tkanka pochodzi przecież bezpośrednio od poddawanego lipofillingowi twarzy pacjenta, dzięki czemu ryzyko takiego zjawiska, jak odrzucenie transplantu, zasadniczo nie występuje.
Wśród innych korzyści związanych z zabiegiem wymienić można także krótki czas jego trwania (sięgający zwykle kilkudziesięciu minut), a także to, że po jego przebyciu nie istnieje konieczność pozostawania w szpitalu. Pod uwagę przy analizowaniu zalet lipofillingu twarzy można też wziąć inwazyjność procedury – oczywiście zabieg jest związany z pewnym naruszeniem ciągłości tkanek, jednakże naruszenie to jest niewielkiego stopnia i ostatecznie modelowanie twarzy na drodze przeszczepienia tkanki tłuszczowej jest zdecydowanie mniej inwazyjne niż służące do podobnego celu zabiegi chirurgiczne (jak np. chirurgiczny lifting twarzy).
Jako jeszcze inną zaletę zabiegu można podać to, że efekty lipofillingu twarzy zasadniczo są trwałe – mogą się one utrzymywać nawet przez kilka lat.
Wskazania do wykonania zabiegu
Podstawowym wskazaniem do lipofillingu twarzy jest pojawienie się u pacjenta chęci poprawienia wyglądu tej części ciała. Przebycie zabiegu może umożliwić rozwiązanie takich problemów, jak:
- różne zmarszczki w obrębie twarzy,
- wyraźnie zaznaczone i pogłębione bruzdy nosowo-wargowe,
- zmniejszenie jędrności skóry,
- asymetria pomiędzy pewnymi częściami twarzy,
- spadek uwodnienia tkanek w obrębie twarzy,
- ubytek tkanki tłuszczowej (np. w obrębie policzków).
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej jest co prawda zabiegiem o stosunkowo niewielkiej inwazyjności, mimo tego procedury tej nie można niestety przeprowadzić u każdego chętnego na to pacjenta. Wśród przeciwwskazań do lipofillingu twarzy wymienia się:
- aktywne procesy zapalne w obrębie twarzy,
- stany nieprawidłowego krzepnięcia krwi (wynikające np. z chorób hematologicznych, takich jak hemofilia, czy związane ze stosowaniem przez pacjenta leków o działaniu przeciwkrzepliwym),
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne (takie jak np. toczeń rumieniowaty układowy),
- ciążę oraz okres karmienia piersią,
- występowanie u pacjentów schorzeń przewlekłych o nieunormowanym przebiegu (np. zaburzeń czynności tarczycy, choroby wieńcowej serca czy cukrzycy).
Zabieg czasami może nie być nawet przeciwwskazany, ale po prostu niemożliwy do wykonania. Tak bywa w przypadku pacjentów wyjątkowo szczupłych – może się zdarzać tak, że u osób z bardzo niską masą ciała może zwyczajnie nie być skąd pobrać tkanki tłuszczowej do przeszczepienia.
Przed zabiegiem
Przed lipofillingiem twarzy wymagane jest przebycie konsultacji z lekarzem, który miałby przeprowadzić zabieg. Jej nadrzędnym celem jest sprawdzenie, czy modelowanie twarzy rzeczywiście może dać u pacjenta oczekiwane przez niego rezultaty. Lekarz dokładnie oceni wygląd tej okolicy ciała pacjenta, czasami może być wykonywana dokumentacja fotograficzna (która pozwoli później dokonać porównania pomiędzy tym, jak wyglądała twarz przed przeszczepieniem w jej obręb tkanki tłuszczowej, a jak prezentuje się ona już po przebyciu zabiegu). W trakcie konsultacji lekarz zadaje pacjentowi szereg rozmaitych pytań – przeprowadzenie dokładnego wywiadu jest niezbędne do tego, aby wykluczyć istnienie jakichkolwiek przeciwwskazań do modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej.
Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do przebycia procedury, możliwe staje się wyznaczenie terminu jej przeprowadzenia. Jeżeli chodzi o okres poprzedzający lipofilling twarzy, to pacjenci nie muszą podejmować jakichś wyjątkowych przygotowań. Czasami kandydatom do modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej zalecone może być czasowe odstawienie przyjmowanych przez nich na co dzień leków. Tak bywa np. w przypadku osób zażywających preparaty przeciwkrzepliwe. Wymaga jednak wyraźnego podkreślenia, że pacjenci nie powinni samodzielnie zaprzestawać przyjmowania jakichkolwiek leków. Wszelkie zmiany dotyczące farmakoterapii można wprowadzać wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz. Taka sytuacja związana jest z tym, że medyk – zanim zaleci pacjentowi odstawienie jakiegokolwiek leku – najpierw upewnia się, że takie postępowanie nie będzie stwarzało żadnego zagrożenia dla stanu zdrowia pacjenta.
Wśród ogólnych zaleceń, które mogą otrzymać osoby, u których wykonywany będzie lipofilling twarzy, wymienić można zalecenie zaprzestania palenia papierosów czy zredukowanie ilości spożywanego alkoholu. Korzystanie z wymienionych używek prowadzi do różnych szkód dla organizmu (np. w przypadku palenia tytoniu obniżeniu ulega zawartość tlenu w ludzkim ciele), przez co na przykład wydłużać może się okres rekonwalescencji po lipofillingu. W dniu zabiegu do kliniki należy się zgłosić bez makijażu – twarz można jedynie po prostu umyć, warto jednak unikać wtedy stosowania jakichkolwiek drażniących skórę preparatów. Modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też na zabieg nie trzeba zgłaszać się na czczo – zjedzenie lekkiego posiłku przed przybyciem do lekarza czasami bywa nawet wskazane.
Rodzaj znieczulenia
Modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej przeprowadzane jest z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Lipofilling twarzy rozpoczyna się od, wspomnianego wyżej, znieczulenia tkanek. Ogólnie zabieg podzielić można na dwa etapy: pierwszym jest pobranie od pacjenta materiału do przeszczepu, drugim z kolei przeniesienie otrzymanego preparatu do rejonów biorczych.
Tkankę tłuszczową służącą do przeszczepu pobiera się od pacjenta na drodze liposukcji (odsysania tłuszczu). W tym celu można stosować różne techniki liposukcji (np. liposukcję wodną), ważne jest jednak to, aby dana metoda nie doprowadzała do znacznych uszkodzeń komórek tkanki tłuszczowej. Materiał pobierany może być z różnych okolic ciała pacjenta, np. z ud czy z okolicy bioder lub z brzucha. Uzyskany tłuszcz nie może być przeszczepiony od razu – musi on zostać jeszcze być oddany odpowiednim obróbkom (np. wirowaniu), dzięki którym ostatecznie powstanie preparat zawierający przede wszystkim komórki tkanki tłuszczowej, a także komórki macierzyste.
Drugi etap zabiegu stanowi transfer pozyskanego materiału w okolice twarzy. Tłuszczem wypełniane mogą być zmarszczki, możliwe jest także wprowadzenie tkanki tłuszczowej do wnętrza policzków celem powiększenia ich rozmiarów. Materiał wprowadza się do tkanek zazwyczaj na drodze iniekcji, do ich wykonania wykorzystywane są niewielkich rozmiarów kaniule.
Czas trwania modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej sięga zwykle około jednej-dwóch godzin. Po zabiegu, tego samego dnia, pacjent wraca do domu – nawet krótka hospitalizacja nie jest wymagana.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Rekonwalescencja po lipofillingu twarzy zajmuje zasadniczo kilka dni. W pierwszych dobach od zabiegu twarz pacjenta może być nieco obrzęknięta, pojawiać się mogą również na niej różnego stopnia zasiniaczenia. Takowe problemy nie mają najczęściej znacznego nasilenia i w ciągu kilku (maksymalnie około 7-10) dni dochodzi do ich samoistnego ustąpienia.
Efekty po zabiegu
Dzięki lipofillingowi twarzy spłycone mogą zostać istniejące w tym rejonie ciała zmarszczki, wypełnione jakieś obecne na twarzy zagłębienia czy też wymodelowany kształt policzków. Zabieg może również umożliwić poprawę elastyczności oraz uwodnienia skóry.
Zalecenia po zabiegu
Po modelowaniu twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej pacjentom zalecony może być kilkudniowy odpoczynek w domu. Nie zawsze jednak musi to być konieczne – o tym, czy pacjent powinien wziąć kilka dni urlopu, decyduje lekarz. Przez przynajmniej tydzień pacjenci powinni unikać wymagającej aktywności fizycznej, z kolei przez około dwa tygodnie po lipofillingu twarzy niezalecane jest korzystanie z basenu czy sauny. W przypadku zaś pielęgnacji samych tkanek twarzy, pacjentom może być polecony masaż tego rejonu ciała.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Pierwsze efekty, do których dochodzi na skutek przebycia lipofillingu twarzy, widoczne mogą być w zasadzie już przy opuszczaniu kliniki. Zazwyczaj nie jest to jednak finalny rezultat zabiegu – pewna ilość przeszczepionej tkanki tłuszczowej jest bowiem tracona. Statystyki dotyczące tego, jak duży odsetek przeszczepionego materiału przyjmuje się w miejscu biorczym, bywają różne. Powodem takiej sytuacji jest to, że zmienna może być odpowiedź organizmu pacjenta na przeszczepienie tkanki tłuszczowej. U jednych osób utrzymuje się bowiem nawet aż 70% przeniesionego materiału, u innych z kolei trwale utrzymywać się może około 1/3 całkowitej transferowanej tkanki tłuszczowej. W przypadku tych pacjentów, u których w krótkim czasie od zabiegu zauważony zostanie znaczny ubytek przeszczepionego materiału, możliwe jest powtórne przeprowadzenie lipofillingu twarzy.
Procesy związane z integracją przeszczepionego w obręb twarzy tłuszczu zajmują pewien czas. Zazwyczaj sięga on od 6 do 12 tygodni. Wspomagać integrację tkanki tłuszczowej w nowym miejscu mogą – znajdujące się w przeszczepianym materiale – komórki macierzyste. Dzięki ich obecności poprawie ulega stopień przyjmowania się przeszczepu w obrębie twarzy, ale i pobudzane mogą być naturalne procesy regeneracyjne skóry.
Ostateczny rezultat modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej zaczyna być widoczny po około dwóch-trzech miesiącach. Czas, przez który będą utrzymywać się efekty zabiegu, bywa zmienny – szacuje się jednak, że rezultaty lipofillingu twarzy mogą być u pacjenta widoczne nawet przez około 10 lat od jego przebycia.
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Mimo, że powikłania po lipofillingu twarzy to zjawiska rzadkie, to pacjenci i tak mogą podejmować kroki, dzięki którym to niskie ryzyko zostanie jeszcze bardziej zmniejszone. Istotne w tym przypadku jest to, do jakiego lekarza pacjent się udaje. Wybór specjalisty, który ma za sobą cykl szkoleń z zakresu medycyny estetycznej i który ma doświadczenie w przeprowadzaniu modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej może sprawiać, że znacząco zmniejszone będzie ryzyko pojawienia się komplikacji po zabiegu.
Wpływ na to, czy powikłania wystąpią, mają również i sami pacjenci oraz ich zachowanie w okresie już po lipofillingu twarzy. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim przestrzeganie uzyskanych po procedurze zaleceń. Przykładowo, przez około 14 dni pacjenci nie powinni korzystać z gorących kąpieli czy uczęszczać na saunę – istotne jest to z tego względu, że skorzystanie z takich rozrywek mogłoby nasilać oraz przedłużać występowanie pozabiegowego obrzęku tkanek.
Nawet jeżeli ryzyko powikłań w przypadku omawianego zabiegu jest niskie, to jednak – jak po dowolnej innej procedurze medycznej – komplikacje mogą jednak wystąpić. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości (np. asymetrii w obrębie twarzy, silnego bólu czy gorączki), pacjent powinien nie zwlekać z odwiedzeniem lekarza. Jeżeli powikłania nawet wystąpią, to im wcześniej wdrożone zostanie ich leczenie, tym większe szanse na to, że nie dojdzie do ich utrwalenia się czy przejścia w zdecydowanie groźniejsze stany chorobowe.
Możliwe powikłania po zabiegu
Powikłanie, które ogólnie związane bywa z różnymi zabiegami przeszczepiania tkanek – czyli odrzucenie przeszczepu – w przypadku lipofillingu twarzy zasadniczo nie występuje. Związane jest to z tym, że przeszczepianiu podlega autologiczna, czyli pochodząca bezpośrednio od danego pacjenta, tkanka tłuszczowa.
Jako potencjalne powikłania można by traktować pojawiające się u pacjentów obrzęki czy zaczerwienienia, jednakże stanowią one raczej naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu, a nie jego komplikacje. Oprócz tego zjawiska takie ustępują całkowicie samoistnie w ciągu kilku dni.
Ogólnie powikłania po modelowaniu twarzy przeszczepem własnego tłuszczu obserwowane są rzadko. Jako potencjalne komplikacje tego zabiegu wymienić można:
- nasilone krwawienia,
- zakażenie w obrębie tkanek twarzy,
- uszkodzenie nerwów czy naczyń krwionośnych,
- bliznowacenie skóry,
- nadmierną lub niedostateczną korekcję wyglądu twarzy.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Lipofilling twarzy sam może prowadzić do zadowalających – zarówno pacjenta, jak i lekarza – rezultatów, możliwe jest jednak skorzystanie z dodatkowych zabiegów, dzięki którym uzyskiwane efekty ulegną optymalizacji. Przykładem takiej dodatkowej procedury mogą być iniekcje osocza bogatopłytkowego Regeneris. Zawarte w tym naturalnym, pochodzącym bezpośrednio od pacjentów, preparacie składniki pobudzają procesy regeneracji skóry, a także zwiększają stopień nawodnienia i odżywienia tkanek.
Autor: lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
Thomas J Gampper, Facial Fat Grafting, 2015, Medscape; A.-C. Girard et. al, Lipofilling: critical points for successful fat grafting, J Asthet Chir 2014; "Podstawy Medycyny Estetycznej", pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, 79-80
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Lipofillig twarzy
Cena
od 2900 zł
Czas trwania
od 40 minut do 2 godzin
Znieczulenie
miejscowe
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
najczęściej po 2 dniach
Efekty
ostateczne po upływie 1 do 3 miesiący
Trwałość leczenia
kilka lat
Instytut Urody ,,Fantastic Body"
54-206 Wrocław
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
600 zł
Centrum Medyczne SULIGA
42-200 Częstochowa
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
1 zł
Kuźnia Urody
25-311 Kielce
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
2900 zł
CARELLA Klinika chirurgii i medycyny estetycznej
15-111 Białystok
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
od 3000 zł
Medical Hair & Esthetic
20-844 Lublin
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
od 3000 zł do 6000 zł
UniEstetica Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej
31-271 Kraków
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
od 3000 zł
Szpital AVIMED Katowice
40-857 Katowice
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
od 3690 zł
Aestetic Clinic dr Rosiński Gabinet Medycyny Estetycznej
60-142 Poznań
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
od 4000 zł
Klinika Krajewski
26-600 Radom
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
4000 zł
Klinika Krajewski
00-414 Warszawa
Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej):
4000 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Lipofilling twarzy (modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej) w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje te świadczenia medyczne, których celem wykonywania jest ratowanie życia lub poprawianie stanu zdrowia pacjentów. W przypadku modelowania twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej trudno mówić czy to o jednym, czy o drugim z wymienionych. Lipofilling twarzy jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, dlatego też jego koszty pacjenci zmuszeni są ponosić samodzielnie.
Białystok | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |
Bielsko-Biała | od 5000 zł | Raty od 123 zł | Więcej |
Gdańsk | od 6200 zł | Raty od 153 zł | Więcej |
Katowice | od 3690 zł | Raty od 91 zł | Więcej |
Kielce | od 2900 zł | Raty od 103 zł | Więcej |
Kraków | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |
Lublin | od 3000 zł | Raty od 74 zł | Więcej |
Łódź | od 5000 zł | Raty od 123 zł | Więcej |
Poznań | od 9000 zł | Raty od 222 zł | Więcej |
Radom | od 4000 zł | Raty od 99 zł | Więcej |
Szczecin | od 5000 zł | Raty od 123 zł | Więcej |
Warszawa | od 4000 zł | Raty od 99 zł | Więcej |
Wrocław | od 4000 zł | Raty od 99 zł | Więcej |