Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry
Mezoterapia bezigłowa
Cena od 59 zł Zapytaj o raty
Mezoterapia bezigłowa to nowoczesna alternatywa klasycznej mezoterapii. Wykorzystuje potwierdzoną naukowo technologię umożliwiającą wprowadzenie w głąb skóry specjalnych koktajli substancji aktywnych w celu poprawy jędrności i kondycji skóry.
- Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry - charakterystyka
- Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry - korzyści
- Wskazania do wykonania zabiegu
- Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Przed zabiegiem
- Rodzaj znieczulenia
- Jak przebiega zabieg?
- Czas i przebieg rekonwalescencji
- Efekty po zabiegu
- Zalecenia po zabiegu
- Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
- Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
- Możliwe powikłania po zabiegu
- Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry - charakterystyka
Wraz z nieustannie rozwijającą się technologią medyczną i kosmetyczną, poszerza się również gama i zakres działania zabiegów rewitalizujących skórę. Mezoterapia bezigłowa, będąca „młodszą siostrą” mezoterapii igłowej, jest doskonałą alternatywą dla pacjentek, które czują lęk przed wykorzystaniem igieł w kosmetyce.
Zabieg taki, choć najczęściej wykonywany w okolicach twarzy, szyi i dekoltu, jest procedurą, która pozwala na rewitalizację różnych obszarów ciała, także tych „problematycznych” - objętych cellulitem ud czy wiotkiej skóry brzucha po porodzie. Mezoterapią można również, co ciekawe, pobudzić włosy do wzrostu i przeciwdziałać ich wypadaniu, dzięki odżywieniu skóry i pobudzeniu krążenia w obrębie skalpu. Mezoterapia jest zabiegiem o tak wszechstronnych możliwościach, iż na pewno każda kobieta, która pragnie głębszej pielęgnacji niż zapewniają stosowane na co dzień kremy, znajdzie coś dla siebie.
Mezoterapia pozwala na wprowadzenie wybranych, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjentki substancji o działaniu rewitalizującym – o których mowa będzie później – bezpośrednio w głąb skóry właściwej, gdyż podczas zabiegu używana jest nowoczesna technologia wtłaczania koktajli regeneracyjnych za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Nie jest to w żaden sposób bolesne dla pacjentki, więc część kobiet na pewno chętniej podda się mezoterapii bezigłowej niż igłowej. Metoda ta ma o tyle przewagę nad tradycyjną aplikacją kosmetyków, że część substancji aktywnych stosowanych np. w klasycznych kremach czy maskach nie przekracza bariery naskórkowej.
Z elektrofizjologicznego punktu widzenia, zabieg mezoterapii bezigłowej opiera się na zjawisku elektroporacji, której podlega skóra podczas stymulacji prądem o wysokiej częstotliwości. Elektroporacja to czasowe otwarcie kanałów jonowych w błonie komórkowej, a więc zmiana jej struktury i przepuszczalności, celem ulatwienia przenikania substancji czynnych do skóry właściwej. Jednocześnie z elektroporacją zachodzi zjawisko elektroforezy – a więc transport cząsteczek wraz z falą prądu. Jest to metoda przebiegająca – w przeciwieństwie do mezoterapii igłowej czy mikroigłowej – bez naruszenia ciągłości tkanek, a dzięki połączeniu tych dwóch zjawisk, jest obecnie największym osiągnięciem w nieinwazyjnej medycynie estetycznej.
Najczęściej stosowanym w mezoterapii preparatem jest kwas hialuronowy, pozwalający na sprawniejsze zatrzymywanie wody w skórze. Stwarza barierę, dzięki której skóra nie wysycha, jest odpowiednio nawilżona i sprężysta. Kolagen również sprzyja utrzymaniu elastyczności skóry i wspomaga funkcje regeneracyjne. W koktajlach do mezoterapii możemy również znależć kofeinę (na obszary ciała z nadmiernym depozytem tłuszczowym), krzemionkę, prowitaminę B5, witaminę C, rutynę i różnego rodzaju wyciągi roślinne w zależności od potrzeb skóry.
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry - korzyści
Korzyści z zabiegu wykonanego w obrębie twarzy, ciała, dłoni, skóry głowy:
- poprawa napięcia i nawilżenia skór
- widoczne ujędrnienie skóry twarzy i ciał
- redukcja drobnych zmarszcze
- redukcja cieni pod oczam
- rozjaśnienie niewielkich blizn
- pobudzenie skóry do regeneracji
- promienna, wypoczęta skóra
- zmniejszenie depozytów tłuszczowych (wygładzenie cellulitu)
- poprawa sylwetki
- zwiększenie grubości skóry
- zmniejszenie widoczności „pajączków” naczyniowych
- zmniejszenie wypadania włosów, stymulacja wzrostu nowych
- zmniejszenie przebarwień po opalaniu
Jest to zabieg niebolesny, jednak warto wykonać go w zaufanym gabinecie, gdyż w niewprawnych rękach podczas tak pozornie prostego zabiegu może dojść do poparzenia skóry prądem.
Wskazania do wykonania zabiegu
- utrata jędrności, elastyczności i napięcia skóry pojawiająca się z wiekiem
- zapobieganie wczesnym oznakom starzenia
- blizny potrądzikowe
- widoczne „pajączki” naczyniowe
- skóra poszarzała, zmęczona, cienka, „pergaminowa”
- trudny do zwalczenia cellulit w obrębie ud
- nieestetyczna, wiotka skóra po porodzie
- chęć pobudzenia wzrostu włosów, profilaktyka łysienia
- przebarwienia posłoneczne skóry
- „worki” i cienie pod oczami
- rozstępy
Z dobrodziejstw zabiegu mezoterapii można korzystać nie tylko w celu „cofnięcia zegara biologicznego”, gdy nieestetyczne zmiany już się pojawiły. Należy pamiętać, że zabieg ten rewelacyjnie sprawdza się jako działanie zapobiegawcze progresji oznak starzenia, więc do gabinetów można zaprosić już Panie 25+, aby jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Do mezoterapii bezigłowej jest nieco mniej przeciwwskazań niż do metody korzystającej z igieł, ale też są one zgoła inne. Należy tutaj wspomnieć o:
- ciąża i okres karmienia piersią
- metalowe elementy, implanty w ciele (w związku z działaniem emitowanej przez głowicę do mezoterapii fali prądu o częstotliwości radiowej)
- wszczepiony stymulator rytmu serca lub rozrusznik-defibrylator (tutaj z tego samego powodu, co powyżej)
padaczka (epilepsja) - przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych lub długotrwała terapia NSLPZ
- źle kontrolowana cukrzyca i duży nikotynizm (utrudnia tworzenie nowych włókien kolagnowych)
- miejscowe zakażenia skóry, wirusowe czy bakteryjne
- przypadłości hematologiczne – zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość
- choroba nowotworowa (również w trakcie chemio- czy radioterapii)
- choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), szczególnie układowe choroby tkanki łącznej
- nadwrażliwość na składniki stosowanych w mezoterapii preparatów, także ziołowych
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem mezoterapii bezigłowej należy ustalić z lekarzem swoje oczekiwania co do efektów zabiegu, co pozwoli na odpowiednie dobranie preparatu podawanego sródskórnie.
Preparaty stosowane w mezoterapii to m.in.:
- wyciągi roślinne – wyciąg z wąkroty azjatyckiej, wyciąg z nostrzyka żółtego, wyciąg z karczocha
- kwasy nukleinowe (dezoksyrybonukleinowy)
- witaminy i prowitaminy (wit. C, prowitamina B5)
- L-karnityna
- pierwiastki śladowe (m.in. cynk, mangan)
- kofeina
- krzemionka
- kwas hialuronowy
Zabieg mezoterapii jest bezbolesny. Należy wiedzieć, iż efekt długotrwały po mezoterapii jest w dużym stopniu zależny od samej pacjentki – mowa tu oczywiście o odpowiednich nawykach żywieniowych, utrzymywaniu właściwego nawodnienia organizmu (picie około 2 litrów wody dziennie) i zaprzestanie palenia. Nikotynizm niekorzystnie wpływa na przebudowę skóry, niszczy włókna kolagenowe i powoduje jej szarzenie, a więc może zniweczyć efekty mezoterapii.
Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, najlepiej jest poddać się serii 5-10 zabiegów w odstępach około tygodniowych. Liczbę zabiegów można zwiększyć jeśli tego oczekuje pacjentka, po wcześniejszej konsultacji.
Rodzaj znieczulenia
Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem bezbolesnym, toteż nie stosuje się znieczulenia w jakiejkolwiek formie. Pacjentki nie zgłaszają odczuwania bólu, jednak wnikanie cząsteczek substancji aktywnych wraz z prądem może być odczuwalne jako delikatne mrowienie bądź ucieplenie skóry.
Zobacz zaufane kliniki najbliżej
Jak przebiega zabieg?
Pierwszym krokiem jest dokładny demakijaż i odkażenie skóry środkiem na bazie alkoholu. Pacjentce przyczepia się do ciała niewielką elektrodę. Na obszar poddany mezoterapii nakłada się żel i wybraną ampułkę odżywczą, sam zabieg wykonywany będzie specjalną głowicą emitującą prąd o odpowiedniej częstotliwości. Parametry dla danego zabiegu ustalone są komputerowo, co minimalizuje ryzyko pomyłek i powstania poparzeń. Automatycznie zabieg jest dzielony na cztery następujące po sobie fazy – otwarcia kanałów jonowych w skórze, wytworzenia podciśnienia pod którym wtłaczane są substancje aktywne, drenażu oraz stymulacji – w ostatniej fazie kanaliki są zamykane, aby do wnętrza skóry właściwej nie dostały się niepożądane toksyny i zanieczyszczenia. Długość zabiegu zależy od wielkości obszaru poddanego mezoterapii – czas rewitalizacji twarzy to około 20 minut, dużych obszarów ciała – godzinę i więcej. Po wszystkim można nałożyć dodatkowo maskę kolagenową.
Czas i przebieg rekonwalescencji
Mezoterapia bezigłowa jest jedną z najbezpieczniejszych metod rewitalizacji, toteż rekonwalescencja nie jest długa. Po każdej z technik mezoterapii może przez około dobę utrzymywać się zaczerwienienie, jednak taki jest efekt, jaki chcemy uzyskać – świadczy to o pobudzeniu skóry do regeneracji. Na ogół nie zaleca się wykonywania makijażu tego samego dnia po mezoterapii, w domu można jednak wykonać maskę według swojego uznania. Można bez obaw myć skórę, nie należy się jednak nadmiernie opalać, korzystać z sauny czy solarium.
Efekty po zabiegu
Po mezoterapii, zależnie od obszaru na jaki została zastosowana i od użytej ampułki, możemy się spodziewać efektów miejscowych:
- na twarzy: poprawa owalu twarzy, minimalizacja drobnych blizn i zmarszczek, poprawa jędrności, sprężystości, nawilżenia i wypełnienia skóry, pogrubienie skóry i co za tym idzie – zmniejszenie widoczności pajączków naczyniowych, odświeżenie poszarzałej i ziemistej cery, promienna i odmłodzona skóra
- na skórę głowy: pobudzenie mikrokrążenia w obrębie skalpu, profilaktyka i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, poprawa jakości włosa
- na ciało: poprawa kształtu sylwetki, zmniejszenie nadmiernych depozytów tłuszczowych w problematycznych obszarach, ujędrnienie skóry na brzuchu czy udach, zmniejszenie przebarwień, redukcja i zapobieganie cellulitowi, zmniejszenie widoczności rozstępów
W przeciwieństwie do mezoterapii igłowej nie notuje się zasinień obszarów poddanych zabiegowi.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu nie należy nakładać makijażu do końca dnia. Warto też zwrócić uwagę na utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i osobniczych – zdrowe żywienie z odpowiednio dużą ilością antyoksydantów, picie dużej ilości wody, najlepiej z cytryną, oraz – co wydaje się najważniejsze – zaprzestanie palenia, gdyż to właśnie z powodu palenia w skórze dokonują się najszybsze i najtrudniejsze do odwrócenia zmiany starzeniowe. Podobnie korzystny efekt na stan skóry jak zaprzestanie palenia będzie miało zaniechanie nadmiernej ekspozycji na słońce i wizyt na solarium.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Po wykonaniu pełnego cyklu mezoterapii i utrzymywaniu ogólnej dbałości o swój stan zdrowia i odpowiednie nawyki, zadowalającym efektem mezoterapii bezigłowej możemy się cieszyć nawet do 12 miesięcy. Niektóre pacjentki po zakończeniu cyklu preferują wykonanie zabiegu przypominającego po około pół roku do roku, aby pobudzić „pamięć” skóry do regeneracji. Jak wyżej wspomniano, utrzymanie efektu zabiegu w dużej mierze jest zależne od pacjentki.
Porozmawiaj z pacjentami na temat Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Mimo, że dostępne są już zestawy do wykonania takiego zabiegu w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie kwalifikowanego personelu w gabinecie medycyny estetycznej, który pomoże nam dobrać parametry zabiegu dopiero w oparciu o wywiad, mający na celu zbadanie potrzeb skóry. Należy poinformować lekarza o wszystkich swoich chorobach, przyjmowanych lekach – w tym również tych bez recepty. Istotna będzie historia nadwrażliwości na środki kosmetyczne i znieczulające. Należy unikać nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Możliwe powikłania po zabiegu
Powikłania po tym zabiegu występują bardzo rzadko, jeśli u pacjentki nie występują przeciwwskazania do jego wykonania. Jednakże do możliwych powikłań po mezoterapii igłowej należy zaliczyć powstanie poparzeń skóry w miejscach stymulacji prądem, wystąpienie reakcji anafilaktycznej na środki żelowe lub składniki stosowanych ampułek.
Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu
Mezoterapia bezigłowa z użyciem ampułki sama w sobie jest efektywnym, dającym zadowalające wyniki zabiegiem, jednakże na przedłużenie efektów pozwoli regularne stosowanie masek nawilżających z kwasem hialuronowym, a także rozważenie wykonania zabiegów przypominających.
Autor: Wiktoria Feret
Studentka 6 roku kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Bibliografia:
Peter C. Neligan, Six Volume Plastic Surgery, vol. 2 Aesthetic, Elsevier, wyd. III, 2012
własne materiały szkoleniowe
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg - Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry
Cena
od 59 zł
Czas trwania
20-90 minut w zależności od obszaru
Znieczulenie
niewymagane
Hospitalizacja
niewymagana
Czas regeneracji
1 dzień
Efekty
poprawa stanu skóry w traktowanym obszarze
Trwałość leczenia
około 12 miesięcy do 1,5 roku
Instytut Urody ,,Fantastic Body"
54-206 Wrocław
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
150 zł
Centrum Medyczne SULIGA
42-200 Częstochowa
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
1 zł
Beauty Club Lemone Gabinet Medycyny Estetycznej
42-218 Częstochowa
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 59 zł do 299 zł
Centrum SPA Soleil
50-103 Wrocław
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 80 zł
Kuźnia Urody
25-311 Kielce
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 90 zł
San-Medical Centrum Medyczne Bielsko-Biała (EsteUroda)
43-300 Bielsko-Biała
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 99 zł do 199 zł
SayWOW! Clinic Katowice
Katowice
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 130 zł do 300 zł
Atena Clinic Chirurgia Estetyczna
43-170 Łaziska Górne
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
150 zł
AURI Gabinety Medycyny Estetycznej
96-300 Żyrardów
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 150 zł
Bona Dea - Medycyna Estetyczna
30-034 Kraków
Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry:
od 150 zł
Cennik zabiegu
Zachęcamy do zapoznania się z cenami zabiegu Mezoterapia bezigłowa - odmładzanie i rewitalizacja skóry w wybranym przez Państwa mieście. Cena uzależniona jest od zakresu, sposobu przeprowadzenia zabiegu, rodzaju znieczulenia oraz lokalizacji i renomy kliniki.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy w umówieniu prywatnej wizyty w klinice. Pomożemy znaleźć najlepszą klinikę w dogodnym dla Państwa terminie.
Refundacja NFZ
Z uwagi na czysto estetyczny charakter zabiegu mezoterapii bezigłowej, jego wykonanie nie jest refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Ceny w prywatnych klinikach różnią się w zależności od rodzaju ampułek, z których korzysta gabinet i klasy sprzętu, na którym pracuje lekarz.Bielsko-Biała | od 99 zł | Więcej | |
Częstochowa | od 59 zł | Więcej | |
Katowice | od 130 zł | Więcej | |
Kielce | od 90 zł | Więcej | |
Kraków | od 150 zł | Więcej | |
Łódź | od 150 zł | Więcej | |
Olsztyn | od 160 zł | Więcej | |
Warszawa | od 180 zł | Więcej | |
Wrocław | od 80 zł | Więcej |